Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η AMD χρειαζόταν μια καλή ανανέωση και αυτή ήρθε

Η Fury είναι όντος ιδιαίτερη κάρτα

Σε 4Κ φαίνεται να έχει εξαιρετικές επιδώσεις αν και σε 1080p όχι

 

Από την πλευρά μου δε μπορώ παρά να τις δώσω μπόλικα extra geek points, λίγα για την υδρόψυκτη και πολλά για HBM.

Σίγουρα θα έχει το αγοραστικό της κοινό, αν και σίγουρα θα είναι δυσεύρετη κάρτα λόγο των δυσκολιών παραγωγής της.

Ενώ σίγουρα στο αγοραστικό κοινό θα είναι και αρκετοί με μικρά κουτιά.

 

Καταλαβαίνω ότι 4GB πολλοί τα θεωρούμε πρόβλημα, αλλά στην ουσία φάνηκε να μην είναι τουλάχιστο με τα ως τώρα παίγνια

Δεύτερο πρόβλημα που σημειώνουν πολλοί η έλλειψη HDMI 2. Παρόλο που και εγώ θα ήθελα να έχει, δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ουσιαστικό πρόβλημα, γιατί δεν νομίζω κανείς να παίζει σε 4K TV! Σε μόνιτορ όλοι παίζουμε. Και ειδικά σε HTPC δε νομίζω να τη βάλει κανείς.

 

Πέρασαν διαφορές φήμες και φήμες για το τι θα δίνει και τι δε θα δίνει η κάρτα, τελικά το αποτέλεσμα, δεν απογοητεύει κατά την άποψή μου.

Ισα ισα που φέρνει την AMD πολύ πιο κοντά στην κορυφή της nV και επιτέλους έχουμε καλύτερο ανταγωνισμό από ότι η 290Χ

Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι είναι ουσιαστικό upgrade path για όσους έχουν 290,290Χ ,980/τι/τιτανα

Παραμένει επιλογή για όσους έχουν μικρότερη κάρτα

 

Από πλευράς περιθωρίου κέρδους κατά την άποψη μου η Fury δεν θα αφήσει πολλά κέρδη στην AMD , το περιθώριο κέρδους τους είναι σίγουρα πιο κάτω από ότι του τιτάνα και της 980τι

Όσο για την επαγγελματική αγορά, δεν έχω ακούσει κανένα win της AMD τον τελευταίο καιρό για supercomputers / hpc, θα δούμε εάν θα έρθει.

Πάντως αν είναι ½ DP  όπως είχε πει ο Ailuros, και τελικά στους καταναλωτές δεν το δίνουν, τότε κρίμα γιατί χάθηκε μια ευκαιρία να ανταγωνιστούν και λίγο στον Τιτάνα στα λημέρια του. Θα έδινε και άλλα geek points.

 

Από τα reviews ξεχωρίζει νομίζω του tom’s σαν πιο σοβαρό, ενώ για άλλη μια φορά δεν είδαμε review στο anandtech …

 

Η Fury σαν μεγάλος πυρήνας σίγουρα αλλάζει και τις ισορροπίες της αγοράς, σε συνδυασμό και με τις τελευταίες ισχυρές ενσωματωμένες της Intel. Η κατηγορία 750Τι δεν αξίζει πια επένδυση από τις nV και AMD. H κατηγορία 960++ άντε να είναι μια αρχή που ακόμα αξίζει να σχεδιάσει κανείς νέο πύρινα 14nm FF αλλά μάλλον και αυτή θα είναι μόνο για pipe cleaning εάν δούμε κάτι αντίστοιχο, αλλά λίγος ο χώρος για ανταγωνισμό και εκεί χαμηλά με κάρτες με μικρό περιθώριο κέρδους. Οπότε οι λύσεις του παρελθόντος θα συνεχίσουν να πωλουνται για κάποια χρόνια.

Αναμένω τερατώδεις πυρήνες και από την nV και από την AMD στα 14nm και σίγουρα δυο τρία architecture changes στα 14.

