Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το RTG (= Radeon Technology Group) δε μου κάθεται καλά πάντως

 

Πες το σκέτο radeon, πες το ΑΤΙ , πές το ακόμη και DAAMIT, αλλα το RTG είναι μισοδουλειές για όνομα , marketing fail imho

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω, μόλις είχα βάλει τους 15.7.1 και άνοιξα το bf4 και μπήκα σε αυτόν τον χάρτη. Μόλις έκλεισα το παιχνίδι, μπήκα σε άλλους και δεν είχα κάποιο θέμα. Βάζοντας μετά τους 15.8 beta νομίζω δεν έτυχε να ξαναδω τόσο μεγάλα art αλλά μόνο μικρούλια που έχω μέχρι σήμερα (πχ στην shangai έχω πάντα σε συγκεκριμένα μακρινά μέρη, βλέποντας με το sniper)

 

Από θερμοκρασίες, άστο, όλα τέλεια. H κάρτα δεν πάει πάνω από 60.

 

Σε κανένα άλλο παιχνίδι, τίποτα.. (επεξεργαστής, μνήμες κλπ όλα στοκ)

 

Και μερικά βίντεο άλλων:

 

(αυτό το τρεμόπαιγμα που φαίνεται στην αρχή του βίντεο στις επιφάνειες που κάνει ζοομ, αυτό έχω και εγώ σε λίγο μικρότερο νομίζω βαθμό, στην shangai)

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=C_thIeJImJ4

Τα artifacts που έδειξες στη Fukushima, είναι hardware που υπολειτουργεί - είτε από κλόκα, είτε από θερμοκρασίες, είτε επειδή απλά ψοφάει, for whatever reason.

Τα artifacts που δείχνεις στα επόμενα video (μακρινά textures που αναβοσβήνουν), είναι από μη βελτιστοποίηση της μηχανής γραφικών για περισσότερους συνδυασμούς hardware/software (συνήθως, pro nvidia) και μπορεί, από driver σε driver, να βλέπεις διαφορά. Αλλά δεν είναι από ασταθές hardware, όπως τα πρώτα που έδειξες, που δε σταυρώνει vertex για vertex σωστό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν ξέρω τί να σου πω.. κάτι τέτοιο λένε και στα σχόλια σε αυτό το βίντεο που παθαίνει το ίδιο με εμένα: 

 

 

Σχόλια:

 

''these aren't artifacts that is something everyone sees. like what Jonathan said. If you were getting artifacts there would be huge spikes coming out of the water and when you look at tanks their textures would stretch and spaz.''

 

''That's not artifacts, that's Z-Buffering issues with two textures overlaying and the game can't decide which one to display. Everyone has this atm.''

 

 

Ανακεφαλαιώνοντας:

 

- Βάζω 15.7.1 όταν βγήκαν και  βλέπω τα εξογκώματα για πρώτη και τελευταία φορά

- Βάζω μετά 15.8 beta και όσο παίζω παρατηρώ (μπορεί να τις είχα και πριν και να μην είχα δώσει σημασία) αυτές τις μακρινές επιφάνειες που τρεμοπαίζουν που τις βλέπω μέχρι και σήμερα με τους 15.11.

 

Σε κανένα άλλο παιχνίδι δεν έχω θέμα. Θερμοκρασίες πάντα κάτω από 60 η κάρτα, και εχθές που έπαιζα πάλι 1 ώρα+ συνεχόμενα (γιατί έπαιζα και με κενά) με afterburner να μου δείχνει, δεν ανέβασε πάνω από 56 βαθμούς.

 

ΥΓ: Πάνω σε αυτό που λες: ''Αλλά δεν είναι από ασταθές hardware, όπως τα πρώτα που έδειξες, που δε σταυρώνει vertex για vertex σωστό...'' Ναι, αλλά το ίδιο όμως hardware έχω και τώρα που είχα και τότε, αλλά δεν έχω ξαναδει τέτοιο πράγμα στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν ξέρω τί να σου πω.. κάτι τέτοιο λένε και στα σχόλια σε αυτό το βίντεο που παθαίνει το ίδιο με εμένα: 

 

 

Σχόλια:

 

''these aren't artifacts that is something everyone sees. like what Jonathan said. If you were getting artifacts there would be huge spikes coming out of the water and when you look at tanks their textures would stretch and spaz.''

