Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Alchemist` η MSI έχει ανακοινώσει τα GX70-60 με Μ290Χ εδώ και λίγο καιρό πάντως.

 

 

 

 

 

Εμενα ρε συ με καιει η αντιστοιχη καρτα της 8870m. Η 290x ειναι για λαπτοπ των 2-3 χιλιαδων. Για την κατηγορια της "m280" γνωριζουμε κατι? Απο την μια βιαζομαι να παρω λαπτοπ, κ απο την αλλη θα δωσω κοντα στο χιλιαρικο, και δεν ξερω αν αξιζει να περιμενω η να παρω την 8870. Δυστηχως το λαπτοπ θα το παντρευτω για καποια χρονια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Δοκίμασα τον τελευταίο καιρό μια 290 Trixx OC

Σύντομα να πω τις παρατηρήσεις μου γιατί είναι πολύ συζητημένο το θέμα

Όντος συζητάμε για πολύ καλύτερη υλοποίηση από την reference

 

To Trixx βασίζεται σε ευμεγέθη ψήκτρα με τρείς ανεμιστήρες

Το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό από πλευράς ψύξης ακόμα και σε κλειστό κουτί όντος

Η κάρτα πάντως είναι αρκετά μακριά και σε πολλά κουτιά δε θα χωράει

 

Τι φρενάρει την κάρτα κατά την άποψή μου?

Το pcb - η πλακέτα.

Θεωρώ ότι οι custom pcb cards που θα βγουν θα είναι ακόμα καλύτερες

 

Δε λέω αναμονή για τις επόμενες – όπως πολλοί έλεγαν την εποχή των reference – άλλωστε όσοι πήραν πρώτες μέρες reference τις έχουν κατάευχαριστηθεί ως σήμερα :-)

 

Αλλά όπως έχουμε ξαναδεί, όταν θα κυκλοφορήσουν οι full custom κάρτες , σίγουρα οι 290/290x θα γίνουν ακόμα πιο ενδιαφέρουσες. Ειδικά για όσους είναι σε 1440p. Το battlefield-mantle ήταν ένα αξιόλογο μικρό δωράκι, αν και μόλις έστρωσε. Δεν είναι λόγος για να αγοράσει κανείς την κάρτα το δωράκι αυτό, αλλά νταξ, μη ξανά παίζουμε και παιχνίδια διετίας σε νέες καρουλες.

 

Για να δούμε θα πέσουν οι σημερινές 290/290Χ OC custom cooled, κάνα 50αρικο μέχρι το καλοκαίρι με την έλευση των custom pcbs? Ευελπιστώ ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σου λέει?

Την σκαλίζω κοντά ένα μήνα και μπορώ να πω πως με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα! Χθες έβγαλε 3dmark στα 1250/1600(6400) και +100mv σταθερότατα!  http://hwbot.org/submission/2506873_storm1978_3dmark___cloud_gate_radeon_r9_290_21373_marks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σου λέει?

Την σκαλίζω κοντά ένα μήνα και μπορώ να πω πως με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα! Χθες έβγαλε 3dmark στα 1250/1600(6400) και +100mv σταθερότατα!  http://hwbot.org/submission/2506873_storm1978_3dmark___cloud_gate_radeon_r9_290_21373_marks

 

 

+100mV ε? Όχι δεν έχω κάνει τέτοια πειράματα, αν και στο μυαλό μου σκεπτόμουν ως +85mV, χωρίς να ξέρω τι κάνει η κοινότητα κάπου εκεί νομίζω ότι είναι ψεύτο-safe, από γρήγορο degrade

Εάν κάτσω καθόλου μέσα το τριήμερο μπορεί να ασχοληθώ

Αλλά εννοείται ότι στο πρώτο boot (νταξ δεύτερο μετά τους ccc)

Ανέβασα +10% πυρήνα και μνήμες στα 6000 και έτρεξε απροβλημάτιστα 3dmark

Αλλά εδώ που τα λέμε το 3dmark δεν είναι για έλεγχο σταθερότητας, πολύ σύντομο, πολύ εύκολο φορτίο

Από όσο κατάλαβα με το trixx software γίνεται πανεύκολα η δουλεία όπως έχουμε συνηθίσει χρόνια

Και μάλλον απλά ένα 10% θα δώσω για μόνιμη βάση OC.

