Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, χρησιμοποιώ εδω και 7 περίπου μήνες ένα PC με την παρακάτω σύνθεση (επεξεργαστής Intel iCore 7 4770k, μητρική Gigabyte Z87X-UD5H, κάρτα γραφικών Sapphire AMD R9 290, μνημη 24 GB DDR3, λειτουργικό Win 8.1 Professional, τροφοδοτικό Super Flower 1300Watt, τελευταίοι - ενημερωμένοι drivers). Όλο αυτό τον καιρό δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Πρόσφατα, τώρα που έπεσαν αρκετά οι τιμές τους, αγόρασα μια ASUS R9 290 DirectCU II OC, για να την χρησιμοποιήσω σε crossfire με την άλλη κάρτα μου.Έκανα καθαρή εγκατάσταση, εβαλα τους τελευταιους drivers AMD Catalyst 14.12.  Ο υπολογιστής δουλεύει τέλεια μέχρι που θα εγκατασταθεί ο Mozilla Firefox ή ο Opera Browser. απο τη στιγμή που θα εγκατασταθεί ένας από τους δυο αρχιζουν τα κολλήματα, μαύρες οθόνες και οι επανεκινήσεις. Απενεργοποίησα το hardware acceleration στις ρυθμίσεις τους αλλά δεν είδα βελτίωση. Με τον Internet Explorer 11 εγκατεστημένο μόνο του, δεν παρουσιάζεται το παραμικρό πρόβλημα, αλλά ο τελευταίος είναι πολύ δυσχρηστος.

έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο? Καμμια ιδέα για κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο μου ακούγεται. Στο κάνει και σε Chrome;

Ίσως να είναι κάτι που αφορά τον flash.

Γενικότερα το crossfire βγάζει θέματα και ζητήματα, ποσο δε μάλλον το crossfire σε καινούριες κάρτες που δεν έχει καλά καλά δοκιμαστεί.

 

έχω απορία όμως, στο τέρας που περιέγραψες για pc, τι σου χρειάζεται μια δεύτερη gpu?

Games σίγουρα οχι, επαγγελματική επεξεργασία εικόνας και βίντεο, δύσκολο να είχες θέματα, mining? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης δες μήπως απο το catalyst control center στην καρτελα video/video playback, μήπως έχεις ενεργοποιημενη την επιλογή "apply current video quality settings to internet video" και μήπως φταίει αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ας μου πει κάποιος παρακαλώ: Ποια από τις 2 είναι καλύτερη ή είναι περίπου το ίδιο;

 

 

http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH4650DI512MD2/overview/

http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH6450_SILENTDI1GD3LP/overview/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, χρησιμοποιώ εδω και 7 περίπου μήνες ένα PC με την παρακάτω σύνθεση (επεξεργαστής Intel iCore 7 4770k, μητρική Gigabyte Z87X-UD5H, κάρτα γραφικών Sapphire AMD R9 290, μνημη 24 GB DDR3, λειτουργικό Win 8.1 Professional, τροφοδοτικό Super Flower 1300Watt, τελευταίοι - ενημερωμένοι drivers). Όλο αυτό τον καιρό δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Πρόσφατα, τώρα που έπεσαν αρκετά οι τιμές τους, αγόρασα μια ASUS R9 290 DirectCU II OC, για να την χρησιμοποιήσω σε crossfire με την άλλη κάρτα μου.Έκανα καθαρή εγκατάσταση, εβαλα τους τελευταιους drivers AMD Catalyst 14.12.  Ο υπολογιστής δουλεύει τέλεια μέχρι που θα εγκατασταθεί ο Mozilla Firefox ή ο Opera Browser. απο τη στιγμή που θα εγκατασταθεί ένας από τους δυο αρχιζουν τα κολλήματα, μαύρες οθόνες και οι επανεκινήσεις. Απενεργοποίησα το hardware acceleration στις ρυθμίσεις τους αλλά δεν είδα βελτίωση. Με τον Internet Explorer 11 εγκατεστημένο μόνο του, δεν παρουσιάζεται το παραμικρό πρόβλημα, αλλά ο τελευταίος είναι πολύ δυσχρηστος.

έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο? Καμμια ιδέα για κάποια λύση?

Εναλλακτικα δοκιμασε τον Seamonkey τον χρησιμοποιω χρονια και τον προτιμω απο ολους για πολλους λογους.Εχω και εγω Sapphire και δεν εχω προβλημα.  http://www.seamonkey-project.org/

 

Να ρωτησω απο περιεργεια γιατι δεν ξαναπηρες Sapphire εφοσον εισουν ενταξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοηθεια, το εψαξα λιγο χθες και διαβασα σε πολλά ξενα site, για προβληματα και πολλα παραπονα σχετικά με τους drivers της AMD με καρτες σε crossfire διαταξη. Ειδικά από την έκδοση 14.x και μετά είναι ασταθείς και βγαζουν προβλήματα που σχετιζονται με το flash player. Η προσωρινή λύση βρέθηκε με εγκατάσταση των Catalyst 14.9, το πρόβλημα εμφανίζετα  και ρυθμούς 1-2 την ημέρα και ελπίζω να βγάλει σύντομα η AMD σταθερούς drivers.   


Εναλλακτικα δοκιμασε τον Seamonkey τον χρησιμοποιω χρονια και τον προτιμω απο ολους για πολλους λογους.Εχω και εγω Sapphire και δεν εχω προβλημα.  http://www.seamonkey-project.org/

 

Να ρωτησω απο περιεργεια γιατι δεν ξαναπηρες Sapphire εφοσον εισουν ενταξει?

Κατέληξα σε ASUS γιατί την βρήκα σε πάρα πολύ καλή τιμή, με σαφως ανώτερο σύστημα ψύξης από την Sapphire η οποία είχε τη stock ψυκτρα της AMD. Πιστεύω ότι και Sapphire να ειχα πάρει τα ίδια θα αντιμετώπιζα. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώντας την ASUS μονη της στον υπολογιστή για να ελέγξω οτι λειτουργεί σωστά, φοβήθηκα αρχικά ελλατωματική κάρτα, ο υπολογιστής απλά πετούσε, η ASUS είναι πιο γρήγορη στα benchmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Εχω μια Sapphire 7970 reference model με χρονισμους 925/1375.Θελω να κανω αναβαθμιση στα bios.Μπορω να περασω bios απ την Ghz Edition?Και αν ναι,χρειαζεται να κανω καποιο downgrade στους drivers(χρησιμοποιω τους τελευταιους),γιατι κατι τετοια σχετικα διαβασα σ ενα forum,απλα το αρθρο ειναι καπως παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μαρεσει να λεω "τα ελεγα" ,στα 7999kr (περιπου 799 ευρω) η πρωτη 380x σε καταστημα σουηδικο.

Ειναι νωρις ακομη αλλα αν ειναι τοσο ακριβα θα τις αγορασουν μονο τα υψηλοβαθμα στελεχη της AMD και τα κοροιδα. :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι νωρις ακομη αλλα αν ειναι τοσο ακριβα θα τις αγορασουν μονο τα υψηλοβαθμα στελεχη της AMD και τα κοροιδα. :devil:

Η καρτα εχει τις αναλογες επιδοσεις.Πιο φθηνη απο την 980 δεν θα παιξει με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φορουμ του linustechtips (δεν μπορω να βαλω λινκ γιατι ειμαι απο το κινητο) διαβασα οτι αυτη η τιμη ειναι κατι σαν placeholder για το κανονικο προιον που θα βγει αργοτερα και οτι ειχε γινει το ιδιο και με την 290 στην ιδια τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φορουμ του linustechtips (δεν μπορω να βαλω λινκ γιατι ειμαι απο το κινητο) διαβασα οτι αυτη η τιμη ειναι κατι σαν placeholder για το κανονικο προιον που θα βγει αργοτερα και οτι ειχε γινει το ιδιο και με την 290 στην ιδια τιμη

η 290x ειχε 550 δολλαρια αρχικη τιμη.η 380x υποτιθεται εχει επιδοσεις 980*1,3.Πιο πολυ το εβαλα για αυτους που νομιζαν οτι η 380x θα παει απεναντι στην 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...