Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας  εχω προβλημα με καρτα  HD 7770 τοποθετημενη σε υπολογιστη με τροφοδοτικο 630watt  amd fx 6300 asus M5a99x ram 4gb(2x2). Ενω παιζω καλει ο υπολογιστης εμφανιζετε πρασινη οθονη με γραμμες και πρεπει να κανω ρεσετ στο συστημα. Εχω δοκιμασει ολα τα drivers και καποιες λυσεις  που βρηκα στο ιντερνετ.Θα ηθελα να μου πειτε μια οριστικη λυση (αν υπαρχει) γτ εχω βαρεθει. Ευχαριστω

 

άνοιξε καλύτερα ένα νέο θέμα. τι μάρκα τροφοδοτικό έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματια στα benchmark 3dfx-voodoo-reloaded-worlds-fastest-graphics/ . Προσωπική διαίσθηση οτι χρησιμοποιήσανε ένα preproduction sample r9 390x. Γνώμη μου ειναι ότι αν θέλανε να κάνουνε απλά πλάκα θα μπορουσανε να τη βγάλουνε χαλαρά 1η. Και έτσι και αλλιώς τα νούμερα πάνω κάτω εκει τα περιμένουμε, με λίγο καλύτερους drivers εννοειται μέχρι την ημερομηνία που θα κυκλοφορήσει.

 

Βέβαια μπορει να λέω και βλακείες και να ναι τελειως made up, οποτε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματια στα benchmark 3dfx-voodoo-reloaded-worlds-fastest-graphics/ . Προσωπική διαίσθηση οτι χρησιμοποιήσανε ένα preproduction sample r9 390x. Γνώμη μου ειναι ότι αν θέλανε να κάνουνε απλά πλάκα θα μπορουσανε να τη βγάλουνε χαλαρά 1η. Και έτσι και αλλιώς τα νούμερα πάνω κάτω εκει τα περιμένουμε, με λίγο καλύτερους drivers εννοειται μέχρι την ημερομηνία που θα κυκλοφορήσει.

 

Βέβαια μπορει να λέω και βλακείες και να ναι τελειως made up, οποτε...

Και στην τελευταία φράση του τεστ *Happy April Fool's! * :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελευταία φράση του τεστ *Happy April Fool's! * :)

 

ΣΟΚ !!! Εγώ νόμιζα οτι η 3Dfx ξαναέβγαλε κάρτα γραφικών!

 

Δεν καταλαβες τι έγραψα, ξαναδιαβασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟΚ !!! Εγώ νόμιζα οτι η 3Dfx ξαναέβγαλε κάρτα γραφικών!

 

Δεν καταλαβες τι έγραψα, ξαναδιαβασέ το.

Ναι βρε συ κατάλαβα τι έγραψες , καλό όμως

ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, επειδή σκέφτομαι να αναβαθμίσω σύντομα την κάρτα γραφικών μου, έχω καταλάβει ότι γενικώς οι AMD έχουν καλύτερο λόγο απόδοσης/τιμής σε σχέση με τις Nvidia, έτσι; Άρα γιατί να πάει ίσως κάποιος σε Nvidia; Ένας λόγος που σκέφτομαι είναι ότι οι τελευταίες παίζουν καλύτερα σε linux αν τυχόν μου τη βαρέσει κάποια στιγμή να πάω εξ ολοκλήρου σε linux. Υπάρχει άλλος λόγος;
Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Nvidia εχουν χαμηλωτερες καταναλωσεις!και εχουν πολυ μεγαλυτερος χρονισμους πχ η R9 290 μου που ειναι και απο μαμα OC ειναι στα 1050mhz ενω μια gtx 970 φτανει τα 1200!με οτι αυτο συνεπαγεται!

αλλα οπως ειπες εχουν καλυτερη  σχεση αποδοσης/τιμης.Για αυτο και κατω απο τα 200 ευρο προτεινονται σχεδον παντα amd και η nvidia μπαινει μονο στα 220-250 με την gtx 960 οπου πολλοι αντι για αυτην προτεινουν R9 280 λογω των 3GB! αλλαστα 300 παιζει η 290 με 4Gb!ενω για να φτασεις 4gb στην nvidia πλεον πρεπει να σκασεις 370+

βεβαια αλλος ενας λογω που προτεινονται οι nvidia σε σχεση με τις amd ειναι οτι θα παρουν ολο το DX 12 ενω η σειρα R200 της AMD ενα μερος τους (απο τι εχω καταλαβαει και γω δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, επειδή σκέφτομαι να αναβαθμίσω σύντομα την κάρτα γραφικών μου, έχω καταλάβει ότι γενικώς οι AMD έχουν καλύτερο λόγο απόδοσης/τιμής σε σχέση με τις Nvidia, έτσι; Άρα γιατί να πάει ίσως κάποιος σε Nvidia; Ένας λόγος που σκέφτομαι είναι ότι οι τελευταίες παίζουν καλύτερα σε linux αν τυχόν μου τη βαρέσει κάποια στιγμή να πάω εξ ολοκλήρου σε linux. Υπάρχει άλλος λόγος;

Thanks

 

Ένας λόγος υπέρ της NVIDIA είναι ότι συνήθως τυχαίνει καλύτερης αντιμετώπισης από τους κατασκευαστές.

