Προς το περιεχόμενο

DSLR εώς 500 ευρώ


aekoriginal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θέμα της αλλαγής φακών: αν δε σκοπεύει κάποιος να αλλάζει φακούς στη DSLR του, τότε ποιο το νόημα να αγοράσει DSLR? Με πολύ λιγότερα λεφτά, αγοράζει σούπερ compact ή bridge camera.

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Seriously?

  1. Να πάρει καλύτερο ποιοτικά σώμα και φακό
  2. Να επιλέξει ο ίδιος τι φακό θα φοράει η μηχανή του
  3. Το γεγονός ότι δε σκοπεύω να αλλάζω φακούς σήμερα δε μας λέει τίποτα για αύριο

Εγώ ας πούμε είμαι νέος και ευτυχής κάτοχος μιας D7000 και ο μόνος μου φακός είναι ο Nikkor 35 f/1.8 (δεν πήρα κιτ), επιλεγμένος για συγκεκριμένη αποστολή. Αν εξαιρέσεις ότι μπορούσα να πάρω φτηνότερο σώμα τι άλλες (και ιδιαίτερα non-SLR) επιλογές είχα; Σε μερικά χρόνια που η αποστολή θα είναι διαφορετική ή κάποια στιγμή στο μέλλον που θα θελήσω να επεκταθώ και σε άλλα είδη φωτογραφίας θα ήταν καλύτερα να ξαναγοράσω σώμα;

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι ψιλοάσχετο με το θέμα, αλλά είδα τις προηγούμενες απαντήσεις. Με ποιον φακό θα αλλάζατε τον 18-55mm VR? Δηλααδή θα ήταν προτιμότερο να τον πουλήσεις και να πάρεις τον 18-105? Που σου δίνει και πιο πολύ ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι ψιλοάσχετο με το θέμα, αλλά είδα τις προηγούμενες απαντήσεις. Με ποιον φακό θα αλλάζατε τον 18-55mm VR? Δηλααδή θα ήταν προτιμότερο να τον πουλήσεις και να πάρεις τον 18-105? Που σου δίνει και πιο πολύ ζουμ.

 

Εξαιρετικος για τα λεφτα του ειναι και ο tamron 17-50 2.8, δεν νομιζω πως καποιος χρειαζεται μεγαλυτερο ευρος για τον βασικο φακο του. Απο εκει και περα με εναν prime για τα βραδια, εναν τηλεφακο και εναν ευρυγωνιο εχεις καλυψει ολες τις φωτογραφικες σου αναγκες σε φακους για εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικος για τα λεφτα του ειναι και ο tamron 17-50 2.8, δεν νομιζω πως καποιος χρειαζεται μεγαλυτερο ευρος για τον βασικο φακο του. Απο εκει και περα με εναν prime για τα βραδια, εναν τηλεφακο και εναν ευρυγωνιο εχεις καλυψει ολες τις φωτογραφικες σου αναγκες σε φακους για εμενα.

 

Δηλαδή θα έκανες την αλλαγή αυτή? Prime έχω τον Samyang 14mm f2.8 που είναι και ευρυγώνιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εισαι καλυμενος στο ευρυγωνιιο κομματι οποτε τωρα το μονο που σου λειπει ειναι ενας καλος walkaround φακος πχ αυτος που σου ειπα που ειναι εξαιρετικος και αν δεν σε καλυπτει στις βραδυνες ληψεις καποιος απο τους παραπανω κοιτας και για καποιον με f/1.8 πχ nikon 35mm 1.8 που ειναι και αυτος παρα πολυ καλος.

 

Εγω για παραδειγμα εχω ενα συστημα σε αλλη εταιρια βεβαια

12-24 που ειναι walkaround και ο ευρυγωνιος μου

30mm f/2 που ειναι για βραδυνες ληψεις και οταν θελω η μηχανη να εχει μικρο μεγεθος

50-200 για τα μακρυνα και τα πορτραιτα.

