Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ Walker τώρα το είδα έχεις 2x5870. Το ρώτησα και πριν αλλά οι απαντήσεις μάλλον ήταν απαγορευτικές. Εσύ πιστεύεις ότι δεν αξίζει το cf με 2x6850 που με τρώει να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Walker τώρα το είδα έχεις 2x5870. Το ρώτησα και πριν αλλά οι απαντήσεις μάλλον ήταν απαγορευτικές. Εσύ πιστεύεις ότι δεν αξίζει το cf με 2x6850 που με τρώει να το κάνω;

 

 

Κοιτα εγώ γενικότερα ειμαι υπερ της λύσης της μονής καρτας... με το cf βρεθηκα εντελώς τυχαια.... Δεν λέω, Γενικά δεν με έχει απογοητεύσει αλλα αν και έχουν μειωθεί, τα προβλήματα συνεχιζουν να ειναι αρκετά....   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση παίζεις, και τι παιχνίδια;

 

1680x1050

 

TR, BF3, METRO LL, PES2014, FarCry3...

Κοιτα εγώ γενικότερα ειμαι υπερ της λύσης της μονής καρτας... με το cf βρεθηκα εντελώς τυχαια.... Δεν λέω, Γενικά δεν με έχει απογοητεύσει αλλα αν και έχουν μειωθεί, τα προβλήματα συνεχιζουν να ειναι αρκετά....   

 

Σε πειράζει να αναφέρεις τα σημαντικότερα υπερ και κατά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα 6870 CrossFire και πήγα σε μονή 7950.

 

Παρόλο που σε raw power είμαι σχεδόν στα ίδια, δηλαδή σε benchmarks βγάζω περίπου τα ίδια scores, επειδή παίζω σε μεγάλη ανάλυση (1440p) το microstuttering με το CrossFire ήταν απελπιστικό.

 

Τερμάτισα το Tomb Raider με το CrossFire setup, και μόλις το ξαναξεκίνησα με την 7950 έπαθα πολιτισμικό σοκ με το πόσο smooth έπαιζε, παρόλο που το Fraps έδειχνε σχεδόν τα ίδια fps.

 

Αν όμως παίζεις σε 1080p και κάτω, και γενικότερα παίζεις με πολλά fps, το microstuttering δεν είναι αντιληπτό στον ίδιο βαθμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Όμως η κοστολογική διαφορά είναι πολύ μεγάλη έτσι;

Άλλο 2 6870 που τώρα μεταχειρισμένες τις βρίσκεις και 150 σετ κι άλλο η 7950 που δεν παίζει πουθενα σε αυτήν την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα υπάρχει κάποια διαφορά στην τιμή, εξάλλου κι εγώ όταν τις έσπρωξα έδωσα 70€ εξτρά για την 7950.

 

Η 7950 όμως έχει κλείσει 3 χρόνια πλέον, και κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπολογίζεται κι αυτό στην τιμή (της μεταχειρισμένης).

 

Εξάλλου στο εξωτερικό τις έβρισκες κάτω από 200€ καινούργιες, δεν ξέρω τι παίζει τώρα. Θεωρώ δηλαδή πως τα 170-180€ είναι καλά για μια μετάχειρη 7950. Άρα δεν είναι μεγάλη η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έχεις δίκιο. Την βλέπω στα 170 μεταχειρισμένη σε αγγελία πρόσφατη. Οπότε ναι δεν είναι τόσο όσο τα περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου το πριν προβείς σε αγορά άλλης μιας 6850, η οποία θα είναι και χωρίς εγγύηση, ενώ υπάρχουν πιθανότητες να βρεις 7950 με εγγύηση έστω κάποιων μηνών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα(νωρις νωρις :P) στο φόρουμ.

Σοβαρό πρόβλημα εμφανίστηκε στην 7950 μετά απο 20-30 λεπτα bf4. Αρχισαν τα cpu spikes και μόλις εκλεισα το παιχνίδι έσβησε το PC και έκανε restart. Μετα απο το windows 8 logo φορτώνει για λίγο και παει σε black screen. Αμα βγαλω ομως το amd driver δουλεύει αλλά μόλις το βάζω μαυρίζει η οθόνη. Εκανα κάποια πατάτα? Οι θερμοκρασίες ηταν καλες απ'οτι ειδα και δεν ειχα κάποιο πρόβλημα σε αυτον τον τομέα.Ολόκληρη την μερα το pc επαιζε κανονικά,δοκιμασα λίγο και το titanfall beta και δεν εμφανίστηκε κάποιο πρόβλημα. Μόλις έβαλα το bf4 έγινε όλη η φάση.