Το είδα αυτό όταν πήρα την HD7850. Η λύση της NVIDIA στην ίδια κατηγορία είχε ίδια περίπου κατανάλωση, λίγο χαμηλότερες επιδόσεις, αλλά καλύτερη ψύκτρα (2 heat pipes αντί για 1 της δικιάς μου). Όχι ότι είχε σημασία, οι twin της GIGABYTE ήταν υπεραρκετές. Ποτέ δεν ανέβηκε πάνω από τους 70 βαθμούς η θερμοκρασία.

Αναφέρεται επίσης, ότι οι AMD έχουν μεγαλύτερο αριθμό επιστροφών λόγω αστοχίας, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Είχα τον ίδιο αριθμό σε κάρτες NVIDIA και ATI-AMD όλα αυτά τα χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μάλλον είμαι τυχερός  :-D

Ένα μεγάλο υπέρ που έχουν οι κάρτες της AMD, είναι το ότι έχουν πολύ μεγαλύτερη απόδοση αν "σκάβεις" για νομίσματα. Η τελευταία γενιά των NVIDIA  πάντως άρχισε να γεφυρώνει το χάσμα.

Όπως λες επίσης είναι και οι οδηγοί για Linux, αλλά ποτέ δεν είχα τέτοιες διαστροφές  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε κοιτα αφου κοιτας για low budget ναι πας καρφι για amd η nvidia δεν εχει καν προταση εκει (ισως την 750ti αλλα παραειναι παλια)

Η 270 ειναι rebranded 7850 με πυρηνα pitcairn με αρχιτεκτονικη του 2011,οποτε η 270 ειναι πολυ πιο παλια καρτα απο την 750ti που εχει την καινουργια maxwell αρχιτεκτονικη της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λόγος υπέρ της NVIDIA είναι ότι συνήθως τυχαίνει καλύτερης αντιμετώπισης από τους κατασκευαστές.

Το είδα αυτό όταν πήρα την HD7850. Η λύση της NVIDIA στην ίδια κατηγορία είχε ίδια περίπου κατανάλωση, λίγο χαμηλότερες επιδόσεις, αλλά καλύτερη ψύκτρα (2 heat pipes αντί για 1 της δικιάς μου). Όχι ότι είχε σημασία, οι twin της GIGABYTE ήταν υπεραρκετές. Ποτέ δεν ανέβηκε πάνω από τους 70 βαθμούς η θερμοκρασία.

Αναφέρεται επίσης, ότι οι AMD έχουν μεγαλύτερο αριθμό επιστροφών λόγω αστοχίας, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Είχα τον ίδιο αριθμό σε κάρτες NVIDIA και ATI-AMD όλα αυτά τα χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μάλλον είμαι τυχερός  :-D

Ένα μεγάλο υπέρ που έχουν οι κάρτες της AMD, είναι το ότι έχουν πολύ μεγαλύτερη απόδοση αν "σκάβεις" για νομίσματα. Η τελευταία γενιά των NVIDIA  πάντως άρχισε να γεφυρώνει το χάσμα.

Όπως λες επίσης είναι και οι οδηγοί για Linux, αλλά ποτέ δεν είχα τέτοιες διαστροφές  :devil:

 

 

Το κακό είναι ότι οι IHV δεν είναι αμέτοχοι στον σχεδιασμό ενός συστήματος ψύξης, oπότε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την πιθανότητα να μεροληπτούν οι κατασκευαστές. Η Sapphire σε αντιδιαστολή έχει παντού και πάντα καλύτερες ψύκτρες από άλλους κατασκευαστές για τις ίδιες Radeon;

 

Είναι σαν τον κουρασμένο μύθο ότι η πράσινη λαδώνει τους ISV για καλύτερη υποστήριξη στα παιχνίδια. ΄Εχουν μια μινι στρατιά από devrel που κάνουν αυτή τη δουλειά, κοντολογίς διαθέτουν παραπάνω πόρους.

 

Για τις επιστροφές όντως είναι και αυτός άλλος ένα ηλίθιος μύθος. Μια Asus 280X είχε αρκετά ποναλάκια και έχει παρασύρει ποιός ξέρει πόσες 280/280x ή και πόσες Radeon στο σύνολό τους φυσικά εντελώς άδικα....

 

Για να μην την πάμε μακριά την βαλίτσα: εάν η AMD είχε μια τόσο καλολαδωμένη μηχανή όσο η πράσινη και μπορούσε να διαθέσει και τόσους πόρους όσο η τελευταία για sw support (ειδικά στις επαγγελματικές αγορές),  developer relations, marketing, crisis management κλπ. δεν θα μπορούσε με τίποτα να δει εύκολα στεριά η τελευταία. Εσύ πιστεύεις ότι αν κάνανε στην κόκκινη την πατάτα με την μνήμη της 970 ότι θα πέρναγε τόσο ανώδυνα; Για αυτό είπα καλολαδωμένη μηχανή με όσο το δυνατόν περισσότερη προσοχή στην λεπτομέρεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...