Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ubuntu se 8πύρηνο λαπτομ (freeze)


grpeterpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω ένα Asus ι-7 me window 7 64-bit home premium. Κατέβασα λοιπόν και εγκατέστησα παράλληλα ubuntu 12. Ολα καλά μέχρι την επόμενη μέρα μπουτάρω ubuntu και αφού συνδεθώ μετά από 2-3 λεπτά παγώνει χωρίς να κάνω κάτι. Μετά πάτημα 5 δευτερα το κουμπι για να κλείσει.

Έχει κανείς συναντήσει κάτι παρόμοιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου!

Για αρχή θα πρέπει να μας πεις ποιά ακριβώς έκδοση Ubuntu έχεις, αφού 12 δεν υπάρχει.Έχεις ή την 12.04 ή την 12.10.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις την τελευταία 13.10 και να μας πεις τα αποτελέσματα;

Με τα Windows δεν σου κάνει κανένα πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το παραπανω, να πεις και τα χαρακτηριστικα του λαπτοπ. Βασικα, μας ενδιαφερει αν εχει υβριδικη καρτα γραφικων, δηλαδη μια intel για τις απλες δουλειες, παρεα με μια nvidia/ati για τα δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Έχω ένα Asus ι-7 me window 7 64-bit home premium. Κατέβασα λοιπόν και εγκατέστησα παράλληλα ubuntu 12. Ολα καλά μέχρι την επόμενη μέρα μπουτάρω ubuntu και αφού συνδεθώ μετά από 2-3 λεπτά παγώνει χωρίς να κάνω κάτι. Μετά πάτημα 5 δευτερα το κουμπι για να κλείσει.

Έχει κανείς συναντήσει κάτι παρόμοιο??

 

Για να παγώνει μια διανομή πάει να πει ότι παθαίνει kenerl panic είναι κάτι αντίστοιχο να φανταστείς σαν τις μπλε οθόνες των windows αλλά μόνο που εκεί βλέπεις μια στατική οθόνη. Αυτό μπορεί να συμβαίνει από ασυμβατότητα hardware η από failure hardware.

Σαν πρώτο βήμα θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του ubuntu που έχει και την νεώτερη έκδοση του kernel και να το εγκαταστήσεις. 

Μου έχει συμβεί και μένα με την παλιά μητρική να μου κάνει το ίδιο πρόβλημα και μετά από ψάξιμο είχα βρεί ότι χτύπαγε ο kernel με το chipset κάτι που το διόρθωσαν αργότερα στις επόμενες εκδόσεις του ubuntu.

Μετά αν δεις και συνεχίζετε το πρόβλημα θα σου πρότεινα να κάνεις και ένα memtest μήπως είναι θέμα μνημών. 

Δοκίμασω πάντως και άλλη διανομή γιατί το ubuntu είναι γενικά βαρύ και θέλει καλό υπολογιστή για να τρέξει σωστά. Δλδ δοκίμασε και το linux mint.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...