Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

djole_7 και μένα τα ίδια έκανε.Είχε να κάνει με το monitoring από το riva tunning.Όταν τικαρα και το cpu cores άρχισε να κρασαρει,Τα έβγαλα και όλα κομπλέ.Και πάντα να το ανοίγεις πρώτο,πριν καν τρέξεις το youtube η τα games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Storm δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο, το cpu usage το κοιτάω από το task manager. Και τώρα που γράφω για task manager, τσουπ έρχεται ο TheELF με το process explorer να μας μιλήσει για το process migration με μια φωτογραφία να δείχνει τι τρέχει στα νήματα του g1820 :D. Ωστόσο ο a8 6600k είναι ένας fx 4300 χωρίς l3 cache με ενσωματωμένα γραφικά να το πω πολύ γενικά, πως γίνεται storm να δείχνει το usage επεξεργαστή/κάρτας στο task manager που δείχνει το cpu usage ; Μπορώ να κάνω άραγε τίποτα για να μειώσω το cpu usage του twitch όταν βλέπω stream σε source στον chrome, ή θα χρησιμοποιώ δυστυχώς τον απαίσιο internet explorer που παίζει στο 20% usage  :confused:;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Storm δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο, το cpu usage το κοιτάω από το task manager. Και τώρα που γράφω για task manager, τσουπ έρχεται ο TheELF με το process explorer να μας μιλήσει για το process migration με μια φωτογραφία να δείχνει τι τρέχει στα νήματα του g1820 :D. Ωστόσο ο a8 6600k είναι ένας fx 4300 χωρίς l3 cache με ενσωματωμένα γραφικά να το πω πολύ γενικά, πως γίνεται storm να δείχνει το usage επεξεργαστή/κάρτας στο task manager που δείχνει το cpu usage ; Μπορώ να κάνω άραγε τίποτα για να μειώσω το cpu usage του twitch όταν βλέπω stream σε source στον chrome, ή θα χρησιμοποιώ δυστυχώς τον απαίσιο internet explorer που παίζει στο 20% usage  :confused:;

Επειδή είναι στο ίδιο πακέτο οπότε τι θα μετρήσει ο task manager? Μια μέτρηση βγάζει όχι 2 ξεχωριστές.

Η Gpu είναι ενσωματωμένη στο ίδιο πακέτο με τον cpu δεν είναι 2 ξεχωριστά οπότε και ο task manager τα βλέπει ως 1.

Ποιο χονδρικά δεν μπορώ να το πω αλλά μπορεί και να κάνω λάθος μιας και δεν έχω τρέξει μηχάνημα με APU ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να μου προτεινει κανεις μια πολυ φτηνη pci-e καρτα γραφικων που να υποστηριζει την αναπαραγωγη 4k videos γιατι αυτη που εχω τωρα "amd radeon hd 5760" δεν υποστηριζει γιατι οταν βλεπω ενα 4k video στο youtube σκαλωνει και ο επεξεργαστης βαραει κοκκινο.

 

Δεν την θελω για παιχνιδια ετσι.

Αν εχει καποιος ιδεα ας μου προτεινει φτηνες λυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν storm το έψαξα αυτό που λες και δυστυχώς κάνεις λάθος . Ανεξάρτητα από το γεγονός ότι είναι apu, ο task manager δείχνει μόνο την χρήση του επεξεργαστή αλλά όχι της κάρτας. Για να δω την χρήση της κάρτας, πρέπει να έχω κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα. Το παράδειγμα του τύπου με το furmark βγάζει νόημα (θέλω να πω η παραπάνω χρήση δεν οφείλεται στην κάρτα) αφού το furmark κάνει χρήση του επεξεργαστή έπειτα από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα ;).

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2077005/amd-apu-windows-task-manger-igpu-usage-factored.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει καποιος ιδεα ας μου προτεινει φτηνες λυσεις.

Ότι κάρτα και να βάλεις , στο youtube είναι θέμα επεξεργαστή το πόσο ομαλά τρέχει το video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει καποιος ιδεα ας μου προτεινει φτηνες λυσεις.

ενεργοποίησε το hardware acceleration απ τον browser που βλέπεις τα βίντεο και δοκίμασε πάλι να δεις.

