Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις παιδια, μολις πηρα μια r9 280 της gigabyte και ετρεξα το CoD AW. Το game lagαρει σαν τρελο σε medium προς high settings, στα ultra δεν το συζητω ειναι με 10fps και μονο στα στα low μπορω να το παιξω! Ειναι δυνατον για μια τοσο καλη καρτα οσο λενε να εχει τετοια θεματα ?

Κατι λαθος κανεις φιλε γιατι σε μενα σχεδον ολα τερμα παει πολυ καλα...κοντα στα 60 συνεχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο θεμα drivers/patch παιχνιδιου παιζει

 

Λοιπόν σαν παιχνίδι στο 3Dguru λένε οτι είναι κάπως "χάλια optimized" Το δεύτερο update που πήρα φαίνεται να το στρώνει λίγο!

 

Κατι λαθος κανεις φιλε γιατι σε μενα σχεδον ολα τερμα παει πολυ καλα...κοντα στα 60 συνεχεια..

 

Πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις και κάπως έστρωσε (μαζί με το update που βγήκε φυσικά). Μπορείς να μου πεις σε τι ακριβώς ρυθμίσεις παίζεις ?

 

Drivers; Ανάλυση;

 

Catalyst 14.11.2 beta (18/11/14) / 1920x1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις παιδια, μολις πηρα μια r9 280 της gigabyte και ετρεξα το CoD AW. Το game lagαρει σαν τρελο σε medium προς high settings, στα ultra δεν το συζητω ειναι με 10fps και μονο στα στα low μπορω να το παιξω! Ειναι δυνατον για μια τοσο καλη καρτα οσο λενε να εχει τετοια θεματα ?

Σίγουρα κάτι θα πείραξες απ της ρυθμίσεις του παιχνιδιού!

Στο λέω γιατί κάτι πείραξα και εγώ και μου έκανε πολλά καρέ μεγάλα.

Κάνοντας ρεσετ της ρυθμίσεις και μετά βάζοντας ultra της ρυθμίσεις μια χαρά μου έπαιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάτι θα πείραξες απ της ρυθμίσεις του παιχνιδιού!

Στο λέω γιατί κάτι πείραξα και εγώ και μου έκανε πολλά καρέ μεγάλα.

Κάνοντας ρεσετ της ρυθμίσεις και μετά βάζοντας ultra της ρυθμίσεις μια χαρά μου έπαιζε.

Επεξα λιγο με τις ρυθμισεις και το εστρωσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχει ο αδερφός μου την r9280 και από εχθές δεν ανοίγει το catalyst center, βγάζει μήνυμα catalyst center host stopped working και δεν δουλεύει. Στο γοογλε προτείνουν διάφορες μικρόλύσεις αλλά καμία δεν δούλεψε. Έκατσα και έκανα πλήρες Unistall και clean install με την τελευταία έκδοση και πάλι τα ίδια. Κάπου διάβασα ότι το τελευταίο update των drivers του σεπτεμβρίου είναι ελλατωματικό... κάποια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχει ο αδερφός μου την r9280 και από εχθές δεν ανοίγει το catalyst center, βγάζει μήνυμα catalyst center host stopped working και δεν δουλεύει. Στο γοογλε προτείνουν διάφορες μικρόλύσεις αλλά καμία δεν δούλεψε. Έκατσα και έκανα πλήρες Unistall και clean install με την τελευταία έκδοση και πάλι τα ίδια. Κάπου διάβασα ότι το τελευταίο update των drivers του σεπτεμβρίου είναι ελλατωματικό... κάποια βοήθεια?

Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν δεν είναι εγκατεστημένο το Microsoft .NET4 Framework. 

Οι αναγνωρισμένοι οδηγοί το εγκαθιστούν αυτόματα, αλλά οι beta δεν το περιλαμβάνουν στο πακέτο.

Άμα θέλεις εγκατέστησε ξανά τους Catalyst Software Suite  14.9    9/29/2014.

http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows+7+-+64

Και αν πιάσει βάλε και τους τελευταίους beta από την ίδια διεύθυνση. Latest Beta Driver  14.11.2 Beta    11/17/2014

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτησούλα. : Έβαλα στο PC ενός γνωστού μια R9 270x (XFX αν παίζει σημασία) και απο στα Windows 7 τη βλέπει(μετά απο uninstall και καθαρό install των τελευταίων Catalyst) ως AMD Radeon R9 200 Series. Αυτό είναι φυσιολογικό; Σαν απόδοση μου φαίνεται μια χαρά πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτησούλα. : Έβαλα στο PC ενός γνωστού μια R9 270x (XFX αν παίζει σημασία) και απο στα Windows 7 τη βλέπει(μετά απο uninstall και καθαρό install των τελευταίων Catalyst) ως AMD Radeon R9 200 Series. Αυτό είναι φυσιολογικό; Σαν απόδοση μου φαίνεται μια χαρά πάντως

 

Και στου αδερφού μου που έχει την R9 280, ως R9 200 series την εμφανίζει, δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα απλά αντι να αναφέρει το μοντέλο αναφέρει ολόκληρη την σειρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 καρτε2 σε crossfire 6950 μπορί να έχουν παρόμοιες επιδόσεις με 1 280???

