Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πάρα πολύ,φαίνεται να τρέχει στα μαξ όλη την ώρα στο benchmark αυτό.Βρήκα πάντος τι φταίει.Όταν έχω τα fans στο default (που σταματάνε τελείως όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή)τότε κάτι συμβαίνει και δεν αφήνει την κάρτα να φτάνει στα μαξ της.όχι πως κάνει κάποια στρομερή διαφορά βέβαια :/ 380 είναι αλλά απλά φοβόμουν μην έχει κάποιο θέμα.Έβαλα manual το fan speed και πλέον όλα κομπλέ.Eυχαριστώ και πάλι :)

Thermal Throttling λέγεται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας ρωτήσω, λοιπόν:

 

Ξέρουμε τί παίζει με την εγγραφή από MSI AB πχ σε παιγνίδια με Mantle?

 

Προσπαθώ τον τελευταίο καιρό να κρατήσω μερικά Battlefield (4) Moments και δεν γίνεται εγγραφή, ούτε screnshot μπορώ να πάρω.

 

Να υποθέσω πως είναι καθαρά ζήτημα ΑΡΙ?

 

Μόνο σε DX λειτουργεί?

 

Με κάποια άλλη εφαρμογή (fraps, raptr), θα μπορέσει να γράψει σε Mantle?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το raptr μπορείς να κάνεις εγγραφή σε mantle.Για να δουλέψει όμως η εγγραφή με το πρόγραμμα αυτό , πρέπει να έχεις κλειστά τυχόν προγράμματα monitoring , τύπου afterburner ή hwinfo. Κατά τα άλλα είναι το ελαφρύτερο πρόγραμμα για recording με amd κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το raptr μπορείς να κάνεις εγγραφή σε mantle.Για να δουλέψει όμως η εγγραφή με το πρόγραμμα αυτό , πρέπει να έχεις κλειστά τυχόν προγράμματα monitoring , τύπου afterburner ή hwinfo. Κατά τα άλλα είναι το ελαφρύτερο πρόγραμμα για recording με amd κάρτες.

Το Raptr είναι το game evolving? Το ίδιο είναι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Raptr είναι το game evolving? Το ίδιο είναι?

Το game evolving είναι βασισμένο πάνω στο raptr, οπότε λογικά μιλάμε για το ίδιο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το raptr μπορείς να κάνεις εγγραφή σε mantle.Για να δουλέψει όμως η εγγραφή με το πρόγραμμα αυτό , πρέπει να έχεις κλειστά τυχόν προγράμματα monitoring , τύπου afterburner ή hwinfo. Κατά τα άλλα είναι το ελαφρύτερο πρόγραμμα για recording με amd κάρτες.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έλα μου όμως που το ΑΒ ελέγχει και το o/c της κάρτας, οπότε δεν παίζει να το κλείσω.

 

Θα το γυρίσω σε DX και ανάλογα με τις επιδόσεις θα αποφασίσω. Δεν καίγομαι κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μπορείς να ανοίξεις το afterburner για να γίνει apply το overclock και μετά να το κλείσεις και να δουλέψει κανονικά το raptr. Επίσης κάτι άλλο που ανακάλυψα , είναι πως αν έχεις ορίσει στο afterburner την επιλογή apply overclocking settings at startup , ακόμα και χωρίς να ανοίγει το afterburner με τα windows , παίρνει τις ρυθμίσεις οπότε δεν χρειάζεται να το ανοιγοκλείνεις κάθε φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μπορείς να ανοίξεις το afterburner για να γίνει apply το overclock και μετά να το κλείσεις και να δουλέψει κανονικά το raptr. Επίσης κάτι άλλο που ανακάλυψα , είναι πως αν έχεις ορίσει στο afterburner την επιλογή apply overclocking settings at startup , ακόμα και χωρίς να ανοίγει το afterburner με τα windows , παίρνει τις ρυθμίσεις οπότε δεν χρειάζεται να το ανοιγοκλείνεις κάθε φορά.

 

 

Ή μπορείς και να βγάλεις τα O.C. settings από το A.B. και να τα περάσεις στο C.C.C.

 

Δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με το ΑΒ κλειστό.

 

+Ρεύμα, Extend (un)official overclocking, custom fan curve και άλλα.

 

Θα το ψάξω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thermal Throttling λέγεται.

Μα η κάρτα πάει 62 βαθμούς μαξ.Και το θέμα ξεκινάει απο τους 55.Επίσης απότι μου λέει άλλο παιδί στο φόρουμ εκείνου τρέχει ακατέβατα 990mhz.Νόμιζα πως ήταν οι ανεμιστήρες αλλά μετα απο λίγο και με custom setting σε φανς πάι συμβαίνει.ξανακάνω install catalyst αφού καθαρίσω το pc και ελπίζω να αλλάξει.Έστειλα και στην gigabyte mail να δω τι έχουν να πουν αν μου προτίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με το ΑΒ κλειστό.

 

+Ρεύμα, Extend (un)official overclocking, custom fan curve και άλλα.

 

Θα το ψάξω πάντως.

Εφόσον φτιάξεις ένα προφίλ , αν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή που σου είπα , μόλις ξεκινούν τα windows θα περνάει τις ρυθμίσεις του προφίλ , χωρίς να συνεχίζει να τρέχει όμως το afterburner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον φτιάξεις ένα προφίλ , αν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή που σου είπα , μόλις ξεκινούν τα windows θα περνάει τις ρυθμίσεις του προφίλ , χωρίς να συνεχίζει να τρέχει όμως το afterburner.

 

Την έχω ενεργοποιημένη έτσι κι αλλιώς, αλλά δεν ήξερα πως λειτουργεί και με αυτόν τον τρόπο.

 

Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

 

Ευχαριστώ.

 

edit: Unhandled condition occured. HWLVL=4

 

post-50176-0-05173500-1444037650_thumb.png

 

Με λίγα λόγια, δεν γράφει.

 

Κάποια ιδέα?

 

 

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως ήταν αναμενόμενο...τζίφος.

 

Κάτι κάνω λάθος εγώ, μάλλον.

 

Δοκίμασα και σε DX game, τα ίδια.

 

Αν υπάρχει κάποιος με όρεξη, ας με κατευθύνει σε ΡΜ, μην γεμίζουμε με σχετικά-άσχετα το νήμα, αλλιώς δεν ασχολούμαι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...