Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι απογοήτευση!

 

Χρήστης HD 6850 εδώ, με Win 8.1 64bit.

 

Εγκατέστησα το Crimson και το πρώτο πράγμα που αντιλήφθηκα ύστερα του restart ήταν το ότι ο υπολογιστής έκανε πολύ ώρα να μπουτάρει. Πιο πολύ από άλλες εγκαταστάσεις στο παρελθόν.

 

Τελικά εμφανίστηκε το εικονίδιο των Radeon Settings κάτω δεξιά στη taskbar, αλλά δεν αλληλεπιδρούσε σε δεξί κλικ. Πάτησα διπλό κλικ και εμφανίστηκε το γραφικό του loading, αλλά πουθενά το settings menu.

 

Πάτησα δεξί κλικ στο desktop και από κει "Ρυθμίσεις Radeon", πάλι τα ίδια.

Βρήκα το .exe και το έκανα διπλό κλικ και ως administrator, πάλι τίποτα.

 

Η διεργασία radeon settings παραμένει σαν background process σύμφωνα με τον task manager, και το παράθυρό της δεν εμφανίζεται ποτέ.

 

Βρήκα και το ccc.exe, στα program files, και άνοιξε μια πετσοκομένη έκδοση του Catalyst με την νέα ονομασία 'additional settings'.

Εκεί υπήρχε η επιλογή 'Profiles', αλλά το να κλικάρεις στο προφίλ πλέον δεν το ενεργοποιεί, άρα ούτε και αυτό λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

 

Το έσβησα και ξανα έβαλα τους 15.11.1 beta που λειτουργούσαν μια χαρά.

Άρα να μην κάνω τον κόπο να το βάλω στο laptop?!

μαλλον γινεται γιατι σταματησε η υποστηριξη...εγω δεν εχω κανενα προβλημα προς το παρον!

Σου δίνει το δικαίωμα να κατεβάσεις το Crimson για τις Legacy κάρτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άιντε, πάνε και οι 7000 και 6000, μπήκαν και αυτές στο πακέτο με τις "legacy". Μέχρι πριν 1 βδομάδα νομίζαμε legacy τις 4000 και δες τωρα που τρεις γενιές μετά καρτα (πχ 7970) μπήκε στο κουτί με τις legacy. Μέλλον στην Amd? Δυσκολα!

Αν κανω κάποιο λάθος διορθώστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον γινεται γιατι σταματησε η υποστηριξη...εγω δεν εχω κανενα προβλημα προς το παρον!

 

Εσύ όμως έχεις r9 290, όχι HD 6850!  :-(

 

Και πάλι, όπως είπε ο cpttony, οι Crimson Beta είναι διαθέσιμοι και για τις δικές μας κάρτες.

 

@cpttony:  Εξαρτάται. Έχεις την ίδια κάρτα ή κάποια άλλη παλιά ? Εγώ θα σε συμβούλευα να δούμε αν θα βγάλει το Crimson ολοκληρωμένο ή θα το αφήσει για πάντα σε beta. Αν είναι να περιμένουμε για το ολοκληρωμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που θα σταματήσει το driver support από την AMD, ή πιο συγκεκριμένα δε θα βγάζει από εδώ και πέρα καθόλου optimization για την αρχιτεκτονική τους;

 

Τι optimizations να βγάλει για αυτές τις κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε. Όπως πχ. το καλύτερο frame pacing των crismon κλπ. Κάθε τι σε μια παλιά κάρτα καλοδεχούμενο θα ήταν. Δεν κατηγορώ την AMD που τις συνταξιοδότησε, εγώ απλά να διορθώσω το "Καλά νέα" πήγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άιντε, πάνε και οι 7000 και 6000, μπήκαν και αυτές στο πακέτο με τις "legacy". Μέχρι πριν 1 βδομάδα νομίζαμε legacy τις 4000 και δες τωρα που τρεις γενιές μετά καρτα (πχ 7970) μπήκε στο κουτί με τις legacy. Μέλλον στην Amd? Δυσκολα!

Αν κανω κάποιο λάθος διορθώστε με!

εγώ βλέπω ότι αυτό το λέι για τις ATI Radeon 7xxx και όχι για τις Radeon HD 7xxx

ATI Radeon 7xxx ήταν το 2001

Radeon HD 7xxx ήταν το 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ, που ασχολείσαι :-)

 

Αλλά και ενσωματωμένη και με τόση dedicated μνήμη ακόμα δεν έχουμε

Μπορείς να πεις ότι οι Intel crystal well έχουν  ενσωματωμένη (on die) αλλά μέχρι 128ΜΒ όχι GB , τύπου embedded dram

Δεν έχουμε ακόμα APU με ΗΒΜ ή άλλες λύσεις που να φτάνουν τα GB

 

Αρα

εάν είναι διακριτή με 2GB, τότε ψάχνω ποιος πυρήνας είναι

εάν δεν είναι διακριτή τότε απλά πρόκειται για παραπληροφόρηση τα 2GB που αναφέρονται από τα παραπάνω sites etc.

http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-R6-Kaveri.117382.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...