Προς το περιεχόμενο

DSLR εώς 500 ευρώ


aekoriginal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παντως ρε παιδια εχω μπερδευτη πραγματικα!! :( σχετικα με το ποια ειναι πιο καλη..η canon 600d Η nikon 3200d η nikon 5100 βαζω ταβανι δηλαδη τα 500 ευρω με το κιτ! και βασικα δεν ξερω τι με κολαει ενω διαβαζω τοσα πολλα για την 3200 και αυτα τα ηλεκτρονικα σιτε που συγκρινουν της μηχανες αναφερουν οτι η 3200 πλεονεκτη κατα πολυ με την canon 600d ωστοσο τα βραβεία TIPA 2013 τα μάζεψε η canon στις dslr!! με καλυτερη entry level Μηχανη την canon 650d...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν εισαι αρχαριος δε παιζει να καταλαβεις διαφορα μεταξυ των δυο. εμενα μ εχει βολεψει η αποσπωμενη οθονη και γι αυτο θα ελεγα 5100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αρχάριος (αλλα γνώστης ηλεκτρονικων υπολογιστων gadget κτλπ) απο κοντα που της ειδα μ αρεσε η canon λόγω της οθονης ειχε δηλαδη  πιο καθαρα χρώματα στην οθονη ενω η 5100 και η 3200  εβγαζαν μια κιτρινίλα τωρα μπορει στο χαρτί η σε καποια καλη οθονη υπολογιστη τα χρωματα κτλπ να ειναι πολυ καλυτερα απο τις canon..αυτο δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αρχάριος (αλλα γνώστης ηλεκτρονικων υπολογιστων gadget κτλπ) απο κοντα που της ειδα μ αρεσε η canon λόγω της οθονης ειχε δηλαδη  πιο καθαρα χρώματα στην οθονη ενω η 5100 και η 3200  εβγαζαν μια κιτρινίλα τωρα μπορει στο χαρτί η σε καποια καλη οθονη υπολογιστη τα χρωματα κτλπ να ειναι πολυ καλυτερα απο τις canon..αυτο δεν ξερω...

 

Οι οθονες των μηχανων δεν δειχνουν παντα το τι θα βγει σε μια σωστα καλιμπραρισμενη οθονη το υπολογιστη, βασικα σχεδον ποτε δεν το δειχνουν αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα. Οποτε καλυτερα να μην κρινεις βαση της οθονης της μηχανης, οπως σου ειπαν και οι αλλοι σαν αρχαριος δεν θα δεις διαφορες με καμια απο τις 3 οποτε παρε αυτην που σου καθεται καλυτερα στα χερια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους και καλές γιορτές. Τα τελευταία 2 χρόνια ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την φωτογραφία και την έχω "βολέψει"  όσο δεν πάει με την ixus 220 hs μου. Φανταστική compact κάμερα, με πολλές δυνατότητες για το μέγεθός της. Ωστόσο θεωρώ πως μιας κι ασχολούμαι με την φωτογραφία και μου αρέσει θα ήταν καλύτερο να πάρω μια entry level dslr. Ασχολούμαι πολύ με macros καθώς πιστεύω πως είναι ο εύκολος τρόπος να βγάλεις κάτι εντυπωσιακό όσο αναφορά την φωτογράφιση. Βέβαια αυτό ίσως και να με έκανε να το πιστεύω, η χαμηλές δυνατότητες της φωτογραφικής που έχω τώρα στις φωτογραφίσεις τοπίων πχ. Όπως και να έχει, ενδιαφέρομαι για μια all around καλή DSLR με φακό εννοείται και τιμή-ταβάνι τα 500 ευρώ. 

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ: Εδώ να πώ πως με ενδιαφέρει πολύ και το video, οπότε στάνταρ θέλω καταγραφη FullHD κι απο εκεί και πέρα είμαι σε θέση να συμβιβαστώ και με λιγότερα απο 50-60p (30 πχ) αν οι φωτογραφίες που θα τραβάει θα είναι καλές. Σε κάθε περίπτωση πιο σημαντικές θεωρώ τις φωτογραφίες.

Για φωτογραφία και video, θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις προς canon μεριά.

