Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Xenon.


spysoumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xenon με projector σε συμβατικά φανάρια. Εστιάζονται, βλέπεις και το κυριότερο δεν τυφλώνεις τους άλλους.

 

Για συμβατικές λάμπες η Philips βγάζει αξιόλογες δυνατότερες λάμπες για σχεδόν όλους τους τύπους.

Σε γενικές γραμμές περισσότερα lumens, μικρότερη διάρκεια ζωής.

 

Καμία λύση από τις 2 δεν θα σε βοηθήσει να μην τυφλώνεσαι από τους άλλους.

 

 

Για xenon projector προσωπικά συμβουλεύτηκα αυτό το forum www.hidplanet.com για να φτιάξω τα δικά μου οχήματα.

Έχουν κάνει εκπληκτικά ποιοτικές δουλειές εκεί μέσα.

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xenon με projector σε συμβατικά φανάρια. Εστιάζονται, βλέπεις και το κυριότερο δεν τυφλώνεις τους άλλους.

 

Για συμβατικές λάμπες η Philips βγάζει αξιόλογες δυνατότερες λάμπες για σχεδόν όλους τους τύπους.

Σε γενικές γραμμές περισσότερα lumens, μικρότερη διάρκεια ζωής.

 

Καμία λύση από τις 2 δεν θα σε βοηθήσει να μην τυφλώνεσαι από τους άλλους.

 

 

Για xenon projector προσωπικά συμβουλεύτηκα αυτό το forum www.hidplanet.com για να φτιάξω τα δικά μου οχήματα.

Έχουν κάνει εκπληκτικά ποιοτικές δουλειές εκεί μέσα.

 

 

/sc

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες madsc αλλά δεν ξέρω το κόστος γιατι πλέον αυτό είναι το κυριότερο κριτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρικά γράφοντας για το κοστολόγιο,

 

20-30€ υπολογίζεις για λάμπες που απλά τις τοποθετείς. Τις κουμπώνεις και φεύγεις. Αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο, το κάνεις και μόνος σου. Μιλάω πάντα για 4300Κ-6000Κ λάμπες Philips και όχι μπλεδίζον τύπου xenon από το παζάρι. Vision κάτι τις λέει όλες η Philips. Θα έχεις παραπάνω φως ( lumens ) από τις μαμά, ίδια εστίαση, θα τις αλλάζεις πιο συχνά.

 

 

Για xenon projector για 2 φανάρια υπολογίζεις από 100-200€ για τα υλικά. Εδώ πρέπει να τραβηχτούν

γραμμές από την μπαταρία με ασφαλειοθήκες για τα ballast, να βρεις κάπου να στερεώσεις controllers

και το κυριότερο να ανοιχτούν τα φανάρια σε φούρνο για να μπουν οι projectors. Και μετά ρύθμιση εστίασης.

 

Αυτό πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου για να το κάνεις μόνος σου. Δεν θέλεις να μείνεις από φώτα στη μέση του πουθενά ή πάνω σε καμιά στροφή. Σου προσφέρει το ιδανικό αποτέλεσμα - τα σύγχρονα Bmw / Audi είναι έτσι - αλλά είναι ταλαιπωρία η σωστή υλοποίηση του.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν το σκέφτομαι για πατέντες projectors κτλ και λόγο κόστους και λόγο πιθανόν προβλημάτων εν καιρό. Οπότε θα βάλω τις Philips Xtreme Vision 100% και θα είμαι κομπλέ. Βασικά αυτές που αναφέρω τι lumen είναι; 4100k;;; Λευκό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για να μη σχηματίζονται λάθος εντυπώσεις

μια "πατέντα" ή μετατροπή μπορεί να ζήσει παραπάνω και από το ίδιο το όχημα αρκεί να υλοποιηθεί σωστά και με σοβαρά υλικά.

Ότι αυτό απαιτεί γνώσεις, είναι χρονοβόρο και κοστίζει, εννοείται ισχύει.

 

Όσον αφορά τις λάμπες έχουν αρκετά νούμερα.

Αυτά που σε ενδιαφέρουν είναι 2: 

 

Lumen που είναι η μονάδα μέτρησης έντασης φωτεινότητας 

Kelvin που είναι η μονάδα μέτρησης θερμοκρασίας λευκού.

