Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε storm ηρθε η καρτα?


εννoω να κανεις ενα disable την καρτα που εχεις τωρα απο το my computer,να κανεις ενα Uninstall τους drivers και μετα να τρεξεςι σε safe mode ενα DUU για να αφαιρεσει ολα τα υπολειμματα των τωρινων drivers και μετα κλεινεις pc,βγαζεις καρτα παλια,βαζεις καρτα καινουργια και Install τους τελευταιους drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον μεχρι να παρω καρτα χρησιμοποιω οχι για παιχνιδια βεβαια τα ενσωματωμενα Intel hd 4600 του i5 4570 που εχω.Σε αυτη την περιπτωση  κανω απλα κανω Install τους τελευταιους drivers για την 7790 και τελος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω την γνωμη των Amd experts του forum.Ειμαι ενα βημα πριν παραγγηλω αυτη την καρτα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.513620

 

Επειδη ποτε μου δεν ειχα καρτα AMD παρα μονο Nvidia και επειδη απο γνωστους,φιλους,ιντερνετ κλπ δεν εχω ακουσει και τα καλητερα για αυτες της καρτες οσον αφορα την αξιοπιστια τους η τους οδηγους κλπ θα ηθελα να μου πειτε αν ολα αυτα τελικα ειναι παραμυθια της χαλιμας οποτε να παραγγηλω την καρτα γιατι δευτερη μου επιλογη ειναι αυτη και οπως εχω δει μετα απο ψαξιμο η 7790 ειναι καλητερη απο ολες της GTX 650 και κοντα σε δυναμη με την GTX 650TI Boost εκτος και αν κανω λαθος βεβαια. http://www.e-shop.gr/product?id=PER.513595

 

Φραγκα για πιο ακριβη καρτα δεν παιζουν γιατι με την αναβαθμηση που εκανα ξεπερασα το budget που ειχα.

Μέχρι 4-5 χρόνια πριν έτσι ήμουν κι εγώ. Μόνο NVIDIA κάρτες και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Τότε παρουσιάστηκε η HD4850 και ήταν κελεπούρι για αυτήν την τιμή και την πήρα. Τα ίδια προβλήματα... Κανένα δηλαδή  :-D

Από τότε δοκίμασα και την ενσωματωμένη ATI που έχει η μητρική μου, και τώρα την HD7850 που πήρα πριν μερικούς μήνες. Κανένα πρόβλημα.

Τα περισσότερα προβλήματα τα έχουν αυτοί με 2 κάρτες σε crossfire και αυτοί που έχουν φορητούς υπολογιστές (οι οδηγοί που αλλάζουν την κατάσταση λειτουργίας δεν είναι τόσο καλοί όσο αυτοί της NVIDIA, για να το πούμε ευγενικά, ή είναι απαράδεκτοι για το πούμε κανονικά :mad: ).

Οπότε, έχοντας περίπου την ίδια κάρτα σου συνιστώ να την πάρεις, αλλά συνιστώ να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις μια παρόμοια με 2GB μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 4-5 χρόνια πριν έτσι ήμουν κι εγώ. Μόνο NVIDIA κάρτες και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Τότε παρουσιάστηκε η HD4850 και ήταν κελεπούρι για αυτήν την τιμή και την πήρα. Τα ίδια προβλήματα... Κανένα δηλαδή  :-D

Από τότε δοκίμασα και την ενσωματωμένη ATI που έχει η μητρική μου, και τώρα την HD7850 που πήρα πριν μερικούς μήνες. Κανένα πρόβλημα.

Τα περισσότερα προβλήματα τα έχουν αυτοί με 2 κάρτες σε crossfire και αυτοί που έχουν φορητούς υπολογιστές (οι οδηγοί που αλλάζουν την κατάσταση λειτουργίας δεν είναι τόσο καλοί όσο αυτοί της NVIDIA, για να το πούμε ευγενικά, ή είναι απαράδεκτοι για το πούμε κανονικά :mad: ).

Οπότε, έχοντας περίπου την ίδια κάρτα σου συνιστώ να την πάρεις, αλλά συνιστώ να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις μια παρόμοια με 2GB μνήμη.

Φιλε μου να σε ρωτησω κατι μηπως ξερεις.Το ρωτησα αυτο και σε αλλο θεμα αλλα δεν απαντησε κανεις.Οπως ειδα απο το site της Asus για την 7790 η συγκεκριμενη δεν ειναι συμβατη με UEFI bIOS και πρεπει να κατεβασεις καποιους οδηγους κλπ.Εγω τα UEFI τα εχω απενεργοποιημενα και χρησιμοποιω τα legacy  γιατι ειχα θεμα με την εγκατασταση των Windows 7 σε UEFI οποτε χρησιμοποιω τα legacy.Ετσι οπως ειμαι τωρα στα legacy θα δουλεψει κανονικα η καρτα μολις την βαλω πανω η θα εχω κανενα θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω την γνωμη των Amd experts του forum.Ειμαι ενα βημα πριν παραγγηλω αυτη την καρτα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.513620

 

Επειδη ποτε μου δεν ειχα καρτα AMD παρα μονο Nvidia και επειδη απο γνωστους,φιλους,ιντερνετ κλπ δεν εχω ακουσει και τα καλητερα για αυτες της καρτες οσον αφορα την αξιοπιστια τους η τους οδηγους κλπ θα ηθελα να μου πειτε αν ολα αυτα τελικα ειναι παραμυθια της χαλιμας οποτε να παραγγηλω την καρτα γιατι δευτερη μου επιλογη ειναι αυτη και οπως εχω δει μετα απο ψαξιμο η 7790 ειναι καλητερη απο ολες της GTX 650 και κοντα σε δυναμη με την GTX 650TI Boost εκτος και αν κανω λαθος βεβαια. http://www.e-shop.gr/product?id=PER.513595

 

Φραγκα για πιο ακριβη καρτα δεν παιζουν γιατι με την αναβαθμηση που εκανα ξεπερασα το budget που ειχα.

