Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει παρατηρώ πλήρη άγνοια και συνωμοσιολογία (μη κεντρικές τράπεζες δημιουργούν χρήμα από το πουθενά με ένα κλικ κ.λπ.) οπότε δεν βρίσκω λόγο να συνεχιστεί η συζήτηση.

Μάλλον εσύ έχεις την άγνοια φίλε. Δες τα βιντεάκια που σου έστειλα να πάρεις μια γενική ιδέα το πως δουλεύουν οι τράπεζες και το χρήμα και αν έχεις απορίες τις συζητάμε. Αν καταδεχθείς να συζητήσεις μαζί μας βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το καλοκαίρι μειόνωνται τα bitcoin που θα βγαίνουν άνα block κάποιοι έφτιαξαν και το ανάλογο site smile.gif

http://thehalvening.com/#oo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kontranews.gr/oikonomia/183517-megalose-alla-katarreei-to-bitcoin-pagosan-oi-synallages

 

 

Το Bitcoin έφτασε στο όριο των συναλλαγών του και βρίσκεται αντιμέτωπο με ένα εφιαλτικό σενάριο, για το οποίο είχαν προειδοποιήσει αρκετές φωνές της κοινότητας που το υποστηρίζει.

Αυτή την εβδομάδα το δίκτυο του κρυπτοσυναλλάγματος αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα και αναμονή άνω των 40 λεπτών ανά συναλλαγή. Η οριακή αυτή κατάσταση οφείλεται στον αυξανόμενο όγκο συναλλαγών μέσω Bitcoin, και την ανάγκη για ριζικές αλλαγές στο πηγαίο κώδικα διαχείρησης του δικτύου, για την οποία είχαν ήδη μιλήσει αρκετοί προεξέχοντες παράγοντες του Bitcoin το τελευταίο εξάμηνο, προβλέποντας ότι θα προκύψει σχίσμα στην κοινότητα.

Αυτή τη στιγμή, αναφέρει δημοσίευμα του The Verge, η διαμάχη μεταξύ της core πλευράς με την classic, για μερικές γραμμές κώδικα μεγάλης σημασίας για την υποδομή του Bitcoin, με τους κινέζους μεγαλοπαραγωγούς (miners) του κρυπτοσυναλλάγματος να τάσσονται υπερ της πρώτης, έχουν "παγώσει" τις συναλλαγές δεκάδων χιλιάδων χρηστών σε ολόκληρο τον κόσμο, χωρίς να διαφαίνεται προς το παρόν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαχλαμάρες γράφουν και είναι τόσο άσχετοι που αναπαράγουν ότι βλακεία βρουν. Προχθές είχαμε οργανωμένο spam attack στο δίκτυο δλδ μαζικές χιλιάδες μκρές συναλλαγές ώστε να υπερφορτώσουν το Bitcoin.

Οποιος έβαζε κανονικά τα fee τους δεν είχε πρόβλημα και οι συναλλαγές του προχωρούσαν κανονικά. 

Η επίθεση αυτή στοιχίζει φυσικά γιαυτούς που την κάνουν και γιαυτό σήμερα σταμάτησε.

Εχει ξαναγίνει άλλες δυο φορές στο παρελθών και με μεγαλύτερη ένταση συν ότι είναι και η μεγαλύτερη απόδειξη για ποιο λόγο χρειαζόμαστε limit cap στο block του bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πού ξέρουμε ότι εσύ δέν τα κονομάς από αυτό το Bitcoin και μας ζαλίζεις τώρα δηλαδή? Όσοι γράψανε εδώ σου λένε ότι είναι μούφα εκτός απο σένα που άνοιξες το θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πού ξέρουμε ότι εσύ δέν τα κονομάς από αυτό το Bitcoin και μας ζαλίζεις τώρα δηλαδή? Όσοι γράψανε εδώ σου λένε ότι είναι μούφα εκτός απο σένα που άνοιξες το θέμα..

 

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha lol :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πού ξέρουμε ότι εσύ δέν τα κονομάς από αυτό το Bitcoin και μας ζαλίζεις τώρα δηλαδή? Όσοι γράψανε εδώ σου λένε ότι είναι μούφα εκτός απο σένα που άνοιξες το θέμα..