Στην τελική ας έρθει κάνα καινούριο καλό παίγνιο που να χρειάζεται περισσότερο OC, γιατί για την ώρα ανάγκη δεν έχω για παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια,

 

σύστημα

windows 7 x64 pro, 12 gb ram κτλ, ακριβό psu

ati radeon hd 4870 (μεταχειρισμένη από αγγελία στο insomnia και υποθέτω σαράβαλο της κακιάς ώρας)

προηγούμενη κάρτα nvidia (που τα παιξε)

 

πρόβλημα

βλέπω μέσα στα windows διάφορα artifacts για πάνω από μήνα, σε video playback και video game

χαίρω πολύ η κάρτα τα χει παίξει, οι θερμοκρασίες είναι φεύγα τι περιμένεις

 

απλά παίζει το εξής

κάθε τόσο κρασσάρουν οι drivers, σβήνει η απεικόνιση και τα windows κάνουν κάποιο reinitialize

μετά από αυτό, μέχρι να ξαναγίνει reboot, δεν εμφανίζεται το παραμικρό πρόβλημα, που να τρέχει video game για ώρες και video από πίσω και να κάνω alt tab όλη την ώρα

 

επομένως το μυαλό μου πάει σε software/drivers μεριά και ελπίζω πως υπάρχει λύση στο πρόβλημα (αφού τελευταία που είχα το συγκεκριμένο μηχάνημα ανοιχτό για μέρες μετά από crash δεν είδα καθόλου artifact, ενώ με το που έκανα reboot με τη μία)

 

το θέμα είναι πως θέλω βοήθεια γιατί σπάνια παίζω games και δεν ασχολούμαι πολύ με drivers και ειδικά ati

σημειώνω πως στο furmark που έτρεξα στιγμιαία δεν εμφανίστηκαν artifact το οποίο είναι opengl test
οπότε ίσως να υπάρχει θέμα με το directx;

εν κατακλείδι, μου γράφει κάποιος δυο βήματα/συμβουλές για τρόπους να ελέγξω τους drivers από τη μία και το directx από την άλλη? μόνος μου έχω αλλάξει drivers αλλά δεν άλλαξε κάτι

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή βασικά κανε uninstall τους drivers και καθάρισμα τα υπολείματα με DDU (http://www.guru3d.com/files_details/display_driver_uninstaller_download.html) , δοκίμασε με παλιότερους η καινούργιους drivers , επισης κανε ενα update τα directx.

 

Δώσε μια εικόνα πως ειναι απο θερμοκρασίες και αν υπάρχει η δυνατότητα δοκίμασε την και σε ενα αλλο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαίρω πολύ όμως αυτά είναι που δεν ξέρω

κλείνω το net για να εμποδίσω τα win να κατεβάσουν αυτόματα driver ok

στην amd επιλέγω το μοντέλο και μου βγάζει το catalyst software suite αναφέροντας και ποιο driver περιέχει, αλλά δεν έχει καμμιά λίστα με εκδόσεις, τους παλαιότερους που μπορώ να τους κατεβάσω;

 

edit:

το directx στα windows είναι 11 αλλά η κάρτα υποστηρίζει μέχρι 10.1, απλώς δεν υποστηρίζονται τα νέα features σωστά, ή υπάρχει πρόβλημα εκεί;

επίσης στο πρόγραμμα system info εμφανίζεται directx 9.0..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει εντυπώσεις από την R9 270;

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω από την 4890 που έχω.Πλέον δεν παίζω πολλά παιχνίδια μια και δεν υπάρχει πολύ ελεύθερος χρόνος οπότε πιστεύω η R9 270 θα με καλύψει σε όλα.

Επίσης σε ποιον κατασκευαστή να κοιτάξω για πιο silent φάση;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες σε MSI.Asus,Gigabyte.

 

Για αναβάθμιση κάρτας υπάρχει και ανάλογο sticky.Εντυπώσεις έχουν γραφτεί στις προηγούμενες σελίδες αυτού του νήματος.

Ευχαριστώ και πάλι!

Από βλακεία μου δεν πρόσεξα το σχετικό θέμα :-( .Θα συνεχίσω εκεί εφόσον δεν βρω τις πληροφορίες που θέλω στις προηγουμενες σελίδες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...