Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα και απο μενα

 

Σε pc με επεξεργαστη AMD FX6350(AM3+, 4.20GΗΖ,14MB)

Ενδιαφερομαι να του βαλω μια καρτα γραφικων που να παιζει παιχνιδακια καινουργια χωρις προβληματα (το pc εχει 8gb RAM)

εχω δει για καρτα γραφικων την

Gigabyte AMD R7 250 (2GB, DDR3,128BIT) Ειναι οκ για παιχνιδια (π.χ. το νεο GTA που θα κυκλοφορησει); έχετε να προτεινεται καποια αλλη στα ιδια χρηματα ; 

Βασικα με ενδιαφερει αν η συγκεκριμενη ειναι οκ και μετα να παμε σε προτασεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με την 250 δεν θα πας πουθενά στα νέα παιχνίδια.

Για να πείς ότι θα μπορέσεις να παίξεις με αξιοπρέπεια σήμερα σε 1080p θες τουλάχιστον 180€ για κάρτα γραφικών.

Απο κει και πέρα,ρώτα στο θέμα βοήθεια για αναβάθμιση κάρτας γραφικών στο τόπικ κάρτες γραφικών και ήχου ώστε να πάρεις καλύτερη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τέτοιες τρελές τιμές στην Ελλάδα βρε παιδιά ?

Η AMD έχει κάνει price drops στη σειρά 200 εδώ και μήνες, και στην Ελλάδα δεν εμφανίζονται πουθενά οι νέες τιμές.

 

Τρελάθηκα. 

 

:shock:  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τέτοιες τρελές τιμές στην Ελλάδα βρε παιδιά ?

Η AMD έχει κάνει price drops στη σειρά 200 εδώ και μήνες, και στην Ελλάδα δεν εμφανίζονται πουθενά οι νέες τιμές.

 

Τρελάθηκα. Η τιμή της r9 285 στα 180 δολλάρια στις ΗΠΑ και στα Ελληνομάγαζα 300+ ευρώ ? Η r9 290 στα 250 με 300 δολλάρια, Ελλαδιστάν 350+ ευρώ ?

 

:shock:  :cry:

 

Τι σόι κλεψιά του κλέψαντος είναι αυτή ?

ελλαδισταν power φιλε μου...αν θελεις να αγορασεις καρτα amd τωρα,απλα περιμενε τις νεες η δες σε ebay.OXI ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελλαδισταν power φιλε μου...αν θελεις να αγορασεις καρτα amd τωρα,απλα περιμενε τις νεες η δες σε ebay.OXI ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ!

ναι αλλά... άμα μου πάθει κάτι ?  :unsure:

σκέφτομαι ότι άμα πάρω από Ελλάδα θα μπορέσω να τη πάω στο κατάστημα. Αν το κατάστημα όμως είναι σ' άλλη χώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά... άμα μου πάθει κάτι ?  :unsure:

σκέφτομαι ότι άμα πάρω από Ελλάδα θα μπορέσω να τη πάω στο κατάστημα. Αν το κατάστημα όμως είναι σ' άλλη χώρα ?

 

Το 2014 είχα κάνει 2 επιστροφές από δικό μου υλικό. Το ένα ήταν εξωτερικό και μόνο που πλήρωσα τα μεταφορικά αποστολής (γύρω στο 10 ευρώ νομίζω; εντός ΕΕ) και το άλλο ήταν σε εγχώριο κατάστημα. Στην πρώτη περίπτωση είχα απάντηση στο e-mail μου την πρώτη μέρα και η αντικατάσταση έγινε μέσα σε 7 εργάσιμες από την αποστολή και στην δεύτερη άσε καλύτερα.... δες και εδώ http://www.insomnia.gr/topic/560847-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/....είναι να μη σου τύχει.

