Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξίζει στο σύστημα της υπογραφής να κάνω crossfire δύο 6850;

 

Αν δεν στην κάνουνε δώρο γιατί να μη διαθέσεις κάτι της παραπάνω και να έχεις ίδιες αν όχι μεγαλύτερες επιδόσεις με διαμετρικά λιγότερη κατανάλωση ρεύματος και πραγματικά 2 γίγα μνήμης GPU;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλύτερα βασικά να μαζέψεις χρήματα και να παρεις μια καλύτερη , εκτος του οτι το crossfire δεν υποστηρίζεται απο ολα τα παιχνίδια , μετα η κάρτα που θα πάρεις το πιθανότερο ειναι να εχεις καλύτερες επιδόσεις απο το crossfire που θα κανεις με τις συγκεκριμένες κάρτες.

τοτε ποιος ο λογος που κανουνε crossfire πολλοι απο εδω μεσα???

ειπα πως σε παιχνιδια με crossfire enabled αν θα εχω καλυτερη αποδοση απο οτι με μια οποτε μιλαμε για παιχνιδια που το υποστηριζουν.

και επεισης ειπα πως δεν θελω να δωσω 150 ευρω γιατι δεν τα δινω αυτα τα λευτα για καρτα.ενα ομως 40αρι το δινω και θα εχω καλυτερη αποδοση απο οτι με την μια που εχω... (μαλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε crossfire με τις συγκεκριμένες κάρτες δεν νομιζω οτι θα εχεις καλύτερη απόδοση με μια καινούργιας γενιάς που θα αγοράσεις τώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε ποιος ο λογος που κανουνε crossfire πολλοι απο εδω μεσα???

ειπα πως σε παιχνιδια με crossfire enabled αν θα εχω καλυτερη αποδοση απο οτι με μια οποτε μιλαμε για παιχνιδια που το υποστηριζουν.

και επεισης ειπα πως δεν θελω να δωσω 150 ευρω γιατι δεν τα δινω αυτα τα λευτα για καρτα.ενα ομως 40αρι το δινω και θα εχω καλυτερη αποδοση απο οτι με την μια που εχω... (μαλλον)

 

΄Αγνοια ίσως; Εφόσον δεν μπορείς να αγοράσεις καινούργια κάρτα, το 40-άρι που συμφωνήσατε με τον φίλο σου είναι καλή τιμή, να θυμάσαι όμως ότι αν δουλέψουν μια 512MB και μια 1GB GPU μαζί σε mGPU θα χρησιμοποιεί πάντα και μόνο τα 512MB (δηλαδή το ελάχιστο διαθέσιμο) ανά καρέ. Με άλλα λόγια θα λειτουργούν πάντα σαν να έχεις μια κάρτα με 512MB στο σύστημά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε crossfire με τις συγκεκριμένες κάρτες δεν νομιζω οτι θα εχεις καλύτερη απόδοση με μια καινούργιας γενιάς που θα αγοράσεις τώρα .

κατι δεν εχει καταλαβει καλα.

δεν θα αγορασω καμιας καινουργιας γενιας καρτα.

ειπα πως θα ειναι καλυτερα δυο 5750 παρα μια 5750.

΄Αγνοια ίσως; Εφόσον δεν μπορείς να αγοράσεις καινούργια κάρτα, το 40-άρι που συμφωνήσατε με τον φίλο σου είναι καλή τιμή, να θυμάσαι όμως ότι αν δουλέψουν μια 512MB και μια 1GB GPU μαζί σε mGPU θα χρησιμοποιεί πάντα και μόνο τα 512MB (δηλαδή το ελάχιστο διαθέσιμο) ανά καρέ. Με άλλα λόγια θα λειτουργούν πάντα σαν να έχεις μια κάρτα με 512MB στο σύστημά σου.

ναι το γνωριζω πως θα εχω 512 αλλα σε θεμα ταχυτητων θα ειμαι καλυτερα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες σε προηγούμενο post " γεια σας εχω μια xfx 5750 512mb και αντι να δωσω 150 ευρω για να παρω μια αλλη σκεφτικα να παρω μια 5750 ακομα " , για αυτο σου ειπα για αλλη κάρτα επειδη λες οτι δεν θέλεις να δώσεις 150 ευρω να παρεις μια αλλη.

 

Αν το έρωτημα σου λοιπον ειναι καλύτερα 2 παρα μια ίδια ναι αξίζει θα σου δώσει σιγουρα κατι παραπάνω το crossfire παντα στα παιχνίδια που το υποστηρίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι δεν εχει καταλαβει καλα.

δεν θα αγορασω καμιας καινουργιας γενιας καρτα.

ειπα πως θα ειναι καλυτερα δυο 5750 παρα μια 5750.

