Προς το περιεχόμενο

Τον τελευταίο μήνα το Ubuntu 13.04 κολλάει


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια, έχω το 13.04 σχεδόν από τότε που βγήκε. Δεν κόλλαγε σχεδόν ποτέ και όλα ήταν μια χαρά. Τον τελευταίο μήνα έχει κολλήσει μερικές φορές. Αρκετά συχνά(2-3 φορές την βδομάδα) όταν βλέπω βίντεο με vlc ή smplayer παγώνει η εικόνα. Επίσης τα hotcorners δεν δουλεύουν μερικές φορές. Εάν τα απενργοποιήσω και ενεργοποιήσω πάλι από το unity tweak δουλεύουν μια χαρά. Τέλος το πρόβλημα που είχα πάντα είναι ότι το dash σχεδόν πάντα κολλάει μερικά δευτερόλεπτα. Τα προβλήματα αυτά δεν είναι κάτι τραγικό απλώς θα ήθελα να επιλυθούν εάν γίνετε. 

Υπολογιστής: intel i3,4gb ram,nvidia gt 420m(κλειστοί οδηγοί).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@orestis000 υπάρχει πολύ γκρίνια ότι η Canoncial βγάζει τις αναβαθμίσεις στη διανομή της χωρίς να αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τα όποια bugs. Για το πρόβλημά σου θα σου απαντήσουν καλύτερα καταρτισμένοι από εμένα εδώ στο φόρουμ, αλλά εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις στην τελευταία LTS που είναι πιο σταθερή και συνήθως τα όποια bugs έχουν λυθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά βαρύ το ubuntu πάντως ιδίως για αδύναμα μηχανήματα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ανοίξεις μια κονσόλα να δώσεις ένα top για να δεις τι τρώει πόρους από το σύστημα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@orestis000

 

Μπορεί να είναι οποιαδήποτε αναβάθμιση στο Unity, στον πυρήνα ή σε όποιο άλλο κομμάτι των X. Για δες λίγο εάν έχεις την ίδια συμπεριφορά με το 2d και πες μας εδώ μαζί με τα αποτελέσματα του top. Το Ubuntu έτσι όπως έχει γίνει είναι όπως το είπε το chek2fire, βαρύ, αλλά θεωρώ ότι το δικό σου το μηχάνημα μπορεί να ανταποκριθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι σε linux θα πρέπει να ακολουθείς τις αναβαβθμίσεις της διανομής. Ποιό καινούργιες εκδόσεις όλων των προγραμματων που σημαίνει διόρθωση πολλών προβλημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λόγος που δεν έκανα όταν βγήκε ήταν πως ήθελα να την αφήσω μερικές βδομάδες να διορθωθούν τα bug που θα υπήρχαν αλλά τώρα έχω εξεταστική και δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή και χάσω τα αρχεία μου.... λογικά μέσα Ιανουαρίου μόλις τελειώσω θα είναι από τα πρώτα πράγματα που θα κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...