Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί μόνο facelift?

 

Όπως υποστηρίζεται (γιατί κάτι απτό δεν έχουμε ακόμα), έχει ξαναγραφτεί όλη η εφαρμογή σε qt...οπότε από και μόνο θα δούμε κάποια πράγματα στη συμπεριφορά της.

 

Επίσης, κάπου στην παρουσίαση γράφει πως θα συνοδεύεται από τους 15.11, με διάφορες ομορφιές (shader cache, πχ) στα πλαίσια Omega v2.

 

Ας μη βιαζόμστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί μόνο facelift?

 

Όπως υποστηρίζεται (γιατί κάτι απτό δεν έχουμε ακόμα), έχει ξαναγραφτεί όλη η εφαρμογή σε qt...οπότε από και μόνο θα δούμε κάποια πράγματα στη συμπεριφορά της.

 

Επίσης, κάπου στην παρουσίαση γράφει πως θα συνοδεύεται από τους 15.11, με διάφορες ομορφιές (shader cache, πχ) στα πλαίσια Omega v2.

 

Ας μη βιαζόμστε

 

Το Qt αντί .Net είναι για το interface – το gui

 

O driver κάτω χαμηλά είναι σε C / C++ / asm

 

Και ναι όλο και κάτι τις καινούριο θα δώσουν και χαμηλά, αλλά το κύριο χαρακτηριστικό εδώ είναι το facelift IMHO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λάθος στην διατύπωσή μου.

 

Καλή η "αλλαγή", ας φέρει έναν άλλο αέρα αλλά εγώ προσωπικά τους νέους οδηγούς περιμένω (πολύ περισσότερο οι κάτοχοι νεότερων καρτών) για όσες βελτιστοποιήσεις και νέα χαρακτηριστικά μπορούν να φέρουν (σε εμένα) και αύξηση επιδόσεων στους "μεγαλύτερους".

 

Αν το όλο θέμα είναι απλά ένα PR event, θα πέσει γκρίνια πάλι, και απογοήτευση πολλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Raja also talked about how Advanced Micro Devices’ RTG will need to execute on their architectural designs and create brand new GPUs, something that Advanced Micro Devices has struggled with lately. He promised two brand new GPUs in 2016, which are hopefully going to both be 14nm/16nm FinFET from GlobalFoundries or TSMC and will help make Advanced Micro Devices more power and die size competitive. Having more products to sell is a good thing for Advanced Micro Devices because there’s no getting around that some of AMD’s GPU architectures have gotten quite long in the tooth.

 

Μικρός αριθμός μου φαίνεται ακόμα και αν μίλαγε για πυρήνες.Ίσως προσπαθήσουν να σπρώξουν περισσότερο τις APU στα <200$.

 

In other news, τελικά το market share δεν επηρεάστηκε πολύ από τη κυκλοφορία της 300 σειράς.+0,8 δίνουν στο JPR και -2,4 στο mercury research.Γύρω στο 20% φαίνεται να παραμένει πάντως.

 

AIB_Pr_2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά μην κάνεις overclocks (ειδικά αν έχεις κανά power hungry AMD CPU), καθώς δεν είναι ποιοτικό αυτό το τροφοδοτικό και δεν είναι για πολλά-πολλά. Αν στο μέλλον σε ευνοήσουν τα οικονομικά σου, θα σου πρότεινα να πας και σ'ένα πιο ποιοτικό τροφοδοτικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για χρόνια.

EDIT: Κρατάω μια πισινή για το καλοκαίρι, μιας και η Corsair εγγυάται για τη χρήση του στους ~30C, που το καλοκαίρι και σε συνδυασμό με την θερμοκρασία που θα ανεβάζει η GPU στο κουτί, ίσως να βγαίνει εκτός ορίου για πολύ. Οπότε προτείνω τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι να αναβαθμίσεις και το PSU. Αν δεν θες να αναβαθμίσεις το PSU, κοίτα κάτι σε GTX 960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σ'αυτό, ούτε εγώ θα την έπαιρνα, αλλά αν δεν αλλάξεις τροφοδοτικό, ίσως έχεις θέματα το καλοκαίρι. Η R9 380 τραβάει κάπου στα 200W, αν έχεις και ένα επεξεργαστή των ~120W, πες ένα συνολικό load ~400W με όλα τα υπόλοιπα, μπορεί να σου κάνει νερά το τροφοδοτικό το καλοκαίρι, όπου θα έχεις θερμοκρασίες >30C. Όπως και να το κάνεις, όταν ένα τροφοδοτικό μη ποιοτικό (κατά κύριο λόγο κινέζικους πυκνωτές, με μερικούς από Taiwan) και να το τρέχεις τσίτα καλοκαιριάτικα που η ίδια η εταιρεία δε το προορίζει για τέτοιες θερμοκρασίες, δεν είναι έμπιστο.

Αν δε σκοπεύεις να αναίβεις κατηγορία στο PSU, εκεί έρχεται και παίρνει το ρόλο της η GTX 960 των 120-140W. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος να ρωτήσω αλλά το τροφοδοτικό μου cx500 μπορεί να σηκώσει μια r9 380?

 

Μπορεί.Εξαρτάται και από το υπόλοιπο σύστημα.Εγώ είχα δοκιμάσει για κάποιο καιρό 7950+fm2+ σε 450 corsair και δεν έπαθε τίποτα και η 7950 boost θέλει και λίγο παραπάνω νομίζω.

 

Δες και εδώ μετρήσεις

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-radeon-r9-380-2gb-4gb-review

 

http://www.computerbase.de/2015-06/amd-radeon-r9-390x-390-380-r7-370-test/3/#abschnitt_leistung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού

 

Βλέπω καινούρια laptops με

 

AMD RADEON R6 M345DX  (2GB)

 

Έχει κανείς προδιαγραφές / benchmarks /etc . ???

Δες εδώ : http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-R6-Kaveri.117382.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...