Προς το περιεχόμενο

Άδεια toner catridges - τι τα κάνουμε;


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, για μη αυθεντικά τόνερ. Τα διάφορα καταστήματα που πουλάνε συμβατικά τόνερ πως βρίσκουν κενά τόνερ; Με τη λογική ότι δεν λειτουργούν με σύστημα επιστροφής των κενών τόνερ. Από που προκύπτει αυτή η αφθονία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν έχει κανείς  hp 301  ή 652 γνήσια ειδικά ή έστω συμβατά με ενδιαφέρουν .

Σε ποια περιοχη βρισκεσαι; Να σε εχω στα υπ'οψιν γιατι εχω την εντυπωση οτι καπου εχω καποια τετοια παραπεταμενα, απλα πρεπει να ψαξω.

Στις 1/1/2021 στις 4:32 ΠΜ, Perastikos111 είπε

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, για μη αυθεντικά τόνερ. Τα διάφορα καταστήματα που πουλάνε συμβατικά τόνερ πως βρίσκουν κενά τόνερ; Με τη λογική ότι δεν λειτουργούν με σύστημα επιστροφής των κενών τόνερ. Από που προκύπτει αυτή η αφθονία;

 

Τα ετοιμα συμβατα (οχι ανακατασκευασμενα) ερχονται απο εξωτερικο, συνηθως κινα, χοντρικη.
Τα ανακατασκευασμενα ειναι απο γνησια που εχουν επιστραφει. Καποια μαγαζια που κανουν ανακατασκευες σου ζητουν το μεταχειρισμενο σου και το ανακατασκευαζουν. 
Επισης πολλα τετοια μαγαζια, μικρα αλλα και μεγαλυτερα (βλ. Πλαισιο) διαθετουν καδους ανακυκλωσης ειδικα για τονερ, τα οποια μετα προφανως αξιοποιουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μιλησω απο τη μερια μου που γνωριζω πως "δουλευει" η αγορα/πωληση των αδειων toner.
Αν θελω αδεια toner θα αγορασω:
- Απο τελικους χρηστες (λιγα και συγκεκριμενα τονερ),
- Απο εταιριες πωλησης αδειων τονερ (η διαθεσιμοτητα στους διαφορους κωδικους ειναι μεγαλη, και συνηθως απο το εξωτερικο. Υπαρχουν εξαιρετικα πολυ λιγες τετοιες εταιριες στην Ελλαδα, στην ουσια μια η www.empties.gr),
- Απο αλλα μαγαζια που κανουν αναγομωση (συνηθως πουλαμε ή αγοραζουμε 1-3 κωδικους καθε φορα).

Κατα γενικο κανονα συνηθως αγοραζουν απο χρηστες που εχουν πολλα αδεια τονερ (π.χ. 100 αδεια που προερχονται απο εταιριες, κλπ). Κατα γενικο κανονα ακομα και οι εταιριες πωλησης αδειων τονερ, δεν αγοραζουν ολους τους κωδικους. Π.χ. αν καποιος εχει 200 αδεια και η εταιρεια μπορει να αγορασει τα 60 απο αυτα προς 3€ τοτε βγαινει ενα ποσο 180€.
Τα αδεια απο Πλαισιο, κλπ, καταληγουν σε τετειες εταιριες.

Επεξ/σία από John31
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 12:00 ΜΜ, lector είπε

Σε ποια περιοχη βρισκεσαι; Να σε εχω στα υπ'οψιν γιατι εχω την εντυπωση οτι καπου εχω καποια τετοια παραπεταμενα, απλα πρεπει να ψαξω.

 

Καλημέρα Γέρακα είμαι αλλά σου έστειλα και π.μ. για να με βρεις πιο εύκολα αν πετύχεις κάτι από 301 , 652 , και 302 hp.🙂

Και εγώ John31  όταν κάποιο δικό μου τα παίξει (γιατί έχουν ημερομηνία λήξης) παίρνω τηλέφωνο σε 2-3 μαγαζιά που ξέρω ότι έχουν αναγεμισμένα γνήσια από επιστροφές ,  δεν τα πουλάνε άδεια αλλά τα πληρώνω από 7 έως 10 ευρώ τα xl , τα παίρνω γεμισμένα και μετά τα γεμίζω μόνος για όσο αντέξουν. Τα συμβατά που είναι πιο φτηνά μου έχουν δουλέψει αλλά καίγεται γρήγορα το τσιπάκι τους μάλλον και δεν αντέχουν πολλά γεμίσματα , μπορεί και κανένα γέμισμα για αυτό τα αποφεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εγώ John31  όταν κάποιο δικό μου τα παίξει (γιατί έχουν ημερομηνία λήξης) παίρνω τηλέφωνο σε 2-3 μαγαζιά που ξέρω ότι έχουν αναγεμισμένα γνήσια από επιστροφές ,  δεν τα πουλάνε άδεια αλλά τα πληρώνω από 7 έως 10 ευρώ τα xl , τα παίρνω γεμισμένα και μετά τα γεμίζω μόνος για όσο αντέξουν. Τα συμβατά που είναι πιο φτηνά μου έχουν δουλέψει αλλά καίγεται γρήγορα το τσιπάκι τους μάλλον και δεν αντέχουν πολλά γεμίσματα , μπορεί και κανένα γέμισμα για αυτό τα αποφεύγω.

Ναι, τα αυθεντικα ειναι παντα καλυτερα (και τα μελανια inkjet αλλα και τα toner).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...