Προς το περιεχόμενο

Απο physical σε virtual server


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον , δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος που το βαζω , αν οχι ας μεταφερθει...εχει ολιγον σχεση με λινουξ

 

 

Εχουμε και λεμε..το θεμα εχει ως εξης.Εχω εναν dedicated server που χω σεταρει ολα τα καλουδια για hosting (apache , mysql , dovecot , postfix , webmail , dns server κλπ) και εξυπηρετω μερικα σαιτς.

 

Μιας και στην πρωτη στραβη η επαναφορα θα ναι χρονοβορα (προφανως τραβαω backup τα ευαισθητα αρχεια) αποφασισα στον ιδιον σερβερ να τρεχω ενα virtualbox machine για να κανει ακριβως τα ιδια πραγματα που κανει αυτην την στιγμη ο "φυσικος" σερβερ και αυτος (ο φυσικος) να επιτελει απλα την εργασια του να τρεχει το vm.Κοινως ενα handmade VPS της αγορας...

Το vm στηθηκε...τα περισσοτερα "καλουδια" περαστηκαν και σεταριστηκαν και τωρα δεν ξερω πως θα γινεται η μεταφορα/ρυθμιση των ρολων του φυσικου στον virtual.

Πως πλεον ολες οι αιτησεις για web/mail/dns records να περνανε στον vm.

Aπλα με ανακατευθυνση των ports ?Παιζει κατι περισσοτερο ?

Το dns management θα γινεται απο τον φυσικο και τα υπολοιπα απο τον vm?Δεν εχω καμμια ιδεα!

 

Για την ιστορια ο φυσικος ειναι suse και το vm ειναι debian stable (πολυ το αγαπησα , δουλεψαν ολα πολυ ομαλα).

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ρυθμισεις του virtualbox, οριζεις στο VM να ειναι το network interface του "bridged". με αυτον τον τροπο ειναι σαν να εχει το VM κανονικο physical network interface και συνδεεσαι απευθειας εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερουσα προταση.

Απο ολες τις επιλογες του vbox networking το bridge τεινει να ειναι η πιο σωστη για την δουλεια που θελω (με καποιες σκεψεις για ΝΑΤ με port forwarding).

To θεμα ειναι οτι με το bridged το vbox machine παιρνει ip address στο ιδιο subnet με τον φυσικο σερβερ...λες και ειναι ενα φυσικο πισι οσον αφορα την δικτυωση

(βρηκα ενα σαιτ που τα αναλυει ομορφα https://blogs.oracle.com/fatbloke/entry/networking_in_virtualbox1 )

 

Το θεμα ειναι οτι ο dedicated δεν εχει ρυθμισμενη μια κλασικη τοπικη ip αλλα μια wan ip ....ip που φαινεται απευθειας στο ιντερνετ.

 

Αρα.....τι ip θα παρει ο virtual ?Θα πρεπει να ζητησω απο τον παροχεα 2η ip ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση οτι θες το host-only

το bridged είναι σαν να τα συνδέεις όλα πάνω σε ένα router

 

με το host-only φτιάχνεται άλλο ένα network device στον host με το οποίο επικοινωνεί με τα vm

μετά φαντάζομαι αν κάνεις forward από το ένα interface στο άλλο θα γίνει αυτό που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι warlock δουλευει οπως το λες..αλλα θα πρεπει να κανω forward ενα σκασμο ports...και μου κανει για μπακαλιστικη φαση...

 

και τωρα που το σκεφοτμαι με το bridge ....και ip να μου εδιναν δευτερη , λιγο δυσκολο να "συνδεθει" σε virtual εγκατασταση.

