Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα λοιπόν το BF4, η κάρτα ούτε που ακούγεται!

Στα 1080p, όλα ultra αλλά χωρίς φίλτρα και motion blur, σε ανοιχτές περιοχές κυμένεται μεταξύ 40 και 50fps.

Σε έντοντες σκηνές, κάτω απο 30 δεν έπεσε, και ηταν στιγμιαίο drop, μετά πάλι 40+.

Και δεν έκανα κάποιο OC. Είμαι απόλυτα ικανοποημένος! Δεν περίμενα να τραβάει έτσι (εκτός κι αν θα 'πρεπε να τραβάει καλύτερα :P ). :D

Τα drops ίσως οφείλονται στον επεξεργαστή επειδή το bf4 λατρεύει τους πυρήνες με ένα FX 8320 ή ακόμα και με FX6300 θα δεις διαφορά . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 4ος πυρήνας, δεν σου ξεκλειδώνει? Αξίζει τη δοκμή, πιστεύω.

Ξεκλειδώνει, τον ξεκλείδωσε φίλος μου με ίδια mobo μ' εμένα, απλά για την ώρα μου αρκεί το OC που έκανα.

Το καλοκαίρι που θα έχω όρεξη και υπομονή θα το κάνω κι αυτό. :)

 

Τα drops ίσως οφείλονται στον επεξεργαστή επειδή το bf4 λατρεύει τους πυρήνες με ένα FX 8320 ή ακόμα και με FX6300 θα δεις διαφορά .

Σκεφτόμουν να πάω σε κάτι πιο απλό (FX4xxx), αλλά πιστεύω οτι και με unlock + OC θα δώ διαφορά και γι' αυτό και δεν σκέφτομαι να αλλάξω σύντομα.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JohnVani18, offtopic

 

 

Σε FX43XX μην πας, σίγουρα δεν αξίζει η αλλαγή.
 
Το ξεκλείδωμα, εφόσον ο πυρήνας δεν είναι προβληματικός, θα σου πάρει 4-5 λεπτά και 2 επανεκκινήσεις, max.
 
Λιγότερο κόπο θέλει από ότι το κλοκάρισμα και αν λειτουργήσει σωστά, με μεγαλύτερο κέρδος (χοντρικά, μπακαλίστικα, +33% ιδανικά).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να πάω σε κάτι πιο απλό (FX4xxx), αλλά πιστεύω οτι και με unlock + OC θα δώ διαφορά και γι' αυτό και δεν σκέφτομαι να αλλάξω σύντομα.

Καλύτερα που δεν πήγες σε FX4xxx με το unlock θα δεις σίγουρα διαφορά . Multiplayer έπαιξες ; Ρωτάω επειδή σκέφτεται να την πάρει κάποια στιγμή  ο αδελφός μου

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, "κυκλοφόρησε", μέσω διαρροής από την Toshiba για τα laptop της, κάτι που εμφανίζεται σαν τον περίφημο 13.35 aka SuperWowMantleDriver.

 

Κάποιοι τον ψάχνουν και τον modάρουν για χρήση σε όλες τις κάρτες (μόνο Toshiba mobility προς το παρόν).

 

Για όποιον ενδιαφέρεται αν παρακολουθήσει, μέχρι να βγει κάτι επίσημο/οριστικό (φημολογείται για σήμερα η επίσημη κυκλοφορία), εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι στο όριο, πιστεύω, αλλά καλύπτεσαι.

 

Ο 4ος πυρήνας, δεν σου ξεκλειδώνει? Αξίζει τη δοκμή, πιστεύω.

Μην ανησυχείς, του το είπα κι εγώ παλιότερα. Έχω τον ίδιο επεξεργαστή και από την πρώτη στιγμή δούλεψε με 4 πυρήνες στα 3.4GHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JohnVani18, offtopic

 

 

Σε FX43XX μην πας, σίγουρα δεν αξίζει η αλλαγή.

 

Το ξεκλείδωμα, εφόσον ο πυρήνας δεν είναι προβληματικός, θα σου πάρει 4-5 λεπτά και 2 επανεκκινήσεις, max.

