Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ποιες είναι οι νορμαλ θερμοκρασίες σε idle για την R9 290;

 

Αυτη τη στιγμη που γραφω η δικια μου παιζει 27-30 βαθμους (27 οταν δεν κανει τιποτα και 30 στο σερφαρισμα-youtube).Στο δωματιο το κοβω να εχω κανενα 20αρι,αντε λιγο παραπανω.Γιατι ρωτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχω θέμα. Παίζει στους 70-80 βαθμούς με σερφάρισμα, στο yt έφτασε 90. Γενικά δουλεύει σε full load και δεν ξέρω γιατί. Με τους τελευταίους drivers είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κανα αλλά πάλι τα ίδια. Τώρα παίζει yt, full load η κάρτα και 80 βαθμοί. Εν τω μεταξύ ο ανεμηστήρας δεν πάει πάνω από 1100rpm. Αν ανοίξω το afterburner και επιλέξω ενεργοποίηση και auto στον ανεμηστήρα τότε λειτουργεί στο 65+%. Από ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει κάτι, από format είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κανα αλλά πάλι τα ίδια. Τώρα παίζει yt, full load η κάρτα και 80 βαθμοί. Εν τω μεταξύ ο ανεμηστήρας δεν πάει πάνω από 1100rpm. Αν ανοίξω το afterburner και επιλέξω ενεργοποίηση και auto στον ανεμηστήρα τότε λειτουργεί στο 65+%. Από ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει κάτι, από format είμαι.

Έχεις τσιμπήσει mining virus 101% Πέρασε malware bytes και κανε ένα full scan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό οδηγεί στο να ανεβάζει η κάρτα θερμοκρασία; Φαντάζομαι ο επεξεργαστής θα βαρούσε υπερωρίες. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ο catalyst δεν λειτουργεί τον ανεμιστήρα πάνω από το 20% και πρέπει να ανοίξω το afterburner γι αυτή τη δουλειά.

Τώρα έχει σταθεροποιηθεί στους 45 βαθμούς με τον ανεμιστήρα στο 45%. Μήπως ο μπροστινός ανεμιστήρας χαλάει τη ροή, μιας και είναι στο ύψος περίπου της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ξανά φορματ και δεν άλλαξε κάτι η κάρτα παίζει στους 40-60 βαθμούς σε σερφάρισμα-yt. Αρχικά βαρούσε 90αρια γιατί μάλλον έφαγε σκάλωμα ο CCC (ήταν της κάρτας και όχι ο τελευταίος).

Απ΄οτι είδα στο νετ σε αυτές τις θερμοκρασίες παίζουν και full load λένε πως είναι φτιαγμένες να φτάνουν και τους 100 βαθμούς. Στο furmark πάντως έφτασε μέχρι 90 αλλά μετά έμεινε σταθερό στους 85 με το fan στο 90% και full load φυσικά. Με ανάλυση 1080p, 8Χ ΜSAA είχε 20fps max και 18avg.

Πάει κάτι λάθος; Η ψύκτρα είναι η στοκ πάντως και το κουτί midi το οποίο είναι με ένα extra fan πίσω (το μπροστά δεν είναι συνδεδεμένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ξανά φορματ και δεν άλλαξε κάτι η κάρτα παίζει στους 40-60 βαθμούς σε σερφάρισμα-yt. Αρχικά βαρούσε 90αρια γιατί μάλλον έφαγε σκάλωμα ο CCC (ήταν της κάρτας και όχι ο τελευταίος).

Απ΄οτι είδα στο νετ σε αυτές τις θερμοκρασίες παίζουν και full load λένε πως είναι φτιαγμένες να φτάνουν και τους 100 βαθμούς. Στο furmark πάντως έφτασε μέχρι 90 αλλά μετά έμεινε σταθερό στους 85 με το fan στο 90% και full load φυσικά. Με ανάλυση 1080p, 8Χ ΜSAA είχε 20fps max και 18avg.

Πάει κάτι λάθος; Η ψύκτρα είναι η στοκ πάντως και το κουτί midi το οποίο είναι με ένα extra fan πίσω (το μπροστά δεν είναι συνδεδεμένο).