 

Τα ports στην τελικη γινονται ανακατευθυνση....αυτο που με προβληματιζει ειναι τα dns records...αυτα ποιος θα τα εξυπηρετει...ο φυσικος? θα γινει το bind ξερωγω και αυτο ανακατευθυνση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δημιουργήθηκε η απορία πως τα καταφέρνουν οι web hosting εταιρείες με όλο αυτό το project που κάνεις; Ενδιαφέρουσα η ιδέα σου πάντως αλλα νομίζω ένα τέτοιο topology θα πρέπει να τρέχει και bridge firewall αν περνάει ethernet frames

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewall μπορει καλλιστα να παραμεινει στον φυσικο σερβερ να διαχειριζεται και να κοβει τις συνδεσεις..δεν με ενδιαφερει και τοσο αυτο και δεν ειναι κατι που βαραινει το συστημα να το κανει...

 

Αλλα ναι η απορια δημιουργηθηκε...σιγουρα θα υπαρχει καποια σοφιστικε λυση και καποια μπακαλιστικη..αρκουμαι και στην δευτερη :)

 

Παντως με το bridge mode..αν θα μπορουσε να αντιστοιχιστει μια wan ip σε ενα virtual guest θα ηταν το ιδανικο.

 

Δηλωνω το ip αυτο σε ολα μου τα domains και μπαααααμ πανε και σκανε ολα εκει...ουτε port forwarding ουτε τιποτα...

 

Γινεται ομως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως συνδέεται ο server στο internet?

το bridge είναι σαν να έχεις ένα δεύτερο pc, αν έπαιρνες δεύτερη static πως θα το έβαζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως συνδεεται ? δεν εχω ιδεα :)

Στην Γερμανια ειναι και υποθετω θαναι σε καποιο αχανες computer room καποιο πισι/σερβερ καρφωμενο σε καποια lan port με συγκεκριμενο wan ip.

Τουλαχιστον ετσι γινοταν οταν σε μια εταιρια που δουλευα παλιοτερα ειχαμε σερβερ στην hol.Ενα πισακι δικο μας στην ουσια καρφωμενο σε μια lan port.

 

Απο κει και περα αν μπορω να παρω 2η wan ip δεν το γνωριζω , μπορω να το ρωτησω αλλα το θεμα ειναι οτι μπορει να δηλωθει αυτη η ip στο virtual guest?Κανονικα αυτη η ip δεν θα αντιστοιχει σε καποιο lan port?Ή απλα θαναι διαθεσιμη για χρηση ?

 

Κατι αλλο που σκεφτηκα....

 

Αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι να κανει την καθολικη διαχειριση των domains (web,email,ftp κλπ) ο virtual server.

Εκει που χω κατοχυρωσει τα domains οι nameservers "χτυπανε" στο ip του σερβερ.

Αυτο που σκεφτηκα αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει ειναι να ανακατευθυνω την διαχειριση των nameservers απο το φυσικο στο virtual.

 

Δηλ η υπηρεσια που κανει την διαχειριση .. bind ? named ? να γινει forward στο virtual.Αρα μολις ερχεται οποιαδηποτε αιτηση για καποιο απο τα domains να φευγει καρφι στον βιρτσουαλ.

 

Θα δουλεψει αραγες? ποια ειναι τα σχετικα services ? bind server? named ? WTF ? που λενε και τα αμερικανακια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ip λογικά αν ζητήσεις θα σου δωσουν και gateway και netmask

το βάζεις bridge και τα βάζεις καρφωτά

δες κι εδώ https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=6&t=40642

 

αν δεν πάρεις ip, δεν τα πολυξέρω αυτά με τα dns και χεσεμές

αλλά αν κάνεις forward την port του bind για παράδειγμα λογικά το resolve δε θα γίνεται στο vm

αν κάνεις όλα τα ports λογικά θα γίνει transparent ο host στην όλη διαδικασία

 

όλα τα παραπάνω με φαντασία, μη σε πάρω και στο λαιμό μου

δεν τα έχω κάνει ποτέ, φαντάζομαι θα λειτουργούν

αν βρω χρόνο μπορεί να δοκιμάσω τίποτα κι εγώ στον okeano παρόμοιο, μόνο domain name δεν έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι λεει ο τυπος στο τελευταιο ποστ εκανε αυτο που λεω... bridge mode και καρφωτη ip.

