Προς το περιεχόμενο

DSLR εώς 500 ευρώ


aekoriginal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά από ότι βλέπω τώρα η 5100 με kit έχει φτάσει αρκετά κάτω....να φανταστείς φτάνει την 3200....Μπορείς να περιμένεις την 3300 αλλά κάτι μου λέει ότι θα έχει πάνω από 500 αφού θα φοράει πάνω της τον νέο κιτ φακό 18-55. Σκέψου η 3200 νομίζω είχε 470 ευρώ  όταν βγήκε. Πάντως όποια και να πάρεις μια χαρά θα είσαι. Εμένα αν μου έλεγες να κάνω αναβάθμιση τώρα δεν θα έπαιρνα την 5100 γιατί είναι σχεδόν ίδια με την 3200. Your choice!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με ενδιαφερει η 3300 για αγορα..απλα να ερθει για να ριξει τις τιμες στις υπολοιπες! δηλαδη αναμεσα σε 3200 και 5100 ψηφιζουμε 3200?? διοτι η διαφορα στην τιμη μαζι με τους φακους ειναι 40 ευρω!

Επεξ/σία από oliz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψηφίζω 3200 γιατί τα 24MP κάνουν την διαφορά! Μπορείς να επεξεργαστείς την φωτογραφία με τεράστια λεπτομέρεια. Θα το καταλάβεις όταν ζουμάρεις στη φωτό! Αν τώρα σου αρέσει η περιστρεφόμενη οθόνη κοίτα για 5100. Εγώ πάντως, όπως και κάποια έμπειρα άτομα που ξέρω θεωρούν την περιστρεφόμενη οθόνη μειονέκτημα. Απλά σκέψου τι θα δώσεις αν σπάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψηφίζω 3200 γιατί τα 24MP κάνουν την διαφορά! Μπορείς να επεξεργαστείς την φωτογραφία με τεράστια λεπτομέρεια. Θα το καταλάβεις όταν ζουμάρεις στη φωτό! Αν τώρα σου αρέσει η περιστρεφόμενη οθόνη κοίτα για 5100. Εγώ πάντως, όπως και κάποια έμπειρα άτομα που ξέρω θεωρούν την περιστρεφόμενη οθόνη μειονέκτημα. Απλά σκέψου τι θα δώσεις αν σπάσει!

δεν ειναι καμια ουσιωδη διαφορα τα εξτρα 8Mp

και πιστευεις οτι ο Noob χρηστης που εχει target group Η σειρα 3000 θα κατσει να κανει τετοια πραγματα στο ps?

εδω στανταρ θα τραβαει Jpeg :P

ασε που σε aps περισσοτερα Mp συνηθως πανε μαζι με εξτρα θορυβο.

9 στους 10 θα ανεβαζουν απευθειας τα Jpeg στο fb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι APS έχουνε θέμα στο θόρυβο. Για αυτό αν έκανα αναβάθμιση θα πήγαινα σε full frame. Εγώ τραβάω μόνο σε RAW. Πολλοί πάντως παίρνουν τέτοιες μηχανές και τις συμπεριφέρονται σαν compact :P. Τέσπα, απλώς όταν κροπάρω μία φωτό δεν χάνω ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψηφίζω 3200 γιατί τα 24MP κάνουν την διαφορά! Μπορείς να επεξεργαστείς την φωτογραφία με τεράστια λεπτομέρεια. Θα το καταλάβεις όταν ζουμάρεις στη φωτό! Αν τώρα σου αρέσει η περιστρεφόμενη οθόνη κοίτα για 5100. Εγώ πάντως, όπως και κάποια έμπειρα άτομα που ξέρω θεωρούν την περιστρεφόμενη οθόνη μειονέκτημα. Απλά σκέψου τι θα δώσεις αν σπάσει!

 

Έχεις στα χέρια σου στοιχεία που να καθιστούν την 3200 καλύτερη από όλες τις  άλλες που αναφέρθηκαν;

Δε μετράει ένα απλό η 3200 είναι καλύτερη. Εκτός κι αν πληρώνεσαι από τη Nikon για την προώθηση της 3200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω. Μπορείς να δεις όλα τα χαρακτηριστικά της από τη σελίδα της nikon.

