Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα έπαιζε όλα στο φουλ αλλά σε μικρές αναλύσεις. Και εγώ την είχα και πράγματι έπαιζε τα πάντα στην 1024x768 του παλιού μου monitor. Αμέσως όμως όταν πήρα το 1080p,η κάρτα έπαψε να μπορεί να σηκώσει παιχνίδια όπως π.χ. το πρώτο Crysis.

Αλλά αυτό που λες γενικά ισχύει. Εγώ μετά την 4850 πήρα την 6850,για την ακρίβεια μαζί με την κυκλοφορία του Battlefield 3 το 2011,και πρέπει να την είχα πάρει 150ε επίσης αν θυμάμαι καλά. Τότε το έπαιζε σε ultra και είχα χαρεί πάρα πολύ. Τώρα νιώθω πως ήδη η κάρτα έχει παλιώσει,και κοιτόντας για κάρτα στα 150ε,βρίσω μόνο κάτι κάρτες τύπου r7 260,που είναι και πιο αδύναμες από αυτή που έχω τώρα.  :unsure:

Το άλμα πάντως από 4850 σε 6850 ήταν πολύ καλό τελικά. 2 χρόνια μετά έδωσα το ίδιο χρηματικό ποσό (150ε) και πήρα μια διπλάσια και ίσως πιο γρήγορη κάρτα. Φέτος,2μιση χρόνια μετά την αγορά της 6850 με το ίδιο χρηματικό ποσό παίρνω μια πιο αδύναμη κάρτα,ενώ αν θέλω μια που να έχει περίπου διπλάσια δύναμη θα πρέπει να πάρω μια 270x στα 230-250 ευρώ.

 

 

Γενικά άμα τη πήρες από το πλαίσιο και είναι ελαττωματική,αυτό θα γίνει άσχετα με την εταιρία.

Εγώ είχα περάσει την ίδια ιστορία με μια Sapphire.

Εδώ και κάμποσο καιρό το πλαίσιο έχει αλλάξει το τρόπο που διαχειρίζεται θέματα με ελατωματικά προιόντα.

Παλιότερα τους το πήγαινες και μέσα σε κάμια ώρα,το πολύ μέχρι το απόγευμα αλλά πάντα την ίδια μέρα την κοιτούσαν οι τεχνικοί στο μαγαζί και σου κάναν πίστωση στο λογαριασμό σου άμα όντως ήταν ελατωματικό το προιόν.

Τώρα ποια δεν τα κοιτάν οι ίδιοι αλλά τα στέλνουν σε ένα κεντρικό τμήμα service του εξωτερικού,και εκεί συνήθως έχουν και περισσότερο φόρτο εργασίας.

οχι δεν την πηρα απο το πλαισιο, ρωτησα και σε public και μου λενε οτι και εκει τα ειδια κανουνε, για τις καρτες γραφικων, οποτε οταν χαλαει η καρτα την στελνουνε εξωτερικο, και μετα περιμενουμε ενα μηνα και αν, στην δικια μου την περιπτωση που καηκε η R7260X με δινουνε πιστωτικο ειδιας αξιας, γιατι λενε οτι δεν πηραν απαντηση, και τελικα πηρα παλι το ειδιο μοντελο δινω και +9Ε διαφορα, απλα σε gigabyte ελπιζω να ειναι καλυτερα απο την XFX που δεν λειτουργησε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες μου οτι μιλας για 30fps :P Χαιρω πολυ αμα ηθελα 30 θα επαιζα σε κονσολα. Στο pc ο στοχος σου ειναι τα 60 κανονικα,και κατω απο αυτα δεν θα επρεπε να τρεχεις αν μιλαμε για total smooth experience.

