Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτό δεν έχει καμμία σχέση με τις κάρτες γραφικών που αγοράζει ο άλλος για το σπίτι. Ιδίως όταν υπάρχουν διαφορές στην τεχνολογία της κάθε κάρτας. π.χ Mantle. Όπου εκεί το perf/W των Nvidia πάει άπατο, μιας και θα πρέπει να υπολογίσεις την κατανάλωση του επεξεργαστή επίσης, και τις επιπλέον επιδόσεις που θα έχει κάποιος με έναν ανεμικό επεξεργαστή.  Το ίδιο και όταν αναφερώμαστε σε 4Κ αναλύσεις με τους τελευταίους οδηγούς.

 

Και όλα είναι σχετικά. Γιατί αν χρειαστεί κάποιος να κοιτάξει το perf/W μεταξύ μίας 295Χ2 και Titan Z, μάλλον θα θεωρηθεί τρελός, γιατί η μία κοστίζει 4 φορές όσο η άλλη.

 

Καλά το mantle έχει λόγο ύπαρξης μόνο στις μικρές κατηγορίες καρτών και cpu για κάρτες επιπέδου r9 290 ή 280x δεν έχει να προσφέρει τίποτα.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι είσαι moderator δεν μου λέει τίποτα. Αλλά σε άλλες συζητήσεις το flaming οι mod το σβήνουν. Αν πάω στην συζήτηση της Nvidia και τους τρολάρο για θρησκείες και φυλές, θα φάω report και σβήσιμο.........

 

Υπάρχουν και φορές που πρέπει να λέγονται τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη και ναι εγώ προσωπικά κάνω και υπερβάσεις. Ο συντονιστής όντως βάση κανονισμών αποφασίζει για το περιεχόμενο συζητήσεων και όχι δεν θα φτάσει σε προσωπική αντιπαράθεση ή εκτός ελέγχου η κατάσταση γιατί βάζω το κεφάλι μου εγώ.

 

 

 

Λες για την τιμή της 295Χ2. Την έχεις δει τί τιμή έχει σήμερα; £670.

Φτηνότερη από (καινούργιες) 2x980, 2x780Τι και φτηνότερη από μία Titan Black (πόσο μάλλον Ζ). Και είναι πιο γρήγορη από αυτές στα 4Κ (με 14.7 και μετά), ενώ είναι μία κάρτα, με υδρόψηξη και με όλα τα καλά που αυτό προσφέρει.

 

Εξακολουθούν να είναι ηλίθια προιόντα IMHO απλά γιατί δεν θα ακουμπούσα ποτέ κάτι τόσο υπερτιμημένο που βασίζεται σε ένα γελοίο sw hack όπως το AFR. Από την δεκαετία του 90' αυτό και τις εποχές του πάλαι ποτέ scan line interleaving.

 

 

 

Όσο για την συλλογή πληροφοριών, γνωρίζω ότι έχετε βάλει τον google tracker στο site και σκουπίζει τα δεδομένα του browser όσών μπαίνουν εδώ. Γι αυτό και χρησιμοποιώ ghostery. Και αν αυτό είναι παράνομο ή νομιμο, ποιός θα πάει να σας καταγγείλει ότι δεν το δηλώνετε σε όλες τις σελίδες ότι το κάνετε ε;

 

Δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάς αλλά καλά θα κάνεις να πας με τέτοια θέματα στον Hal9000 σε ιδιαίτερη συζήτηση.

 

Εγώ είπα ότι ξέρω για τον εαυτό μου ότι ξέρω καλύτερα από εσένα από που συλλέγω πληροφορίες για να βγάλω τα συμπεράσματά μου σε απάντηση του δικού σου συμπεράσματος ότι το έβγαλα από τα reviews και μόνο. Μιλάω σε καθημερινή βάση με πέραν του ενός insider και reviewers από όλες σχεδόν τις εταιρείες για να μπορώ να συλλέγω παράλληλα δεδομένα πολλές φορές και πράγματα που δεν βλέπουν ποτέ το φως της ημέρας. Με προϋπηρεσία στον χώρο μπροστά και πίσω από το καταπέτασμα περιοδικά για σχεδόν 25-ετία πλέον όλο και κάποιο κοκαλάκι παραπάνω μου πετάνε.

 

Το τι είναι ακριβώς προτεραιότητα για τον καθένα άσε να το κρίνει ο κάθε ένας ξεχωριστά. Οι εποχές αλλάζουν και μαζί τους και οι παράμετροι. Πάνε οι εποχές που οι εταιρείες βγάζανε κάθε 6 μήνες GPU refresh ή κάθε χρόνο καινούργια γενιά GPU. Τώρα πια πάμε στα 3 χρόνια για κάθε γενιά με αυξητικές τάσεις και παραμένουν και στο ίδιο πρωτόκολλο κατασκευής.

