Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλοι εσείς που λέτε Crimson rocks :P σε 290/390 series, παίζετε κανα παιχνίδι να τεστάρετε ή κάνουμε πλάκα μεταξύ μας για το πως πάει σε idle, facebook και gpu-z; :P

 

Α,σε παιχνιδια εννοεις οτι εχεις προβληματα?Δεν καταλαβα,εγω στο desktop και σε σειρες που βλεπω παντως δεν εχω θεμα. :P

 

Πλακα κανω,αυτο τον καιρο Batman και Black ops iii παιζω,κανενα θεμα.Με τον 15.11(προ crimson) ειχα αρκετα drops στο Arkham Knight,με τον Crimson(μετα το Hotfix) τρεχει νερο,στα 1150/1500 η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παίξτε Fallout 4 (σε 290/390 series - στις υπόλοιπες δεν ξέρω) και :

 

  1. Παρατηρήστε τη γλυκιά, ευδιάκριτη και ευανάγνωστη παρουσία της πυξίδας παντού (σε Crimson)... :P
  2. Πάτε Diamond City>στο "κυριλέ" μπαρ στα θεωρεία>καθίστε στο πρώτο τραπέζι δίπλα από την πόρτα και τους πίνακες και δοκιμάστε να σηκωθείτε, έχοντας το μάτι στο fps counter (για να μην παιδεύεστε : 15.11.1 -> 60 fps / any Crimson -> 35fps) - όσες φορές και αν κάνετε το πείραμα της χημείας :P
  3. Διάσπαρτες αναφορές (και εδώ) για black screen, installation problems και ΣΙΓΟΥΡΑ ανεβασμένες θερμοκρασίες.

 

Με 15.11.1 και οποιονδήποτε από τους (3) Crimson, η σύγκριση.

 

Εγώ τα θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ αυτά, για top selling AAA τίτλο που κυκλοφόρησε ΠΡΙΝ τους crimson και για κάρτες που από 43 βαθμούς idle, πάνε στους 60 βαθμούς idle.

Αν τώρα, στο Witcher 3 που παίζετε εσείς δεν έχει πρόβλημα, be my guest, αλλά ή έχει πρόβλημα ένα driver ή δεν έχει...

 

Έτσι για να μη νομίζουμε ότι λέμε ότι θέλουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν λεμε οτι θελουμε.εσυ λες οτι βλεπεις οπου στο fallout λες οτι εχεις προβλημα και εμεις οι υπολοιποι (προσωπικα δεν εχω παιξει fallout 4) λεμε οτι βλεπουμε οπου δεν εχουμε προβλημα.τουλαχιστον στο witcher.

προσωπικα ουτε με τους ανεμιστηρες ειχα προβλημα αλλα παιζω συνεχεια με προφιλ στο afterburner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν λεμε οτι θελουμε.εσυ λες οτι βλεπεις οπου στο fallout λες οτι εχεις προβλημα και εμεις οι υπολοιποι (προσωπικα δεν εχω παιξει fallout 4) λεμε οτι βλεπουμε οπου δεν εχουμε προβλημα.τουλαχιστον στο witcher.

προσωπικα ουτε με τους ανεμιστηρες ειχα προβλημα αλλα παιζω συνεχεια με προφιλ στο afterburner.

Και από αυτά συνδυασμένα το συμπέρασμα ποιο είναι για τους Crimson; Ότι έχουν ή δεν έχουν πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εγω δεν εχω αντιμετωπισει πουθενα προβλημα.αλλοι λενε το ιδιο.αλλοι λενε εχουν αντιμετωπισει.

το συμπερασμα ειναι οτι αλλοι εχουν προβλημα και αλλοι δεν εχουν.πως γινετε αυτο?τι να σου πω.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εγω δεν εχω αντιμετωπισει πουθενα προβλημα.αλλοι λενε το ιδιο.αλλοι λενε εχουν αντιμετωπισει.

το συμπερασμα ειναι οτι αλλοι εχουν προβλημα και αλλοι δεν εχουν.πως γινετε αυτο?τι να σου πω.........

Άμα ήταν κομπλέ ο driver, θα άκουγες παντού καλά λόγια, όπως είχε γίνει με τον 14.12 Omega, αν θυμάσαι. Ο Crimson έχει προβλήματα - αλλού πιο έντονα και αλλού λιγότερο έντονα. Άμα έχεις πέσει στις περιπτώσεις συνδυασμού hardware/software που είναι εντάξει, καλώς.