 

Λιγότερο κόπο θέλει από ότι το κλοκάρισμα και αν λειτουργήσει σωστά, με μεγαλύτερο κέρδος (χοντρικά, μπακαλίστικα, +33% ιδανικά).

 

Είχα πετύχει έναν 4170 αν θυμάμαι καλά με 40€, απλά δεν έστελνε ο συγκεκριμένος, για τέτοια περίπτωση μιλάω. :)

Αν πάω για σωστή αναβάθμιση, μάλλον σε σειρά 6 θα πάω.

 

Δεν είναι προβληματικός, τον έκανε αρκετά stress tests ο φίλος μου και δεν είχε θέμα.

Ε εντάξει, λίγο ρεύμα έδωσα, multiplier ανέβασα και NB ανέβασα. :P

Σίγουρα θα πάω για core unlock, απλά τελευταία δεν έχω όρεξη να καθαρήσω το PC (χθές το καθάρησα μετά απο κάτι μήνες), πού να πιαστώ με tests κλπ, για την ώρα θέλω να λιώνω τον ελεύθερό μου χρόνο. :P

 

 

Καλύτερα που δεν πήγες σε FX4xxx με το unlock θα δεις σίγουρα διαφορά . Multiplayer έπαιξες ; Ρωτάω επειδή σκέφτεται να την πάρει κάποια στιγμή ο αδελφός μου

Όχι, δεν έπαιξα ακόμη. Αλλά φαντάζομαι παρόμοια θα τρέχει. Το πολύ-πολύ τα χαμηλώνεις στο high και είσαι κομπλέ. :P

 

Μην ανησυχείς, του το είπα κι εγώ παλιότερα. Έχω τον ίδιο επεξεργαστή και από την πρώτη στιγμή δούλεψε με 4 πυρήνες στα 3.4GHz.

Κι εμένα δουλεύει στα 3.4 αλλά με 3 για την ώρα. :P

Πόσο ρεύμα έδωσες (αν έδωσες) και πόσο ανέβασες την ΝΒ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι (εν μέρη :P ), αλλά οτι υπόλοιπο είχα έφυγε σε κολλέκτορα ο οποίος ακόμη δεν έχει έρθει.. :/

Πριν πάω πάντως για αλλαγή CPU, σίγουρα θα κάνω unlock + OC. Αν δεν δώ κάποια αξιόλογη διαφορά (που αποκλείεται να μη δεν δώ, και αναλόγως τι θα γίνει με τα παιχνίδια με τις νέες κονσόλες), θα το σκεφτώ πιο σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή βλέπω είστε πολύ περίεργοι για το πως αποδίδει ο 720 θα σας πω την εμπειρία μου

τον έχω στα 3.2 χωρίς να ανεβάσω ρεύμα με την 280x και είναι δύσκολο να δω κάτω από 30 fps στο bf4 σε 1080 και όλα ultra σε online 64 άτομα. οπότε παιχνίδια που δεν θέλουν τόσο πολύ επεξεργαστή μπορείς να βάλεις όποια κάρτα αντέχει η τσέπη σου.

αν και μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα μου έχει έρθει ο 8350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, "κυκλοφόρησε", μέσω διαρροής από την Toshiba για τα laptop της, κάτι που εμφανίζεται σαν τον περίφημο 13.35 aka SuperWowMantleDriver.

 

Κάποιοι τον ψάχνουν και τον modάρουν για χρήση σε όλες τις κάρτες (μόνο Toshiba mobility προς το παρόν).

 

Για όποιον ενδιαφέρεται αν παρακολουθήσει, μέχρι να βγει κάτι επίσημο/οριστικό (φημολογείται για σήμερα η επίσημη κυκλοφορία), εδώ.

 

΄Οσο και να ψάξουν δεν θα βρουν τίποτα: http://www.forum-3dcenter.org/vbulletin/showpost.php?p=10087962&postcount=42

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες διαρροές έχει συνέχεια η AMD αλλά όπως έχει πει και ο Atiman πολλάκις δεν είναι για desktop.

 

Δεν υπάρχει καμία διαρροή στους εν λόγω οδηγούς. Πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...