Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εκατσα να δω ολο το βιντεο να δω τι λεει ο τυπος,αν το ειδες πες μου,αλλα σε τι κουτι,ποσο τρεχαν τα fans των καρτων,τι fan profiles ετρεχε.Παιζουν πολλα ρολο.Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι τερμα το fan η καρτα πιανει 95 βαθμους,για την reference μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

louci4er επιδι παιζει να ειχες κολλήσει ιο οπως σου ειχαν πει τα παιδια στα παραπάνω ποστ, κανε ενα σερβις στην καρτα σου. 
αλλαξε παστα στην gpu και κανε ολα τα συναφή για να μην εχεις πρόβλημα οταν πιασουν οι ζεστες !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά επειδή είμαι και εγώ κάτοχος κάρτας της κόκκινης εταιρείας (amd 8570d integrated) θαρρώ πως είμαι στο κατάλληλο θέμα για μια ερώτηση. Οι όσοι από εσάς παίζετε λολ, αντιμετωπίζετε fps drops στα teamfights? Έχω φτιάξει αντίστοιχο θέμα στο οποίο γίνεται μια ωραία κουβέντα και πάνω από όλα μια χρήσιμη ανταλλαγή απόψεων πάνω στο θέμα από διάφορους χρήστες του insomnia. Πιστεύω πως πράττω σωστά και ρωτάω εδώ, καθώς ως κάτοχος amd κάρτας βρίσκομαι σε ένα θέμα αποκλειστικό για τις κάρτες τις εταιρείας αυτής :-). Σε περίπτωση που το μήνυμά μου δεν ανήκει σε αυτό το θέμα παρακαλώ πείτε το ώστε να γνωρίζω από πλευράς μου να μην ξαναγράψω κάτι σε λάθος θέμα. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Mult1C0r3Cpu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως η reference ανεβαζει πιο πολυ θερμοκρασια.Καπου ειχα δει,στο youtube αν θυμαμαι καλα,ενας τυπος με καρτα σαν την δικια σου την δοκιμαζε και σε benches και παιχνιδια,γυρω στο 60αρι πηγαινε με το fan αρκετα ψηλα βεβαια αλλα 90αρες δεν ειδα.Τι να πω,να εχει τοση διαφορα η reference με τις custom?Δοκιμασε και 7αρια αν μπορεις και μετα,αν σιγουρευτεις οτι δεν παιζει θεμα με την καρτα και απλα η ψυκτρα δεν επαρκει,εγω στην θεση σου θα τις αλλαζα μια ψυκτρα.Με 80-90αρες δεν νομιζω οτι θα πας πολυ μακρια (εννοω οτι δεν θα αντεξει και πολυ).

 

Το gpu observer δεν ειναι τιποτα,ενα widget ειναι.

 

Πάνω σε αυτό πιστεύεις πως είναι καλύτερα να βάλω μια ψύκτρα arctic accelero πχ ή να τη δώσω και να πάω σε μια tri-X;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτό πιστεύεις πως είναι καλύτερα να βάλω μια ψύκτρα arctic accelero πχ ή να τη δώσω και να πάω σε μια tri-X;

 

Τι να σου πω,εχουν δει πολλα τα ματια μου.Φιλος μου ειχε την ιδια ακριβως καρτα με μενα,Sapphire 290 TriX.Την δινει 250€ και με 250€ παλι πηρε μια Gigabyte 290X Windforce.Η 290Χ χτυπαγε μεσα σε 4-5 λεπτα 90+ και εκανε throttling.Να μην στα πολυλογω η καρτα ειχε θεμα.Θελω να πω οτι δεν ξερεις τι θα σου κατσει στα μεταχειρισμενα,εκτος και αν μιλας για να παρεις καινουργια.Εγω αν ημουν στην θεση σου,αν η καρτα σου εκτος των θερμοκρασιων δουλευει κομπλε,θα της αλλαζα μια ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H accelero κάνει 65€, αν δώσω τη δικιά μου 240 πχ και βάλω άλλα 65 περίπου παίρνω μια tri-x καινούργια. Ειδάλλως κρατώ τη δικιά μου που έχει μέχρι τέλος του χρόνου εγγύηση και της κοτσάρω την accelero.Είναι τα ίδια λεφτά δηλαδή και εδώ είναι το δίλημμά μου. Η δικια μου μια χαρά δουλεύει αν εξαιρέσουμε τις θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τελευταιες καρτες της AMD ειναι κατασκευασμενες για να λειτουργουν κανονικα με τεραστιες θερμοκρασιες (80+) σε full load. Σε περιπτωση που ο stock cooler εκανε heat throttling σε full load τοτε αυτοματως θα θεωρουνταν προβληματικες.