Σαν σετ με καλυπτει στο 90% των περιπτωσεων και το μονο που θα αλλαζα θα ηταν ο 50-200mm με καποιον 85αρη στο 1.8 η και πιο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seriously?

  1. Να πάρει καλύτερο ποιοτικά σώμα και φακό
  2. Να επιλέξει ο ίδιος τι φακό θα φοράει η μηχανή του
  3. Το γεγονός ότι δε σκοπεύω να αλλάζω φακούς σήμερα δε μας λέει τίποτα για αύριο

Εγώ ας πούμε είμαι νέος και ευτυχής κάτοχος μιας D7000 και ο μόνος μου φακός είναι ο Nikkor 35 f/1.8 (δεν πήρα κιτ), επιλεγμένος για συγκεκριμένη αποστολή. Αν εξαιρέσεις ότι μπορούσα να πάρω φτηνότερο σώμα τι άλλες (και ιδιαίτερα non-SLR) επιλογές είχα; Σε μερικά χρόνια που η αποστολή θα είναι διαφορετική ή κάποια στιγμή στο μέλλον που θα θελήσω να επεκταθώ και σε άλλα είδη φωτογραφίας θα ήταν καλύτερα να ξαναγοράσω σώμα;

Ήδη στην πρόταση σου λες πως χρησιμοποιείς έναν συγκεκριμένο φακό για μια συγκεκριμένη αποστολή. Αυτό και μόνο του δικαιολογεί την αγορά μιας dslr. Εγώ λέω για αυτούς που παίρνουν ένα dslr κιτ και έχουν για πάντα κουμπωμένο τον φακό του κιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη στην πρόταση σου λες πως χρησιμοποιείς έναν συγκεκριμένο φακό για μια συγκεκριμένη αποστολή. Αυτό και μόνο του δικαιολογεί την αγορά μιας dslr. Εγώ λέω για αυτούς που παίρνουν ένα dslr κιτ και έχουν για πάντα κουμπωμένο τον φακό του κιτ.

απειρως καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας.

αρκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απειρως καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας.

αρκει.

Το να αγοράζεις dslr μόνο και μόνο για καλύτερη ποιότητα εικόνας και να την χρησιμοποιείς για point and shoot μηχανή, τότε είναι πεταμένα λεφτά... Αυτό κάποτε μπορεί να ίσχυε παλιότερα όταν η τεχνολογία των ψηφιακών μηχανών ήταν νέα ακόμη.

Αρκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πεταμένα λεφτά είναι επίσης το να αγοράζεις iPhone, είπε ένας τύπος στο internet.

 

450 εκατομμύρια άλλοι του απάντησαν ότι αυτή είναι η άποψή του, τίποτα λιγότερο και (κυρίως) τίποτα περισσότερο.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμένα λεφτά είναι επίσης το να αγοράζεις iPhone, είπε ένας τύπος στο internet.

 

450 εκατομμύρια άλλοι του απάντησαν ότι αυτή είναι η άποψή του, τίποτα λιγότερο και (κυρίως) τίποτα περισσότερο.

Και τι έγινε με τον τύπο? Αυτοκτόνησε επειδή ένιωσε ένα τίποτα? Άλλαξε θρησκεία ή πήγε και αγόρασε iphone?

Το Iphone δεν ειναι υπερβολή να το αγοράσεις. Κλήσεις θα παίρνεις και μηνύματα λαμβάνεις.

Το δορυφορικό τηλέφωνο όμως είναι υπερβολή να το αγοράσεις για να το χρησιμοποιείς στο κέντρο της πόλης.