Εννοειτε οτι κατι παει λαθος,μενει να βρουμε τι.Δεν ξερω ποια καρτα ακριβως εχεις,εμενα η TriX παιζει εκει που εγραψα idle και στα παιχνιδια μεχρι 60 βαθμους την εχω δει με τους ανεμηστιρες περιπου στις 2300 στροφες.Αν βαλεις το gpu observer,θα δεις σε τι ρολογια δουλευει η καρτα,το activity καθως και την ταχυτητα του pci-e,στο idle το ριχνει στο Χ1.Αν βλεπεις στο desktop η καρτα να δουλευει τερμα,ρολογια,activity,ταχυτητα pci-e,τοτε υπαρχει θεμα.Σε αλλο pc μπορεις να την δοκιμασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21227-00_R9_290_4GBGDDR5_DP_HDMI_2DVI_PC

Aυτήν έχω. Ντάξει εσύ έχεις πολύ καλύτερη ψύκτρα γι αυτό και οι τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Τα ρολόγια όπως βλέπω από το CCC, της μνήμης είναι που πηγαίνει στιγμιαία στα 1250 ενώ το άλλο πάει που και που στα 600. Σε άλλο pc δυστυχώς δε μπορώ να τη δοκιμάσω. Θα δω τι θα γράψει και το gpu observer που μου πες, θα δοκιμάσω και τα win7 γιατί όπως βλέπω τα 8.1 που πήρα από τα γνωστά μέρη δεν είναι και τόσο καλά και θα επανέλθω. Πάντως και η 4850 στους 40-50 βαθμούς μου δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε να ποιο ειναι το προβλημα.Εχεις την Reference R9 290 που οντως ανεβαζει πολυ τις θερμοκρασεις της και επισης πρεπει να κανει αρκετο θορυβο.Ετρεξαν να την αγορασουν οταν πρωτοβγηκε λογω των 4Gb Vram που ειχε αλλα μετα λογω θερμοκρασιων και θορυβου ετρεξαν παλι να την πουλησουν οσο οσο και να περιμενουν τις Custom(με τα fans) ή οσοι την κρατησαν εβαλαν ξεχωριστη ψυξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21227-00_R9_290_4GBGDDR5_DP_HDMI_2DVI_PC

Aυτήν έχω. Ντάξει εσύ έχεις πολύ καλύτερη ψύκτρα γι αυτό και οι τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Τα ρολόγια όπως βλέπω από το CCC, της μνήμης είναι που πηγαίνει στιγμιαία στα 1250 ενώ το άλλο πάει που και που στα 600. Σε άλλο pc δυστυχώς δε μπορώ να τη δοκιμάσω. Θα δω τι θα γράψει και το gpu observer που μου πες, θα δοκιμάσω και τα win7 γιατί όπως βλέπω τα 8.1 που πήρα από τα γνωστά μέρη δεν είναι και τόσο καλά και θα επανέλθω. Πάντως και η 4850 στους 40-50 βαθμούς μου δουλεύει.

 

Οντως η reference ανεβαζει πιο πολυ θερμοκρασια.Καπου ειχα δει,στο youtube αν θυμαμαι καλα,ενας τυπος με καρτα σαν την δικια σου την δοκιμαζε και σε benches και παιχνιδια,γυρω στο 60αρι πηγαινε με το fan αρκετα ψηλα βεβαια αλλα 90αρες δεν ειδα.Τι να πω,να εχει τοση διαφορα η reference με τις custom?Δοκιμασε και 7αρια αν μπορεις και μετα,αν σιγουρευτεις οτι δεν παιζει θεμα με την καρτα και απλα η ψυκτρα δεν επαρκει,εγω στην θεση σου θα τις αλλαζα μια ψυκτρα.Με 80-90αρες δεν νομιζω οτι θα πας πολυ μακρια (εννοω οτι δεν θα αντεξει και πολυ).

 

Το gpu observer δεν ειναι τιποτα,ενα widget ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...