Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την αφησα στα 1100 6300 με αυτο το profile στα fan

 

image.png

 

 

7w7.png


Υποθέτω είναι πιο ανεκτά από θόρυβο πλευρά τώρα.Αν την έχεις stock βάλε max μέχρι 80% τα fan πάνω από 80 βαθμούς.Τώρα αν την έχεις κλοκαρισμένη σίγουρα πρέπει να πας σε πολύ πιο επιθετικό προφίλ fan λόγω της dual διάταξης fan.Στο auto μην την έχεις για κανένα λόγο πάντα (εγώ από την αρχή το απενεργοποίησα πάντως).

 

 

Παντως η Asus 280X που πουλησα δυο fan ειχε και δεν εκανε ουτε τον μισο θορυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως το έχεις,απλά σήκωσε στους 50 βαθμούς στο 70% τα fan.

 

Εριξα τους 70-80 βαθμους στο 80% απο 90% και ειχα αυτο το αποτελεσμα θα το βαλω στο 85% και θα βαλω και τους 50 βαθμους στο 70% που μου γραφεις.

 

upx.png

Να την κανω βιδες να της βαλω παστουλα Arctic mx4 να βρει την υγεια της; :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια και χειροτερα ειχα συναντησει και γω στην υλοποιηση της gigabyte  290Χ  ναι την custom με τα 3 φαν !!  και παστα αλλαξα  και λιγα πραγματα πηρα σαν βελτιωση γενικα η ψυκτρα της  δε το παλευε  οταν  μετα καλοκαιριασε  αρχισε το πανυγηρι βαρουσε throtlle και εριχνε ρολογια  !!! και φυσικα μετα απο αυτο  εφυγε την εδωσα  και υσυχασα !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια και χειροτερα ειχα συναντησει και γω στην υλοποιηση της gigabyte  290Χ  ναι την custom με τα 3 φαν !!  και παστα αλλαξα  και λιγα πραγματα πηρα σαν βελτιωση γενικα η ψυκτρα της  δε το παλευε  οταν  μετα καλοκαιριασε  αρχισε το πανυγηρι βαρουσε throtlle και εριχνε ρολογια  !!! και φυσικα μετα απο αυτο  εφυγε την εδωσα  και υσυχασα !! 

 

Για αυτο λεω την Δευτερα να τους την παω να τους πω οτι δεν μου κανει γιατι βαραει σχεδον 80 βαθμους οταν μεσα στο δωματιο δεν εχω πανω απο 15 βαθμους να δωσω αλλα 12 και να παρω την αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο λεω την Δευτερα να τους την παω να τους πω οτι δεν μου κανει γιατι βαραει σχεδον 80 βαθμους οταν μεσα στο δωματιο δεν εχω πανω απο 15 βαθμους να δωσω αλλα 12 και να παρω την αλλη.

δε ξερω αμα το δεχτουν  γιατι υποθετω θα σου πουν οτι η καρτα ειναι μεσα στις προδιαγραφες θερμοκρασιας

απλα εγω και πιθανον και αλλοι δε γουσταρω να βαραει 80 βαθμους  τι θα γινει το καλοκαρι με την ελληνικη ζεστη ;;;

θα σου προτινα να πας σε saphire που εχει πολυ καλη υλοποιηση  ψυκτρας  και αποδιδει πολυ καλα(σημαντικοτερο) βεβαια οτι ειναι και unlock ρευματα  απλα το παραβλεπω ..........!!!!!! δεν χρονιζουν ολοι πολυ ψηλα !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω αμα το δεχτουν  γιατι υποθετω θα σου πουν οτι η καρτα ειναι μεσα στις προδιαγραφες θερμοκρασιας

απλα εγω και πιθανον και αλλοι δε γουσταρω να βαραει 80 βαθμους  τι θα γινει το καλοκαρι με την ελληνικη ζεστη ;;;

θα σου προτινα να πας σε saphire που εχει πολυ καλη υλοποιηση  ψυκτρας  και αποδιδει πολυ καλα(σημαντικοτερο) βεβαια οτι ειναι και unlock ρευματα  απλα το παραβλεπω ..........!!!!!! δεν χρονιζουν ολοι πολυ ψηλα !!!

Αυτο λεω και εγω,η υλοποιηση της Gigabyte δεν μπορει να κανει καλα τον πυρηνα της 390/Χ.Οταν βλεπω 70αρες με τους ανεμιστηρες στο 80%,σημαινει οτι πλησιαζεις τα ορια της ψυκτρας.Ειδικα οταν ο Λευτερης εχει και σχετικα χαμηλη θερμοκρασια στον χωρο,σκεψου το καλοκαιρι και προσθεσε 20 βαθμους ακομα,τουλαχιστον.Θα κατοσταρισει η καρτα.Η TriX οσο κλοκαρισμα και να φαει(ποσο να φαει,1200-1250 το πολυ) δεν εχει αναγκη για πανω απο 60-65% στα φουρφουρια.Στην δικια μου δηλαδη παρατηρησα οτι μεχρι +100mv που δινει το ab,διαφορα στην θερμοκρασια δεν ειδα.+200mv που δινει το trixx,εχει 2-3 βαθμους παραπανω,κλαιν.Η ψυκτρα της Sapphire,τον εχει για πλακα τον πυρηνα.

 

Παντως συμφωνω και εγω οτι δυσκολο να σου την αντικαταστησουν λογω μεγαλυτερων θερμοκρασιων σε σχεση με μια Sapphire διοτι σαν καρτα η δικια σου,ειναι μεσα στα ορια απο θερμοκρασιες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελεγα και παλαιοτερα οτι στην σειρα r9 3XX οι καλυτερες υλοποιησεις ειναι των Sapphire και MSI.

Συγκεκριμενα στην σειρα r9 390/390x ειναι :

 

http://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

http://www.skroutz.gr/s/7091892/MSI-Radeon-R9-390-8GB-Gaming-R9-390-GAMING-8G.html

 

Παντως κανε την προσπαθεια σου LLLEFTERIS αν μπορουν να σου κανουν την αλλαγη.Δε χανεις και τιποτα να ρωτησεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα την εχει 370 και εχει και 382 την αλλη.

 

Και στην ουσια θα τους την παω πισω την επομενη εργασιμη απο την εργασιμη που την πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω το δικαιωμα σαν καταναλωτης να πω οτι δεν με ικανοποιησε το προϊον;

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω πως μπορείς κανονικά να την επιστρέψεις εντός κάποιων ημερών που στην περίπτωσή σου σίγουρα δεν έχουν περάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω πως μπορείς κανονικά να την επιστρέψεις εντός κάποιων ημερών που στην περίπτωσή σου σίγουρα δεν έχουν περάσει!

 

Κατι για 7 εργασιμες εχω ακουσει εγω και απο τις 31 του μηνος 8:30 το βραδυ που την πηρα εγω η επομενη εργασιμη ειναι την Δευτερα 4 του μηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς αυτό έχω ακούσει και εγώ και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη αξιολόγηση.. απλά ότι δεν σε ικανοποίησε. Άντε με το καλό να στην αλλάξουν και ενημέρωσε μας να σιγουρευτούμε και εμείς αν ισχύει τελικά  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...