Προς το περιεχόμενο

αντί για windows 7 μήπως Mint Petra 16 (?)


Mixalis_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς όλους του linux-άδες ...που θέλουν να μπουν στον κόπο να δώσουν συμβουλή σε ένα αδαή windows user...

 

Αντί να αγοράσω τα 7 profesional σκέφτηκα να πάω σε κάποιο distro, παρόλο που ποτέ στο παρελθόν δεν έχω δουλέψει κάτι σχετικό...αλλά για όλα υπάρχει μια αρχή, έτσι δεν είναι? 

 

Όμως στο συγκεκριμένο LAN όλα τα πσια τρέχουν xp, ενώ ο DNS/DHCP server αλλά και ο SQL server τρέχουν κάτω από windows server 2012. Επομένως:

 

1) Θα προκύψουν ζητήματα με το δίκτυο και τις ρυθμίσεις?

2) Τι γίνεται με τη συμβαότητα αρχείων και τα σχετικά, p.x. MS office κτλ

Προφανώς δεν ζητώ λεπτομερείς απαντήσεις, απλώς καιγνώμες αν  κατά πόσο είναι εφικτό να γίνουν τα παραπάνω.

 

Τέλος, έχω ψιλο-τσεκάρει το Mint 16 Petra και φαίνεται ωραιότατο, έχετε να προτείνεται distro για ψαρουκλες - σαν κι εμένα - σε ότι αφορά τα Linux? Κατά προτίμηση να ρέχουν και από live cd.

 

Ευχαριστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλους του linux-άδες ...που θέλουν να μπουν στον κόπο να δώσουν συμβουλή σε ένα αδαή windows user...

 

Αντί να αγοράσω τα 7 profesional σκέφτηκα να πάω σε κάποιο distro, παρόλο που ποτέ στο παρελθόν δεν έχω δουλέψει κάτι σχετικό...αλλά για όλα υπάρχει μια αρχή, έτσι δεν είναι? 

 

Όμως στο συγκεκριμένο LAN όλα τα πσια τρέχουν xp, ενώ ο DNS/DHCP server αλλά και ο SQL server τρέχουν κάτω από windows server 2012. Επομένως:

 

1) Θα προκύψουν ζητήματα με το δίκτυο και τις ρυθμίσεις?

2) Τι γίνεται με τη συμβαότητα αρχείων και τα σχετικά, p.x. MS office κτλ

Προφανώς δεν ζητώ λεπτομερείς απαντήσεις, απλώς καιγνώμες αν  κατά πόσο είναι εφικτό να γίνουν τα παραπάνω.

 

Τέλος, έχω ψιλο-τσεκάρει το Mint 16 Petra και φαίνεται ωραιότατο, έχετε να προτείνεται distro για ψαρουκλες - σαν κι εμένα - σε ότι αφορά τα Linux? Κατά προτίμηση να ρέχουν και από live cd.

 

Ευχαριστώ!! 

1) Δεν νομίζω να έχεις θέματα με τον DHCP, απλώς θα πρέπει να κάνεις μόνος σου το configure για να μπορεί να βλέπει τον server το λειτουργικό σου.

2) Ότι αρχεία έχεις δημιουργήσει μέσω της σουίτας MS office, θα μπορείς να τα επεξεργάζεσαι κανονικά, απλώς θα πρέπει να χρησιμοποιείς τα αντίστοιχα προγράμματα που τρέχουν σε linux (βλ. Openoffice και συναφή). 

 

Για  κάποιον αρχάριο θα πρότεινα ένα εκ των:

Linux Mint

x.buntu (όπου x οι διάφορες εκδόσεις που κυκλοφορούν)

Manjaro (για πιο hardcore αρχάριους)

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε, καις ένα Live usb/Cd και το τρέχεις για να δεις αν σου αρέσει το περιβάλλον κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Knoppix ειναι επισης πολύ συμπαθητικό

 

Αντί για debian xfce καλύτερα solydx που ειναι πάλι debian με xfce φορτωμένο με διαφορα επιπλεον καλουδια που φοηθούν τους αρχάριους χρήστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...