 

Σε παιχνίδια που υποστηρίζουν το crossfire και πάλι θα χάνει ένα 5%-7% απόδοση σε σχέση με μία r9 280 non reference απλή (όχι Χ).

 

Τώρα αν υποστηρίζει και το mantle το παιχνίδι τότε μεγαλώνει και άλλο η διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα θεματάκι. Έχω 2 οθόνες 22" (μια Samsung που υποστηρίζει ανάλυση 1680Χ1050 και μια Philips 1960X1080) και μια XFX AMD Radeon R9 270X, Και οι δυο οθόνες έχουν αναλογική VGA είσοδο.

 

Με την ATI Radeon HD 5670 που είχα συνδεα τη μία μέσω της VGA εξόδο και την άλλη μέ αντάπτορα απο τη DVI έξοδο.

 

Η R9 270 έχει δυο DVI εξόδους, στις οποίες συνδέω με αντάπτορα τις 2 οθόνες, δυστυχώς όμως απο την πρώτη έξοδο έχω σήμα, απο τη δεύτερη τίποτα.

 

Κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 καρτε2 σε crossfire 6950 μπορί να έχουν παρόμοιες επιδόσεις με 1 280???

 

2 6950 crossfire είναι λίγο καλύτερες από μία 7970GHz edition σε παιχνίδια που έχει καλό scaling.

 

Δηλαδή είναι καλύτερες από 280Χ, όχι 280 που είναι κατώτερη.

 

(Πρώην κάτοχος 2X6950 σε crossfire και νύν κάτοχος 7970GHz edition aka 280X OC edition)

 

Αν κάπου θα έχεις θέμα είναι σε περίπτωση που τα 2GB VRAM σου δημιουργήσουν stuttering σε παιχνίδια που ζητάνε περισσότερο και στα παιχνίδια που δεν αξιοποιούν καλά το crossfire.

 

Επίσης το crossfire των 6950 έχει microstuttering, το οποίο όμως δεν το βρήκα ποτέ ενοχλητικό. Σαν να τρέχει το παιχνίδι με 59 fps αντί με 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα θεματάκι. Έχω 2 οθόνες 22" (μια Samsung που υποστηρίζει ανάλυση 1680Χ1050 και μια Philips 1960X1080) και μια XFX AMD Radeon R9 270X, Και οι δυο οθόνες έχουν αναλογική VGA είσοδο.

 

Με την ATI Radeon HD 5670 που είχα συνδεα τη μία μέσω της VGA εξόδο και την άλλη μέ αντάπτορα απο τη DVI έξοδο.

 

Η R9 270 έχει δυο DVI εξόδους, στις οποίες συνδέω με αντάπτορα τις 2 οθόνες, δυστυχώς όμως απο την πρώτη έξοδο έχω σήμα, απο τη δεύτερη τίποτα.

 

Κάποια λύση;

Απαντώντας στον εαυτό μου για μελλοντική αναφορά και χρήση, η δεύτερη DVI έξοδος είναι DVI-D και στέλνει μόνο ψηφιακό σήμα, πράγμα που συμβαίνει οτι σε VGA οθόνες ένας απλός μετατροπέας DVI-VGA δεν κάνει τίποτα.

 

Αν έχετε DisplayPort τότε αγοράζεται είναι Displayport-VGA(κανα 15άρι κάνει) αλλιώς πάτε για νέα οθόνη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://linustechtips.com/main/topic/257469-amds-380x-preview-captain-jack/ (πρωτοποστ)

 

Το συγκεκριμενο site ειχε δικιο και για τις 970/980.Παει για μπαμ η amd (3ο απο την κορυφη μοντελο η 380x αλλα καλυτερη απο την 980) ή η τιμη της 380x θα ειναι αντιστοιχη της 980 και η 390/390x θα παει στο 1000αρι?

Το χειροτερο ειναι οτι θα με κανουν να ακυρωσω την επερχομενη παραγγελια της 970 :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...