Προς το περιεχόμενο

θερμοκρασία Mint 16


mindsir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Πρόσφατα πέρασα το Mint 16 σε καινουριο λαπτοπ με cpu i7 και hybrid γραφικά intel/amd. Το προηγούμενο λειτουργικό ήταν τα Windows 8.1. Και ενώ στην χρήση του με Win 8.1 δεν άκουσα ΠΟΤΕ το fan να δουλεύει και κοιτώντας τις θερμοκρασίες του, δεν έφτασαν ποτέ πάνω από 45C. Παιρνώντας στο Mint 16 και χωρίς καμιά ιδιαίτερη σκληρή εργασία οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν μέχρι και τους 65C και το fan αρχίζει να δουλεύει βέβαια μετά τους 52C. Βέβαια οι θερμοκρασίες δεν είναι απαγορευτικές για λαπτοπ αλλά απ'ότι βλέπω με τα Win 8.1 το λάπτοπ ήταν πολύ πιο "ψυχρό". Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις τον driver της ati, τον fglrx ή να βρεις πως ο radeon κανει "εντατικο" powersaving. Αυτο το δευτερο ειναι μια παραμετρος στον πυρηνα, θα το ψαξω και θα ξαναποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις τον driver της ati, τον fglrx ή να βρεις πως ο radeon κανει "εντατικο" powersaving. Αυτο το δευτερο ειναι μια παραμετρος στον πυρηνα, θα το ψαξω και θα ξαναποσταρω.

Σε ευχαριστω για την απαντηση, ξεχασα να πω οτι εχω περασει τον driver της ati/amd fglrx και οι καρτες γραφικων εναλλασονται με επιτυχια μεσω του control panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω bookmark το ποστ σου και θα το δειχνω σε καποιους με nvidia και bumblebee :P

 

Μηπως οι ανεβασμενες θερμοκρασιες ειναι του επεξεργαστη και οχι της gpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω bookmark το ποστ σου και θα το δειχνω σε καποιους με nvidia και bumblebee :P

 

Μηπως οι ανεβασμενες θερμοκρασιες ειναι του επεξεργαστη και οχι της gpu?

Χαχα, ναι και εγώ περίμενα να συναντήσω προβλήματα με την ati/amd αλλά τελικά όλα καλά...

θα το ψάξω πάντως, γιατί δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γυρίσω στα windows μόνο και μόνο για αυτήν την μικρο-άυξηση της θερμοκρασίας των 15 βαθμών... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι η αύξηση της θερμοκρασίας είναι μεγάλη ,λαμβάνοντας υπόψιν ότι το laptop δεν έχει στρεσαριστεί και ότι είναι χειμώνας η κατάσταση θα χειροτερέψει  αργότερα όταν αλλάξουν οι συνθήκες  δοκιμάζοντας την αντοχή του και την δική σου. .Δυστυχώς  για την ώρα Ati και linux δεν συνεργάζονται σωστά   .Προσωπικά θα γυρνούσα  στα Windows . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι η αύξηση της θερμοκρασίας είναι μεγάλη ,λαμβάνοντας υπόψιν ότι το laptop δεν έχει στρεσαριστεί και ότι είναι χειμώνας η κατάσταση θα χειροτερέψει  αργότερα όταν αλλάξουν οι συνθήκες  δοκιμάζοντας την αντοχή του και την δική σου. .Δυστυχώς  για την ώρα Ati και linux δεν συνεργάζονται σωστά   .Προσωπικά θα γυρνούσα  στα Windows . 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες.. Το θέμα είναι ότι δουλεύουν όλα τέλεια και πολύ γρήγορα, πραγματικά το μηχάνημα πετάει με το Mint...

Και το boot είναι πολύ γρήγορο... άλλα μου έχει σπάσει τα νεύρα με το να δουλεύει το fan σχεδόν συνέχεια, είτε ζεστένεται ο επεξεργαστής, είτε η κάρτες γραφικών.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παρεις τη θερμοκρασια του επεξεργαστη δινιες ενα σκετο sensors, πχ

$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +24.0°C  (high = +71.0°C, crit = +85.0°C)
Core 1:       +24.0°C  (high = +71.0°C, crit = +85.0°C)
Για να παρεις την θερμοκρασια της gpu απο τον fglrx δινεις ενα

aticonfig --odgt
Ποια απο τις 2 σου φαινεται ανεβασμενη?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παρεις τη θερμοκρασια του επεξεργαστη δινιες ενα σκετο sensors, πχ

$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +24.0°C  (high = +71.0°C, crit = +85.0°C)
Core 1:       +24.0°C  (high = +71.0°C, crit = +85.0°C)
Για να παρεις την θερμοκρασια της gpu απο τον fglrx δινεις ενα

aticonfig --odgt
Ποια απο τις 2 σου φαινεται ανεβασμενη?

 

aticonfig --odgt

 

Default Adapter - AMD Radeon HD 7500M/7600M Series

                  Sensor 0: Temperature - 50.00 C

 

και...

 

 

sensors

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1:        +49.0°C  (crit = +128.0°C)

temp2:        +48.0°C  (crit = +128.0°C)

temp3:        +41.0°C  (crit = +128.0°C)

temp4:        +49.0°C  (crit = +128.0°C)

temp5:        +23.0°C  (crit = +128.0°C)

temp6:       +127.0°C  (crit = +128.0°C)

temp7:         +0.0°C  (crit = +128.0°C)

temp8:         +0.0°C  (crit = +128.0°C)

 

coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Physical id 0:  +50.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 0:         +45.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 1:         +45.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 2:         +48.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 3:         +49.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

 

pkg-temp-0-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1:        +50.0°C  

 

 

και δεν έχω ανοικτό ούτε τον firefox... φυσικά όταν έχω επιλεγμένη την amd κάρτα το fan δεν σταματάει ποτέ, και πάλι δεν λέω ότι είναι απαγορευτικές οι τιμές της θερμοκρασίας αλλά στα windows 8 είναι εντελώς διαφορετική η κατάσταση... αυτό είναι που με πειράζει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Imho, δεν ειναι πολλοι οι 50 τις καρτας αλλα οι 45 του επεξεργαστη. Εδω, με ~25 θερμοκρασια δωματιου, εχω στην nvidia 9500, που δεν εινια και καμια ψησταρια, 45. Στις 7800 (nvidia) και 3850 (ati) που ειχα παλιοτερα, σιγουρα θα ηταν στους 50+.

 

Ποιος ειναι ο επεξεργαστης?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να μη δουλεύουν τα power states των cpu/gpu σου. Voltages μπορείς να δεις κ να μας πεις τιμές;

Πως θα δω voltages?  το sensors μου εμφανιζει μονο θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...