Οπως ειπαν και οι απο πανω δοκιμασε να καθαρισεις το pc απο ιους, reinstall drivers ή ενα format.

Σε περιπτωση που δεν δουλεψει τιποτα τοτε μπορει η καρτα να ειναι προβληματικη


Παιδιά επειδή είμαι και εγώ κάτοχος κάρτας της κόκκινης εταιρείας (amd 8570d integrated) θαρρώ πως είμαι στο κατάλληλο θέμα για μια ερώτηση. Οι όσοι από εσάς παίζετε λολ, αντιμετωπίζετε fps drops στα teamfights? Έχω φτιάξει αντίστοιχο θέμα στο οποίο γίνεται μια ωραία κουβέντα και πάνω από όλα μια χρήσιμη ανταλλαγή απόψεων πάνω στο θέμα από διάφορους χρήστες του insomnia. Πιστεύω πως πράττω σωστά και ρωτάω εδώ, καθώς ως κάτοχος amd κάρτας βρίσκομαι σε ένα θέμα αποκλειστικό για τις κάρτες τις εταιρείας αυτής :-). Σε περίπτωση που το μήνυμά μου δεν ανήκει σε αυτό το θέμα παρακαλώ πείτε το ώστε να γνωρίζω από πλευράς μου να μην ξαναγράψω κάτι σε λάθος θέμα. Ευχαριστώ.

 

Για ποσα frame drops μιλαμε? Ειναι λογικο σε ενα teamfight να πεφτουν τα frames εστω και λιγο διοτι η οθονη εχει 10 champions και 40 abilites να παιζουν ταυτοχρονα αντι για 2/4 champions.

Επισης η καρτα ειναι integrated οποτε δεν ειναι και τοσο ισχυρη για να μην καταλαβαινει τιποτα απο Load

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή είμαι και εγώ κάτοχος κάρτας της κόκκινης εταιρείας (amd 8570d integrated) θαρρώ πως είμαι στο κατάλληλο θέμα για μια ερώτηση. Οι όσοι από εσάς παίζετε λολ, αντιμετωπίζετε fps drops στα teamfights? Έχω φτιάξει αντίστοιχο θέμα στο οποίο γίνεται μια ωραία κουβέντα και πάνω από όλα μια χρήσιμη ανταλλαγή απόψεων πάνω στο θέμα από διάφορους χρήστες του insomnia. Πιστεύω πως πράττω σωστά και ρωτάω εδώ, καθώς ως κάτοχος amd κάρτας βρίσκομαι σε ένα θέμα αποκλειστικό για τις κάρτες τις εταιρείας αυτής :-). Σε περίπτωση που το μήνυμά μου δεν ανήκει σε αυτό το θέμα παρακαλώ πείτε το ώστε να γνωρίζω από πλευράς μου να μην ξαναγράψω κάτι σε λάθος θέμα. Ευχαριστώ.

 

δε το ξέρω το παιχνίδι. αν τα frames πέφτουν όταν εμφανίζονται πολλοί εχθροί / npcs στην οθόνη, τότε μάλλον το bottleneck είναι ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα σκεφτεί και εγώ να σου πω αυτό αφού πρώτα θεώρησα πως φταίει η ραμ. Αλλά η ραμ δεν περνάει τα 2.5 gb όταν παίζω οπότε παίζει να είναι απίθανο τα windows να περιορίζουν την ραμ όταν παίζω επειδή έχω 4gb (3.45 τώρα πια, έκοψα mb στην κάρτα γραφικών, από 768 την έκανα 512, γιατί στο λολ που παίζω έχω δει με msi afterburner ότι ποτέ δεν περνάει τα 200mb μνήμης στην κάρτα σε όσα παιχνίδια παίζω). Στο θέμα που είχα ανοίξει για τα fps drops στο λολ, ο millenium μου είχε πει ότι δεν είχε θέμα με a10 5800k, δηλαδή κανένα drop. Σκέφτηκα και το άλλο. Η κάρτα του a10 5800k έχει 384 graphic cores, ενώ η δικιά μου 256. Παίζει το ενδεχόμενο να φταίει αυτό για τα drops ; Θυμάμαι σε ένα θέμα ο hyphen είχε γράψει πως σε ένα σύστημά του με a8 5600k είχε και εκείνος θέμα με το λολ και συνεχόμενα drops όπως και εγώ. Και σε ένα άλλο θέμα είχε πει πως τα 4gb τα τρώει εύκολα το λολ με τον apu. Hyphen τα φώτα σου αν δεις αυτό το μήνυμα  :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...