Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο που στο παράδειγμα με τα οχήματα, κάνεις παραχωρήσεις αλλού και δεν είναι και πιο φτηνό στην αγορά. ;)

 

Και στις κάρτες γραφικών και στους κινητήρες αυτοκινήτων (ομολογουμένως με τραγικά αργό ρυθμό) με την πάροδο του χρόνου ανεβαίνει η επάρκεια. Προσοχή το παράδειγμα ανέφερε έναν παράγοντα με τον οποίο θα μπορούσα να εντυπωσιαστώ. Σε μια καινούργια γενιά κάρτας γραφικών πιθανόν  να δω τέτοια μεγέθη διαφορών όπως του παραδείγματος μέσα σε 3 χρόνια. Στο αυτοκίνητο θα πάρει αρκετά χρόνια παραπάνω.

Υπάρχουν λογικά όρια αλλά όταν απευθύνεσαι σε τέτοιο συγκεκριμένο κοινό ,κάνεις και υπερβολές,δε τα κοιτάς αυτά.Πότε κοίταξαν τα όρια και την λογική οι enthusiasts άλλωστε.Τα ίδια ισχύουν και για την nv.

 

Σαφώς και είναι IHV agnostic. Nα πάω να δώσω στην εποχή μας 3 καφετιά για μια Titan Z την ίδια λογική ακολουθεί. ΔΕΝ έχω προφανώς καμία πρόθεση ούτε για τους ελάχιστους πράσινους ή κόκκινους που σκέφτονται να αγοράσουν μια τέτοια λύση να τους χαλάσω την διάθεση, αλλά όταν ακούω "ωραίες επιδόσεις" αυτόματα περνάει ένα βλήμα ΝΑ με το συμπάθιο απ' τον εγκέφαλό μου που λέει "με ανάλογη κατανάλωση".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

70 βαθμούς max για factor υδροψυξη είναι απλά για γέλια. 1000 φορές fanακια με 100 ευρώ λιγότερα και τις ίδιες θερμοκρασίες πάρα αυτό. Ας μη ξεχνάμε ότι ένα Block κοστίζει από 90 έως 150ευρω και έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που κάποιοι ίσως θεωρούν ιδανικό.

Bro για την διπλοπυρηνη 70 βαθμοι δεν ειναι καθολου για γελια δεν εχεις δικιο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bro για την διπλοπυρηνη 70 βαθμοι δεν ειναι καθολου για γελια δεν εχεις δικιο ..

 

Οταν μπορει να κοστολογηθει 150 ευρω λιγοτερο και αυτα τα λεφτα να πανε σε ενα καλο block που θα τη τρεξει στους 50 το θεωρω καλυτερη λυση...Απο τη αλλη τετοια καρταρα δε θα τη βαλει καποιος που εχει 212evo στο cpu αλλα αυτος που παιζει με ολοκληρωμενο συστημα υδροψυξης..Οποτε ειναι δώρον άδωρον..:P  Εκτος αν ο σκοπος ειναι να μπει σε bench table για κανα review ή σε καμια βιτρινα. Ακριβως οπως εγινε και με την αποτυχημενη θα ελεγα ARES II. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πει και η TitanZ με τα $2999 και το 1 ανεμιστηράκι.

Γιατί πρέπει πάντα να υπάρχει μια απάντηση που αναφέρεται και συγκρίνει το αντίπαλο στρατόπεδο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τώρα μόλις από τα παιδιά του PCGH ότι είχαν πρόβλημα με Platimax 850W τροφοδοτικό. Το πιθανότερο είναι να καταναλώνει κάτω από αρκετή πίεση παραπάνω από 500W η κάρτα και από αυτά που καταλαβαίνω γύρω στα 540+. Για όσους το σκεφτούν καλό θα είναι να κοιτάξουν για ένα βαρβάτο τροφοδοτικό που θα ξεπερνάει το χιλιάρη και κατά προτίμηση με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Χαβανέζες χαλαρά τα 'χουνε τα 550+ με OC σε full load. Αλλά το 850άρι λογικά έπρεπε να τις καλύπτει εκτός αν έπαιζε και κανάς 3960Χ στα 4.5+ οπότε να ήταν οριακό εκεί αλλά και πάλι, τι τρέξανε και είχε full load CPU+GPU;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Χαβανέζες χαλαρά τα 'χουνε τα 550+ με OC σε full load. Αλλά το 850άρι λογικά έπρεπε να τις καλύπτει εκτός αν έπαιζε και κανάς 3960Χ στα 4.5+ οπότε να ήταν οριακό εκεί αλλά και πάλι, τι τρέξανε και είχε full load CPU+GPU;

