Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εντάξει μπορεί ο panos να μην ξέρει ούτε ποια είναι η διαφορά μεταξύ 7950/7970 , εγώ το ανέφερα από τη δική μου σκοπιά καθώς μόλις άλλαξε η ονοματολογία τα έχασα λίγο με το τι είναι τι, ειδικά με τα rebadged μοντέλα

 

οπότε για να το πούμε πιο λιανά και οι δύο κάρτες είναι τα πρώην "high end" μοντέλα (αυτή τη στιγμή είναι οι 290&290X) με το ένα να είναι μια κατώτερη έκδοση του άλλου παρόλο που ανήκουν στην ίδια οικογένεια

 

πρακτικά μπορείς να πλησιάσεις αρκετά τις επιδόσεις του μεγαλύτερου κλοκάροντας το μικρότερο, αλλλα με τη σειρά του και το μεγάλο ανεβαίνει σε επίπεδο που δε γίνεται να το φτάσεις γιατί από μόνο έχει κάποια καλύτερα χαρακτηριστικά που όπως είπαμε δεν αλλάζουν 

 

αν αξίζει η χρηματική διαφορά των 2; ανάλογα για το πόση είναι αυτή.. για μέχρι 50 άντε 70€ για μένα αξίζει, πιο πάνω είναι ασύμφορη η X 

 

για μένα πάρε το φθηνότερο που θα βρεις, μιας και σε κάνα χρόνο από τώρα και οι 2 θα είναι πολύ ξεπερασμένες και θα έχουν βγει τέρατα, οπότε δεν είναι για να κρατήσουν πολύ ακόμα τα tahiti 

(με τη προοπτική ότι είσαι και λίγο graphics whore, αλλά όπως  και να το κάνουμε έχουν ήδη βγει και θα βγουν ακόμα πιο βαριά παιχνίδια τώρα που έχουμε νέες κονσόλες) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκοψες ρεύμα φυσικό επόμενο είναι να σου ρίχνει τα fps.

Χρησιμοποίησε το MSI AB για να βλέπεις στο overlay όταν παίζεις μέσα στα παιχνίδια τα fps, speed, temps.

 

Και πες μας τί CPU έχεις και τί παιχνίδι παίζεις. 

 

Γιατί μπορεί να είναι και CPU bottleneck.

φιλε μου εχω i7 3770κ στοκ βεβαια!μετα απο καθαρισμο drivers το battlefield ειναι οκ,το titanfall ομως κατι μου λεει οτι με το update 8 εχουν κανει κουταμαρα για να μην πω κατι αλλο!!!ξεκινωντας μαλιστα το game βγαζει ενα error για τχαα κατι τετοιο που πριν δεν το ειχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/anton-shilov/amds-radeon-r9-390x-fiji-xt-may-feature-4096-sps-extreme-memory-bandwidth/

Θα γίνει τις π......ς.Υπομονή για όσους θέλουν αναβάθμιση.

Και παλι σε αρχικη τιμη στοχευει να χτυπησει την 980,αρα απο αποψη τιμης δεν θα αξιζει στις αρχες. Η αγορα της R9 290 και 290x στα 320ευρω παραμενει καλυτερη λυση(ή ακομα καλυτερα αν πεσει η τιμη της)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι σε αρχικη τιμη στοχευει να χτυπησει την 980,αρα απο αποψη τιμης δεν θα αξιζει στις αρχες. Η αγορα της R9 290 και 290x στα 320ευρω παραμενει καλυτερη λυση(ή ακομα καλυτερα αν πεσει η τιμη της)[/quote

Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που λες ειδικά για 290/290X.

Το θέμα είναι ο πόλεμος των που θα ξεκινήσει μεταξύ τους που είναι προς όφελος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο ισχυει δεν ειπε κανεις το αντιθετο,αλλα και παλι η τιμη της R9 390 θα ειναι στα υψη τουλαχιστον μεχρι να βγει η 980ti ή 990 κλπ. Αλλα ουτως ή αλλως αυτες οι τιμες αλλο target group εχουν,γιαυτο ειπα οτι εμας πιο πολυ για τωρα μας ενδιαφερει η τιμη της R9 290 και 290x οι οποιες καρτες και καλη τιμη εχουν και ειναι υπεραρκετες για τα παιχνιδια με 4gb Vram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειναι Αρκετες για τα παιχνιδια με 4gb Vram.

Fixed :P Το Υπερ μας τελειωσε οταν ειδαμε οτι ολα τα τελευταία port games που βγαινουν ζητανε αδικαιολογητες ποσοτητες Vram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fixed :P Το Υπερ μας τελειωσε οταν ειδαμε οτι ολα τα τελευταία port games που βγαινουν ζητανε αδικαιολογητες ποσοτητες Vram.

Ε και. Απο την στιγμη που παιζουν μια χαρα και σε φθηνοτερες καρτες που ειναι το προβλημα??? Δηλαδη μια 7970 δεν κανει την δουλεια της???Δεν παιζει ακομα και το Mordor σε High γραφικα και ολα τα αλλα παιχνιδια???Ωραια δεν εβαλες Ultra 1-2 φιλτρα και τι εγινε οταν στην πραξη το αποτελεσμα ειναι το ιδιο?? Δηλαδη για πες μου τι καρτα πρεπει να παει καποιος να αγορασει για να παιξει το Shadow Of Mordor το οποιο ζηταει 6gb Vram,Gtx Titan??7990??? Ενταξυ και εγω δεν λεω μαζι σου οτι ναι μεν να εχουν υψηλες απαιτησεις τα παιχνιδια,αλλα να το βλεπουμε το οπτικο αποτελεσμα. Εσυ πχ που εχεις 4gb Vram να το δεις το οπτικο αποτελεσμα απο την μεταβαση των 2Gb Vram.Κατι τετοιο ομως δεν ισχυει οπως ξερεις και εσυ βεβαια πολυ καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μαζι σου ειμαι, απλα το θεμα με τα ports και την Vram εχει ξεφυγει και πιστεύω οτι αυτο θα γινει και στα επομενα μεγαλα παιχνιδια του '15.