Magic lantern ο λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ρε παιδια εχω μπερδευτη πραγματικα!! :( σχετικα με το ποια ειναι πιο καλη..η canon 600d Η nikon 3200d η nikon 5100 βαζω ταβανι δηλαδη τα 500 ευρω με το κιτ! και βασικα δεν ξερω τι με κολαει ενω διαβαζω τοσα πολλα για την 3200 και αυτα τα ηλεκτρονικα σιτε που συγκρινουν της μηχανες αναφερουν οτι η 3200 πλεονεκτη κατα πολυ με την canon 600d ωστοσο τα βραβεία TIPA 2013 τα μάζεψε η canon στις dslr!! με καλυτερη entry level Μηχανη την canon 650d...

 

την κανον την ξεχνας

η κανον στις entry level ειναι αρκετα χειροτερη απο τις νικον

σου πα,η καλυτερη λυση ειναι 5100 με τον 18-105 φακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H canon 650d(και η 600d) δεν είναι το entry level μοντέλο είναι το μεσαίο στο επίπεδο δηλαδή d5200(ή 5100 προηγούμενο μοντέλο). Σαν  σώμα είναι ανώτερου επιπέδου από την D3xxx

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H canon 650d(και η 600d) δεν είναι το entry level μοντέλο είναι το μεσαίο στο επίπεδο δηλαδή d5200(ή 5100 προηγούμενο μοντέλο). Σαν  σώμα είναι ανώτερου επιπέδου από την D3xxx

ολες οι crop sensor καμερες θεωρουνται entry level dslr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι crop sensor καμερες θεωρουνται entry level dslr.

Αυτό ίσως είναι κάποιος γενικός κανόνας που αφορά όλες τις μηχανές. Η κάθε εταιρεία συνήθως έχει συνήθως 3 επίπεδα στα μοντέλα που βγάζει: entry level, midrange και advanced. H 650d και η 600d είναι στα entry level μοντέλα της Canon. H d5100 και d5200 είναι στα midranged της Nikon. Τώρα αν το entry level μοντέλο της Canon είναι ισοδύναμο με το μεσαίο της Nikon αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει ο καθενας* βαζει δικες του ονομασιες

υπαρχουν τα entry level τα ημιεπαγγελματικα(d600,d700) και τα επαγγελματικα (d4,d800)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι crop sensor καμερες θεωρουνται entry level dslr.

 

Μαλλον τα μπερδεύεις

Ti σχέση έχει το μέγεθος του αισθητήρα με το αν είναι entry medium or top level?

Η D600 και η D610 ας πουμε σε τι είναι καλύτερες από την D7100 αν δεν σε ενδιαφέρει ο έλεγχος του DOF που έτσι και αλλιώς προσφέρει ο FF αισθητήρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πλεον μονο FF βγαινουν οι επαγγελματικες

η κανω λαθος?...

 

η κυρια διαφορα ειναι οι σοβαροτεροι φακοι περα απο τον αυτονοητο σενσορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι βέβαια αν και ακόμα σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που λες, η τάση είναι πια είναι ο χαρακτηρισμός να είναι θέμα και των υπόλοιπων χαρακτηριστικών που καθορίζουν αν ένα σώμα είναι επαγγελματικό σώμα ή όχι (ανθεκτικότητα σε καιρικές συνθήκες, συστημα εστίασης, ριπή κ.λ.π). Η D600 me την D7100 είναι σε όλα σχεδόν χειρότερη εκτός από τον έλεγχο του DOF και τη συμπεριφορά σε πολύ υψηλά ISO. Ενας ας πούμε φωτογράφος που τον ενδιαφέρει η ταχύτητα εστίασης (wild life ή spor) δεν υπάρχει περίπτωση να προτιμήσει την D600. Ουσιαστικά και οι 2 είναι στο ίδιο επίπεδο ας πουμε semi-pro

H' ας πουμε η A7 δεν είναι επαγγελματική και ας έχει FF αισθητήρα σε αντίθεση ας πούμε με Ολυμπους EM-1 και pentax Κ3 που έχουν μικρότερους αισθητήρες αλλά σαν σώματα είναι τελείως επαγγελματικά

Δεν αργεί η εποχή που θα βγαίνουν φθηνά FF σώματα με 700 ευρώ ίσως και πιο κάτω οποτε αυτά θα ξεκαθαρίσουν. Κουβέντα να γίνεται βέβαια όλα αυτά

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...