Προς το περιεχόμενο

ανάμεσα σε nikon 5100 και nikon 3200


thodoras13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι αρχάριος και βρίσκομαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 μηχανές .Ένα link με τα  χαρακτηριστικά τους δίπλα-δίπλα  είναι αυτό αν και δεν το βλέπω πολύ αξιόλογο.

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon-D5100/specs

θα είναι πρώτη dslr για μένα  , οπότε η ερώτηση μου είναι ποια είναι καλύτερη και γιατί?

 

Υ.Γ.

ξέρω ότι είναι σε άλλη κατηγορία η μια απ την άλλη και έχουν διαφορετική χρονολογία κατασκευής αλλά θα ήθελα να μάθω ποια διαφορά είναι αυτή που χωρίζει ( κρίνει ) τις 2 αυτές μηχανές πρακτικά μιας και απ τα χαρακτηριστικά που έχει το παραπάνω site φένονται ισοδύναμες με μόνη διαφορά τα Mpixel τα οποία δεν νομίζω ότι παίζουν τρομερό ρόλο.)

 

π.χ επειδή με ενδιαφέρει και το βράδυ να τραβάω καμία φώτο ( εκεί τι γίνεται ? )

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά , αν δεν θέλει κάποιος να ποστάρει εδώ ας μου στείλει pm

[χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους με υγεία!!!]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ήμουν και γω αναμεσα σαυτες τις δυο. ιδια κατηγορία είναι απλα η 3200 βγηκε πιο μετά. εγώ προτίμησα την 5100 επειδή : 

+ ελαχιστα μεγαλυτερο αισθητήρα (καμια αισθητη διαφορα βεβαια)

+++ η flip out οθονη με βολεψε πολυ. ειδικα για καμια περιεργη γωνια ληψης βοηθαει αρκετα

+ μικροτερο crop factor

+ λιγο μικροτερο θορυβο στα ψηλα iso (καμια αισθητη διαφορα παλι)

+ εχει βγει καινουριο firmware προσφατα που βελτιωσανε την διαρκεια της μπαταριας

+ τραβαει hdr (μονο με τριποδο, χωρις δε θα κανεις τιποτα)

 

----- ενα μειον, το μονο βασικα που μεχει πειραξει ειναι ενα μικρο lag οταν τραβας φωτο με liveview. δεν τραβαω σχεδον ποτέ, αλλα και παλι ειναι λιγο σπαστικο. (δεν ειναι το shutter lag που αναφερει εκει). στην 3200 δεν ξερω τι παιζει. ισως να συμβαινει το ιδιο ισως οχι.

 

απο την αλλη η 3200 εχει

περισσοτερα mp αρα κανεις περισσοτερα crop

50-60 fps στο 720 αν σκοπευεις να τραβας βιντεο

 

για βράδυ θα χρειαστεις άλλο φακό. πχ τον 35mm f1.8 η τον 50. με τον kit χωρις τριποδο δε θα κανεις και πολλα...

Επεξ/σία από andreapaog328
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σειρά 3χχχχ είναι η αρχική στις dslr η 5χχχχ είναι η αμέσως επόμενη. Αυτό σημαίνει ότι η 5 έχει σαν σώμα "καλύτερα" χαρακτηριστικά αν μιλάμε για ίδιου χρόνου μοντέλα. Στην περίπτωση σου βέβαια υπάρχει διαφορά η 3200 είναι επόμενο μοντέλο με διαφορετικό αισθητήρα (περισσότερα mp). Σαν σώμα η 5 είναι καλύτερο λίγο πιο βαρύ λίγοτερο φθηνο-πλαστικό και για αυτό θα την προτιμούσα.

Για νυχτερινές αν μιλάμε τοπία αστροφωτογράφηση και τέτοια το τρίποδο είναι το βασικό αξεσουάρ και μετά ο φακός η μηχανή αν μιλάμε για τόσο κοντινά μοντέλα είναι το τελευταίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φ/μηχανες ειναι-πια- κομπιούτερ με φακό!

Ειναι καλό να ειναι καινουργιο μοντέλο...Προτείνω να κάνεις συγκριση των δυο στα chart της DxO Labs[DxO Mark]

Σηνήθως τα καινουργια μοντέλα εχουν καλύτερη συμπεριφορά στα υψηλά iso,κατα τα αλλα σαν σώματα ειναι σχεδόν τα ιδια

[οτι γράφουν τα παιδια απο πάνω ισχυει].

Για αστροφωτογραφία να πάρεις Φωτεινό Prime φακό+ τρίποδο

Χρόνια πολλά και καλά κλίκ!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και χρόνια πολλά σε όλους , εντάξει  (θα ρίξω βέβαια μια ματιά και μόνος μου) θα αποφασίσω  εντός των ημερών ,πάντως  αυτά που είπε ο andreapaog328 είναι πολύ χρήσιμα (με βοήθισαν πολύ  :) για το βίντεο το είδα και εγώ ότι πρέπει να είναι λίγο καλύτερη η d3200 αλλά στα άλλα η 5200 φαίνεται έστω και λίγο ανώτερη επιλογή.

 

Τρίποδο θα πάρω στην πορία με την πρώτη ευκαιρία! Αστροφωτογραφίες δεν θα έλεγα ότι έχω σκοπό να βγάλω μιας και δεν ξέρω στην αρχή τι εξοπλΙσμό μπορώ να αγοράσω ( μιας και θα είμαι με τον stock φακό τουλάχιστον τον 1 καιρό ) καμία φωτό σε κάνένα νυχτερινό μαγαζί έλεγα ( που έχει και κάποιον σχετικό φωτισμό ) τέσπα μην κουράζω με τις σκέψεις μου ευχαριστώ και πάλι και καλές γιορτές.

Επεξ/σία από thodoras13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η μόνη και ουσιαστική διαφορά που θα παρατηρήσεις σα καινουριος στην φωτογραφία είναι η οθόνη που σπάει. διάβασε οσα περισσοτερα reviews μπορεις. compare side by side, sample φωτογραφίες και παει λέγοντας. ουσιαστικά αν νομίζεις οτι χρειάζεσαι flip out οθονη παρε την 5100 αλλιώς την 3200. όποια και να παρεις θα έχεις ενα καλό, βασικό εργαλείο για να ασχοληθείς με φωτογραφία...

Επεξ/σία από andreapaog328
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο καλυτερη η 5100

θα συμβουλευα να την παρεις σκετο σωμα και πρωτο φακο παρε τον 35 mm 1.8 αν και δυσχρηστος ειδικα για αρχαριους

ο κιτ ειναι μετριος.

 

εχεις καθολου ιδεα απο dslr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παλι θα προτεινα να την παρει kit με τον 18-55 ή αν εχει λεφτα με τον 18-105. και να βρει μεταχειρισμένο τον 35 γύρω στα 140. χωρις ενα ελαχιστο εστω ζουμ ισως ξενερωσει τη ζωη του στην αρχη

Επεξ/σία από andreapaog328
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...