~3000Κ λευκό που κιτρινίζει, παρόμοιο με τις παλιές 220V λάμπες νήματος

~4300Κ λευκό, λευκό, το πιο ξεκούραστο για τους περισσότερους

~6000K λευκό του πάγου, λευκό που ξεκινάει κ μπλεδίζει.

 

Το 4300Κ δίνει συνήθως τις καλύτερες τιμές σε lumen, έχει παρατσούκλι

"lobby light" (τοποθετείται σε κοινόχρηστους χώρους ξενοδοχείων και οργανισμών),  

και έχει επιλεχτεί από την αυτοκινητοβιομηχανία σαν το standard πλέον.

 

Το πόσο καλά και πόσο μακριά θα βλέπεις είναι συνάρτηση των τιμών αυτών + την εστίαση του φαναριού σου.

 

Δεν πουλάω λάμπες για να ξέρω τι είναι η καθεμία τους, μερικές μελέτες φωτισμού για εταιρείες έχει τύχει να έχω κάνει. Διάβασε τι γράφουν πάνω τα κουτιά τους.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες σας παρακαλώ δώστε μου μια απάντηση για να καταλήξω: Osram night braker h7 πόσα kelvin είναι;; 4300k;;; Και πια θα ήταν η πρότασή σας ανάμεσα σε Osram Night braker και στην Philips Diamond Vision;;; Βασικά θέλω να μάθω πια είναι τα kelvin από την nightbraker. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι nightbreaker απο οσο ξερω ειναι 4300κ (λευκο που κιτρινιζει ελαχιστα) οπως και οι crystal vision της philips...οι diamond vision ειναι οι πιο "δυνατες" αν δεν κανω λαθος της philips και εχουν 5000Κ αρα καταλευκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, απλά εάν ξέρεις πες μου: Οι nightbraker unlimited λένε ότι έχουν 110% περισσότερη φωτεινότητα, 40 μέτρα μακρύτερη ορατότητα και κάτι ακόμα, αυτά ή κάτι παρόμοιο τα έχει και η Diamond vision;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τοποθετηση xenon και hid σε καθρεπτες δεν θα επρεπε να διωκεται απο τον νομο;Εχω βαρεθει τον καθε σαβροκαγκουρα και τον καθε απληροφορητο να με τυφλωνει.Το Σ/Κ μαλιστα συναντησα,μαλλον,τον φυλαρχο των φωτοκαγκουρων.xenon φωτα σηωμενα κιολας και bonus φωτα ομιχλης πιθανοτατα 5k.Αν δεν βλεπετε,δωστε 200+ και βαλτε φαναρια κανονικα.Αν δεν εχετε οικονομικη ανεση παλι,καντε κατι απλο με nightbreaker π.χ.!Εχω φτασει σε σημειο να εκθειαζω τα πιτσιλιστηρια με λαμπακι...

Και πριν με πειτε πικροχωλο,εγω με τα crystalvision στο lupo και στην χαμηλοτερη θεση,ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, απλά εάν ξέρεις πες μου: Οι nightbraker unlimited λένε ότι έχουν 110% περισσότερη φωτεινότητα, 40 μέτρα μακρύτερη ορατότητα και κάτι ακόμα, αυτά ή κάτι παρόμοιο τα έχει και η Diamond vision;;;;

Οι diamond vision ειναι 5000 κέλβιν = πιο άσπρο φως, πιο κοντά σε xenon..

OΙ Nightbraker ειναι κίτρινες.. 110% παραπάνω φώς δεν θα δεις, αλλά έχει διαφορά..

 

Να ξέρεις επειδή στις diamond Θελουν να πετύχουν το πιο ασπρο (μπλε στα μάτια φως) βάζουν μια μπλε επίστροση στο γυαλί της λάμπας. Αυτό μειώνει αρκετά τη λάμψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν επιμεινετε να βαλετε ξενον σε καθρεφτες ,τουλαχιστον βαλτε τη χαμηλοτερη θερμοκρασια 4300 και κατω,που ειναι σχεδον το ιδιο με των αλογονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά,για όνομα..."ζήνον", όχι "ξένον".

 

Εσύ χίλια δίκια έχεις, αλλά πήγαινε πες στο μάστορα «ζήνον» κι άμα συνεννοηθείτε, πες το μου κι εμένα. Στην καλύτερη περίπτωση, θα σού δώση οδηγείες για το πως θα πας στη Ζήνωνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...