τα 4k βίντεο πάντως χρειάζονται και επεξεργαστική ισχύ για να παίξουν,flash-html5 για τέτοια πράγματα σε αδύναμους επεξεργαστές είναι βαριά δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ενεργοποιηση αλλα το ιδιο ενω στο λαπτοπ μου με intel i3 και την καρτα γραφικων intel hd 4000 τα παιζει κανονικα ναι μεν με λιγο επεξεργαστικη ισχυης αλλα κανονικα στο desktop δεν.

 

Εχεις να μου προτεινεις καποια ΦΤΗΝΗ καρτα γραφικων που να υποστηριζει ολα τα βιντεος χωρις πολλα - πολλα.

 

 

Επισης στο desktop για ποιο λογο δεν αλλαζει η ημερομηνια και η ωρα μονη της?

 

Λογικα θα ειναι η μπαταρια που εχει η μητρικη ετσι δεν ειναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως ο i5 2430m στο λάπτοπ δεν μπορεί να τρέξει 4κ βίντεο,πως εσένα ο i3 δεν έχει θέμα δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Δεν είναι μόνο η κάρτα γραφικών που θα το πάρει όλο πάνω της,χρειάζεσαι και επεξεργαστική ισχύ.Αν δεν την έχεις πως θα παίξει το βίντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα flash videos δεν είναι όπως τα xvid/h264 κλπ. που παίζουν με το dxva εξ ολοκλήρου μέσω της κάρτας γραφικών. Είτε έχεις καλή κάρτα είτε όχι το ίδιο θα κολλάει εφόσον δεν έχεις καλό επεξεργαστή. Μόνος σου είπες πως στο λαπτοπ έχεις την ενσωματωμένη  intel gpu που είναι και σαφώς χειρότερη από την amd που ανέφερες. Δεν μας είπες πάντως και τι επεξεργαστή έχεις στο desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι στο ίδιο πακέτο οπότε τι θα μετρήσει ο task manager? Μια μέτρηση βγάζει όχι 2 ξεχωριστές.

Η Gpu είναι ενσωματωμένη στο ίδιο πακέτο με τον cpu δεν είναι 2 ξεχωριστά οπότε και ο task manager τα βλέπει ως 1.

Ποιο χονδρικά δεν μπορώ να το πω αλλά μπορεί και να κάνω λάθος μιας και δεν έχω τρέξει μηχάνημα με APU ακόμη.

Εγώ μιας και έχω δουλέψει αρκετά μπορώ να σου πω ότι μόνο με, gpuz θα δεις τη παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ι3 2330m τα ρίχνει σε core 2 duo για πλάκα. Ο λόγος είναι η νεότερη αρχιτεκτονική και φυσικά το hyper threading. Τώρα, το πως παίζει ο i3 4k video και δεν μπορεί ο a8 6600k μου τι να πω (για να παίξει 4k χωρίς stutter ο a8 πρέπει να είναι στα 4.4ghz, εκεί παίζει με 60%-80% usage χωρίς stuttering με full screen ;) ). Τι να πω πραγματικά για το hardware acceleration, απλά δεν λειτουργεί είτε το έχω ανοιχτό μέσω catalyst είτε κλειστό (τουλάχιστον στους browsers δεν λειτουργεί, δεν έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να αξιοποιεί hardware acceleration). Ο core 2 duo με ένα oc θα σηκωθεί λαμπάδα, αλλά και πάλι δεν θα έχει την δύναμη να σηκώσει 4k. Εδώ σκαλώνουν οι haswell i3 desktop σε 4k και οι i5 desktop παίζουν από 50% μέχρι 75% usage (τεσταρισμένο σε διάφορα pc φίλων με i5 4570, 4670 και 3470 αντίστοιχα, βέβαια οι haswell ήταν 10% κάτω από τον ivy :)). Οι core 2 duo κάνουν για ελαφριά παιχνίδια και απλή χρήση σήμερα, αλλά για 4k απλά όχι. Έτσι και εξάλλου το να βλέπεις 4k videos είναι ανώφελο χωρίς 4k monitor. Για δοκιμαστικούς όμως σκοπούς, έχει την φάση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε αυτο και το ξερω αλλα και ο intel core2duo εχει hyper threating.

 

Εγω νομιζω οτι τα 4k videos και γενικοτερα τα βιντεος χρησιμοποιουν την καρτα γραφικων και οχι τον επεξεργαστη του συστηματος.

 

 

Δηλαδη και να αλλαξω την καρτα γραφικων και να παρω μια τουμπανω δεν θα μπορω να παιξω παιχνιδια σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...