Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Μετα απο format σε win 8, εχω προβλημα με τα games. Συγκεκριμενα, οτι και να παιξω σε fullscreen, υπαρχει γυρω γυρω απο την οθονη μαυρο πλαισιο γυρω στα 2cm απο καθε πλευρα και τα γραφικα φαινονται χαλια!!Μολις βγενω απο fullscreen (alt+enter) ολα φαινονται καλα..

Να σημειωσω πως εχω τα τελευταια drivers και οτι τρεχω τα games σε 1920*1080(οσο ειναι και η οθονη)

 

 

Η καρτα ειναι gigabyte 7950 (χωρις OC)

Η οθονη Lg m2755 Fhd

 

Καμια βοηθεια;ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως να μας ελεγες & ποιος φορητος ειναι;

 

Σορι δεν ειχα καταλαβει οτι παιζει ρολο..Το λαπτοπ ειναι αυτο

 

http://www.skroutz.gr/s/4291422/Sony-Vaio-SVE1713E1E-i3-3120M-4GB-750GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Μετα απο format σε win 8, εχω προβλημα με τα games. Συγκεκριμενα, οτι και να παιξω σε fullscreen, υπαρχει γυρω γυρω απο την οθονη μαυρο πλαισιο γυρω στα 2cm απο καθε πλευρα και τα γραφικα φαινονται χαλια!!Μολις βγενω απο fullscreen (alt+enter) ολα φαινονται καλα..

Να σημειωσω πως εχω τα τελευταια drivers και οτι τρεχω τα games σε 1920*1080(οσο ειναι και η οθονη)

 

 

Η καρτα ειναι gigabyte 7950 (χωρις OC)

Η οθονη Lg m2755 Fhd

 

Καμια βοηθεια;ευχαριστω!

...opening CCC and navigating to the My Digital Flat-Panels / Scaling Options tab in the advanced menu. Set overscan to 0%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορι δεν ειχα καταλαβει οτι παιζει ρολο..Το λαπτοπ ειναι αυτο

 

http://www.skroutz.gr/s/4291422/Sony-Vaio-SVE1713E1E-i3-3120M-4GB-750GB.html

 

Λογικά ναι έχει ο επεξεργαστής ενσωματωμένη μονάδα γραφικών και συγκεκριμένα: http://ark.intel.com/products/71465/Intel-Core-i3-3120M-Processor-3M-Cache-2_50-GHz

 

Εάν σε περίπτωση δεν σου εμφανίζει την Intel μονάδα γραφικών στο control panel --> device manager του φορητού θα μπορούσες να ψάξεις στο BIOS εάν και εφόσον φυσικά είσαι εξοικειωμένος με τέτοιου είδους ασκήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ναι έχει ο επεξεργαστής ενσωματωμένη μονάδα γραφικών και συγκεκριμένα: http://ark.intel.com/products/71465/Intel-Core-i3-3120M-Processor-3M-Cache-2_50-GHz

 

Εάν σε περίπτωση δεν σου εμφανίζει την Intel μονάδα γραφικών στο control panel --> device manager του φορητού θα μπορούσες να ψάξεις στο BIOS εάν και εφόσον φυσικά είσαι εξοικειωμένος με τέτοιου είδους ασκήσεις.

 

αρα η 7650Μ ειναι ξεχωριστη ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωσε το όνομα του INF που σου λείπει και προσπάθησε να το βρεις που ανήκει στο google. Μπορεί ο driver cleaner να το παράκανε λίγο με το ξεσκόνισμα και να παρέσυρε και κάνα inf που δεν έπρεπε. 

 

Τους μαιάνδρους τους βλέπεις μόνο σε ένα παιχνίδι ή τους έχεις δει και αλλού; Αν είναι μόνο ένα παιχνίδι είναι πρόβλημα είτε του ίδιου του παιχνιδιού ή του οδηγού της κάρτας γραφικών.

