Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία δεν είμαι και πολύ τυχερός με τις GPU.

 

Μετά την προβληματική Fury τσίμπησα μια r9 290 vapor-x η οποία δεν έπαιρνε καν drivers... 

 

Από εχτές είμαι κάτοχος μιας sapphire r9 290x Vapor-x.

 

 

ΒΤW: Αν έχει κάποιος vapor X 290 ας το πει γιατί έχω κάτι απορίες με το φωτιζόμενο Sapphire logo.

 

πάμε τώρα στα σημαντικά.

 

Οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλότερες από ότι στην r9 290 tri-x που είχα. Μιλάμε για 10 βαθμούς και κάτω... Ακόμα και σε mining δεν ξεπερνά τους 73 βαθμούς, όντας αθόρυβη και με το στοκ fan προφιλ.

 

Φαίνεται πολύ καλό κομμάτι με τα 1150 -1600 να τα έχει για πλάκα. Δοκιμάζω τώρα και τι χρειάζομαι για τα 1200 στον πυρήνα.

 

 

ΣΤΟΚ

 

post-164351-0-53988900-1450361489_thumb.png

Ρολόγια 390Χ

 

post-164351-0-51615900-1450361437_thumb.png

 

1150/1600 (+81mv θερμοκρασίες 60-65 under load)

 

post-164351-0-80128700-1450361511_thumb.png

 

 

1200/1500

 

post-164351-0-47787300-1450361538_thumb.png

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1150-1650 σταθερό τεσταρισμένο στα +81mv

 

1175-1650 stable tested +119 mv

post-164351-0-19031600-1450478598_thumb.png

 

1200-1650 σταθερό προς το παρόν με +162mv θερμοκρασίες BF4 κάτω από 75 και το fan στο 55% μη ακουγόμενο πάνω από τους 12αριδες του κουτιού.

 

Είμαι εντυπωσιασμένος από το σύστημα ψύξης.

 

εδώ ένα firestrike με 1200-1650

 

post-164351-0-74713600-1450478558_thumb.png

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ανεβαίνει ψηλά αλλά σου τα χαλάει λίγο στο ρεύμα εκεί πάνω. Κορυφή η κάρτα σου Blade!

Έχουμε καρτάρες και η Sapphire έκανε τρομερή δουλειά με το σύστημα ψύξης!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώστε μια βοήθεια. Τί μπορώ να κάνω για τα artifacts μόνο στο bf4 που έχω? (παίζω με το σύστημα της υπογραφής)

 

Σε κανένα άλλο παιχνίδι τίποτα, κιχ, κανένα θέμα. Στο bf4 μερικά ήπια artifacts του τύπου κάποιες μακρινές επιφάνειες να τρεμοπαίζουν ελάχιστα, βλέποντάς τες με το sniper. Συνήθως στην shangai αλλά είχα πχ και στην dragon valley 2015 που μπήκε σήμερα στο παιχνίδι.

 

Η κάρτα είναι oc boost και έριξα και τα ρολόγια (πχ 800 από 925 και τη μνήμη 1100-1150 από 1250) αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Από όσο θυμάμαι δεν είχα κάποιο θέμα στο bf4 (ίσως να μην το είχα παρατηρήσει) πριν τους 15.7.1. Από τους 15.7.1 και μετά εως και σήμερα (15.11) έχω μικρό artifacts όπως είπα παραπάνω.

 

Έχω ανοίξει ticket στη sapphire για να δω αν πρόκειται περί προβλήματος της κάρτας ή περί driver..

 

Tους έστειλα τα βίντεο που έβαλα και εδώ, για να δουν τί παίζει.. (+1 video που έβγαλα, αφού έκανα uninstall με yourunistaller pro, ότι είχα από amd στον υπολογιστή καθώς και κατάργηση του driver της κάρτας γραφικών από τη διαχείρηση συσκευών και μετά το restart έβαλα καθαρή εγκατάσταση τους 15.12)

 

Oι απαντήσεις τους μέχρι ώρας είναι οι εξής:

 

''Dear Sir

Try rollback your driver to v15.7.1 or 15.11.1 and check again. You need to set back to default setup from CCC too.