Μπορεί όντως να υστερεί σε θέμα drivers αλλά από αξιοπιστία δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα , έχω την 5850 εδώ και 5 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου να σε ρωτησω κατι μηπως ξερεις.Το ρωτησα αυτο και σε αλλο θεμα αλλα δεν απαντησε κανεις.Οπως ειδα απο το site της Asus για την 7790 η συγκεκριμενη δεν ειναι συμβατη με UEFI bIOS και πρεπει να κατεβασεις καποιους οδηγους κλπ.Εγω τα UEFI τα εχω απενεργοποιημενα και χρησιμοποιω τα legacy  γιατι ειχα θεμα με την εγκατασταση των Windows 7 σε UEFI οποτε χρησιμοποιω τα legacy.Ετσι οπως ειμαι τωρα στα legacy θα δουλεψει κανονικα η καρτα μολις την βαλω πανω η θα εχω κανενα θεμα;

Αφού η κάρτα υποστηρίζει legacy και η μητρική σου είναι σεταρισμένη για legacy λογικά θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου να σε ρωτησω κατι μηπως ξερεις.Το ρωτησα αυτο και σε αλλο θεμα αλλα δεν απαντησε κανεις.Οπως ειδα απο το site της Asus για την 7790 η συγκεκριμενη δεν ειναι συμβατη με UEFI bIOS και πρεπει να κατεβασεις καποιους οδηγους κλπ.Εγω τα UEFI τα εχω απενεργοποιημενα και χρησιμοποιω τα legacy  γιατι ειχα θεμα με την εγκατασταση των Windows 7 σε UEFI οποτε χρησιμοποιω τα legacy.Ετσι οπως ειμαι τωρα στα legacy θα δουλεψει κανονικα η καρτα μολις την βαλω πανω η θα εχω κανενα θεμα;

Δεν έχω ιδέα από UEFI επειδή η μητρική μου είναι 3 χρόνων και δεν υπήρχε τότε. Αλλά αφού δεν το χρησιμοποιείς η κατάσταση θα είναι ίδια με μένα. Τους κανονικούς οδηγούς δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οσο και να ψάξουν δεν θα βρουν τίποτα: http://www.forum-3dcenter.org/vbulletin/showpost.php?p=10087962&postcount=42

 

Την αλλοδαπήν γλώσσα δεν την κατέχω, αλλά τόσο εκ του (μη) αποτελέσματος τόσο στο site που ανέφερα όσο και (κυρίως) λόγω της νέας αναβολής του BF4 patch, συμφωνώ.

 

Καλό Φλεβάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αλλοδαπήν γλώσσα δεν την κατέχω, αλλά τόσο εκ του (μη) αποτελέσματος τόσο στο site που ανέφερα όσο και (κυρίως) λόγω της νέας αναβολής του BF4 patch, συμφωνώ.

 

Καλό Φλεβάρη.

 

Υπάρχουν και online μεταφραστές που θα σου βγάλουν μια περίεργη σαλάτα από τα συμφραζόμενα λίγο πολύ το πιανς αν με πιανς.... Κοντός ψαλμός αλληλούια niet μανδύας προς το παρών στους εν λόγω οδηγούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε storm ηρθε η καρτα?

εννoω να κανεις ενα disable την καρτα που εχεις τωρα απο το my computer,να κανεις ενα Uninstall τους drivers και μετα να τρεξεςι σε safe mode ενα DUU για να αφαιρεσει ολα τα υπολειμματα των τωρινων drivers και μετα κλεινεις pc,βγαζεις καρτα παλια,βαζεις καρτα καινουργια και Install τους τελευταιους drivers.

 

Ωραία λοιπόν μόλις έβαλα την ASUS R9 280x και έστειλα στο 2ο PC την 760SC. Εκεί όλα καλά, από nVidia σε nVidia. Εδώ δεν έκανα αυτά που γράφεις και έκανα uninstall αφού έβαλα την κάρτα επάνω. ( :unsure: Ξέρω μ@@@κια αλλά με πήρε η χαρά) Το πρόβλημα λοιπόν, κάτι παίχτηκε και το HDMI αν είμαι σε normal mode δεν δίνει σήμα μετά το logo των windows. Μόνο σε safe mode δίνει. Το DVI δίνει κανονικά. 

Ρίξτε προτάσεις να το στρώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να έρθουν αλλά το προβλημα ειναι οτι απο R9 270x και πανω,διαθεσιμότητα γιοκ,όλες είναι φαντασματα που για να πάρεις μια 280Χ θα πάρει βδομάδες.. Ζούμε τραγικές στιγμες,είναι η αλήθεια..

Περίμενα έναν μήνα για απλή 270.. :P Γενικά υπάρχει έλλειψη.

 

 

Τότε παρουσιάστηκε η HD4850 και ήταν κελεπούρι για αυτήν την τιμή και την πήρα. Τα ίδια προβλήματα... Κανένα δηλαδή :-D

 

Τα περισσότερα προβλήματα τα έχουν αυτοί με 2 κάρτες σε crossfire

Έτσι!! :D

 

Απο το '09 και μετά που είχα δύο HD4850, δεν είχα κανένα πρόβλημα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντός ψαλμός αλληλούια niet μανδύας προς το παρών στους εν λόγω οδηγούς.

Ενα τσιγάρο δρόμος είναι....

http://www.techpowerup.com/mobile/197339/amd-catalyst-13-35-beta-driver-with-mantle-api-leaked.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...