Ορίστε http://www.nikon.gr/el_GR/product/digital-cameras/slr/consumer/d3200. Και έχω ρωτήσει επαγγελματία από γνωστό κατάστημα τους Βόλου. Δεν θα έπερνα γουρούνι στο σακί. Και η 3200 και η 5100 είναι σχεδόν ίδιες μηχανές με την 5100 λίγο καλύτερη ως προς τον θόρυβο σε υψηλό θόρυβο. Δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την d3200 και είναι πολύ καλή ,  ο μόνος λόγος που σκεφτόμουν την 5100 ήταν η περιστρεφόμενη οθόνη  , οι περισσότερες μετρήσεις σε άθροισμα τις βγάζουν αντάξιες 

όπως μου είχαν πει και εμένα και θα συμφωνήσω εν τέλη καλύτερα ένας φακος 18-55 και ένας 70-105 πάρα ενας 18-105  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα οι οθόνες δεν κατασκευάστηκαν για να σπάνε και είναι αρκετά βοηθητικές. Απλά λέμε τώρα μην σου τύχει :P

Πάντως εγώ σαν κάτοχος της 3200 δεν θα την άλλαζα. Για μία άλλη APS τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως μου είχαν πει και εμένα και θα συμφωνήσω εν τέλη καλύτερα ένας φακος 18-55 και ένας 70-105 πάρα ενας 18-105  

 

Το καλύτερα ή όχι εξαρτάται από τα κριτήριά σου, τα οποία πολλές φορές (μη πω τις περισσότερες) είναι πολύ διαφορετικά από το "με ποιό φακό θα βγάλω καλύτερη ποιότητα αν υποθέσουμε πως τον έχω φορεμένο ήδη στο σώμα και η τεχνική μου είναι κατά τα άλλα τέλεια".

 

Για παράδειγμα δες review για τον 18-200 από Ken Rockwell και από dpreview (ειδικά το "overall conclusion"). Ή, για να φέρω παράδειγμα από άλλο χώρο στον οποίο είμαι ειδικότερος, αν με ρωτούσες χωρίς να μου δώσεις καμία άλλη πληροφορία θα σου έλεγα ότι καλύτερα είναι να πάρεις mechanical πληκτρολόγιο παρά rubber dome. Μόνο που αυτή η σύσταση δεν αποκαλύπτει ότι είναι καλύτερα μόνο αν μπορείς να πληκτρολογήσεις όπως μπορώ εγώ, γιατί σε αντίθετη περίπτωση απλά θα πάρεις κάτι που κοστίζει 10 φορές παραπάνω, κάνει σημαντικά περισσότερο θόρυβο και δεν καθαρίζει εύκολα.

 

Το να λες "καλύτερα" χωρίς περισσότερη επεξήγηση και να ισχύει είναι μια πολύ σπάνια πολυτέλεια.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ είπα για τους δύο φακούς δεν είπα πουθενά για τον  18-200 , γιατί συνήθως στα πακετάκια των προσφορών της d3200 και της 5100 που δίνονται μαζί με το σώμα παίζουν αυτοί οι φακοί 

πχ

http://www.akalavrentzos.gr/nikon-d5100-%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1-nikon.%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%83-%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83-p-1185.html  -->  NIKON D5100 +18-55 VR + ΤΣΑΝΤΑ NIKON

 

 

http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=1371&category_id=5&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1 -->   D5100 + 18-105VR + τσάντα Pro Nikon 

 

( είπα καθαρά απο εμπειρία την γνώμη μου για τους φακούς  και αν είναι να αναφέρω κάποιο μειονέκτημα είναι οτι πρέπει να κουβαλάς δύο φακούς αντί για έναν ) 

Επεξ/σία από nickarmy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ είπα για τους δύο φακούς δεν είπα πουθενά για τον  18-200 , γιατί συνήθως στα πακετάκια των προσφορών της d3200 και της 5100 που δίνονται μαζί με το σώμα παίζουν αυτοί οι φακοί

 