 

 

Δεν ξέρω τι αλλο να σου πω , παντως σε πρώτη ευκαιρία δοκίμασε την κάρτα σε ενα αλλο pc ετσι θα βγάλουμε καποιο σίγουρο συμπέρασμα τι συμβαίνει

Edit : Εχει δίκιο ο Ailuros αν στο κάνει στο συγκεκριμένο παιχνίδι μπορει οντως να ειναι μεμονομένο περιστατικό η κατι με τους drivers

δεν ξερω πως λεγεται το αρχειο inf, δεν μου το γραφει :/ τα τετραγωνα αυτα δεν μου τα βγαζει μονο στο παιχνιδι, αλλα κ ετυχε να μου το κανει μια φορα οταν εβλεπα κατι στο web tv κ εδω κ αρκετο καιρο βγαζει περιεργα κ μωβ καποιες μικροεφαρμογες των windows (βαζω φωτο κατω). παντως με τους drivers προσπαθω κ ξαναπροσπαθω ουτε το catalyst κανει σωστη εγκατασταση ουτε τους οδηγους (14.1 beta)

post-245315-0-82370400-1391974934_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ μαλλον εχει πρόβλημα η κάρτα δεν εξηγείται αλλιως , τωρα θα μου πεις και τι σχέση εχει με το inf και οτι δεν μπορούν να μπουν oi drivers ...

Βασικά πρέπει να βρεις ενα pc να την δοκιμάσεις δεν βλέπω αλλη λύση για να εχουμε μια εικόνα για το αν φταίει η οχι η κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ μαλλον εχει πρόβλημα η κάρτα δεν εξηγείται αλλιως , τωρα θα μου πεις και τι σχέση εχει με το inf και οτι δεν μπορούν να μπουν oi drivers ...

Βασικά πρέπει να βρεις ενα pc να την δοκιμάσεις δεν βλέπω αλλη λύση για να εχουμε μια εικόνα για το αν φταίει η οχι η κάρτα

οκ φιλε μου σ ευχαριστω για τον χρονο σου,μαλλον θα του τραβηξω κανα format k βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα η 7650Μ ειναι ξεχωριστη ετσι?

 

Θα είχε ενδιαφέρον αν δεν ήταν. Nα δω την Intel να ενσωματώνει AMD GPU στους επεξεργαστές της και τίποτα στον κόσμο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον αν δεν ήταν. Nα δω την Intel να ενσωματώνει AMD GPU στους επεξεργαστές της και τίποτα στον κόσμο :P

Εντάξει, θα τις ονομάσει ATI και τέλειωσε η υπόθεση. Τα λεφτά μετράνε.

 

Πόσο θα μου άρεσε να νοικιάσει τα εργοστάσια της Intel η AMD και να βγάλει κανέναν καινούριο επεξεργαστή εκεί  :-D

 

Α ναι ξέχασα... AMD powered by Intel. Καινούριο αυτοκόλλητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αυτα τα artifacts μου τα κανει στο cod ghosts οχι παντα αλλα πολυ τακτικα και προχθες που εβλεπα μια σειρα στο web tv μου εβγαλε ενα τετραγωνο μωβ καπου δεξια περιπου 2x2cm με πολλα τετραγωνακια μεσα. αλλα οταν εβγαινα κ ξαναμπαινα κ στο παιχνιδι κ στο βιντεο αυτα χανοντουσαν κ ηταν μια χαρα. προς το παρων οταν μπαινω στα windows ειναι ολα οκ. κανω αυτο με τα drivers που μου ειπες κ βλεπω!!ευχαριστω

εσβησα τα παλια drivers με magician k ddu σε safe mode αλλα οταν παω να περασω το catalyst για να βαλω τους καινουριους οδηγους 14.11 μου βγαζει συνεχεια σφαλμα οτι λειπει το αρχειο INF. εχεις ιδεα μηπως τι ειναι αυτο?

 

Γνώμη μου, έφυγες για rma άμεσα. Το έπαθα δύο βδομάδες πριν σε μία DCII 280x. Στην αρχή μόνο στο Farcry και μετά στο WoW και στο σερφάρισμα. Να σε ενημερώσω όμως ότι ο προμηθευτής της ASUS στην Ελλάδα είναι πιο αργός και από την καθυστέρηση σε θέμα ελέγχου. Την κάρτα της υπογραφής την έδωσα για rma την προηγούμενη Πέμπτη και ακόμα @@.

 

Πάντως, τρίτη r9 280x από ASUS η δικιά σου, μέσα σε 2 βδομάδες που μαθαίνω ότι κάνει κόλπα και βγάζει artifacts. Αρχίζω και εκτιμώ την MSI......3 κάρτες στη σειρά και δεν είχαν πάθει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο φίλος αν θυμάμαι καλα την καρτούλα την εχει πολυ λιγο καιρό σε αυτην την περίπτωση γίνεται άμεσα ελεγχος και αντικατάσταση βεβαια αυτο εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο το κατάστημα.