 

Εστειλα αιτημα στην εταιρια που νοικιαζω τον σερβερ για εξτρα ip και αναμενω ... μολις το παρω θα το τεσταρω

 

 

ΥΓ: 1,5ευρω+φπα για το ip / μηνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου χουν ζαλιστει τα @@ με το θεμα...

 

Μου δωσανε που λετε το 2ο ip και εδω αρχιζει το μανικι.

 

Αρχικα μου δωσανε ip και netmask ...μονο!Ουτε gateway , ουτε nameservers κλπ.

Επισης τα 2 ip που εχω πλεον ειναι σε διαφορετικα subnets αν το λεω καλα..δηλαδη διαφερουν στο 3ο και 4ο νουμερο.

Τα 2 subnets ping-αρονται κανονικα απο οτι ειδα.

 

Εχω στησει και vmware και vbox στον σερβερ με το ιδιο ακριβως virtual guest για να δω που θα μου δουλεψει τελικα....

 

Παλευω να κανω αυτο το bridge mode να δουλεψει ...

Θεωρησα οτι επιλεγοντας το bridge interface στο virtualbox θα παιξει αερα πατερα...ααααααμ ΔΕ!

 

Βλεποντας εδω http://cn.opensuse.org/Virtualbox_Network_Bridging  πρεπει να κανω ενα καρο σκηνικα μερικα απο τα οποια περιλαμβανουν πειραγμα των ρυθμισεων του eth0 του host ...πραγμα που δεν με κανει να νοιωθω καλα γιατι θα χασω συνδεσιμοτητα την ωρα που θα κανω ο,τι κανω...αρα απο ενα σημειο και μετα δεν θα μπορω να συνδεθω να κανω τα υπολοιπα βηματα...δευτερον αμα δεν επανελθει δεν δουλεψει κατι τελοσπαντων μετα...γαμησα ενα καρο σαιτς ...

 

Εβαλα το vmware μπας και εκει τα πραγματα ειναι πιο απλα και μπαμ μπαμ καταστασεις αλλα ουτε εκει βγαζω ακρη.....

 

Οποιος εχει καμμια ιδεα την ριχνει ....

 

 

Για να κανω σουμα...εχω μια wan ip και θελω να την ρυθμισω σε ενα virtual guest (virtualbox ή vmware , τα χω στησει και τα δυο) που τρεχει debian.

H ip που μου δοθηκε εχει μονο netmask....ουτε gateway oυτε nameservers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα τους ρωτήσεις δεν παίζει να σου πούνε? δεν παίζει να μην σου δίνουν gateway, που θα τη βάλεις την ip στον αέρα?

στο server που έχεις τώρα δε σου είχαν δώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δωσω να καταλαβεις

 

Το host εχει ip 85.25.116.x με nameservers 85.25.128.y / 85.25.255.y και gateway 85.25.116.z (netmask 255.255.255.128)

 

 

Η νεα ip ειναι της μορφης 85.25.110.x με netmask 255.255.255.255 και δεν μου δωσανε τιποτα αλλο.

 

Το host ping-αρει ip της μορφης 85.25.110.x κανονικα και μαλιστα με αμελητεο time...που με βαζει να υποθεσω οτι ειναι στο ιδιο φυσικο ευρυτερο δικτυο...και για αυτο μπορει να μην μου δωσανε επιπλεον στοιχεια...

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω πολυ ασχοληθει με την επιστημη των ip range και τωρα τι στοιχεια θα βαλω για να ξερω οτι ειναι σωστα για να βγαλω συμπερασμα αν δουλευει το bridge ή οχι ?

 

Μαλακιες ρε παιδι μ....

 

Λες να τους ρωτησω εε?χμμμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτησέ τους

μου φαίνεται οτι δεν είναι στο ίδιο δίκτυο όμως

αν το netmask είναι όντως 255.255.255.255 παέι να πει οτι είναι μόνο του, δεν είναι σε δίκτυο, κάτι σαν point to point σύνδεση

βάλτο όπως στο δώσανε και βάλε gateway 0.0.0.0 για να κάνεις καμιά δοκιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...