Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορείς να δώσεις την (όποια) διαφορά τιμής, θα έλεγα να πας σε 270(Χ), για το γμτ του νεώτερου και μόνο.

 

Οθόνη (ανάλυση)? CPU/RAM?

i7-4771, 8GB-1600, ανάλυση προς το παρον μικρή (1280x1024), αλλά κανονικά είτε 27" σε 2.560 x 1.440 είτε 2 x 24" σε 1920x1080

 

Συγκεκριμένα 2 κάρτες έχω "σταμπάρει":

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=36951&cat=5&sub=136&pmanuf=0&sort=undefined&step=3

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-7870-2GB-OC-11199-19-20G.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια δική μου εμπειρία με τις custom Gigabyte κάρτες. Όποτε έχω πάρει (2 φορές) έχουν γίνει rma. Δεν μου έχει τύχει με άλλη εταιρεία αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δική μου εμπειρία με τις custom Gigabyte κάρτες. Όποτε έχω πάρει (2 φορές) έχουν γίνει rma. Δεν μου έχει τύχει με άλλη εταιρεία αυτό.

Μπορεί να μην σε γουστάρει η Gigabyte και όταν βλέπει το όνομα σου να σου στέλνει προβληματικές!  :P  :D  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες Storm; Μπορεί.. :P

Γενικά την έχω για "τσαπατσούλα" την Gigabyte. Αυτά που λένε για προβληματική εφαρμογή της ψήκτρας στις custom gigabyte r9 290 επειδή κάνανε copy paste to 450W cooler από τις GTX 780 ξέρει κανείς αν ισχύει;

 

Οι Sapphire r9 290 trixx είδα ότι παρέχουν και hdmi cable( 1.4a στα 1.8m) για όσους τους ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος τροπος να παρακολουθω την πορεια του RMA για την καρτα μου (tracking number?). Την εστειλα στην sapphire στις 28/12 χωρις καποιο νεο ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μόλις κούμπωσα την Asus 280x στο σύστημα της υπογραφής μου.

 

Πάω να περάσω τους drivers και βλέπω πως στο CD υπάρχουν οι 13,20 display drivers.

Είναι διαφορετικό αυτό απ' το AMD Catalyst?

Στο site της Asus βλέπω πως υπάρχουν  ATI Display Driver 13.152 

 

 

Στο site της AMD βλέπω πως υπάρχουν Catalyst Software Suite 13.12

 

 

Πως γίνεται στο CD της κάρτας να έχει πιο καινούργιους drivers απ' ότι στο site της εκάστοτε εταιρείας ? 

Είναι άλλο το Display driver και άλλο το Catalyst software suite? 

Στην τελική ποιους να περάσω?

 

 

Χρησιμεύει κάπου το HydraVision Package?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι τη Gigabyte 270 OC; Λόγω BF4;

Δεν μου άρεσαν τα ανεμιστηράκια, σαν κατασκευή. Πολύ "ψεύτικα" μου φάνηκαν. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος να την προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δοκιμασει κανεις να μετρησει το idle της 290 με δυο οθονες και τους τελευταιους drivers?

 

thanks

 

λοιπον 

παιζει να ισχυει αυτο

"The Radeon R9 290X’s power consumption at idle is surprisingly high. Even though AMD makes a point of highlighting its ZeroCore Power feature, which does drop the card to a miserly 5 to 6 W, you only enjoy the benefit of this when your monitor is in suspend mode. As soon as the desktop becomes active, power consumption jumps to 20 W with one monitor connected. Connect two and you’re looking at 57 W. Three monitors take you all the way up to 59 W. This means that the R9 290X consumes more power than two overclocked GeForce GTX 780s in SLI with more than one monitor attached."

 

με ενα μονιτορ μου ετρωγε 105w και μολις κουμπωσα το δευτερο, η καταναλωση πηγε στα 120w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μόλις κούμπωσα την Asus 280x στο σύστημα της υπογραφής μου.

 

Πάω να περάσω τους drivers και βλέπω πως στο CD υπάρχουν οι 13,20 display drivers.

Είναι διαφορετικό αυτό απ' το AMD Catalyst?

Στο site της Asus βλέπω πως υπάρχουν  ATI Display Driver 13.152 

 

 

Στο site της AMD βλέπω πως υπάρχουν Catalyst Software Suite 13.12

 

 

Πως γίνεται στο CD της κάρτας να έχει πιο καινούργιους drivers απ' ότι στο site της εκάστοτε εταιρείας ? 

Είναι άλλο το Display driver και άλλο το Catalyst software suite? 

Στην τελική ποιους να περάσω?

 

 

Χρησιμεύει κάπου το HydraVision Package?

 

Μια βοήθεια ρε παιδιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια βοήθεια ρε παιδιά..

Ναι φίλε μου είναι διαφορετικοι. Άμα δεις στο suite λέει

Display Driver ver. 13.251 οπότε είναι πιο νέα έκδοση από το cd. Βαλε της amd λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...