 

Το κακο σε τετοιες περιπτώσεις στην ελλάδα ειναι οτι δεν υπάρχουν επίσημοι αντιπρόσωποι αρκετών εταιριών ωστε να γίνει η δουλειά άμεσα , και λεω για αντιπροσώπους οχι προμηθευτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι να μη σου τύχει. Προσωπικά μου έχουν τσουρουφλιστεί κάρτες από όλους τους κατασκευαστές τόσο Radeon όσο και GeForce.


Επειδή ο φίλος αν θυμάμαι καλα την καρτούλα την εχει πολυ λιγο καιρό σε αυτην την περίπτωση γίνεται άμεσα ελεγχος και αντικατάσταση βεβαια αυτο εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο το κατάστημα.

 

Το κακο σε τετοιες περιπτώσεις στην ελλάδα ειναι οτι δεν υπάρχουν επίσημοι αντιπρόσωποι αρκετών εταιριών ωστε να γίνει η δουλειά άμεσα , και λεω για αντιπροσώπους οχι προμηθευτές.

 

΄Ισα ίσα που όσες φορές χρειάστηκε να στείλω για RMA εξωτερικό τελείωνε η όλη διαδικασία πολύ πιο γρήγορα. Το κακό είναι μόνο ότι στις περισσότερες περιπτώσεις επιβαρύνεσαι αναγκαστικά τα έξοδα αποστολής (και μόνο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Ισα ίσα που όσες φορές χρειάστηκε να στείλω για RMA εξωτερικό τελείωνε η όλη διαδικασία πολύ πιο γρήγορα. Το κακό είναι μόνο ότι στις περισσότερες περιπτώσεις επιβαρύνεσαι αναγκαστικά τα έξοδα αποστολής (και μόνο).

 

Μονο περίεργο δεν μου φαίνεται αυτο που λες , ειχα και εγω ενα θέμα με μια asus και το msystems που ηταν μεσα στην εγγύηση αλλα δεν μου την αλλάζανε με αλλη ιδιων χαρακτηριστικών επειδη ηταν στον 3ο χρόνο.

 

Τεσπα για να μην πολυλογώ ειχα μιλήσει με ελληνικό εκπρόσωπο κιολας στην asus αγγλίας αν θυμάμαι καλα αλλα έπρεπε να πληρώσω με μεταφορικά εγώ , τελικα το πιθανότερο μιας και ειχα να κανω με την επίσημη αντιπροσωπεία ηταν να ειχα καλύτερη επιλογή απο αυτη τελικα που μου έδωσε το msystems αλλα ειχα μεινει χωρίς κάρτα αρκετο καιρό και ήθελα να τελειώνω

 

Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι σε αρκετές περιπτώσεις οι αντιπροσωπείες σου δίνουν καλύτερες επιλογές αν εχεις να κανεις μαζι τους σε σχέση με τους προμηθευτές στην εκάστοτε χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο φίλος αν θυμάμαι καλα την καρτούλα την εχει πολυ λιγο καιρό σε αυτην την περίπτωση γίνεται άμεσα ελεγχος και αντικατάσταση βεβαια αυτο εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο το κατάστημα.

 

Το κακο σε τετοιες περιπτώσεις στην ελλάδα ειναι οτι δεν υπάρχουν επίσημοι αντιπρόσωποι αρκετών εταιριών ωστε να γίνει η δουλειά άμεσα , και λεω για αντιπροσώπους οχι προμηθευτές.

 

Με απόδειξη 8 ημερών και δεν μου έκαναν δεκτό DoA για άμεσο έλεγχο και αντικατάσταση.

Αναφορικά με αυτό που λέει ο Αίλουρος δεν θέτω καν ζήτημα Geforce-Radeon αλλά θέμα υλοποίησης από ASUS. Την είχα σε υπόληψη αλλά με απογοήτευσε. Άντε εγώ τύχη πες, άντε και ένας φίλος (με Nv770 DCII) τύχη πάλι. Τώρα και το παλικάρι πιο πάνω πάλι τύχη; Σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι για μένα. Τέσπα, να δω τι θα γίνει μέσα στη βδομάδα (ελπίζω) και θα βγάλω τελικό συμπέρασμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...