Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

το FTTC του είναι μια χαρά κι επεκτείνεται με λογικότατους ρυθμούς ειδικά για την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε τα τελευταία χρόνια...

 

όταν εγκριθεί και το vectoring από την ΕΕΤΤ θα δώσει και 100αρι πακέτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8elwADSL πως κατάφερες το accelerated decoding ; Εγώ έχω ανοιχτό το hardware acceleration, αλλά δεν δουλεύει. Δείτε τι εννοώ. Παρακαλώ τα φώτα σας, έχω μπερδευτεί. Έχω δοκιμάσει τα πάντα στον chrome, 0 αποτέλεσμα.

post-297338-0-38578300-1423644273_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο οι ταινιες του yifi Είναι 1080p άλλο τόσο και τα βίντεο στο YouTube είναι 1440p !!!!

 

ας δώσουν κανονικό bit rate σε τέτοιες αναλύσεις κ θα δεις άμα θες μόνο 100€ για htpc.

1080p 40MBps. 4k 160MBps.

Έχουμε μπερδέψει την ανάλυση με τον ορισμό του HD

 

Δεν παιζουν αυτα τα νουμερα, ακομα και στο blue ray, στα 50Mbps θα παιζουν τα 4K, δεν υπαρχει αρκετη χωρητικοτητα.

 

Επισης στο online που ετσι και αλλιως ειναι πολυ πιο κατω, ειδη δουλευουν h.265 και HEVC, που πρακτικα παιζει η ποιοτητα αναλογα την ταχυτητα. Τα περισσοτερα online παιζουν μεταξυ 10-20mbps για τα 4K και ακομα πιο κατω στα 1440p και 1080p

 

Αυτο που ειπα ειναι οτι πολλα pc, ουτε αυτα τρεχουν ανετα και με τι κοστος αποκτησης και λειτουργιας, σε σχεση με ενα dedicated media player με android και arm soc που εχει πανω decoder, τα περισσοτερα soc κανουν decode πλεον μεχρι 4K, καποια κανουν decode και 4K H265, δεν βλεπω καποιο φτηνο low power apu να αναφερει τετοιες δυνατοτητες, οποτε μαλλον ειναι ασυμφορο να παιδευεσαι με pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το FTTC του είναι μια χαρά κι επεκτείνεται με λογικότατους ρυθμούς ειδικά για την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε τα τελευταία χρόνια...

 

όταν εγκριθεί και το vectoring από την ΕΕΤΤ θα δώσει και 100αρι πακέτο...

 

Tην αισχροκέρ....συγγνώμη τον τιμοκατάλογο ξέχασες να προσθέσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Tην αισχροκέρ....συγγνώμη τον τιμοκατάλογο ξέχασες να προσθέσεις....

μπορείς να έχεις FTTC από HOL και Wind (όχι από Forthnet, Cyta) κι αρκετά φτηνά μάλιστα, αν θες με το ζόρι ΟΤΕ είναι δικιά σου επιλογή...

 

μην ξεχνάμε ότι η ΕΕΤΤ δεν αφήνει τον ΟΤΕ να έχει φτηνότερες/ίδιες (ή έστω κοντά) τιμές από τους εναλλακτικούς για λόγους ανταγωνισμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζουν αυτα τα νουμερα, ακομα και στο blue ray, στα 50Mbps θα παιζουν τα 4K, δεν υπαρχει αρκετη χωρητικοτητα.

 

Επισης στο online που ετσι και αλλιως ειναι πολυ πιο κατω, ειδη δουλευουν h.265 και HEVC, που πρακτικα παιζει η ποιοτητα αναλογα την ταχυτητα. Τα περισσοτερα online παιζουν μεταξυ 10-20mbps για τα 4K και ακομα πιο κατω στα 1440p και 1080p[/size]

 

Αυτο που ειπα ειναι οτι πολλα pc, ουτε αυτα τρεχουν ανετα και με τι κοστος αποκτησης και λειτουργιας, σε σχεση με ενα dedicated media player με android και arm soc που εχει πανω decoder, τα περισσοτερα soc κανουν decode πλεον μεχρι 4K, καποια κανουν decode και 4K H265, δεν βλεπω καποιο φτηνο low power apu να αναφερει τετοιες δυνατοτητες, οποτε μαλλον ειναι ασυμφορο να παιδευεσαι με pc.

Νταξ μην είσαι απόλυτος. Ήδη με την gtx 960 υπάρχει υποστήριξη hardware encoding-decoding (HEVC) σε H265. Πόσο καιρό θα κάνει να πάρουν αυτό το future οι καρτούλες των 50-60 ευρώ που βάζουμε στα HTPC μας;

Μια χαρά θα βλέπουμε ΚΑΙ YouTube 4K video ακόμη και με celeron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να έχεις FTTC από HOL και Wind (όχι από Forthnet, Cyta) κι αρκετά φτηνά μάλιστα, αν θες με το ζόρι ΟΤΕ είναι δικιά σου επιλογή...

