Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απαντάω εδώ γιατί είδα ότι τα μαζεύετε τα θέματα και τα κανετε πιό τακτοποιημένα:

 

Ειχα ποσταρει σ' αυτό το θέμα (δεν ήταν δικό μου) :

 

http://www.insomnia.gr/topic/516058-πιθανό-πρόβλημα-gpu-με-artifacts-μπορείτε-να-βοηθήσετε/?p=52953714

 

αυτό το πόστ:

 

 

 

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, επιτρέπεται να απαντήσω στου φίλου σκυλόψαρου μιας και αφορά μάλλον ΙΔΙΟ θέμα, με ΙΔΙΑ κάρτα; (απλά η υλοποίηση είναι από Gigabyte)

 

Πριν από μια βδομάδα αγόρασα

 

i5 4570 @3,2Ghz

Gigabyte Z87X-D3H mobo

16GB Kingston HyperX 2400

Coolermaster K380 case

850Watt Coolermaster V-Series PSU

Gigabyte R9 280x GV-R928XWF3-3GD

 

από msystems

 

Δίσκοι δικοί μου υγιέστατοι, Windows 8.1 fresh install, οι τελευταίοι καταλυστ δίχως προηγούμενους μες το σύστημα.

 

και η καρτούλα όταν έπαιζα Crysis 3 στο very high σε 1080p, μου σκασε ένα κόλλημα τύπου γκριζα όλη η οθόνη και κάθετες γραμμές, σα ραβδογραμμα στη στατιστική.

 

Του τραβαω επανεκκίνηση, τρέχω Furmark Burn-in για 5-10 λεπτάκια, σήκωνε μέχρι 72 βαθμούς, όλα οκ.

 

Παω να παίξω σήμερα αλλά ριγμένο στα high settings (Crysis) και όλα καλά

 

Του ξανακάνω καλού κακού ένα τεστ με το Furmark και εκεί που στριφογύριζε το πορτοκαλί whormhole του προγράμματος, να σου ξανα κρασάρει όλο στους 69-70 βαθμούς, πορτοκαλί μπάρες αυτή τη φορά σε όλη την οθόνη, unresponsive όπως και χτες, με τη διαφορά ότι κάποια στιγμή ξεκόλλησε μόνο του

 

Αναβόσβηνε η επιφάνεια εργασίας, είδα κι έπαθα να πατήσω restart, αλλά το έκανα. Πάω Event viewer και μου βγαζει:

 

Display driver amdkmdap stopped responding and has successfully recovered

 

Την έχει πιεί με φράουλες και σαντιγύ η κάρτα ή είναι ιδέα μου; Για πείτε καμιά ιδέα αδέρφια! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Τους πήγα την καρτούλα λοιπόν για RMA στην Msystems, την τσέκαραν λένε και δε βγάζει κανένα πρόβλημα και συμφωνήσαμε να την κρατήσουν άλλη μια μέρα και να την τσεκάρουν.

 

Θα τους πάρω αύριο να μάθω.

 

Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο το Furmark σε μένα να βγάζει την καρτα γκολ και το Furmark σ αυτους να την βγάζει τέλεια.

 

Ρε παιδιά παίζει να συμβαίνει τπτ αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει ένα θέμα με το atikmdag και τα windows 7/8 σε αρκετούς...εμένα μια στο τόσο μου πετάει λόγω αυτού μπλε οθόνη..τώρα ποιος ο λόγος που γίνεται κανείς δεν ξέρει ακριβώς...γράψε στο google και θα δεις τι γίνεται....ευελπιστούμε να λυθεί με τους νέους drivers...επίσης μπορεί να γίνεται σε ένα pc, να τη βάλεις σε άλλο και όλα κομπλε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.ειχα ανοιξει ενα θεμα που ανεφερα ενα προβλημα που ειχα με την συγκεκριμενη καρτα.Να εξηγησω.Αρχικα παιζοντας lol ηθελα να τσεκαρω θεμοκρασια της καρτας με το HWmonitor.Εκει εμφανιζοταν μονο η intel HD 4000.Ψαχνοντας εβαλα καποιουσ αλλους drivers αλλα δεν ειδα κατι διαφορετικο.Στη συνεχεια δοκιμσα το GPU-Z και τελικα ειδα οτι οταν ανοιγω το παιχνιδι στο sensors για την amd το GPU-Z δειχνει τιμες σαν να ξυπνησε η καρτα.Οταν κλεινω τοπαιχνιδι οι τιμες αυτεσ μηδενοζονται.(πραγμα φυσιολογικο γιατι εχω επιλεξει απο το catalyst να τρεχει το lol απο την amd).Μετα απ ολα αυτα ανοιγοντας το GPU-Z μου βγαζει το error: "During previous startup GPU-Z crashed at OpenCL detection. Please updat your OpenCL and graphic drivers. Would you like to re-enable OpenCL detection?" και αν πατησω yes μου βγαζει "ATI OpenCL driver bug detected, skipping OpenCL detection. Uninstall the AMD Stream SDK/Open CL driver to re-enable this functionality.".Θελω να μου δωσετε τα φωτα σας για το θεμα αυτο.Τι ειναι αυτο το openLC?Εχουν θεμα οι drivers?

