Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Η αλήθεια είναι ότι την "σκότωσα"  , αλλά υπολόγισα βάσει του πόσα  θα έδινα εγώ για μια κάρτα σχεδόν 3 ετών χωρίς εγγύηση , όταν αντίστοιχες τις βρίσκεις πλεόν 150-160 με καλύτερη ψύξη και εγγύηση. Δεν πειράζει δύσκολοι καιροί είναι , χαλάλι στο παλικάρι που την τσίμπησε!  B)

 

Τρέχω εδώ και λίγες ώρες μια δανεική  970 g1 απο φίλο που πήρε 2 (για sli  :P)  , και έχω πάθει πλάκα με το καρτόνι. Δεν περίμενα τόσο μεγάλες διαφορές με την 7970 σε 1080p....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μελωδέ, σε ποιό game είδες τεράστιες διαφορές;

 

Εδώ με το σύστημα της υπογραφής σε σύγκριση με ολοκαίνουργιο σύστημα που έφτιαξε φίλος με μια R280x 

παίρνω το τσιγγέλι να επισημάνω τις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Τρέχω εδώ και λίγες ώρες μια δανεική  970 g1 απο φίλο που πήρε 2 (για sli  :P)  , και έχω πάθει πλάκα με το καρτόνι. Δεν περίμενα τόσο μεγάλες διαφορές με την 7970 σε 1080p....

 

Μέρα με την νύχτα η gtx 970 με την 7970.Απλώς η 7970/R9 280x τα έχουν βγάλει και με το παραπάνω τα λεφτά τους και θα συνεχίσουν.Αν και τρομερό value αυτήν την ώρα είναι η R9 290.Πάντως η 7970 συγκρίνεται με την πρώην κάρτα μου την 6990.H 970 μόνο με την R9 290x μπορει να συγκριθεί αν και χάνει απόλυτα σε dx περιβάλλον.Σε mantle σίγουρα υπερτερεί έναντι της 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μελωδέ, σε ποιό game είδες τεράστιες διαφορές;

 

Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις μου αφορούν μόνο 1080p στα games shadow of mordor , lords of the fallen , ryse , και

AC unity <-(αυτό είναι του θείου)

 

Θα το περιγράψω "σφαιρικά" ¨ :  

 

Με την 7970  παίζεις μια χαρά με high settings (σε κάποια ultra ψυχομαχεί ) αλλά ακόμα και εκεί έχεις drops μάλλον ανηξήγητα.  Επίσης αυτό το μόνιμο fullαρισμα της vram  ,εχω την εντύπωση πως προκαλεί κάτι σαν microstuterring ,  εγώ κάπως έτσι το αισθάνομαι και γενικά νιώθεις ότι παίζει "υπερπροσπάθεια" :P μεν , απόλυτα σεβαστή δε.  Έτσι στο τέλος δικαίως γρινιάζεις και κατηγορείς τους devs για το optimize. 

 

Με την 970 τουμπανιάζεις σχεδόν τα πάντα , και απορείς γιατί όλοι γκρινιάζουν για το optimize αφού εσένα παέι  "τάπα"  :lol:

 

Πέρα απο την πλάκα ειδικά στα lords of the fallen και unity , οι διαφορές μου φαίνονται μεγάλες , βέβαια ο κάθενας τις βλέπει αλλιώς. Τώρα βέβαια θα μου πεις αν   αξίζουν τα γραφικά του lords  να ζορίζουν μια 7970? Όχι βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το Lords Of The Fallen ειδικά που θέλει 4GB κάρτα για να παίξει όπως πρέπει..

 

Δεν είναι μόνο η vram εδώ . Γενικά το παιχνίδι δείχνει καλύτερα στην 970 στα ίδια settings (v.high). Μου κάνει εντύπωση αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τον επεξεργαστή. Αν είσαι με έναν αξιόλογο 2πύρηνο ή ακόμη καλύτερα 4πύρηνο, ναι και άνετα.

 

Αν όχι, θα το παλέψει, αλλά θα ζορίζει εσένα και όποιον το χειρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες να πω και εγώ ένα θεματάκι που παρατήρησα στην Tri-X μου. Από τότε που άλλαξα οθόνη υπάρχουν στιγμές που στο WoW η κάρτα πιάνει 40%+  fan speed. Το πρόβλημά μου είναι ότι τότε τα fans αρχίζουν και ακούγονται (ενώ γενικά δεν έχω θέμα ήχου) με έναν θόρυβο ο οποίος δεν είναι σταθερός σαν ήχος. Τι εννοώ, αντί απλά να ανεβαζουν στροφές και να ακούγεται πιο έντονα ο ήχος, (σαν βουητό) ακούγεται κάτι σαν τσικ-τσικ-τσικ. Δεν έχω ανοίξει ακόμα το κουτί για να δω την κάρτα  από κοντά. Παίζει να είναι ελλατωματικοί ανεμιστήρες; Προς το παρόν το έχω λύσει το θέμα με MSI afterburner και profile με τους ανεμιστήρες να μην δουλεύουν πάνω από 40%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται σε σταθερά διαστήματα ένα κτύπημα πολύ ελαφρύ. Μου θυμίζει ηχο από χαλαρό ανεμιστηράκι που χτυπάει στα πλαϊνά αλλά όχι τόσο έντονα. Περισσότερο σαν συντόνισμός. Όχι τριγμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια κάρτα έχω κι εγώ.Και σ' εμένα επίσης μου βγάζει έναν περίεργο ήχο όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας στο 40-45%.Όχι πάντα, αλλά σχετικά συχνά.Σαν να τρίζει μεταλλικό στοιχείο της ψύκτρας, σα να βρίσκει πάνω σε άλλο μέταλλο και να συντονίζει, κάπως έτσι τελοσπάντων.Πίστευα πως είναι θέμα μόνο της δικής μου τυχαίο ή κάτι σε συνδυασμό με το κουτί μου.Εαν έχω καταλάβει σωστά αυτό που περιγράφεις και εαν το αποδίδω κι εγώ σωστά, δεν αποκλείεται να έχουν κάποιο κοινό θέμα σαν σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις παιδια, μολις πηρα μια r9 280 της gigabyte και ετρεξα το CoD AW. Το game lagαρει σαν τρελο σε medium προς high settings, στα ultra δεν το συζητω ειναι με 10fps και μονο στα στα low μπορω να το παιξω! Ειναι δυνατον για μια τοσο καλη καρτα οσο λενε να εχει τετοια θεματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...