 

''That's not artifacts, that's Z-Buffering issues with two textures overlaying and the game can't decide which one to display. Everyone has this atm.''

 

 

Ανακεφαλαιώνοντας:

 

- Βάζω 15.7.1 όταν βγήκαν και  βλέπω τα εξογκώματα για πρώτη και τελευταία φορά

- Βάζω μετά 15.8 beta και όσο παίζω παρατηρώ (μπορεί να τις είχα και πριν και να μην είχα δώσει σημασία) αυτές τις μακρινές επιφάνειες που τρεμοπαίζουν που τις βλέπω μέχρι και σήμερα με τους 15.11.

 

Σε κανένα άλλο παιχνίδι δεν έχω θέμα. Θερμοκρασίες πάντα κάτω από 60 η κάρτα, και εχθές που έπαιζα πάλι 1 ώρα+ συνεχόμενα (γιατί έπαιζα και με κενά) με afterburner να μου δείχνει, δεν ανέβασε πάνω από 56 βαθμούς.

 

ΥΓ: Πάνω σε αυτό που λες: ''Αλλά δεν είναι από ασταθές hardware, όπως τα πρώτα που έδειξες, που δε σταυρώνει vertex για vertex σωστό...'' Ναι, αλλά το ίδιο όμως hardware έχω και τώρα που είχα και τότε, αλλά δεν έχω ξαναδει τέτοιο πράγμα στο παιχνίδι.

Το πιο απλό, που θα σου προτείνουν οι περισσότεροι : Ζόρισε την κάρτα και σε άλλο μηχάνημα - αν σου κάνει τα ίδια, τότε ψοφάει η κάρτα.

Σου είπα τη γνώμη μου προηγουμένως : Αυτά που αναβοσβήνουν είναι software. Αυτά που κρεμάνε είναι hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

E, αυτά που αναβοσβήνουν έχω μόνο.

 

Και σκέφτομαι... Τόσα άλλα βίντεο στο youtube (αλλά και συζητήσεις σε φόρουμς) μόνο στο bf4 συγκεκριμένα με κουλά και εξογκώματα, όλων για ψόφο πάει η κάρτα?


Ρίξε και μια ματιά από αυτό το ποστ και κάτω:

 

http://www.insomnia.gr/topic/452585-battlefield-4/?p=54335974

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, αυτά που αναβοσβήνουν έχω μόνο.

 

Και σκέφτομαι... Τόσα άλλα βίντεο στο youtube (αλλά και συζητήσεις σε φόρουμς) μόνο στο bf4 συγκεκριμένα με κουλά και εξογκώματα, όλων για ψόφο πάει η κάρτα?

Ρίξε και μια ματιά από αυτό το ποστ και κάτω:

 

http://www.insomnia.gr/topic/452585-battlefield-4/?p=54335974

Συνδυασμένη απάντηση :

 

( a ) Τα συστήματα που έχουνε πρόβλημα, πολλές φορές, "μόνο" σε κάτι ζόρικο το δείχνουν, που τα στρεσάρει έντονα - εκτός και αν πρόκειται για κάτι κραυγαλέο. Το BF4 είναι ένα τέτοιο ζόρικο.

( b ) Οι χρήστες που έχουν φτάσει σε φάση να μιλάνε για σταθερότητα και drivers και να τσεκάρουν και στο youtube συγκεκριμένες περιπτώσεις συμπεριφοράς vga, συνήθως, είναι χρήστες που έκριναν σκόπιμο να κλοκάρουν πρώτα, και μετά να το ψάξουν παραπέρα - για "μόνο στο x παιχνίδι" κλπ.

 

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, το "όλων για ψόφο πάει η κάρτα?", είναι πολύ σχετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη, βλέπω ότι είναι χρήστες με μαμα (ή έστω εργοστασιακό oc) 7950, 7970, 280, 280x, κάποιες gtx κλπ στο bf4.