Nein mein Herr. Ασχετα απο την παραπανω περιπτωση του παλικαριου, αν σε ενα παιχνιδι δεν εχω ελαχιστες επιδοσεις κατω απο τα 25fps & παιζω με vsync@60Hz εχω φορες ομαλοτερο gameplay απο μια αλλη περιπτωση με vsync off με διακυμανσεις απο μονοψηφια fps μεχρι και 200 fps και ας εχω μεσο ορο στα 80 fps.

 

Οσο μικροτερες οι διακυμανσεις τοσο ομαλοτερο το gameplay & οσο ισχυροτερη η CPU τοσο μεγαλυτερες οι ελαχιστες επιδοσεις. Οι ελαχιστες ειναι και διαμετρικα σημαντικοτερες απο τον μεσο ορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ωραια,απλα στο online multiplayer ειναι σημαντικο το minimum fps και το οποιοδηποτε fps spike. Ας ειναι σε 60 Vsync δεν  αντιλεγω,αν και θα εχει λιγο mouse lag στην περιπτωση του,αρκει αυτο το 60 να μην πεφτει καθολου σε περιπτωσεων καταστροφών,εκρηξεων κτλπα. 


Σημασία έχει πως ενώ το 2011 με 150 ευρώ μπορούσα να αγοράσω μια κάρτα με πάνω από διπλάσια δύναμη από ότι μια κάρτα που έκανε 150 ευρώ το 2009,το 2014 για να πάρω μια κάρτα με διπλάσια δύναμη από αυτή του 2011 πρέπει να δώσω καμιά 300αρια ευρώ.

:eek:

 

Ξέρεις μου φαίνεται παράξενο που 3 χρόνια μετά,με τα ίδια λεφτά (150ε) που είχα δώσει τότε, σήμερα αγοράζω μια πιο αδύναμη κάρτα (260x). Δηλαδή άμα δώσω το ίδιο ποσό 3 χρόνια μετά δεν θα κάνω αναβάθμιση,αλλά υποβάθμιση.

 

Βέβαια φταίει και η Ελλαδουριά εδώ που τα λέμε. Αν στην Αμερική η 270 έχει 150 δολλάρια και εδώ τη πουλάν οι μαυραγορίτες της Νέας Κατοχής 250 ευρώ...

 

Δεν βλεπεις τις διπλασιες επιδοσεις επειδη οι νεες καρτες ,εκτος 290/290x,ειναι rebrands της προηγουμενης γενιας.

Και εδω την 270 την βρισκεις 160Ε η οποια ειναι πολυ καλη  για τα λεφτα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βρίσκεις 260Χ που αναφέρθηκε με 110€.

 

 

 

AMD Announces "AMD Rewards" Program for the Gaming Evolved Application

 

raptr-reward.jpg

 

AMD is announcing today that they’re starting up a rewards program for users of their Gaming Evolved Application. The rewards program, dubbed AMD Rewards (not to be confused with Radeon Rewards) is a point based system that will see AMD rewarding users for using the Gaming Evolved application. The points in turn will be redeemable for a number of items, including games and some 3rd party hardware items, but most notably Sapphire Radeon R9 cards. All told, AMD is apparently putting up $5 million USD in merchandise, which would be a significant expense for a single promotion.


http://www.insomnia.gr/topic/518889-amd-gaming-evolved-control-center/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Εχω την sapphire 5850 και οι θερμοκρασίες ειναι γυρο στους 80 βαθμούς και..τι μπορει βα φταιει;

 

Πολλά μπορεί να φταίνε. Αλλά για να πάρεις μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση δώσε μερικές λεπτομέρειες παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Εχω την sapphire 5850 και οι θερμοκρασίες ειναι γυρο στους 80 βαθμούς και..τι μπορει βα φταιει;

 

Αν μιλάμε για full load δεν ειναι και χαλια!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την r9 280x και αρχιζα να παιζω battlefield kai loadout  και οταν παιζω 2 λεπτα περιπου μου παγωνει η οθονη ενω μεχρι πιο πριν ολα τρεχουν παρα πολυ καλα . Τι μπορει να φταιει  ? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...