 

Όσο για την HBM ακόμα και στην πρώτη της έκδοση έχει πολλά θετικά, και εάν όντως υπάρχει στοκ από την παραγωγή θα δούμε HBM 1 στην μεσαία κατηγορία , ίσως έτσι να αξίζει και επένδυση στην κατηγορία 960 συν κάτι παραπάνω, για HTPCs. ΗΒΜ2 δε ξέρω εάν θα έχουμε τόσο νωρίς όσο η άνοιξη του 16 που ακούω από κάποιους , θα δείξει.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι 4GB πολλοί τα θεωρούμε πρόβλημα, αλλά στην ουσία φάνηκε να μην είναι τουλάχιστο με τα ως τώρα παίγνια

Δεύτερο πρόβλημα που σημειώνουν πολλοί η έλλειψη HDMI 2. Παρόλο που και εγώ θα ήθελα να έχει, δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ουσιαστικό πρόβλημα, γιατί δεν νομίζω κανείς να παίζει σε 4K TV! Σε μόνιτορ όλοι παίζουμε. Και ειδικά σε HTPC δε νομίζω να τη βάλει κανείς.

 

 

4Gb ειτε HBM ειτε οπως θες, για 4k ειμαστε απολυτως οριακα, ειδικα με ultra textures και φιλτρα ενεργοποιημενα. Ειδικα αν θελουμε να παρουμε κατι σαν μια λογικη επενδυση εστω και για το βραχυπροθεσμο μελλον. Ναι ειναι ελπιδοφορα τα benches για 4k αλλα ειναι ρισκο για τοσα λεφτα. But maybe that's just me 

Οσο αφορα το HDMI 2.0 ειναι τελειως μα τελειως fail.. Ειτε το χρησιμοποιεις στην 4k TV σου οπως εγω και αλλοι (ας μην ανοιξουμε την συζητηση αν κανει ή οχι οποιος εχει δει καταλαβαινει και ξερει, και δοξα τω Θεω εχουμε και μονιτορ ), ειτε σαν επενδυση για το μελλον. Θα βγουν και μονιτορ με HDMI 2.0 και γενικοτερα δεν καταλαβαινω πως γινεται μια high end καρτα να μην υποστηριζει το νεο ευρεως διαδεδομενο προτυπο. 

 

Εαν αυτο το PCB στοιχιζε φθηνα στην AMD για να κατασκευαστει και ειχε χαμηλοτερη τιμη το συζηταγαμε, σε αυτα τα πεδια τιμων, για εμενα δεν υπαρχει λογος να το συζηταω. Προσωπικη αποψη παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eάν έστηνα σύστημα για 4k προσωπικά θα προτιμούσα ακόμα και 2*290X (ή 390X) 8GB@Crossfire.

 

tmjuju,

 

Κούνα λίγο την αριθμομηχανή σου γιατί νομίζω ότι κόλλησε κάπου. Για DP η Fury X είναι αν θυμάμαι καλά πάνω από 2.5x φορές από ότι μια TitanX. Tώρα αν μπορεί να φτάσει το Fiji 1:2 (για επαγγελματικές αγορές) εξακολουθώ δυστυχώς να μην το ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eάν έστηνα σύστημα για 4k προσωπικά θα προτιμούσα ακόμα και 2*290X (ή 390X) 8GB@Crossfire.

 

tmjuju,

 

Κούνα λίγο την αριθμομηχανή σου γιατί νομίζω ότι κόλλησε κάπου. Για DP η Fury X είναι αν θυμάμαι καλά πάνω από 2.5x φορές από ότι μια TitanX. Tώρα αν μπορεί να φτάσει το Fiji 1:2 (για επαγγελματικές αγορές) εξακολουθώ δυστυχώς να μην το ξέρω.

 

 Titan X << Fury X DP < 290X

Αλλά αν ήταν ½  αντί 1/16 θα ήταν ‘βόμβα’ για όποιον το χρειάζεται

(Σορυ το είχα πάρει σαν πληροφορία και όχι σαν φήμη όταν τα λέγαμε)

Αρά το 1/16 να το θεωρήσουμε και hardware ?

1/16 ήταν hardware στην 285 = tonga pro =W7100 (αμάν πια με τόσο ονόματα και codenames άκρη δε βγάζω)

 

Τώρα το να παίζουμε το DP/watt νταξ έχει και αυτό το νόημα του, αλλά θα ήταν εντελώς διαφορετικά αν δεν ήταν μόνο 1/16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ποσταρετε τετοια λινκ για να μας δειξετε πωπω τι ακριβη που ειναι τι σκατα και ειναι μαπα καρτα η δεν ξερω εγω τι δεν το κτλβν...απο ποτε το πλαισιο ειναι μετρο συγκρισης?ενα απο τα πιο ακριβα μαγαζια στην Ελλαδα?ελεος δλδ...το κτλβ και να μην θελαμε μετα απο πανω απο 10λινκ οτι το πλαισιο εχει πανακριβες καρτες γραφικων φτανει τωρα!