 

Και για να τελειώνουμε, σαφέστατα και ήταν η άποψη μου η παραπάνω για τις dslr και είναι πλήρως αποδεκτό και κατανοητό να μην συμφωνούν όλοι. Το υφάκι σου και η ειρωνεία σου δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί... Έτσι κάνεις πάντα όταν δεν συμφωνείς με κάποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν νομίζω ότι ο καθένας μας έχει DSLR μόνο επειδή του αρέσει μία DSLR στην όψη. Σου δίνει άλλες δυνατότητες και προσθέτει άλλη προοπτική στον τρόπο που φωτογραφίζεις. Αν θέλεις δηλαδή να πειραματιστείς με τη φωτογραφία, σε ένα επέπεδο παραπάνω, έστω και σαν αρχάριος καλά κάνεις και αγοράζεις μία entry level. Αυτό το ίδιο δικαιολογεί το γεγονός ότι μετά από καιρό, που πλέον έχεις πειραματιστεί και ασχολείσαι ακόμη περισσότερο θες το κάτι παραπάνω...και πας σε μία FULL FRAME. Αυτό που λέω είναι υποκειμενικό. Κάθε άποψη σαφέσαστα είναι αποδεκτή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι έγινε με τον τύπο? Αυτοκτόνησε επειδή ένιωσε ένα τίποτα? Άλλαξε θρησκεία ή πήγε και αγόρασε iphone?

Το Iphone δεν ειναι υπερβολή να το αγοράσεις. Κλήσεις θα παίρνεις και μηνύματα λαμβάνεις.

Το δορυφορικό τηλέφωνο όμως είναι υπερβολή να το αγοράσεις για να το χρησιμοποιείς στο κέντρο της πόλης.

 

Και για να τελειώνουμε, σαφέστατα και ήταν η άποψη μου η παραπάνω για τις dslr και είναι πλήρως αποδεκτό και κατανοητό να μην συμφωνούν όλοι. Το υφάκι σου και η ειρωνεία σου δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί... Έτσι κάνεις πάντα όταν δεν συμφωνείς με κάποιον?

 

Τίποτα δεν έγινε με τον τύπο, εξακολουθώ να χρησιμοποιώ ένα Nexus S και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά. Το iPhone είναι υπερβολή να το αγοράσεις (λέω εγώ) γιατί αν θέλεις να παίρνεις κλήσεις και μηνύματα μπορείς να το κάνεις αυτό και με κινητό 20 ευρώ.

 

Συμφωνώ μαζί σου πως SLR "μόνο για ποιότητα" είναι πεταμένα λεφτά αλλά αν έβγαζα 100k το μήνα μπορεί και να μη συμφωνούσα, ακριβώς για τον ίδιο λόγο που μπορεί να αγοράσω ξύδι TOP αντί για Carrefour παρόλο που κάνει 30 cents παραπάνω (100% ακριβότερα δηλαδή).

 

Αυτό που με τσίγκλισε λίγο, αν δεις τα post μου από την αρχή στο thread νομίζω είναι φανερό, είναι το να παρουσιάζει κανείς την απολύτως σεβαστή (και υπό συνθήκες ενδεχομένως ολόσωστη) άποψή του με απόλυτο τρόπο. Στην τελική μόνο και μόνο το γεγονός ότι η Sony RX100 έχει βγει και mark II είναι η ζωντανή απόδειξη πως για κάποιους αξίζουν τόσα λεφτά για υπερποιοτική point and shoot.

 

Ή, αν θέλεις άλλο παράδειγμα, έχω μια γνωστή μου η οποία βγάζει ένα συμπληρωματικό εισόδημα χρησιμοποιώντας μια 600D κυριολεκτικά σαν point and shoot. Δε μπορείς να φανταστείς πόσο κυριολεκτικά. Κάποια στιγμή την είχα δανειστεί και τη γύρισα πίσω έχοντας επιλεγμένο manual focus, και δε μπορούσε να καταλάβει γιατί βγαίνουν θολές οι φωτογραφίες μέχρι που ξαναπήρα στα χέρια μου τη μηχανή (μέρες αργότερα) και τη γύρισα πάλι στο AF. Λοιπόν αυτή η κοπέλα δε θα μπορούσε να κάνει τη δουλειά της με μια ixus για τον πολύ απλό λόγο ότι η SLR περνάει "αέρα σοβαρότητας" στους πελάτες της.

 

Τέλος πάντων πολύ πήγε το offtopic, με συγχωρείς αν σε σύγχισα, είμαστε όλοι στην ίδια ομάδα, let's move on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...