 

μην ξεχνάμε ότι η ΕΕΤΤ δεν αφήνει τον ΟΤΕ να έχει φτηνότερες/ίδιες (ή έστω κοντά) τιμές από τους εναλλακτικούς για λόγους ανταγωνισμού...

 

Μιλας για vdsl ετσι? Οπτικη μεχρι το καφαο? Ναι αν εχει αλλαξει ο οτε το καφαο της περιοχης, παιζει, νομιζω το vdsl η hol το χρεωνει 33€, οποτε ειναι πολυ συμφερον, μακαρι να υπηρχε και καποια online υπηρεσια ταινιων/σειρων της προκοπης για την χωρα μας.

 

Νταξ μην είσαι απόλυτος. Ήδη με την gtx 960 υπάρχει υποστήριξη hardware encoding-decoding (HEVC) σε H265. Πόσο καιρό θα κάνει να πάρουν αυτό το future οι καρτούλες των 50-60 ευρώ που βάζουμε στα HTPC μας;

Μια χαρά θα βλέπουμε ΚΑΙ YouTube 4K video ακόμη και με celeron.

 

Το θεμα ειναι οτι ενας dedicated player θα το κανει με πιο μικρο κοστος ετσι και αλλιως, αυτη την στιγμη ο ποιο φθηνος celeron g1820 παιζει ανετα 4Κ τουλαχιστον h264 και μεχρι 30fps, για h265 αστο, απο την αλλη τα φθηνα apu της amd ζοριζονται ως και δεν παιζουν καθολου 4K, μεχρι 1080 αναφερει υποστηριξη η amd, ετσι και αλλιως, μετα ο θεος βοηθος.

 

Εδω και ενα ενδιαφερον αρθρο:

http://us.hardware.info/reviews/5609/9/the-best-htpc-platform-for-the-future-video-quality-tested-of-current-cpus-and-gpus-all-test-results

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για vdsl ετσι? Οπτικη μεχρι το καφαο? Ναι αν εχει αλλαξει ο οτε το καφαο της περιοχης, παιζει, νομιζω το vdsl η hol το χρεωνει 33€, οποτε ειναι πολυ συμφερον, μακαρι να υπηρχε και καποια online υπηρεσια ταινιων/σειρων της προκοπης για την χωρα μας.

 

 

Το θεμα ειναι οτι ενας dedicated player θα το κανει με πιο μικρο κοστος ετσι και αλλιως, αυτη την στιγμη ο ποιο φθηνος celeron g1820 παιζει ανετα 4Κ τουλαχιστον h264 και μεχρι 30fps, για h265 αστο, απο την αλλη τα φθηνα apu της amd ζοριζονται ως και δεν παιζουν καθολου 4K, μεχρι 1080 αναφερει υποστηριξη η amd, ετσι και αλλιως, μετα ο θεος βοηθος.

 

Εδω και ενα ενδιαφερον αρθρο:

http://us.hardware.info/reviews/5609/9/the-best-htpc-platform-for-the-future-video-quality-tested-of-current-cpus-and-gpus-all-test-results

 

Γιατί είχα την εντύπωση ότι οι 750 υποστηρίζουν 4k@30Hz; ΄Οπως και να χει οι εταιρείες προφανώς είναι τραγικά πίσω, ειδικά που η υποστήριξη video decoding σε hw είναι πάμφτηνη.

 

Τώρα όσων αφορά το ΟΤ με τις συνδέσεις: ναι η HOL έχει όντως προσφορά για 24 μήνες την 50-άρα στα 33 ευρώ έναντι ΟΤΕ 44,90 ευρώ (18 μηνο), αλλά εγώ προσωπικά χαλαλίζω την διαφορά χρέωσης (ορισμένου χρόνου) για την σταθερότητά του. Μπορεί να μου ορκιστείτε πολλοί στην σταθερότητα της τάδε και δείνα εταιρείας, αλλά εγώ που τις έχω δοκιμάσει όλες σε επαγγελματική βάση και όχι απλά μια γραμμούλα με ένα ρουτεράκι εμμένω στον ΟΤΕ (και ας μου έχουν φορέσει άλλη εταιρεία λόγω κόστους).

μπορείς να έχεις FTTC από HOL και Wind (όχι από Forthnet, Cyta) κι αρκετά φτηνά μάλιστα, αν θες με το ζόρι ΟΤΕ είναι δικιά σου επιλογή...

 

μην ξεχνάμε ότι η ΕΕΤΤ δεν αφήνει τον ΟΤΕ να έχει φτηνότερες/ίδιες (ή έστω κοντά) τιμές από τους εναλλακτικούς για λόγους ανταγωνισμού...

 

Δες και παραπάνω. Αν θέλεις να σου εξηγήσω τι εννοούσα με αισχροκέρδια, πάρε πληροφορίες για μισθωμένες γραμμές (επαγγελματική χρήση) από οποιαδήποτε εταιρεία σαν απλό παράδειγμα. Γιατί όπως είπα και παραπάνω άλλο να έχεις ένα οικειακό ρουτεράκι και άλλο να έχεις εκατοντάδες χρήστες διαρκώς συνδεδεμένους σε διψήφιο αριθμό γραμμών. Και όχι δεν υπάρχει η ανάλογη πρόβλεψη ούτε η υποδομή για τις τιμές που χρεώνουν ΟΛΕΣ αυτές οι εταιρείες χωρίς εξαίρεση. Αν τυχών ο οικειακός χρήστης ή μια επιχείρηση έχει την ευρυπρωκτία να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το dslam κάτι γίνεται. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση φέξε μου και γλύστρισα.