Δεν ειναι προσωπικη επιθεση απλα ετυχε τωρα να το πω γτ τοσο καιρο το βλεπω και σχολιαζουν διαφοροι στο ποσο ακριβη ειναι και ποιος θα την παρει και καλυτερα 980ti η τιτανα και καθονται και συγκρινουν τιμες fury x by πλαισιο με titan/980ti by skroutz...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα το HDMI 2.0 ειναι τελειως μα τελειως fail.. Ειτε το χρησιμοποιεις στην 4k TV σου οπως εγω και αλλοι (ας μην ανοιξουμε την συζητηση αν κανει ή οχι οποιος εχει δει καταλαβαινει και ξερει, και δοξα τω Θεω εχουμε και μονιτορ ), ειτε σαν επενδυση για το μελλον. Θα βγουν και μονιτορ με HDMI 2.0 και γενικοτερα δεν καταλαβαινω πως γινεται μια high end καρτα να μην υποστηριζει το νεο ευρεως διαδεδομενο προτυπο. 

 

 

Για 4Κ TV θα υπάρχει και αυτή η λύση:

 

DP-to-HDMI 2.0 Legacy Adapter – DisplayPort is designed to provide backward compatibility for existing display types. This video adapter converts DisplayPort 1.2 to HDMI 2.0, driving a 4K@60Hz monitor

 

 

http://www.vesa.org/news-events/press-kits/

 

07848475-photo-displayport-hdmi-2-0-bizl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 4Κ TV θα υπάρχει και αυτή η λύση:

 

 

http://www.vesa.org/news-events/press-kits/

 

Παντα υπαρχει μια λυση σε αυτες τις περιπτωσεις εαν απο την αντιθετη πλευρα υποστηριζεται το speed/bandwidth (στην προκειμενη το DP). 

Ελπιζω να κοψουν κ κανα κουπονακι αν στοιχιζει το κατιτις παραπανω   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Titan X << Fury X DP < 290X

Αλλά αν ήταν ½  αντί 1/16 θα ήταν ‘βόμβα’ για όποιον το χρειάζεται

(Σορυ το είχα πάρει σαν πληροφορία και όχι σαν φήμη όταν τα λέγαμε)

Αρά το 1/16 να το θεωρήσουμε και hardware ?

1/16 ήταν hardware στην 285 = tonga pro =W7100 (αμάν πια με τόσο ονόματα και codenames άκρη δε βγάζω)

 

Τώρα το να παίζουμε το DP/watt νταξ έχει και αυτό το νόημα του, αλλά θα ήταν εντελώς διαφορετικά αν δεν ήταν μόνο 1/16

 

Δεν ξέρω τι παίζει. Πριν βγει το Hawaii μου είχαν πει ότι το hw είναι 1:2, κυκλοφόρησε με παραπάνω στο desktop. Πέρασε αρκετός καιρός να βγουν οι Hawaii FirePRO και αυτές μετά όντως είχαν 1:2. Το 1:16 τώρα στο Fiji είναι αποκαρδιωτικό μιας και περίμενα τουλάχιστον 1:4 για desktop και πράγματι δεν δίνει πολλές ελπίδες να έχει κάτι παραπάνω σε hw από 1:16.

 

Τραγική ειρωνεία αν υποθετικά υπολογίσεις με την μέθοδο των τριών Hawaii τόσο εύρος και τόσο DP rate και βάλεις το εύρος του Fiji βγαίνει σχεδόν ακριβώς το DP rate που θα περίμενε κανείς με 1:2 :(

 

Σε απλό compute σε αρκετά σημεία σκοτώνει: http://scr3.golem.de/screenshots/1506/Radeon-R9-Fury-X/thumb620/19-luxmark-v3-%28complex-scene,-gpu-only%29-chart.png

 

....και ορίστε και μια πιθανή ένδειξη του τι μπορεί να συμβαίνει με τους οδηγούς στις χαμηλές αναλύσεις:

 

http://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/grafikkarten/35798-amd-radeon-r9-fury-x-im-test.html?start=22

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...