 

Ο καθένας ξεχωριστά το κρίνει και ο καθένας ξεχωριστά βάζει τις προτεραιότητες του συμφωνώ ,αλλά δε βλέπω πολλούς σε μαγαζιά ούτε και στο νετ σε σύνθεση κάποιου που ψάχνει τι gaming κάρτα να βάλει στο desktop του να ρωτάει πρώτα-πρώτα για το ποιά έχει το καλύτερο perf/w.

 

΄Ενας κάτοχος μιας προηγούμενης γενιάς GPU άνετα έχει 550-άρι τροφοδοτικό και μάλιστα στατιστικά σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από οτιδήποτε 600W και πάνω.

 

Οι περισσότεροι enthusiasts έχουν πολύ μεγάλα τροφοδοτικά.Συνήθως 750-1000+.Στατιστικά τα 550-650 μπορεί να είναι περισσότερα αλλά και τι έγινε;

 

 

Δεν είδα κανένα να τηρεί καμιά σοβαρή στατιστική εκτός από μερικούς που κάνουν γραμμούλες στον τοίχο πόσα κομμάτια της αγαπημένης τους εταιρείας ‘προώθησαν’ ανά μέρα. Αν ήταν στο χέρι μου όλες οι συμβουλές αγορών θα κοβόταν μαχαίρι ακριβώς γιατί θα είχαν πολλοί λιγότερους λόγους να κουνάνε τα κασκολάκια τους.

 

Πιστευείς οτι αυτοί που συμβουλεύουμε έχουμε κέρδος; Και που το είδες το κούνημα του κασκόλ; Αν έχεις πρόβλημα με τις συμβουλές αγορών κλείσε το αντίστοιχο sticky.Αυτό μπορείς να το κάνεις.

 

Perf/W είναι μέρος της επάρκειας γιατί για κάθε υποδιαίρεση αγοράς desktop GPU έχεις κάποιο συγκεκριμένο όριο κατανάλωσης πλέον. Δύσκολα θα δεις σήμερα high end GPU να ξεπερνάει τα 250W TDP και μειώνεται με λογικούς ρυθμούς προς την περιοχή των low end GPU. To ίδιο ισχύει στην αγορά HPC όπου είναι γύρω στα 225-235W το όριο και τα συμβόλαιο υπογράφονται πλέον με GFLOPs/W. Για οτιδήποτε φορητό που βασίζεται εν μέρη ή εξ΄ολοκλήρου σε μπαταρία δεν το συζητάμε πλέον και είναι ΑΥΤΕΣ οι αγορές πλέον οι οποίες επηρεάζουν την κατεύθυνση που θα πάρουν οι αρχιτεκτονικές και όχι αυτά που έχετε συνηθίσει.

 

 

Μπορεί η NV να έχει φάει και να συνεχίζει να τρώει τα μούτρα της με το Tegra αλλά το Maxwell εμπεριέχει σαν φιλοσοφία πολλά στοιχεία ή αν προτιμάς πολύτιμα μαθήματα τα οποία έμαθαν στην αγορά ULP SoC. H AMD δυστυχώς για μένα την παράτησε την αγορά αυτή πριν χρόνια χαρίζοντας κυριολεκτικά το τμήμα Imageon στην Qualcomm και σήμερα πασχίζει να χτυπήσει την NV πρωτίστως στις επαγγελματικές αγορές. Bullshit IMHO. Τόσο σε workstation όσο και σε HPC οι πράσινοι έχουν ποσοστά με τάσεις μονοπώλιου και το να δίνεις μέσα από τα ίδια σου τα ΑLUs 1:2 για double precision δεν είναι στην εποχή μας ότι καλύτερο γιατί απλά τραγικά ενεργοβόρο.

 

Ναι έτσι είναι φυσικά εδώ και χρόνια πάει προς τα κει το πράγμα και αυτές οι αγορές επηρεάζουν κατευθύνσεις δεν είπε κανείς όχι.Αλλό έλεγα για τους gamers στο desktop και κάτα πόσο έχει γίνει mainstream μια τέτοια "φιλοσοφία" για αυτούς και κάτα πόσο βρίσκει εφαρμογή πρακτικά.Για την Imageon/Adreno τα χάμε πει,η ζημιά έγινε.Αν και στη τελευταία gcn κάναν βελτιώσεις με στόχο μάλλον και τα ULP SoC.Όσο για τις firepro,εντάξει δεν είναι και άσχημα,25% έφτασε η amd από οτι λένε.

 

Αν βρεθεί ένας hw engineer σήμερα από οποιαδήποτε εταιρεία και σου πει ότι έχει άπειρο budget από άποψη transistors ή κατανάλωση όταν θέλει να προσθέσει κάτι να μου τον φέρεις από το αυτί. Σε όλες τις εταιρείες πλέον τους λένε μέχρι τόσο die area το πολύ και μέχρι τόσο κατανάλωση. Κάποτε το video decoding που δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο (λίγο fixed functon hw και είσαι εντάξει) στοίχιζε αν ήταν σε CPU δεκάδες Watt. Σήμερα στα 28nm μπορείς να βγάλεις HD decoding με κατά πολύ υψηλότερο framerate από το παρελθόν με μόλις 10mW. To κάνουνε σήμερα τα smartphones μας. Η εξέλιξη έρχεται πλέον από κάτω προς τα πάνω γιατί εκεί είναι και ο μεγάλος όγκος και το χοντρό το χρήμα. Εκεί επικεντρώνονται πλέον και τα foundries και για τις βελτιστοποιήσεις στα πρωτόκολλα κατασκευής τους κατά προτεραιότητα.