 

Να προσθεσω πως εχω το lenovo G500 με windows8-64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει ένα θέμα με το atikmdag και τα windows 7/8 σε αρκετούς...εμένα μια στο τόσο μου πετάει λόγω αυτού μπλε οθόνη..τώρα ποιος ο λόγος που γίνεται κανείς δεν ξέρει ακριβώς...γράψε στο google και θα δεις τι γίνεται....ευελπιστούμε να λυθεί με τους νέους drivers...επίσης μπορεί να γίνεται σε ένα pc, να τη βάλεις σε άλλο και όλα κομπλε....

 

Είχα τους τελευταίους και έβαλα τους αμέσως προηγούμενους beta και δε μου το ξαναπέταξε καν το μήνυμα, ούτε στον Event Viewer.

 

Οι περτικαλιές οθόνες συνεχίστηκαν πάντως μια χαρά έκτοτε... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τους τελευταίους και έβαλα τους αμέσως προηγούμενους beta και δε μου το ξαναπέταξε καν το μήνυμα, ούτε στον Event Viewer.

 

Οι περτικαλιές οθόνες συνεχίστηκαν πάντως μια χαρά έκτοτε... :(

από τροφοδοτικό είσαι οκ? αν έχει και η μητρική σου δεύτερη pci-express δοκίμασέ την και εκεί.....αλλιώς βρες κάποιο φίλο σου, βάλε την πάνω και τσεκάρετε..

χαχαχαχα, πόσες θα βγάλουν πια? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τροφοδοτικό είσαι οκ? αν έχει και η μητρική σου δεύτερη pci-express δοκίμασέ την και εκεί.....αλλιώς βρες κάποιο φίλο σου, βάλε την πάνω και τσεκάρετε..

χαχαχαχα, πόσες θα βγάλουν πια? :P

 

 

Άνετα είμαι οκ, ένα Corsair V-Series 850 Watt έχω και η κάρτα είναι Rev 1.0 (τσιμπάει μια 6πινη και μια 6+2)

 

Στην msystems δεν βρήκαν τίποτα και θα νομίζουν ότι τους δουλεύω τους ανθρώπους. Στο νετ που ψάχνω τόσες μέρες το προβλημα εμφανιζεται και σε άλλους και είναι ανεξάρτητο οδηγών, λύνεται (πατσάρεται στην ουσία, δε λύνεται) είτε με υποχρονισμό των ρολογιών τους είτε τη γυρνάνε για RMA. Λογικά μου κάνεις πρόταση να αλλάξω θύρα για να δούμε μήπως δεν τον έχει πιεί η κάρτα αλλά η μητρική;

 

Τι να σου πω, τώρα την κάρτα την έχουν εκεί ακόμα και δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό να την παραλάβω ξανά πίσω και να κάνω τα τεστ που λέμε εδώ ή να επιμείνω για αντικατασταση αφού είναι φρεσκοαγορασμενη... Έχω σκάσει ο άνθρωπος...

 

 

ΥΓ: Ευχαριστώ πολύ που ασχολείστε με το πρόβλημά μου. Κάπου ησυχάζω να ξέρω ότι το ψάχνουμε όλοι μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα για cf για apu

 

IMHO

δεν είναι τόσο σοβαρές λύσεις αυτές

Ναι μεν γίνεται

Ναι μεν στα χαρτιά κερδίζει

Αλλά άποψή μου

Όταν δε σου φτάνει η ενσωματωμένη

Δε θα σου φτάνει και η cf με 250

Θα θές πολύ πιο ισχυρή κάρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Λογικά μου κάνεις πρόταση να αλλάξω θύρα για να δούμε μήπως δεν τον έχει πιεί η κάρτα αλλά η μητρική;

 

 

Όχι απλά έχω δει ανθρώπους να υποστηρίζουν ότι πχ με το να βάλουν την κάρτα σε άλλη pcie και κυρίως σε αυτή που είναι κοντά στη cpu τους έλυσε το πρόβλημα....καμία λογική εξήγηση, αλλά συνήθως στα pc όλο κουλά συμβαίνουν οπότε για κοίτα το και αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά έχω δει ανθρώπους να υποστηρίζουν ότι πχ με το να βάλουν την κάρτα σε άλλη pcie και κυρίως σε αυτή που είναι κοντά στη cpu τους έλυσε το πρόβλημα....καμία λογική εξήγηση, αλλά συνήθως στα pc όλο κουλά συμβαίνουν οπότε για κοίτα το και αυτό :P

 

 

Φίλε μου σ' ευχαριστώ κι εσένα και όλα τα παιδιά που βοηθήσατε. Τελικά τα παιδιά της μσυστεμς είχαν την ευγενική καλοσύνη και την υπομονή και επέμειναν ξανά και ξανά στο τεστ της κάρτας και έφτασε 89 βαθμούς σε αυτούς μέχρι να το βγάλει το πρόβλημα (είχε τελικά).

 

Μου έδωσαν μια 770 OC (πλήρωσα τη διαφορά) οπότε μεταβαίνω στο παλιό μου στρατόπεδο της Nvidia και χαιρετώ αυτό το θέμα. Κρίμα γιατί την έκανα κέφι να τη λειτουργήσω τη 280x αλλά τι να κάνω που είχε ελάττωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...