Ε μα σορυ ολα οταν βλεπω

Cod

Shadow of mordor

Unity*

Lords of the fallen

Evolve

Να δειχνει στο gpuz 3970mb,σκεφτομαι στα 1080p ποσο ζητανε??? 3100?3000? Ε κατεβασε λιγο textures, λιγο shadows, οταν δινει ο αλλος σχεδον τα ιδια λεφτα για gpu με οσο εχει σχεδον μια κονσολα, ε ας επαιρνε κονσολα ξερω γω και να χε το κεφαλι του ησυχο.

Νταξει η ανησυχία εμενα ειναι κυριως στις μικροτερες καρτες, οτι μαλλον στο 15 οι μεσσαιομεγαλες καρτες θα βγαινουν 4gb - 8gb στανταρ, αρα το στανταρ των μικρων θα γινει 3gb?

H 290 εννοείται ειναι απίστευτο Vfm right now, η αγορα αυτης της κατηγορίας ομως , δεν ξέρω αν είναι σωστή, οπου σε λιγότερο απο 3 μηνες ισως να εχουμε νεες gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναλεμε οτι αυτη την στιγμη η καλυτερη καρτα για καποιον που θελει να παιξει παιχνιδια και δεν εχει πολλα χρηματα,ειναι μεταχ. 7970 που μπορει να την βρει καποιος μεχρι και 130ευρω παρακαλω.Αλλα οχι πανε και αγοραζουνε την R7 265 καινουργια και περιμενουν να παιξουν τα παντα στα Ultra(βλεπε ετοιμα Pc κλπ).Ετσι ειναι αν δεν εχεις ή δεν θες να δωσεις πολλα χρηματα αρχιζεις και ψαχνεις(βλεπε και σε Cpu i5 4690k στα 180ευρω κλπ). Prospector αστους να βγαζουν και με 30gb Vram τα παιχνιδια αχρηστα ειναι,μια χαρα τρεχουν τα παραπανω παιχνιδια και σε καρτες με 2gb Vram σιγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνοντας το πρωτο πληγμα, ας παρουμε την 770 για παράδειγμα, το εδωσε το lords of the fallen οπου η καρτα βγαζει 20fps στα 1080p στα Very High, και η 7970 εβγαλε 38! Δευτερο πληγμα το Unity *, αλλα αυτο ποναει παντου ας το αφήσουμε αυτο :P Ερχονται ακομα Far Cry 4,Dragon Age, Gta V, Witcher 3. Εδω θα ειμαστε :)

Αμα βρισκουμε όντως στα 130,και δεν ετυχε απλα, τοτε ειναι απιστευτη περίπτωση.!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να παραθεσω εγω ειναι οτι υπαρχουν ατομα που πανε και δινουν χρηματα για καρταρες και παιζουν με nooboθονες και περιμενουν τα vram να κανουν τη διαφορα στα settings μονο γιατι στην οθονη δεν θα δουν διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνοντας το πρωτο πληγμα, ας παρουμε την 770 για παράδειγμα, το εδωσε το lords of the fallen οπου η καρτα βγαζει 20fps στα 1080p στα Very High, και η 7970 εβγαλε 38! Δευτερο πληγμα το Unity *, αλλα αυτο ποναει παντου ας το αφήσουμε αυτο :P Ερχονται ακομα Far Cry 4,Dragon Age, Gta V, Witcher 3. Εδω θα ειμαστε :)

Αμα βρισκουμε όντως στα 130,και δεν ετυχε απλα, τοτε ειναι απιστευτη περίπτωση.!

http://www.thelab.gr/pwliseis/sapphire-7970-reference-140952.html  120

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνοντας το πρωτο πληγμα, ας παρουμε την 770 για παράδειγμα, το εδωσε το lords of the fallen οπου η καρτα βγαζει 20fps στα 1080p στα Very High, και η 7970 εβγαλε 38! Δευτερο πληγμα το Unity *, αλλα αυτο ποναει παντου ας το αφήσουμε αυτο :P Ερχονται ακομα Far Cry 4,Dragon Age, Gta V, Witcher 3. Εδω θα ειμαστε :)

Αμα βρισκουμε όντως στα 130,και δεν ετυχε απλα, τοτε ειναι απιστευτη περίπτωση.!

Εδω αν ψαξεις λιγο στις αγγελιες καποιος εδωσε R9 280x στα 150ευρω με σχεδον 3 χρονια εγγυηση :P. Γιαυτο ειπα οτι οποιος θελει ψαχνει,και γιαυτο και φυσικα ανεφερα την 7970 σαν παραδειγμα οχι μονο για τα 3gb Vram αλλα επειδη μπορεις να την βρεις σε πολυ χαμηλη τιμη. Οσο για την 770 ειναι πικρη ιστορια που δεν την εβγαλε μια και καλη σαν 4gb εκδοση. Αλλωστε ειναι και μια καλη ευκαιρια με μικρο χρηματικο κοστος για αλλαγη σε 970 :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...