 

 

Kατά βάση συμφωνούμε για να διαφωνούμε και διαφωνούμε σε ποιά τριχοτόμηση συμφωνούμε και σε ποιά όχι. ΄Οταν έχει μια 970 τόσο μικρότερη κατανάλωση για τόσο υψηλές επιδόσεις το κοινό το παρατηρεί, είτε αυτό αρέσει είτε όχι. Και είναι απλό λογικό επόμενο γιατί η τεχνολογία εξελίσσεται ακόμα, ευτυχώς για μας δηλαδή. Στις αγορές αυτές μετράει μεταξύ άλλων perf/mm2, perf/$ & perf/W. Το πρώτο μόνο είναι συνήθως αδιάφορο για τον καταναλωτή.

 

Κατά τα άλλα η ιεραρχία πλέον είναι το λεγόμενο PPA.

 

Power

Performance

Area

 

Με αυτή την ιεραρχία πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθούν να είναι ηλίθια προιόντα IMHO απλά γιατί δεν θα ακουμπούσα ποτέ κάτι τόσο υπερτιμημένο που βασίζεται σε ένα γελοίο sw hack όπως το AFR. Από την δεκαετία του 90' αυτό και τις εποχές του πάλαι ποτέ scan line interleaving.

 

 

Δεν έχεις ιδέα τι γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στα παιδιά του φόρουμ...ενδιαφέρομαι να αγοράσω R9 290 windforce και θα ήθελα να μου πείτε για τυχόν προβλήματα...είδα ένα βίντεο στο youtube και του έβγαζε θέματα σε ένα παλικάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα γιατι την βρηκα σε προσφορα....τι προβληματα εχουν??

 

Κυρίως με την ψύξη και κρασαρίσματα, άρτιφακτς κλπ

 

Οι MSI Gamining & XFX DD Black πάνε £225 συγκριτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 δολλάρια την βρήκα και εγώ.....έχουν θέματα με θερμοκρασίες απο ότι διαβάζω.άλλος ένας λέει ότι η gigabyte εκανε ανάκληση σε κάποια μοντέλα που ήταν προβληματικά, μέχρι και να αλλάξουν bios λένε....τι παίζει ρε παιδιά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί θες να παίζει; Σου είπαμε. Και ελπίζω να μην αγοράσεις εκτός Ευρώπης, γιατί θα πληρώσεις τελωνεία κλπ.

 

Εντός ευρώπης είναι πιο φτηνές από $399 και δεν έχεις τελωνεία κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ιδέα τι γράφεις.

 

Απέδειξέ μου συνοπτικά σε πόσο hardware βασίζεται οτιδήποτε mGPU όσων αφορά το AFR = alternate frame rendering που δεν είναι τίποτε άλλο από μια φτηνή υλοποίηση λογισμικού.

 

Και δεν είναι στοιχείο πολιτισμένης συζήτησης η παραπάνω απάντησή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από amazon ή newegg είναι σίγουρο το τελωνείο?? γιατί λένε free shipping...πάντως οι TRI-X έχουν καλύτερες κριτικές  (όχι ότι δεν έχουν μπλε,μαυρες οθόνες και freezing) απ'ότι διαβάζω...


πρέπει να βρώ gpu γιατί η 6790 μας άφησε χρόνους :P  :whistle:  :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατά βάση συμφωνούμε για να διαφωνούμε και διαφωνούμε σε ποιά τριχοτόμηση συμφωνούμε και σε ποιά όχι. ΄Οταν έχει μια 970 τόσο μικρότερη κατανάλωση για τόσο υψηλές επιδόσεις το κοινό το παρατηρεί, είτε αυτό αρέσει είτε όχι. Και είναι απλό λογικό επόμενο γιατί η τεχνολογία εξελίσσεται ακόμα, ευτυχώς για μας δηλαδή. Στις αγορές αυτές μετράει μεταξύ άλλων perf/mm2, perf/$ & perf/W. Το πρώτο μόνο είναι συνήθως αδιάφορο για τον καταναλωτή.

 

Εμένα μου λες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί θες να παίζει; Σου είπαμε. Και ελπίζω να μην αγοράσεις εκτός Ευρώπης, γιατί θα πληρώσεις τελωνεία κλπ.

 

Εντός ευρώπης είναι πιο φτηνές από $399 και δεν έχεις τελωνεία κλπ

 

κ αμα την παρεις μεταχειρισμενη ? παλι πληρωνεις τελωνειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...