Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι φιλε μου... και γω την ιδια εχω.. καλοκαιρι ειναι οποτε ειναι λογικο να ανεβαινει παραπανω... εμενα με 100% φτανει τους 80.. παιζει ρολο και το κουτι βεβαια και ποια εκδοση εχεις..

Εχω το Coolermaster 690 Plus με το παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Gigabyte 7970 Ghz edition και τωρα που ετρεξα ενα τεστ που τεσταρει την καρτα γραφικων ειδα οτι στο 100% η θερμοκρασια εφτασε τους 88 βαθμους.

 

Εχω προβλημα;

Στα παιχνίδια (αν παίζεις) έχεις δει μεγάλες διαφορές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παιζω παιχνιδια την καρτα την πηρα προσφατα μεταχειρισμενη για να εχω ισχυ σε επεξεργασια video

 

Επειδη πρωϊ πρωϊ με επιασαν τα διαολια μου εκατσα και της αλλαξα θερμοαγωγιμη παστα (η δικια της ειχε ξεραθει εντελως) και της εβαλα μια που μου ειχε μεινει απο την ψυκτρα μου Thermalright macho Zero

 

Το αποτελεσμα με το τεστ να εχω 64 βαθμους σε 99% GPU load συν οτι επεσε στο μισο ο θορυβος απο τους ανεμιστηρες.

 

Εκανε τοσο καλη δουλεια η θερμοαγωγιμη;

 

 

 

 

image.png

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και τόσο... 

Εκτός αν από θερμοαγώγιμη είχε γίνει θερμομονωτική  :-D

Μάλλον δεν ακουμπούσε καλά.

Πάντως η εργοστασιακή σχεδίαση (άμα έχεις αυτήν) είναι σχεδιασμένη να φτάνει εύκολα τους 90 βαθμούς αλλά να μην τους ξεπερνάει ποτέ. Είχαν γίνει πολλά παράπονα τότε που κυκλοφόρησε, αλλά η AMD διαβεβαίωνε ότι ήταν επιλογή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορεί να χρησιμοποιεί άλλο πρόγραμμα αυτή τη φορά. 

Εγώ όταν σκάβω cryptonote νομίσματα δείχνει 100% και 50 βαθμούς. Όταν σκάβω Lyra2RE πάλι 100% δείχνει, αλλά η θερμοκρασία φτάνει τους 65.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Gigabyte 7970 Ghz edition και τωρα που ετρεξα ενα τεστ που τεσταρει την καρτα γραφικων ειδα οτι στο 100% η θερμοκρασια εφτασε τους 88 βαθμους.

 

Εχω προβλημα;

 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4290#ov

 

Αυτη εχω.

 

Και στις δυο φορες με το Performance Test ζορισα την καρτα και με το gpu-z τσεκαρα τις θερμοκρασιες.

 

Τωρα το μεσημερι που εκανα παλι τεστ μου πηγε 67 βαθμους αλλα φυσικο ειναι γιατι αλλο το πρωϊ αλλο το μεσημερι που βραζει ο τοπος και δεν εχω εδω κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά είναι.

Άμα ήταν επεξεργαστής θα ήταν σημείο ανησυχίας, αλλά για chip γραφικών είναι το σημείο εκκίνησης αυτή η θερμοκρασία.

Περίεργο πάντως που τόσο προσεγμένη κάρτα είχε ατέλεια στο θερμοαγώγιμο υλικό ή στην στήριξη. 

Ίσως ο προηγούμενος κάτοχος έκανε κάτι αποτυχημένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνας οτι την πηρα μεταχειρισμενη και δεν μπορω να ξερω τι ειχε κανει ο προηγουμενος.

 

Μην σου οτι η θερμοαγωγιμη που ειχε πανω ποιο πολυ ηταν σαν αυτες που βαζαμε παλια στα τραντζιστορ αυτη την ασπρη που κολουσε παρα κανονικη θερμοαγωγιμη.

 

Για 130 ευρω την πηρα και την στρεσαρα για να δω αν εχει κανενα προβλημα αλλα δεν ηξερα που πρεπει να παιζει απο θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα από μαμά έφτανε 70-80 βαθμούς.Αν έπαιζε και 2-3 ώρες (που λίγο λέω xD) κάθε μέρα,λογικό μετά από 3 χρόνια να θέλει αλλαγή η πάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν μπορουσα να ξεκολλησω την ψυκτρα απο την καρτα.

Σε μια στιγμη ειπα να το παρατησω μηπως αντι να φυγει η ψυκτρα στο τελος φυγει το τσιπακι πανω απο την πλακετα.


Αυτο το release date τι ειναι; παιζει να ειναι εντος εγγυησης;

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σου οτι η θερμοαγωγιμη που ειχε πανω ποιο πολυ ηταν σαν αυτες που βαζαμε παλια στα τραντζιστορ αυτη την ασπρη που κολουσε παρα κανονικη θερμοαγωγιμη.

 

Μην την κατηγορείς εκείνη την παλιά πάστα. Ήταν από άλλη πάστα φτιαγμένες  :P 

Έχω φτιάξει ενισχυτές ισχύος και τροφοδοτικά πού δουλεύουν μια χαρά μετά από 30 χρόνια με εκείνη την πάστα. Μπορεί να ευθύνεται το ότι ήταν απλά τρανζίστορ ή ολοκληρωμένα σε θήκη TO-3 ή TO-220 αλλά δεν είδα θερμοκρασιακή υποβάθμιση.

Το τροφοδοτικό μου μετά από τόσα χρόνια μάλλον αλλαγή πυκνωτών θέλει παρά θερμοαγώγιμης πάστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικος σπουδασα (ασχετα που τα παρατησα) μια χαρα ηταν αλλα ουτε για αστειο δεν την βαζεις σε επεξεργαστη η σε καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικος σπουδασα (ασχετα που τα παρατησα) μια χαρα ηταν αλλα ουτε για αστειο δεν την βαζεις σε επεξεργαστη η σε καρτα γραφικων.

Μπα δεν ισχύει και πολύ. Έβαλα και κοινή πάστα από τα μαγαζιά ηλεκτρονικών, και μετά Arctic Silver 5. Η διαφορά ήταν μικρότερη από 4 βαθμούς.

Κι εγώ ηλεκτρονικός σπούδασα και τα παράτησα επίσης  :-D

Για μια περίοδο ίσχυε αυτό που λες, όταν τα chips είχαν μικρή επιφάνεια. Μικρότερη από 200 τετραγωνικά χιλιοστά δηλαδή.

Οι Pentium 3 και οι πρώτοι Athlon ήταν ακάλυπτοι ας πούμε. Η επιφάνεια επαφής ήταν το ίδιο το chip. Μετά έβαλαν heatspreaders και η επιφάνεια αυξήθηκε δραματικά.

Στην πράξη σήμερα, και χωρίς θερμοαγώγιμη πάστα να βάλεις  δεν κινδυνεύει να καεί κάτι, ούτε καν throttle να κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...