Δεδομένου ότι ανέφερες φακό 70-105 ο οποίος δεν υπάρχει για F-mount (τουλάχιστον απ' όσο ξέρω εγώ, διορθώστε με) μετέφρασα το post σου γενικά και όχι ειδικά. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι διαφορά κάνει ότι ανέφερα τον 18-200 (που τυχαίνει να ζαχαρώνω) αντί για τον 18-105. Επίσης, το 200 ήταν παράδειγμα και όχι η ουσία. Αν θέλεις μπορείς να προσποιηθείς πως δεν έγραψα καν εκείνη την πρόταση, το υπόλοιπο της απάντησής μου στέκει κι από μόνο του.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που εχω canon, είμαι αντικειμενικός και λέω πως σήμερα αν αγοράσεις έντρυ λεβελ dslr πηγαίνεις για νικον 3200.

 

Αν δε μπορείς να πάς σε 5200 ακόμη καλύτερα.

 

Αυτό το white balance που εχει το έχω ερωτευτεί. Πάρα πολύ καλή απόδοση στο αυτόματο, ευκολότερες φωτογραφίες σε δύσκολες συνθήκες/χαμηλου φωτισμού με το δυνατό προφλασάκι που χει.

 

Σήμερα αν αγόραζα ξανά φωτογραφική, (που δε θα αργήσει διότι εχω μια 400D) θα έπαιρνα την D600 αν μου περισσευαν (πολύ φθηνή για FF)

Η φυσικά την 3200 αν ξεκινούσα "τώρα" και ήθελα να διαθέσω λίγα.

 

Απλά πρέπει να προσέξεις με τους φακούς, διότι η νικον ειναι λίγο μλκσμένη με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχχ έφαγα τρομερό σκάλωμα όντως δεν υπάρχουν απο όσο έψαξα ... τότε 55-200 

για να καταλάβω λες οτι δεν αιτιολογώ για ποιο λόγω προτείνω 18-55  ?

νόμιζα (και ήταν λάθος) οτι ήταν αυτονόητο ότι ενας φακός τέτοιος καλύπτει ένα πολύ μεγάλο εύρος χρήσης  και οτι καλύτερα ένας τέτοιος και μετά ένας ακόμα (πχ 55-200 ή 300) που θα κρίνει ο ίδιος αν όντως χρειάζεται τέτοιο ζοομ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά πρέπει να προσέξεις με τους φακούς, διότι η νικον ειναι λίγο μλκσμένη με το θέμα.

 

Τι εννοείς; Να ανησυχώ;

 

για να καταλάβω λες οτι δεν αιτιολογώ για ποιο λόγω προτείνω 18-55  ?

νόμιζα (και ήταν λάθος) οτι ήταν αυτονόητο ότι ενας φακός τέτοιος καλύπτει ένα πολύ μεγάλο εύρος χρήσης  και οτι καλύτερα ένας τέτοιος και μετά ένας ακόμα (πχ 55-200 ή 300) που θα κρίνει ο ίδιος αν όντως χρειάζεται τέτοιο ζοομ 

 

Όχι, απλά λέω ότι για ένα σημαντικά μεγάλο μέρος entry level αγοραστών ένας π.χ. 18-105 θα είναι "καλύτερος" από τους 2 με την έννοια ότι θα τους επιτρέψει να βγάλουν περισσότερες φωτογραφίες που θα τις ευχαριστηθούν (και με χαμηλότερο κόστος).

 

Προσωπική μου άποψη, αλλά νομίζω πως κάποιος που μόλις μπαίνει στο χώρο των DSLR θα εξυπηρετηθεί καλύτερα αν δε χρειαστεί να αλλάζει φακούς (οπότε ας πάρει έναν μόνο για αρχή, εδώ συμφωνούμε) και ο 18-55 δεν έχει αρκετό ζουμ για διάφορες περιπτώσεις που θα προκύψουν (οπότε ο ένας να μην είναι αυτός). Φυσικά δε λέω ότι αυτή η άποψη είναι "η σωστή", απλά κάνω τον αντίλογο ότι δεν ισχύει το "πάρε 2 φακούς καλύτερα τελεία και παύλα".

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...