 

Θέλεις να πάμε μια βόλτα στο εξωτερικό να κάνουμε συγκρίσεις ΟΧΙ στις τιμές αλλά στην σχέση ΑΠΟΔΟΣΗΣ/ΤΙΜΗΣ για τις εκάστοτε παρεχόμενες υπηρεσίες και μετά το ξανασυζητάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μιλας για vdsl ετσι? Οπτικη μεχρι το καφαο? Ναι αν εχει αλλαξει ο οτε το καφαο της περιοχης, παιζει, νομιζω το vdsl η hol το χρεωνει 33€, οποτε ειναι πολυ συμφερον, μακαρι να υπηρχε και καποια online υπηρεσια ταινιων/σειρων της προκοπης για την χωρα μας.

Ναι προφανώς από KV (FTTC)

 

Η Wind παίζει στα 30...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η amd πότε θα κάνει ένα σωστό software optimization να παίζουν όλοι οι apu ομαλά 4k. Σε όσους ξέρω με apu και μαζί και εμένα (δοκιμάζω 4k για δοκιμαστικούς σκοπούς δεν πάω να δω την μαγεία του σε 1080p monitor που έχω ;)) το 4k απλά δεν αξιοποιεί την κάρτα τους, παρά όλο το φορτίο πέφτει στον επεξεργαστή. Έχω κατεβάσει 4k videos, έχω βάλει το strongene lentoid h265 hevc decoder για windows και στον vlc τα 4k παίζουν από 50 έχως 90% load. Ξέρω ότι έχω αδύναμο επεξεργαστή για αυτή την δουλειά, αλλά ξέρω πως στο 4k πρέπει να κάνει δουλειά η κάρτα και όχι ο cpu. Σίγουρα κάτι κάνω λάθος μη όντας γνώστης περί 4k, αλλά και σίγουρα κάτι δεν πάει καλά από πλευράς software στο στρατόπεδο της amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανώς από KV (FTTC)

 

Η Wind παίζει στα 30...

Σορρυ για το offtopic αλλά είμαστε Ουγκάντα στην καλύτερη. Να σου αναρτησω screen shots απο χώρα χειρότερη οικονομικά που έχεις 100/50 με 9€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η amd πότε θα κάνει ένα σωστό software optimization να παίζουν όλοι οι apu ομαλά 4k. Σε όσους ξέρω με apu και μαζί και εμένα (δοκιμάζω 4k για δοκιμαστικούς σκοπούς δεν πάω να δω την μαγεία του σε 1080p monitor που έχω ;)) το 4k απλά δεν αξιοποιεί την κάρτα τους, παρά όλο το φορτίο πέφτει στον επεξεργαστή. Έχω κατεβάσει 4k videos, έχω βάλει το strongene lentoid h265 hevc decoder για windows και στον vlc τα 4k παίζουν από 50 έχως 90% load. Ξέρω ότι έχω αδύναμο επεξεργαστή για αυτή την δουλειά, αλλά ξέρω πως στο 4k πρέπει να κάνει δουλειά η κάρτα και όχι ο cpu. Σίγουρα κάτι κάνω λάθος μη όντας γνώστης περί 4k, αλλά και σίγουρα κάτι δεν πάει καλά από πλευράς software στο στρατόπεδο της amd.

Σε επίπεδο software decoding του HEVC H265 η ομάδα του VLC προτείνει για την smooth λειτουργία του libde265 HEVC video codec επεξεργαστή επιπέδου I7.

Σε επίπεδο hardware decoding η μόνη κάρτα που κάνει πλήρη αποδικωποίηση του H265 με όλα τα καλούδια,hz,κ.λ.π είναι η GTX 960 της nvidia προς το παρόν. Ούτε κάν η 980,970,750,750ti.

Αυτά έχω διαβάσει.

Θα ήταν ενδιαφέρον να υπάρξει μια ενότητα να συζητήσουμε τα παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είχα την εντύπωση ότι οι 750 υποστηρίζουν 4k@30Hz; ΄Οπως και να χει οι εταιρείες προφανώς είναι τραγικά πίσω, ειδικά που η υποστήριξη video decoding σε hw είναι πάμφτηνη.

 

Ή αυτο ή δεν υπαρχει ενδιαφερον στην αγορα των htpc πλεον. Επισης ενα αλλο αγκαθι στα pc ειναι, τι βλεπει και τι οχι το καθε προγραμμα αναπαραγωγης και πολλα αλλα προβλημα που κανει πολυπλοκο να στησεις ενα σωστο home theater. Καλυτερα dedicated player και για blueray ακομα ps3. Θελω να δω ομως πως η sony θα κανει το ps4 να παιζει 4k blue ray και online content.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...