Regards''  (δεν το έχω κάνει, αλλά έχω δοκιμάσει καθαρή εγκατάσταση των 15.12 όπως είπα πιο πάνω)

 

''Dear Customer :

Can you please restore back to factory default in CCC and try again ?

If still no improvment , please down the GPU clock about 50Mhz and try again.

Thanks.'' Έχω δοκιμάσει να ρίξω τα ρολόγια..

 

''Dear Sir:

We want to double check the problem that is caused by card or software. Please test the card on other games(do not test the card on BF4 series).  Thank you for your cooperation.''

 

Τους έστειλα άλλα 2 βίντεο τώρα που έβγαλα σε bf3 και insurgency που παρατηρώ το ίδιο πράγμα:

 

 

 
 
Μου κάνει εντύπωση πχ στο insurgency, αν δεν τα δω από scope στην αρχή αυτά τα ''παράθυρα'', είναι οκ, μόλις τα δω από scope χαλάνε.. δεν έχω παρατητήσει αν συμβαίνει το ίδιο και στο bf3\4 πάντως και εκεί με sniper τα βλέπω, αλλά έχω παρατηρήσει όμως στο 4 πχ να κοιτάω κάτι από ουρανοξύστη και να τρεμοπαίζει\γυαλίζει.
 
ΥΓ: Τώρα κατεβάζω και black ops 2 να δω και εκεί με κανα sniper.. :P
 
ΥΓ2: Η κάρτα πάνω από 56-57 βαθμούς δεν πηγαίνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν παρατήρησες, στο 3, το πρόβλημα δεν είναι στο παράυθρο, αλλά στο υπόλοιπο container πάνω και κάτω από αυτό.

 

Από τη στιγμή που όλα τα υπόλοιπα textures είναι σωστά και εμφανίζεται μόνο σε scope/zoom (δοκίμασες με κανένα TOW, να δεις απο εκεί μέσα? με άλλες διόπτρες, πχ 4χ-6χ-12χ?), επιμένω πως είναι θέμα συνδυασμού οδηγού-προγράμματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν παρατήρησες, στο 3, το πρόβλημα δεν είναι στο παράυθρο, αλλά στο υπόλοιπο container πάνω και κάτω από αυτό.

 

Από τη στιγμή που όλα τα υπόλοιπα textures είναι σωστά και εμφανίζεται μόνο σε scope/zoom (δοκίμασες με κανένα TOW, να δεις απο εκεί μέσα? με άλλες διόπτρες, πχ 4χ-6χ-12χ?), επιμένω πως είναι θέμα συνδυασμού οδηγού-προγράμματος.

Το αυτό πιστεύω και εγώ. Δεν είναι artifacts από πρόβλημα hardware...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι ρε σεις.. θα κάνω και άλλες δοκιμές να δούμε και θα ενημερώνω και αυτούς μπας και βρούμε καμιά άκρη.

 

Έχει και άλλους 2 μήνες εγγύηση, για παν ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η δικιά μου το κάνει αυτό και η 7970 που είχα πριν και νομίζω και η 6970 πιο πριν.

δεν ασχολήθηκα ποτέ ώστε να το διορθώσω, επειδή δεν μου ήταν τόσο ενοχλητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και μένα δεν με ενοχλέι, με νοιάζει να μην έχει κάτι η κάρτα.


Aν παρατήρησες, στο 3, το πρόβλημα δεν είναι στο παράυθρο, αλλά στο υπόλοιπο container πάνω και κάτω από αυτό.

 

Που λες; Στο insurgency;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και μένα δεν με ενοχλέι, με νοιάζει να μην έχει κάτι η κάρτα.

 

Που λες; Στο insurgency;

 

Όχι, στο BF3.

 

Το παράθυρο δείχνει ok, μάλλον γιατί έχει σπάσει.

 

Οπότε η μκία του οδηγού (μαζί με τον κώδικα του παιχνιδιού), το κάνει το χαζοφαινόμενο στα γύρω textures.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά από καθαρή εγκατάσταση, βάζοντας τους 15.7.1 όπως μου είπαν για να δοκιμάσω στο support, στο bf3 που έβαλα γίνεται ακριβώς το ίδιο με το παραπάνω βίντεό (έκατσα στο ίδιο σημείο με άλλο sniper και άλλη διόπτρα).


Edit: Τα ίδια και με καθαρή εγκατάσταση των 14.12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...