Αλλά όταν μιλάμε για χοντρά προβλήματα, τα οποία τα αναπαραγάγω για πλάκα και με screenshots και υπάρχουν στους Crimson και όχι μία έκδοση πιο πίσω, ε...πως να το κάνουμε...είναι λίγο άθλια έκδοση ο Crimson - για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ απ΄οτι καταλαβα,το μοναδικο προβλημα που αντιμετωπιζεις με τον driver ειναι στο fallout 4.Το παιχνιδι δεν το εχω παιξει (το εχω στο προγραμμα ομως) αλλα εισαι σιγουρος οτι με nvidia καρτες δεν υπαρχουν προβληματα?Μηπως ειναι θεμα του παιχνιδιου?Εκανες τον κοπο να δοκιμασεις σε κανενα αλλο παιχνιδι πως αποδιδει το συστημα με Crimson και με παλαιοτερη εκδοση?Προσωπικα δεν θα εσκαγα για ενα συγκεκριμενο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ απ΄οτι καταλαβα,το μοναδικο προβλημα που αντιμετωπιζεις με τον driver ειναι στο fallout 4.Το παιχνιδι δεν το εχω παιξει (το εχω στο προγραμμα ομως) αλλα εισαι σιγουρος οτι με nvidia καρτες δεν υπαρχουν προβληματα?Μηπως ειναι θεμα του παιχνιδιου?Εκανες τον κοπο να δοκιμασεις σε κανενα αλλο παιχνιδι πως αποδιδει το συστημα με Crimson και με παλαιοτερη εκδοση?Προσωπικα δεν θα εσκαγα για ενα συγκεκριμενο παιχνιδι.

Δεν το θέτω στη λογική Nvidia-AMD, αν και δεν έχω ακούσει να έχει πρόβλημα στην πράσινη - χωρίς να είμαι και ειδικός στις Nvidia. Το θέμα είναι ότι εγώ με ΑΥΤΟΝ τον ΑΑΑ τίτλο, που βγήκε πριν λίγο καιρό (προ Crimson, πάντως) και έχει πουλήσει κάτι εκατομμύρια αντίτυπα, θέλω να ασχοληθώ. Και βλέπω ότι όχι μόνο το έχει χάσει από τα αποδυτήρια, λόγω gamewrecks, το παιχνίδι (άντε, να το φάω αυτό), αλλά ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΩΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΚΔΟΣΗ;! Με πολλά artifacts στην πυξίδα, που λένε ότι τα φτιάξανε αλλά δεν, και 50%fps dips εδώ και εκεί?! Τα οποία, όλα αυτά, υπάρχουν ΜΟΝΟ στις Crimson; Εντάξει, το θεωρώ τραγικό αυτό και δε νομίζω ότι είμαι παράλογος που θα περίμενα, αν μη τι άλλο, να μην χειροτερεύει, σε καινούριους τίτλους και κάρτες, η απόδοση με νεότερους driver. Downgrade και με τη βούλα (είναι και WHQL - τρομάρα τους), δηλαδή; Ε, όχι...

 

(Τώρα που το θυμήθηκα : και τα ανεβασμένα κλοκια σε idle, όταν έχεις δύο οθόνες πάνω, λέγανε ότι φτιάξανε στους Crimson, αλλά, επίσης, ΔΕΝ. Το να το φτιάξανε για 5 κάρτες και να μη λειτουργεί σε άλλες 10, δε μου λέει κάτι - ειδικά όταν αναφέρουν γενική επιτυχία στα release notes. Μπούρδες σου λέω, αδερφέ...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση της Sapphire:

 

Dear Sir

Just check from your card P/N, S/N number and shows your card out of manufactory warranty on 04/Jan/2014.  Should be discount product from your original reseller. Suggest you contact their support again and confirm their store warranty policy again. Check this way.

Regards

 

Μίλησα τώρα με το specialprice, τους είπα ακριβώς τί μου είπε η sapphire και μου είπαν να συμπληρώσω τη φόρμα που έχουν στο site (service-φορμα rma) και θα μου απαντήσουν.

 

Ήρθε η απάντηση στην rma- φόρμα που έστειλα από το specialprice:

 

''Γεια σας.

Aποστείλετε το προϊόν για έλεγχο στην διεύθυνση specialprice , Επισκοπή Ηράκλειο 70008 8011143333 (με δικό σας μέσο –κουριερ η ΕΛΤΑ –δικά σας έξοδα αποστολής-) , μαζί με μια φωτοτυπία του παραστατικού αγοράς και ολόκληρη την συσκευασία με τα παρελκόμενα του προϊόντος όπως το είχατε λάβει . Σε περίπτωση που δεν διαπιστωθεί πρόβλημα από τους τεχνικούς μας η εάν το προϊόν δεν συνοδεύτε με τα ανώτερο , θα επιστρέφετε με χρέωση σας. ''
 
H ερώτηση μου τώρα είναι η εξής:
 
Πώς θα μπορέσω εγώ να δείξω σε εκείνους ότι η κάρτα έχει πρόβλημα, από τη στιγμή που δουλεύει κανονικά στα windows και δεν παρουσιάζει πρόβλημα σε όλα τα παιχνίδια;;; (τα παιχνίδια στα οποία έχει κάνει το πρόβλημα είναι τα: bf4\3 και insurgency)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλακεια ειναι αυτο "ολοκληρη την συσκευασια" δηλαδη αν ειχα αγορασει ψυγειο πλυντηριο κουζινα απο αυτους θα ηθελα και μια αποθηκη να βαλω τα κουτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​αυτό τελικά με τον crimson 15.12 δεν το καταλαβαίνω.....αλλοι έχουν προβλήματα, άλλοι όχι..... τι στο καλό να συμβαίνει ?

 

Προσωπικά με την r9 380 μου μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι αξιοπερίεργο.... δεν έχω περάσει τους 59 βαθμούς σε gaming & σε idle 29 με 32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...