Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο που πραγματικα συμβαινει ειναι το εξης και ουδε μια σχεση εχει με αυτα που γραφει το αρθρο.Αντι να εχει σαν προεπιλογη το 50% την ταχυτητα του ανεμιστηρα που ειχε το ccc οταν επιλεγεις manual,εχει 20%.Τι γινεται τωρα,για να εχεις ελεγχο του fan αναλογα με την θερμοκρασια,πρεπει να βαλεις msi afterburner.Μολις ανοιγει το ab,αυτοματα επιλεγεται ο manual ελεγχος του ανεμιστηρα και δουλευει συμφωνα με το profile που εχει φτιαξει ο καθε χρηστης.Επειδη ομως ο crimson εχει σαν προεπιλογη το 20% στο manual,ο ανεμιστηρας δεν μπορει να ξεπερασει το 20% ακομα και με το fan profile.Απλα πας το manual στο 70% και ανοιγοντας ab δεν εχεις θεμα.

 

Αν πας χειροκινητα μεσα απο τον crimson το fan σε οποια τιμη θελεις,μια χαρα δουλευει.Στην auto ρυθμιση,οι drivers της amd ποτε δεν ανεβαζαν στροφες αναλογα με την θερμοκρασια.Μεχρι 80 βαθμους νομιζω(δεν ειμαι και 100% σιγουρος για το ακριβες νουμερο) στο 20% τρεχει ο ανεμιστηρας.Ετσι δουλευαν η 5870,η 6970,η 7970,η 290 που εχω τωρα και μια 280Χ ενος φιλου.Οτι υπαρχει bug υπαρχει,οχι με τον τροπο που περιγραφουν στο αρθρο και οτι καιγονται καρτες απο αυτο.Ελεος.Δεν αναφερομαι σε εσενα psycho,για το λινκ μιλαω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο που πραγματικα συμβαινει ειναι το εξης και ουδε μια σχεση εχει με αυτα που γραφει το αρθρο.Αντι να εχει σαν προεπιλογη το 50% την ταχυτητα του ανεμιστηρα που ειχε το ccc οταν επιλεγεις manual,εχει 20%.Τι γινεται τωρα,για να εχεις ελεγχο του fan αναλογα με την θερμοκρασια,πρεπει να βαλεις msi afterburner.Μολις ανοιγει το ab,αυτοματα επιλεγεται ο manual ελεγχος του ανεμιστηρα και δουλευει συμφωνα με το profile που εχει φτιαξει ο καθε χρηστης.Επειδη ομως ο crimson εχει σαν προεπιλογη το 20% στο manual,ο ανεμιστηρας δεν μπορει να ξεπερασει το 20% ακομα και με το fan profile.Απλα πας το manual στο 70% και ανοιγοντας ab δεν εχεις θεμα.

 

Αν πας χειροκινητα μεσα απο τον crimson το fan σε οποια τιμη θελεις,μια χαρα δουλευει.Στην auto ρυθμιση,οι drivers της amd ποτε δεν ανεβαζαν στροφες αναλογα με την θερμοκρασια.Μεχρι 80 βαθμους νομιζω(δεν ειμαι και 100% σιγουρος για το ακριβες νουμερο) στο 20% τρεχει ο ανεμιστηρας.Ετσι δουλευαν η 5870,η 6970,η 7970,η 290 που εχω τωρα και μια 280Χ ενος φιλου.Οτι υπαρχει bug υπαρχει,οχι με τον τροπο που περιγραφουν στο αρθρο και οτι καιγονται καρτες απο αυτο.Ελεος.Δεν αναφερομαι σε εσενα psycho,για το λινκ μιλαω.

 

Έχουν βγάλει hotfix http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/November-30-hotfix.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμφανίζει σε κανέναν το παρακάτω πρόβλημα; Δοκίμασα latest Crimson και Catalyst 15.11.1 beta και μου το κάνει και στα δυο.

Το πρόβλημα, μπορώ να το αναπαράγω κάνοντας αυτό που κάνω στο gif αυτό. Όταν περνάω κάπου που ο κέρσορας πρέπει να γίνει "χεράκι", μετά δεν ανανεώνει το σχήμα του σε βελάκι ενώ θα έπρεπε, παραμένει χεράκι μέχρι να το ξαναπεράσω από εκεί που κόλλησε. Συμβαίνει και σε άλλα σχήματα, πχ κολλάει σε βελάκι εκεί που θα έπρεπε να είναι χεράκι, ή στο σχήμα "drag" όταν κάνεις resize ένα παράθυρο κ.ο.κ

Στο GIF δε φαίνεται όπως στην οθόνη μου, αλλά όταν κάνω το μπλε ορθογώνιο, στην οθόνη μου φαίνεται να είναι χεράκι και όχι βελάκι.

 

Win8.1, R9 380.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά. Στο σύστημα μάλιστα πριν μπει η κάρτα είχε γίνει fresh install των windows. Για να είναι σίγουρο, πρέπει πχ. το Τοπικός δίσκος © να μη φαίνεται όλο, ώστε το να μην υπάρχει κενό μεταξύ του κομματιού που πρέπει να είναι χεράκι ή βελάκι ο κέρσορας, δηλαδή ακριβώς όπως είναι στο gif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευπρόσδεκτες οι ανακοινώσεις

Το θέμα είναι ποτέ θα έρθουν

Μόνο αυτό δεν λένε, και πιθανά να μη δούμε τίποτα Q1 Q2 και να περιμένουμε του χρόνου τέτοια εποχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μετα απο απουσια αρκετων μερων εκανα update σε crimson εκανα clean install με ddu το θεμα ειναι οτι οποτε ανοιγω ενα παιχνιδι βγαινει μπλε οθονη....το googlara λιγο αλλα δεν ειδα καμια απαντηση εχετε καμια ιδεα?εχω asus r9 270x 2gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μετα απο απουσια αρκετων μερων εκανα update σε crimson εκανα clean install με ddu το θεμα ειναι οτι οποτε ανοιγω ενα παιχνιδι βγαινει μπλε οθονη....το googlara λιγο αλλα δεν ειδα καμια απαντηση εχετε καμια ιδεα?εχω asus r9 270x 2gb

 

Γενικά ακόμα έχουν θεματάκια οι crimson ακόμα.Καλό είναι να επιστρέψεις στους αμέσως προηγούμενους που είχες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ τελικα δικο μου μαλλον ηταν το λαθος δεν ειχα βαλει το directx μετα το clean install

 

υγ: ακυρο το ξαναεκανε παλι στην αγαπημενη 15.7.1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συνεχιζω εγω....κατεβασα και εβαλα και αλλους drivers αλλα μου κανει παλι τα ιδια....καμια λυση ρε παιδια?αν και φοβαμαι οτι δεν αποφευγω το φορματ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@babis13

Όπως το περιγράφεις, πάντως, δε φαίνεται να είναι θέμα του Catalyst. Κάποιο άλλο, γενικότερο, πρόβλημα υπάρχει στο σύστημά σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο δεν μου αποθηκεύει τις ρυθμίσεις στο global settings > global overdrive.όποτε κάνω restart χάνονται.Πατάω apply αφού κάνω την οποιαδήποτε αλλαγή αλλά τσάμπα.Έχω κάνει καθαρό intall τους τελευταίους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...