Προς το περιεχόμενο

DSLR εώς 500 ευρώ


aekoriginal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πηρα την πρωτη μου dslr τον Αυγουστο, προερχομενη απο μια compact lumix. Ηδη βλεπω οτι μελλοντικα αν συνεχισω ν ασχολουμαι, η 5200 θα μου φαινεται λιγη και θα πρεπει να παω προς 7100 ή κατι παρομοιο. Κι αυτο γιατι η 7100 εχει καλυτερο κρατημα, οθονη πανω στο σωμα και κουμπια για καθε ρυθμιση.

 

Σημαντικοι παραγοντες οταν δε τραβας στο auto. Βασικα αν εχεις σκοπο να τραβας auto δε χρειαζεται καν να φυγεις απο compact.. Σκεψου το αρκετα μη δωσεις τωρα λεφτα και τα κλαις μετα. Μια mirrorless αυτης της τιμης δε συγκρινεται με dslr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ήμουν στην ίδια φάση με εσένα φίλε μου το καλοκαίρι, μετά από πολλά που διάβασα και είδα πήγα στην 600D και γενικά η Canon είναι μονόδρομος στο βίντεο. Αυτήν πήρα και εγώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η canon απέχει πολύ από το να είναι η καλύτερη σε οτιδήποτε πια πολύ περισσότερο να είναι μονόδρομος κάπου. Από την εποχή της ΜΚ II έχουν πια περάσει 5+ χρόνια η εταιρεία έχει κάνει ελάχιστα πράγματα (το Magic Lantern δεν είναι της Canon ανα πάσα στιγμή μπορεί να σταματήσει)ενώ ο ανταγωνισμός την έχει πια ξεπεράσει

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις.

 

Όσοι μου προτείνετε την d5100, δεν μπορώ να πώ πως δεν σας καταλαβαίνω. Φαίνεται φοβερή μηχανή.

 

Το θέμα είναι πως δεν λάβατε υπ' όψην οτι με νοιάζει να τραβάω και video (η φωτογραφία είναι το βασικότερο βέβαια). Κι απο όσο διαβάζω, η d5100 μένει πίσω απο την 600d ας πούμε λογω του manual focus που δεν υπάρχει στην πρώτη. Καλό το auto focus, έτσι τράβαγα τόσα χρόνια με την compact, αλλά θα μου ήταν καλύτερο να έχω πλήρη έλεγχο του video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει manual focus έχουν όλες στο βιντεο το auto είναι πιο σπάνιο. Επίσης τσέκαρε ποιες έχουν την δυνατότητα να αλλάζουν διαφραγμα και ταχύτητα την ώρα που τραβάς, αν έχουν focus peaking και μια και μιλάμε για video τι fps τραβάνε, σταθεροποίηση, είσοδο εξωτερικού μικροφώνου κ.λ.π. Είχε χθες το amazon.uk την Πανυ G6 στα 550 με τον 14-140 αν ξαναβγει είναι μεγάλο vfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το μονο που με χαλάει με τις samsung nx είναι οτι δεν έχουν ενσωματωμένο τα φλας. Πρεπει δλδ να εχω στο τσαντάκι το φλας και να το κοτσάρο... χαζομαρα για εμενα.

για morrorless θα προτιμούσα καμια sony nex με ενσωματωμένο φλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις.

 

Όσοι μου προτείνετε την d5100, δεν μπορώ να πώ πως δεν σας καταλαβαίνω. Φαίνεται φοβερή μηχανή.

 

Το θέμα είναι πως δεν λάβατε υπ' όψην οτι με νοιάζει να τραβάω και video (η φωτογραφία είναι το βασικότερο βέβαια). Κι απο όσο διαβάζω, η d5100 μένει πίσω απο την 600d ας πούμε λογω του manual focus που δεν υπάρχει στην πρώτη. Καλό το auto focus, έτσι τράβαγα τόσα χρόνια με την compact, αλλά θα μου ήταν καλύτερο να έχω πλήρη έλεγχο του video.

H Canon 600D δίνει περισσότερες ρυθμίσεις στο exposure στο Aperture κλπ, είναι καλύτερη στο βίντεο ότι και αν λένε οι  Nikon fans (τις έχω δουλέψει και τις δύο με kit φακούς).