 

Να αναφέρω οτι μου έχει ξανασυμβεί με την ίδια κάρτα την οποία αντικατέστησα απο το πλαίσιο. Λύση ουτε τοτε είχα βρει οποτε κάτι έχει καεί (δουλεύει μονο σαν generic driver). Το θέμα είναι τι το προκάλεσε αυτό? Φταίει το τροφοδοτικό ή ήμουν απλα άτυχος και τις 2 φορες?

 

Θα την ξαναπαω πλαίσιο απ'οτι βλέπω αλλά δεν νομιζω να εχουν να την αντικαταστήσουν οποτε λογικά θα μου δώσουν τα χρήματα που ειχα πληρώσει αρχικά? (Και θα πάρω την MSI 280x :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την καρτα και τις οθονες της υπογραφης μου και μια τηλεοραση samsung lcd,

και θελω να της συνδεσω ολες μαζι!

η hp εχει dvi,hdmi

η samsung dvi

και την τηλεοραση θελω με hdmi για μεταφορα ηχου!

εχω παρει και καλωδιο απο hdmi σε display port!

εχω δοκιμασει διαφορες συνδεσεις αλλα παντα μου συνδεει τις 2!

αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει ευχαριστω!!!

κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Walker τώρα το είδα έχεις 2x5870. Το ρώτησα και πριν αλλά οι απαντήσεις μάλλον ήταν απαγορευτικές. Εσύ πιστεύεις ότι δεν αξίζει το cf με 2x6850 που με τρώει να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ναι τελικα να ειναι το παιχνιδι μουφα, θα δοκιμασω κ σε αλλα να δω αν θα κανει τα ιδια. απλα καποια στιγμη εκτος παιχνιδιου μου εμφανιζοντουσαν κατι τετραγωνα μωβ κ ασπρα κ αυτο με εβαλε σε υποψιες. αρχιζει κ με κουραζει αυτη η καρτα, ολο περιεργα σκηνικα ειναι κ απ'οτι διαβαζω δεν ειμαι μονο εγω....  :mad:  ευχαριστω παντως οπως κ να χει!!

 

Σαν κι αυτά αλλά εκτός παιχνιδιού; Αν ναι πας για rma. 

u8l3.jpg

 

Εγώ το έπαθα με ASUS r9 280x και την έστειλα για αλλαγή. Δυστυχώς δεν είχαν έτοιμη να μου δώσουν και έπρεπε να περιμένω 12 μέρες οπότε πήρα την 770 που είχαν ετοιμοπαράδοτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα(νωρις νωρις :P) στο φόρουμ.

Σοβαρό πρόβλημα εμφανίστηκε στην 7950 μετά απο 20-30 λεπτα bf4. Αρχισαν τα cpu spikes και μόλις εκλεισα το παιχνίδι έσβησε το PC και έκανε restart. Μετα απο το windows 8 logo φορτώνει για λίγο και παει σε black screen. Αμα βγαλω ομως το amd driver δουλεύει αλλά μόλις το βάζω μαυρίζει η οθόνη. Εκανα κάποια πατάτα? Οι θερμοκρασίες ηταν καλες απ'οτι ειδα και δεν ειχα κάποιο πρόβλημα σε αυτον τον τομέα.Ολόκληρη την μερα το pc επαιζε κανονικά,δοκιμασα λίγο και το titanfall beta και δεν εμφανίστηκε κάποιο πρόβλημα. Μόλις έβαλα το bf4 έγινε όλη η φάση.

 

Να αναφέρω οτι μου έχει ξανασυμβεί με την ίδια κάρτα την οποία αντικατέστησα απο το πλαίσιο. Λύση ουτε τοτε είχα βρει οποτε κάτι έχει καεί (δουλεύει μονο σαν generic driver). Το θέμα είναι τι το προκάλεσε αυτό? Φταίει το τροφοδοτικό ή ήμουν απλα άτυχος και τις 2 φορες?

 

Θα την ξαναπαω πλαίσιο απ'οτι βλέπω αλλά δεν νομιζω να εχουν να την αντικαταστήσουν οποτε λογικά θα μου δώσουν τα χρήματα που ειχα πληρώσει αρχικά? (Και θα πάρω την MSI 280x :P)

 

Μόνο στο BF4 σου τα εμφανίζει όλα αυτά και σε κανένα άλλο παιχνίδι ή κατάλαβα λάθος. Αν είναι αποκλειστικά στο BF4 τότε με ή χωρίς Μανδύα το παιχνίδια έχει αρκετά προβληματάκια ακόμα. Σιγουρέψου ότι δεν είναι μοναδικό φαινόμενο και μετά το ξαναβλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...