Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοβερό άρθρο αυτό του διαχειριστή ενός από τα μεγαλύτερα bitcoin ανταλλακτήρια στην Κίνα και διαχειρστή mining farm της Κίνας Samson Mow
 
 
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό εδώ που λέει και είναι και ο βασικός λόγος γιατί είμαι τόσο πολύ ενάντια όχι τόσο στην ιδέα της αύξησης του block size που σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή αλλά ότι αυτή έχει γίνει όχημα για hijack της διαχείρισης του Bitcoin από μια μικρή ομάδα με πολύ σκοτεινά συμφέροντα και επιδιώξεις. 

The Bitcoin Classic team and their supporters. It's a play for control and influence. Potentially over Bitcoin itself.
They’ve turned a seemingly innocuous issue, the block size debate, into a vehicle to compromise consensus rules. That’s a very slippery slope and dangerous precedent.
They’ve listed supporters on their website who had no idea they were listed, or companies who said they supported a 2 megabyte increase, not that they supported a hard fork by Classic.
We've also been seeing a huge spam attack on the network at the same time these people were screaming that we are hitting the current block size limit. Either they were in on the attack, or they are oblivious to the fact that there was an attack – both of which don't reflect well on them.
They then direct blame to the Core developers, and present themselves as the saviors of Bitcoin. Bitcoin is not easy to fully understand – even some executives of major Bitcoin companies have absolutely no idea how Bitcoin really works. So, if you have these people oversimplifying scaling issues to be just an increase from 1 to 2 megabytes, most of the community will not know any better and just follow along. It’s easier to be outraged than logical.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθες είχαμε ένα φτηνό sybil attack από τους ελάχιστους υποστηρικτές του Classic fork και που για μένα δείχνει και την ποιότητα τους σαν movement και με αυτά που κάνουν δεν θα τους πάρει κανείς στα σοβαρά. Το βράδυ υπήρξε μια ξαφνική αύξηση των node με μόνο και έναν provider τη Choopa, LLC να δημιουργεί περίπου στα 1300 node μέσα σε μια ώρα. Σήμερα το πρωί ξαφνικά αυτά τα node εξαφανίστηκαν και ο provider πλέον έχει μόνο 48! Θα ήταν μόνο αστείο αν δεν ήταν σοβαρή η κατάσταση και που δείχνει ότι μπορεί να πραγματοποιηθεί πολύ εύκολα μια τέτοια επίθεση στο δίκτυο και ότι πρέπει να πάρει κάποιος μέτρα. 

Αυτό το γράφημα αποτυπώνει ξεκάθαρα τι είχε γίνει

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβηκε και ολόκληρο το video από την παρουσιάση στο Innovathens

 


 

είμαι λίγο τρακαρισμένος γιατί ήταν η πρώτη φορά που μιλάω μπροστά σε τόσο πολύ κόσμο για τεχνολογικό θέμα  ;D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα είναι οτι θέλω να στείλω 0.5 btc σε ένα λογαριασμό γιατί κόλλησε ένα virus το pc που λέγεται locky και θέλω να του τα στείλω να το ξεκληδωσει έχει κανείς να τα στείλει και να του δώσω το αντίστοιχο ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω έσυ γνωρίζεις αλλά είναι κρίμα που τα σημαντικά σου αρχεία όπως λες δεν τα έχεις κρατήσει σε backup. Οι λύσεις για να αγοράσεις είναι αυτές που σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sry κάπως off topic:Σπύρο είμαι ο Σπύρος από την εκδήλωση, μηλάγαμε μετά- δεν ξέρω να με θυμάσε . Ρε συ τον οργανισμό που δουλεύει η κοπέλα στο opening πως τον λένε δεν μπορώ να ακούσω το όνομα και με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι από τα πλέον αξιόπιστα και νόμιμμα με κανονική άδεια συναλλαγών στις Ηνωμένες Πολιτείες που έχει και την έδρα του. Πάντως ε σου ξαναπροτείνω να μην τους πληρώσεις και απλά να χάσεις τα αρχεία σου.

Το να πληρώνεις τους εκβιασμούς απλά γιγαντώνεις το πρόβλημα. Μπορεί να χάσεις τα αρχεία σου αλλά θα έχεις κάνει καλό στους υπόλοιπους. 

Τώρα απόφαση δικιά σου είναι.


sry κάπως off topic:Σπύρο είμαι ο Σπύρος από την εκδήλωση, μηλάγαμε μετά- δεν ξέρω να με θυμάσε . Ρε συ τον οργανισμό που δουλεύει η κοπέλα στο opening πως τον λένε δεν μπορώ να ακούσω το όνομα και με ενδιαφέρει.

 

Αυτή εδώ ήταν 

 

Παρουσίαση του ΕΕΝ (Γεωργία Τζένου, Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης, Συντονίστρια Enterprise Europe NetworkHellas )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι από τα πλέον αξιόπιστα και νόμιμμα με κανονική άδεια συναλλαγών στις Ηνωμένες Πολιτείες που έχει και την έδρα του. Πάντως ε σου ξαναπροτείνω να μην τους πληρώσεις και απλά να χάσεις τα αρχεία σου.

Το να πληρώνεις τους εκβιασμούς απλά γιγαντώνεις το πρόβλημα. Μπορεί να χάσεις τα αρχεία σου αλλά θα έχεις κάνει καλό στους υπόλοιπους. 

Τώρα απόφαση δικιά σου είναι.

 

Αυτή εδώ ήταν 

 

Παρουσίαση του ΕΕΝ (Γεωργία Τζένου, Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης, Συντονίστρια Enterprise Europe NetworkHellas )

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα είναι οτι θέλω να στείλω 0.5 btc σε ένα λογαριασμό γιατί κόλλησε ένα virus το pc που λέγεται locky και θέλω να του τα στείλω να το ξεκληδωσει έχει κανείς να τα στείλει και να του δώσω το αντίστοιχο ποσό?

γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα να τον αφαιρέσεις? Άλλωστε ποιος σου εγγυάται ότι αν πληρώσεις δεν θα στο ξανακλειδώσουν στο μέλλον? απ'ότι είδα στο google υπάρχουν οδηγίες πώς να το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...