 

Το παραπάνω δεν αποτελεί φυσικά κανόνα, απλά ταλαιπωρία είναι οι επιστροφές όπως και να το κάνεις. Αν όμως αγοράσεις από γνωστή εταιρεία του εξωτερικού δεν είναι απαραίτητο να είναι πιο πολύπλοκο (πλην φυσικά τα έξοδα αποστολής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά... άμα μου πάθει κάτι ?  :unsure:

σκέφτομαι ότι άμα πάρω από Ελλάδα θα μπορέσω να τη πάω στο κατάστημα. Αν το κατάστημα όμως είναι σ' άλλη χώρα ?

οπως ειπε και ο ailuros αν παρει την καρτα απο καμια μεγαλη ιστοσελιδα-εταιρεια εντος εε δεν θα εχεις προβλημα.αλλα τι ανησυχεισ?δεν προκειται να σου παθει κατι...υπαρχει η εναλλακτικη να περιμενεισ να πεσουν οι τιμες που δεν το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,προσφατα αντικατεστησα λογω προβληματος μια asus r9 290x με τη αντιστοιχη gigabyte.

το προβλημα ειναι το εξης.

 

δεν μπορω να δου ΠΟΥΘΕΝΑ (gpu-x,πληροφοριες μεσω του amd catalyst center δοκιμασα πολλα ακομα,μην μου πειτε για device manager κτλπ) το ακριβες μοντελο της καρτας.

απλα βλεπω παντου,r9 200 series.

 

πρωτον αυτον.

δευτερον που μπορω να δω και αν φυσικα,ποτε πρωτοχρησιμοποιηθηκε η καρτα για πρωτη φορα.

ειμαι 100% σιγουρος οτι μου δωσανε χρησιμοποιημενη καρτα διοτι το κουτι ηταν οπως ναναι με αυτοκολλητα γενικης ταχυδρομικης,ενω το παρελαβα απο το καταστημα,το cd ανοιγμενο,και ενα προστατευτικο στο hdmi ελειπε+οτι δεν υπηρχαν ζελατινες και επισης και λιγη σκονη κολλημενη στα ανεμιστηρακια.

 

μαλλον θα την παω οπως ειναι πισω,αλλα τουλαχιστον θελω να μαθω αν οντως ειναι η 290x και οχι καποια κατωτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κάνω λάθος παίζει να λέει η ίδια η κάρτα είτε σε sticker είτε στο pcb πάνω, συνήθως είναι κοιτώντας τη κάρτα από τη πλευρά με τα ανεμιστηράκια, πάνω από την pci-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε ενα screenshot απο το gpu-z να σου πω.

http://gpuz.techpowerup.com/15/02/27/74u.png

 

 

Ακόμα και με ccleaner σου λέει τη κάρτα φοράς

ειπαμε τα βασικα τα δοκιμασα.

r9 200series λεει παντου.

 

τελως παντων,αυτο που με ενοχλει ειναι οτι η καρτα ηταν μεταχειρισμενη.

http://prntscr.com/6ak7uy

δειτε εδω σε αυτο το λινκ,ειναι απο dxdiag,και δειτε την ημερομηνια που λεει στα δεξια.

21/11/2014.

την καρτα υποτιθεται την πηρα σημερα,δεν θα επρεπε να λεει σημερινη ημερομηνια;

αν και δεν υπαρχει αμφισβητηση γιαυτο.

λιγη κολλημενη σκονη στα ανεμιστηρακια,ελειπε ενα προστατευτικο hdmi....

 

μαλλον παει για πισω,δεν νομιζω να εδωσα 380 ευρω για να μου αντικαταστησουν μια μεταχειρισμενη.

 

ωστοσο το ερωτημα για την ευρεση μοντελου παραμενει,αν ειναι οντως r9 290x.

 

ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις και την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι ποτε βγηκε το προγραμμα οδηγησης...

ωραια,υπαρχει καποιος τροπος να δω αν εχει ενεργοποιηθει η καρτα;

η σε ποιο λινκ μπορω να την ενεργοποιησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...