 

4k με supersampling αν θυμάμαι καλά; Τα 545W πάντως φαίνονται να επιβεβαιώνονται εδώ http://www.computerbase.de/2014-04/amd-radeon-r9-295x2-benchmark-test/8/

& http://www.computerbase.de/2014-04/amd-radeon-r9-295x2-benchmark-test/2/(βάλτε μεταφραστή όσοι θέλετε να τα διαβάσετε).

Kαλα δεν υπαρχει τωρα και θεμα συγκρισης με την Ζ...

 

Πρωταρχικός της στόχος είναι οι επαγγελματίες, γι΄αυτό και τόσο υψηλή τιμή και τόση μνήμη. Για όσους δεν θέλουν κάτι τόσο εξωτικό ή ακριβό είτε από την μία πλευρά είτε από την άλλη μπορούνε να πάνε σε 780Ti SLi ή 290X CF και να γλυτώσουν και κόστος και κατανάλωση ρεύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε που θα κάνω εδώ ερώτηση. Αν πρέπει να την κάνω αλλού, πείτε μου.
Λόγο ότι έχω και εγώ AMD κάρτα γραφικών(όπως βλέπετε στο Profil μου) μπήκα εδώ. Να σας ρωτήσω το εξής.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να μου δόσει κάποιο άρθρο(ξένο ή ελληνικό) που να εξηγεί απλά τα χαρακτηριστικά των καρτών?
Ξέρω κάποια γενικά πράγματα αλλά θα ήθελα περισσότερο να μάθω το τρόπο λειτουργίας τους.
Δηλαδή πως λειτουργεί το Memory clock και ποιά η διαφορά του με το Engine clock?
Αυτό που αναφέρει MHz Effective στην Memory clock? Εμένα μου βγαίνει αν πολλαπλασιάσω x4 το Memory clock(Κοτσάνα πέταξα??) Τι ρόλο βαράει αυτό?
128bit Memory είναι χειρότερα απο 256 αλλά τι ακριβώς σημαίνει?
GDDR5 σίγουρα καλύτερα απο 3 γιατί τις 3 τις συναντούσα πολύ παλιά. Αλλά τι άλλαξε τώρα???

Συγνώμη αν είμαι λίγο άσχετος απλά θα ήθελα να μάθω. ΕΥχαριστώ ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συχνότητα της μνήμης είναι ανεξάρτητη της συχνότητας της GPU. Το effective MHz έχει να κάνει με την GDDR5 που διπλασιάζει τη δυνατότητα ανάγνωσης/εγγραφής του κάθε memory module (που είναι ήδη διπλή με GDDR3 σε σχέση με την "απλή" DDR). Έτσι μια κάρτα γραφικών με μνήμη GDDR5 και χρονισμό μνήμης στα 1250 Mhz έχει effective συχνότητα μνήμης 1250*4 = 5000 Mhz.

 

Tα 128/256/384 bit αναφέρονται στο εύρος του διαύλου της μνήμης, το οποίο με πολ/σμό με τη effective συχνότητα δίνει το εύρος δεδομένων της μνήμης. Πχ. 256bit * 5000 Mhz / 8 (για να γίνουν τα bits bytes) = 160GB/sec. Μια κάρτα με 384bit δίαυλο και ίδια συχνότητα στις μνήμες θα έχει 384*5000/8=240GB/sec εύρος μνήμης. Η ίδια κάρτα με 1500Mhz μνήμες θα έχει 384*6000/8 = 288GB/sec εύρος μνήμης.

 

Για την GPU ζορίζει λίγο το πράγμα με τα ROPs/TMUs, το pixel fillrate κτλ, θα αφήσω τις λεπτομέρειες για τον Αίλουρο... αλλά να ξέρεις ότι απ'το GPU clock και μόνο δεν βγαίνει συμπέρασμα για την απόδοση της κάρτας γραφικών, εκτός αν συγκρίνεις 2 κάρτες που έχουν την ίδια GPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...