 

Τώρα οκ, να δεχτώ ότι το δείχνει σε κάτι που βαραίνει το σύστημα, αλλά σκέφτομαι πάλι:

 

-Στο skyrim με πολλά mods, η κάρτα μου δουλεύει 100%, κανένα θέμα

-Furmark τεστ σε 1080p με ΑΑ όσο πάει, κανένα θέμα

-HeavenBenchmark κανένα θέμα

-Rome 2 Total war, όλα μάξ όσο πάει, κανένα θέμα

-Crysis 2-3, όλα full κανένα θέμα

-Μετρο 2033 που είχα βάλει κάποια στιγμή, πάλι κανένα θέμα

 

Όλα τα παραπάνω δεν την στρεσσάρουν? Γιατί δηλαδή μόνο στο bf4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ, αφού σου απάντησα ήδη:

 

http://www.insomnia.gr/topic/452585-battlefield-4/?p=54336659

 

Ok, δεν είναι θέσφατο αυτό που γράφω, αλλά για εμένα ισχύει 100%.

 

Το συγκεκριμένο "κρέμασμα" μου εμφανίζεται ανάλογα την έκδοση οδηγών.

 

Το σύστημά μου είναι κλοκαρισμένο εκεί πάνω (4800 ο 8320, 1150/1450 η 7950) χρόνια τώρα (το καλοκαίρι ρίχνω μόνο τον επεξεργαστή στα 4500 γιατί χωρίς a/c στο δωμάτιο...δεν) και το συγκεκριμένο θέμα κάνει περιοδικά (ανάλογα τον οδηγό) την εμφάνισή του για λίγο, σε συγκεκριμένες κυρίως πίστες (σε άλλες δεν το έχω δει ποτέ) και όποτε του καπνίσει εξαφανίζεται.

 

Σε Mantle, δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ (ή δεν το θυμάμαι, έστω).

 

Όλο το καλοκαίρι έλιωνα (σ)το Witcher, με "ανώριμα" 10ρια και ακόμα πιο ανώριμους οδηγούς...πρόβλημα από τη GPU δεν είχα ποτέ, όσες ώρες κι αν του έριχνα.

 

Ξαναλέω, εγώ: Μην ασχολείστε με το BF4 ως μέτρο για το οτιδήποτε!

 

Είναι ο ορισμός της τερατογέννεσης το συγκεκριμένο, δεν φτιάχνει/διορθώνεται με τπτ, μόνο προβλήματα έχει και προκαλεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ρε συ Πέτρο οκ (θυμάμαι και την απάντηση σου φυσικά), απλά επειδή το είχα ακόμα μετά από 3-4 drivers περασμένους, λέω μήπως παίζει κάτι που θα μπορούσα να κάνω ώστε να μην έχω αυτά τα τρεμοπαίγματα/αναβοσβησήματα σε κάποιες μακρινές επιφάνειες στο bf4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωριζω εαν ειμαι στο σωστο νημα,αλλα ενος φιλου η ρ9 290χ,του πεταει λεει artifacts...

Τη καρτα θα την αγοραζα εγω,αλλα ειναι πλεον εκτος εγγυησης,και μου λεει οτι θα δει αν φτιαχνεται και ισως τη πουλησει..

Ειναι κατι που διορθωνεται?Τι ειναι τα artifacts?

Eυχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, τα shimmering textures (αυτό σου εμφανίζεται στο scope, από όσο κατάλαβα), είναι θέμα που έχει εμφανιστεί 1+ χρόνο τώρα.

 

Εγώ δεν παίζω καθόλου sniper (όταν έπαιζα), οπότε δεν με έχει απασχολήσει ποτέ, δεν το έχω παρατηρήσει.

 

Θυμάμαι πάντως να αναφέρεται ως θέμα και είμαι σχεδόν σίγουροςπως και αυτό με κάποιες συγκεκριμένες εκδόσεις οδηγών δεν είναι τόσο έντονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά του πετάει ή στο battlefield?  :lol:  :lol:  :lol:

Αυτο δε το ρωτησα να σου πω την αληθεια,αλλα ειναι προβλημα αυτο?

Μη παρω τη καρτα και τη φαω,καταλαβες?

Διορθωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...