ναι το γνωριζω πως θα εχω 512 αλλα σε θεμα ταχυτητων θα ειμαι καλυτερα σωστα?

Με 512 VRAM όση παραπάνω δυναμη και να πάρεις απο την δεύτερη gpu χαμένη θα πάει.. Διοτι τα 512 σε οποιοδήποτε σύγχρονο παιχνίδι θα γεμίζουν πολύ πριν μπορέσει το crossfire να αποδόσει την δύναμη του. Το ίδιο σκατοπροβλημα εγώ και εγώ.... Ενώ απο αποψη δυναμηας gpu ειμαι κοντά σε single 7950 τρώω τρομακτικό μπουκάλι απο το 1gb VRAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς το crossfire χρειάζεται μια κάποια υποδομή για να έχει νόημα και να μην υπάρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις (βλ. συμβατή μητρική, καλό τροφοδοτικό και δυνατό επεξεργαστή). Την έχεις έτοιμη αυτή την υποδομή;

 

Εγώ πιστεύω πως δεν αξίζει ακόμα κι αν την έχεις την υποδομή, κυρίως λόγω VRAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 512 VRAM όση παραπάνω δυναμη και να πάρεις απο την δεύτερη gpu χαμένη θα πάει.. Διοτι τα 512 σε οποιοδήποτε σύγχρονο παιχνίδι θα γεμίζουν πολύ πριν μπορέσει το crossfire να αποδόσει την δύναμη του. Το ίδιο σκατοπροβλημα εγώ και εγώ.... Ενώ απο αποψη δυναμηας gpu ειμαι κοντά σε single 7950 τρώω τρομακτικό μπουκάλι απο το 1gb VRAM.

 

΄Αντε και πες ότι το 1GB παλεύεται όταν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις, αλλά τα 512MB; Eκτός βέβαια να κάποιος παίζει αποκλειστικά παιχνίδια που κυκλοφόρησαν πριν το 2007/2008 τότε πάσο.

κατι δεν εχει καταλαβει καλα.

δεν θα αγορασω καμιας καινουργιας γενιας καρτα.

ειπα πως θα ειναι καλυτερα δυο 5750 παρα μια 5750.

ναι το γνωριζω πως θα εχω 512 αλλα σε θεμα ταχυτητων θα ειμαι καλυτερα σωστα?

 

Σε παιχνίδια μιας κάποιας ηλικίας σαφώς. Σε οποιοδήποτε σύγχρονο παιχνίδι χρειάζεσαι πάνω από 512MB μνήμη (σε όλα....) και 10 κάρτες να μπορούσες να βάλεις σε crossfire που λέει ο λόγος δεν θα άλλαζε κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κ παλι!οπως σας ειπα εκανα προχθες format περασα απο την αρχη ολους τους drivers κ εβαλα κ τους καινουριους 14.1 για την γραφικων. το αποτελεσμα ειναι  σημερα να μου κανει παλι τα ιδια στο cod. ασπρες κ μαυρες ακτινες προς καθε κατευθυνση, απο τους παικτες βγαζει παλι κατι γραμμες που τρεμοπαιζουν, η οθονη μαυριζει ξαφνιικα η μιση... ενα μαυρο χαλι δλδ. θα βγαλω κ φωτο σε λιγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Αντε και πες ότι το 1GB παλεύεται όταν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις, αλλά τα 512MB; Eκτός βέβαια να κάποιος παίζει αποκλειστικά παιχνίδια που κυκλοφόρησαν πριν το 2007/2008 τότε πάσο.

 

 

Σε παιχνίδια μιας κάποιας ηλικίας σαφώς. Σε οποιοδήποτε σύγχρονο παιχνίδι χρειάζεσαι πάνω από 512MB μνήμη (σε όλα....) και 10 κάρτες να μπορούσες να βάλεις σε crossfire που λέει ο λόγος δεν θα άλλαζε κάτι.

Μέχρι πριν λίγο καιρό παλευόταν το 1gb αν δεν έβαζες καθόλου ΑΑ πλέον σε δυο τρεις τίτλους δεν παλεύεται ούτε το 1 .. Και δεν υπάρχει σάλιο για καμια 290 ρε γμτ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν λίγο καιρό παλευόταν το 1gb αν δεν έβαζες καθόλου ΑΑ πλέον σε δυο τρεις τίτλους δεν παλεύεται ούτε το 1 .. Και δεν υπάρχει σάλιο για καμια 290 ρε γμτ...

Οι καρτες σου εχουν καλη αποδοση στο mining ομως.. Και μπορει να βοηθησει να φτασεις στην 290.. Αν εχεις καλο αερισμο και παιζει undervolt περνα στην αλλη ενοτητα να σε "φτιαξουμε". Στην τελικη βαλε την μια απ τις 2 να "σκαβει", οσο χρειαζεσαι το μηχανημα, κυριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...