Η canon απέχει πολύ από το να είναι η καλύτερη σε οτιδήποτε πια πολύ περισσότερο να είναι μονόδρομος κάπου. Από την εποχή της ΜΚ II έχουν πια περάσει 5+ χρόνια η εταιρεία έχει κάνει ελάχιστα πράγματα (το Magic Lantern δεν είναι της Canon ανα πάσα στιγμή μπορεί να σταματήσει)ενώ ο ανταγωνισμός την έχει πια ξεπεράσει

 Αυτό είναι ένα θέμα που δεν έχει τέλος, άλλος επιλέγει Nikon άλλος Canon άλλος Pentax άλλος Sony. Για μένα, χωρίς να είμαι επαγγελματίας αλλά και με όσους επαγγελματίες έχω μιλήσει, όλοι σε θέμα βίντεο προτείνουν Canon. Από εκεί και πέρα είναι προσωπική επιλογή του καθένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@aekoriginal21 ειχα την 450d, πηγα σε nx1000 και τωρα ειμαι σε nx300 μιας και μου εκατσε μια καλη προσφορα. Και οι 2 μηχανες ηταν καλυτερες απο την 450D μου και ειδικα η samsung εχει οικονομικους και καλους φακους (κυριως σταθερους) σε σχεση με τα αλλα συστηματα. Η φωτογραφιες που μας εδειξες δεν θεωρουνται macro οπως σου ειπαν και οι αλλοι οποτε και με εναν απλο kit φακο τις βγαζεις.

 

Μερικα δειγματα απο την nx1000 μπορεις να δεις στο Link.png Site: flickr μου (ειναι οι τελευταιες φωτογραφιες πριν αρχισουν οι ασπρομαυρες φιλματες). Γενικα αν υπαρχει η πιθανοτητα οτι η μηχανη μπορει να μενει στο σπιτι λογω μεγεθους οι mirrorless ειναι μια πολυ καλη επιλογη. 

 

Οσο για το βιντεο, μπορεις να δεις ενα Link.png Site: βιντεο που τραβηξα για την εταιρικη παρουσιαση της εταιριας που εργαζομαι.

Επεξ/σία από snik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πραγματικά μπερδευτεί παιδιά με αυτά που γράφονται. :P

 

Απο την μια υπάρχει η άποψη πως οι DSLR είναι καλύτερες κι απο την άλλοι, 2 χρήστες μου προτείνουν την NX. 

Βάση τιμής, θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια προς samsung μεριά. Αλλά το θέμα είναι πως ασχολούμαι πολύ με την φωτογραφία. Κι έτσι θέλω το καλύτερο δυνατό για τα λεφτά που θα δώσω. Το μέγεθος, όσο και να λέω πως δεν παίζει ρόλο, θα με αποτρέψει απο το να πάρω την μηχανή και να τραβήξω μέσα στην πόλη (είναι και οι Έλληνες λαός που σε κοιτάει με μισό μάτι όταν πάς να τραβήξεις φωτογραφία..).

 

Στέλιο, έπαθα πλάκα με τις φωτογραφίες. Λίγος θόρυβος, ακόμα και low light ειδικά αν αναλογιστούμε και πόσο κάνει η μηχανή. Το μόνο που με γυμνό μάτι πάντως διακρίνω (μπορεί να κάνω και λάθος) είναι πως γενικά πάντως  έχει περισσότερο θόρυβο κι απο μια entry level Dslr. Πές μου οτι η αστροφωτογράφιση είναι με την nx να μείνω μακάκας.

ΥΓ: Τους φακούς της nx πάντως με ένα search που έκανα μόνο οικονομικούς δεν τους λές

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πραγματικά μπερδευτεί παιδιά με αυτά που γράφονται. :P

 

Απο την μια υπάρχει η άποψη πως οι DSLR είναι καλύτερες κι απο την άλλοι, 2 χρήστες μου προτείνουν την NX. 

Βάση τιμής, θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια προς samsung μεριά. Αλλά το θέμα είναι πως ασχολούμαι πολύ με την φωτογραφία. Κι έτσι θέλω το καλύτερο δυνατό για τα λεφτά που θα δώσω. Το μέγεθος, όσο και να λέω πως δεν παίζει ρόλο, θα με αποτρέψει απο το να πάρω την μηχανή και να τραβήξω μέσα στην πόλη (είναι και οι Έλληνες λαός που σε κοιτάει με μισό μάτι όταν πάς να τραβήξεις φωτογραφία..).

 

Στέλιο, έπαθα πλάκα με τις φωτογραφίες. Λίγος θόρυβος, ακόμα και low light ειδικά αν αναλογιστούμε και πόσο κάνει η μηχανή. Το μόνο που με γυμνό μάτι πάντως διακρίνω (μπορεί να κάνω και λάθος) είναι πως γενικά πάντως  έχει περισσότερο θόρυβο κι απο μια entry level Dslr. Πές μου οτι η αστροφωτογράφιση είναι με την nx να μείνω μακάκας.

