Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πρωτο ηρθε !!

 

http://www.guru3d.com/articles-pages/amd-radeon-r9-285-review,1.html

καλη καρτα, παιζει φαπες με την 770

 

Εδώ πάντως παίζει φάπες με την 280

 

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-r9-285-tonga,3925.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε επιδόσεις καλή είναι αλλά τα 2GB χαλάνε τη χημεία.

 

νταξ, κιτα να δεις, αμα βγάλω ενα σφαιρικό συμπέρασμα απ την δίκη μου 280Χ που εχει 3gb μπορω να πω οτι η επεξεργαστικη δυναμη που εχει ειναι μεσω ορο για 2-2,5gb vram. 

οποτε η 285 με 1792sp κ με 256bit σε συνεργασία με τα 2gb μνήμης που εχει ειναι παρα πολυ καλά !!! 

 

εμενα ενας Χ τιλτος παιχνιδιου που θελει 2gb ram+ ζορίζει αρκετα την gpu, κ μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος αν αυτος ο τιτλος τρεχει με μεσω ορο 35-40fps !!! 

 

βασικα ειναι κ αναλογα τον τιτλο, αλλοι θελουν αρκετη μνημη ( watch dogs ) αλλοι θελουν δυνατη gpu ( crysis - metro )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα προτιμούσα την απλή R9 280 παρά την R9 285 με τα 2GB, πρώτον γιατί ήδη τα Watch_Dogs και TitanFall θέλουν 3GB Vram για Ultra/Insane textures και δεύτερον γιατί ότι triple-A τίτλος βγει από 'δω και πέρα θα θέλει 3GB και μιλάμε για 1080P πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. Not bad.. Για οσους δεν γνωριζουν, η R9 285 αντικαθιστά την 280,η οποια η τελευταία θα σταματήσει να βγαινει στην παραγωγή οποτε ουσιαστικά τα μαγαζια μας αυτην την στιγμή εχω τα τελευταία κομματια.

Απο θεμα επιδόσεων, δεν τα πηγε ασχημα αλλα σιγουρα οχι τοσο καλα στην σχεση perf/watt(για οποιον νοιαζεται για τα watts :P) Βλεπουμε σε bioshock να τα ξεπερναει και μερικες φορες την 280Χ αλλα σε μερικα sites μας δείχνουν ότι στο Bf4 δεν αποδιδει οσο θα περιμεναν. Σίγουρα παντως τα παει λιγο καλυτερα απο μια gtx 760.

Τωρα στις τιμες, μακαρι να την δουμε στην Ελλάδα around 220€,οτιδηποτε πανω απο 230€ δεν αξιζει τα λεφτα της διοτι πολλες φορες βλέπουμε την 280Χ να παιζει στα ~260€. Αυτην την στιγμη η R9 280 στις τιμες 190-200-210,γνωμη μου, ειναι πιo VFM απο την 285 απο αποψη επιδοσεων οχι ομως και απο features.

Με μεγαλύτερο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό πιστεύω θα δουμε την R9 285X.

Ωραια review μου φανηκε του digitalfoundry http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-radeon-r9-285-review, αν και το techpowerup της εριξε κανονικο χαστουκι με βαθμολογία 8.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η τιμή της 285 είναι απαράδεκτη και ακόμα πιο απαράδεκτη θα είναι της 285Χ που αν δεν κάνω λάθος θα είναι επίσης με 2GB Vram..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειναι πολυ κριμα να εχει και αυτη 2gb.Δεν το καλομαθαινεις τον αλλον με αυθονια στην Vram και μετα του βγάζεις νεες καρτες με λιγότερο απο οσο του ειχε συνηθίσει.. Παντως εχει μεγαλύτερο efficiency ως gpu (σορυ δεν τα εχω καλα με τις εσωτερικες αναλυσεις των καρτων) και καπου ειχε παρει το ματι μου οτι τα πηγαινει πολυ καλυτερα σε υψηλες αναλυσεις απο την 760 που εχει επισης 2gb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είμαι κάπως άκυρος με το θέμα αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση...: Γιατί οι παλιές 7970 θέλουνε τροφοδοτικό 500watt , ενώ η toxic πχ. θέλει 850 , καθώς και όλες οι r9 280x που είδα ζητάνε από 750 και πάνω , εφόσον μιλάμε ουσιαστικά για την ίδια κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως την κάρτα πάντα βάζουν παραπάνω για να καλλύψουν και τα no-name τροφοδοτικά που υπάρχουν εκεί έξω + ανάλογα την υλοποίηση ο κάθε κατασκευαστής βγάζει και τις αντίστοιχες απαιτήσεις π.χ. άλλα watt θέλει η απλή 7970 και άλλα η ASUS 7970 MATRIX PLATINUM!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα καλο 750w σηκωνεις 2 r9 280x.Ποιος ειπε οτι θελουν 750 και πανω?

Στο site της sapphire και της gigabyte που έψαχνα , είδα αυτές τις απαιτήσεις και μου φανηκαν υπερβολικές για single κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είμαι κάπως άκυρος με το θέμα αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση...: Γιατί οι παλιές 7970 θέλουνε τροφοδοτικό 500watt , ενώ η toxic πχ. θέλει 850 , καθώς και όλες οι r9 280x που είδα ζητάνε από 750 και πάνω , εφόσον μιλάμε ουσιαστικά για την ίδια κάρτα;

http://www.guru3d.com/articles-pages/amd-radeon-hd-7970-review,8.html MINIMUM 550W

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/57894-asus-hd-7970-3gb-matrix-platinum-edition-review-19.htmlMINIMUM 600 WATT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα είναι ανάλογα την υλοποίηση, τα ρολόγια σε πυρήνα και μνήμες, την σχεδίαση της κάρτας κλπ.

Δεν πάει να πει ότι αν γράφει και στις 2 7970 από άλλο ή και τον ίδιο κατασκευαστή, ότι θα έχουν και οι 2 τις ίδιες απαιτήσεις σε ρεύμα?

Και ναι μπορεί να έχουν μεγάλη διαφορά σε απαιτήσεις όπως επίσης όπως σου είπα παραπάνω, πάντα βάζουν και παραπάνω από το απαιτούμενο για να καλύψουν και όλα τα no-name τροφοδοτικά που έχει πολύς κόσμος εκεί έξω και ενώ λένε ας πούμε 600w δεν αποδίδουν παραπάνω από 550-560w κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...