Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα specs των καρτών κάτω κάτω γράφουν πάντα και την κατανάλωση κ τα προτεινόμενα βατ. Το είδα το τροφοδοτικό σου κ πριν. Για την 7850 θα είσαι ok αλλά για την 6950 όχι.

 

Αποστολή από το Skate με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα specs των καρτών κάτω κάτω γράφουν πάντα και την κατανάλωση κ τα προτεινόμενα βατ. Το είδα το τροφοδοτικό σου κ πριν. Για την 7850 θα είσαι ok αλλά για την 6950 όχι.

 

Αποστολή από το Skate με τη χρήση Insomnia App

 

Δεν νομιζω πως θα εχω θεμα ουτε με την 6950 μιας και τα προτεινομενα watt που συνηθως γραφουν οι εταιριες δεν ισχυουν σε περιπτωσεις που υπαρχει καλο τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα έλεγα ότι έχεις λάθος φίλε μου.

Τα watt που λένε οι εταιρείες δεν ισχύουν αν το τροφοδοτικό είναι NoName.

Πχ δεν θα έβαζα ένα τροφοδοτικό deer ακόμη κι αν λέει 1000άρι σε καρτούλα που θέλει έστω και 500watt recommended PSU.

 

Και η 7850 και η 6950 (refference) λένε για 500άρι minimum.

Επειδή όμως η 6950 είναι εξαιρετικά πιο ενεργοβόρα (200watt έναντι 130)

δεν θα στο συνιστούσα με τίποτε.

 

Επίσης παίζει ρόλο η παλαιότητα του τροφοδοτικού.

Πόσο καιρό το έχεις;

 

Τέλος ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον οδηγό http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

και βάλε το σύστημα που έχεις και που θέλεις.

Δεν είναι 100% αξιόπιστοι αυτοί οι οδηγοί αλλά σου δίνουν μια γενική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά φτάνει το cx500 για 6950/6970 Τα προτεινόμενα βατ απο τις εταιρείες ειναι πολύ μακριά απο την πραγματικότητα για τον λόγο που αναφέρθηκε ήδη. Να καλύψουν και περιπτώσεις noname τροφοδοτικών... Βάλτε κανένα βατομετρο στην πρίζα και μετρήστε... Εγώ με το θηρίο κατανάλωσης της υπογραφής κλοκαρισμενο όσο πάει σε κάρτες και επεξεργαστή δεν έχω δει πάνω απο 620 watt στη πρίζα με occt psu test, το χειρότερο δυνατο σενάριο δλδ. Σε gaming δεν έχω δει πάνω απο 530.. Κοινώς 500 και 430 βατ αντιστοιχα στο τροφοδοτικό.. Εδώ το σύστημα δούλευε με 525αρι enermax για 2,5 απροβλημάτιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Walker καλύτερα να είμαστε καλυμένοι για παν ενδεχόμενο γι αύτο πάντα υπολογίζω και 50watt παραπάνω σε τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνη της η 6950 καίει full load 200 watt..

Δεν λέω ότι δεν θα τη σηκώσει για καθημερινή χρήση.

Λέω ότι θα είναι οριακά αν τυχόν φουλάρουν τα πάντα.

Επίσης δεν ξέρουμε πόσο παλιό είναι το τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνη της η 6950 καίει full load 200 watt..

Δεν λέω ότι δεν θα τη σηκώσει για καθημερινή χρήση.

Λέω ότι θα είναι οριακά αν τυχόν φουλάρουν τα πάντα.

Επίσης δεν ξέρουμε πόσο παλιό είναι το τροφοδοτικό.

 

Και 200watt να καει σε full load +125watt του επεξεργαστη +3 ανεμιστηρες +1σκληρος +1dvd rom κατω απο 400watt βγαινουν.

Tο τροφοδοτικο μερικων μηνων ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνη της η 6950 καίει full load 200 watt..

Δεν λέω ότι δεν θα τη σηκώσει για καθημερινή χρήση.

Λέω ότι θα είναι οριακά αν τυχόν φουλάρουν τα πάντα.

Επίσης δεν ξέρουμε πόσο παλιό είναι το τροφοδοτικό.

Το υπόλοιπο σύστημα στην χειρότερη θα κάψει αλλα 150-200 βατ .. Πάλι στα 350- 400 είμαστε... Υπεραρκετό ειναι το 500αρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια, η συνολική χωρητικότητα των καλών τροφοδοτικών είναι σχεδόν αυτή της +12V.

 

Παλιότερα όμως, και σήμερα ίσως αν μιλάμε για μέτρια προς κακά τροφοδοτικά, οι εταιρείες «παραφούσκωναν» τη συνολική χωρητικότητα μέσω των άλλων γραμμών, ενώ η +12V ήταν «ψόφια».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια, η συνολική χωρητικότητα των καλών τροφοδοτικών είναι σχεδόν αυτή της +12V.

 

Παλιότερα όμως, και σήμερα ίσως αν μιλάμε για μέτρια προς κακά τροφοδοτικά, οι εταιρείες «παραφούσκωναν» τη συνολική χωρητικότητα μέσω των άλλων γραμμών, ενώ η +12V ήταν «ψόφια».

Σωστός!!!! Πέρασαν κάτι QTec κλπ 500αρια διαμάντια από τα χέρια μου που ούτε 325 δεν έβγαζαν συνολικά! Για την 12αρα τους αστα καλύτερα μην μιλήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...