ΥΓ: Τους φακούς της nx πάντως με ένα search που έκανα μόνο οικονομικούς δεν τους λές

 

Αν μιλας για αυτην ναι ειναι με την nx1000 και τον 30αρη. Οσο για τους φακους εξαρταται τι εννοεις με το "οικονομικους", στο ebay παιζουν μερικα πολυ καλα deals απο ευρωπαιους πωλητες. Σαν σενσορας με την nx1000 πηγαινα μεχρι 3200 iso και το αποτελεσμα τουλαχιστον στα ματια μου ηταν αποδεκτο, απο εκει και περα ο θορυβος ηταν εντονος. Ενα παραδειγμα με φωτογραφια τραβηγμενη στα 3200 ειναι αυτη. Γενικα τι θα προτεινα εγω απο την μεχρι τωρα δικη μου εμπειρια, αν υπαρχει το ενδεχομενο να μενει η μηχανη μεσα τοτε παρε μια mirrorless. Θα σου προτεινω την nx300 της samsung μιας και αυτη εχω δουλεψει, ξερω οτι και οι sony ειναι εξαιρετικες αλλα δυστυχως ειχαν πιο ακριβους φακους οταν το εψαχνα και επισης εχουν ελαχιστους μικρους φακους μιας και οι περισσοτεροι ηταν αρκετα μεγαλη και χανεται καπως η εννοια της φορητοτητας.

 

Για μενα ξεκινα καλυτερα με μια mirorless που θα ειναι παντα μαζι σου, παρε αργοτερα και εναν φωτεινο σταθερο φακο για τις βραδυνες ληψεις και αν δεν σε καλυπτει το παραπανω σετ κοιτας καποια στιγμη για μια dslr και κρατας την mirrorless για 2ο σωμα και φωτογραφια δρομου.

 

Γενικα για εμενα ισχυει το καλυτερα μια μηχανη που θα ειναι παντα μαζι σου παρα η καλυτερη μηχανη σε αυτα τα χρηματα (που για να λεμε την αληθεια με 500 ευρω μονο εισαγωγικα μοντελα παιρνεις) που θα βγαινεις μια στο τοσο εξω.

Επεξ/σία από snik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα πως με την προτροπή του take 5 ήμουν έτοιμος να πάρω την nx1000 απλά με κράτησε το post της Μαργαρίτας πιο πάνω. Με αυτά και με αυτά, 200 κάτι ευρώ είναι. Αν δεν μείνω ικανοποιημενος στη τελική μένει για δεύτερη (πχ σε περιστάσεις που δεν θα μπορώ να πάρω την ενδεχόμενη dslr στο μέλλον). Σε κάθε περίπτωση θα έχω πρόσβαση σε full manual settings, κατι που από μόνο του θα με βοηθήσει να εξελιχθώ πολύ αν το παλέψω +την καλή ποιότητα των φωτογραφιών +τα λεφτά+++

Ο φακός του kit τι λέει, είναι καλός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλύτερος από τους αντίστοιχους κιτ της Canikon

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι φαν καμμιάς εταιρίας έχουν περάσει από τα χέρια μου κάμποσες αυτή την στιγμή έχω 4 διαφορετικών εταιριών εξοπλισμό και δεν υπάρχει αυτό που λέμε η καλυτερη μηχανή. Κάθε εταιρεία έχει τα πάνω και τα κάτω της προ-πέρσι (2012) ήταν η χρονιά της Nikon οι φετινές της παρουσιάσεις ενώ δεν ήταν κακές μηχανές δεν προσφεραν τίποτα νέο και ανεξάρτητα από τον αν η μηχανή δεν κάνει τον φωτογράφο όλοι παρακολουθούμε λίγο τις εξελίξεις. Οι ακάθρεφτες είναι το μέλλον μην κοροιδευόμαστε και αν εξαιρέσεις την ταχύτητα focus  που σε συγκεκριμένες εφαρμογές απέχουν ακόμα αρκετά από τις κορυφαίες dslr στα περισσότερα είναι πια κοντά (έχοντας βέβαια μεγαλώσει οι κορυφαίες αρκετά). 2 κορυφαίες εταιρείες είναι πια προσανατολισμένες εκεί ενώ και οι υπόλοιπες που κατασκευάζουν και μηχανές αν εξαιρέσεις ίσως την pentax έχουν σταματήσει τα τελευταία χρόνια να παρουσιάζουν φακούς σε aps-c. Στην ουσία με εξαίρεση ίσως τους νέους Sigma φακούς το crop είναι παρατημένο και δεν έχω διαβάσει να προβλέπετε και κάτι για φέτος για canikon με ότι αυτό σημαίνει για όσους έχουν επενδύσει σε τέτοιο εξοπλισμό

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.Για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα μιας και το δικο μου ειναι παρομοιο θελησα να σας ρωτησω.Ειμαι αρχαριος με τη φωτογραφια και αυτο που εχω κανει ειναι να εχω διαβασει καποια πραγματα για αυτες και συνεχιζω ακομα και καποιες τεχνικες,τωρα ομως σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω τη πρωτη μου φωτογραφικη dslr και θα ηθελα τη γνωμη σας.Tα χρηματα που μπορω να δωσω τωρα ειναι μεχρι 400-450€.Τι μου προτεινετε για πρωτη μηχανη;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τι μηχανή είσαι; Στο εύρος τιμών που ψάχνεις και για αυτό που την ψάχνεις πάντως κοίτα και την nx1000 που μου προτείνουν πιο πάνω τα παιδιά.

Αλλιώς μπορείς να πας σε nikon 3200 5100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...