Μεγάλε κάνε μια καλή, επειδή αυτό που εγραψες είναι τόσο λάθος, που δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να σε διόρθωση. Είναι τόσο προσβλητικό που δεν μπορώ να μην θυμωσω όπως είπα κάνε μια καλή: γυρνά στη κοσμολογία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ξέρουμε ότι δέν είστε συνεταιράκια δηλαδή? περιέργο είναι που προσβάλεσαι..

Πως να τον πληρώσει το bitcoin; Τι κέρδος να έχει; Εχει φτιάξει ένα thread που αναλυτικά ενημερώνει για μια τεχνολογία στην οποία έχουμε πρόσβαση όλοι. Με ενοχλεί ότι δεν έχεις αντίληψη, δεν έχεις γνώσεις αλλά νιώθεις την ανάγκη να πεις κάτι και μάλιστα κακόβουλο. Εάν δεν είσαι τρολ το θέαμα είναι θλιβερό και σταματάω. Εάν είσαι πάλι σταματάω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο check2fire εχει απ'ευθειας επικοινωνια με την elite πισω απο το bitcoin και τον πληρωνουν (οχι σε bitcoin βεβαιως :-D ) για απασχοληση ως senior technology evangelist for Greece.

 

Την ηθελα εγω τη θεση αλλα δυστυχως μου την εφαγε γι αυτο τωρα που δεν εχω να χασω τιποτα το ομολογω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο check2fire εχει απ'ευθειας επικοινωνια με την elite πισω απο το bitcoin και τον πληρωνουν (οχι σε bitcoin βεβαιως :-D ) για απασχοληση ως senior technology evangelist for Greece.

 

Την ηθελα εγω τη θεση αλλα δυστυχως μου την εφαγε γι αυτο τωρα που δεν εχω να χασω τιποτα το ομολογω!

Όχι δεν είναι έτσι δυστυχώς, είναι κάτι πολύ χειρότερο.......

 

Ο check2fire είναι ο Satoshi Nakamoto!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν είμαι από τους πετυχημένους bitcoiner γιατί και μια χαρά δουλειά έχω που μου χαρίζει ένα σταθερό εισόδημα, και δεν είχα πιάσει το τρένο των early adopter γιατί και εγώ όπως και το 99% των geek τότε το 2010 που προτο έμαθα το Bitcoin πίστευα ότι είναι ένα καλοστημένο scam, και δεν έχω και τπτ τρελά ποσά σε bitcoin συν ότι είμαι από αυτούς που τα ξοδεύουν και θα τα αποθηκεύω.

Απλά όσο διάβαζα και ανακάλυπτα την τεχνολογία που κινεί το bitcoin και όσο σκεφτόμουν τις δυνατότητες και την επανάσταση που φέρνει τόσο περισσότερο με ενθουσίαζε. 

Πλέον είμαι από αυτούς που πιστεύει ότι αυτή η τεχνολογία είναι τόσο επαναστατική όσο ήταν και το internet, το email, τα IBM compatible και ότι τεχνολογική επανάσταση έχω ζήσει από τις αρχές του 80 που στα 8 μου χρόνια μου κάναν δώρο τον πρώτο μου personal computer. 

Mην πω ότι είναι ότι ποιο τεχνολογικά καινοτόμο έχει εφεύρει ο άνθρωπος εδώ και αρκετές δεκαετίες. 

Οσο για το ποιος είναι ο Satoshi το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι μόνο ένας. Δεν μπορεί να σκεφτεί μόνο ένας άνθρωπος κάτι τόσο περίπλοκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το video που αποδεικνύει ότι το τελευταίο spam attack ήταν οργανωμένο και ότι η πηγή του ήταν από συγκεκριμένες διευθύνσεις που φεύγαν από κινεζικό ανταλλακτήριο.

Τελικά πάντως κάναν μια τρύπα στο νερό όπως πάντα :P. Μόνο αυτοί οι υστερικοί του Classic fork βρήκαν την ευκαιρεία και άρχισαν πάλι το fud τους

 


Δεν νομίζω να είναι τυχαίο ότι την ίδια μέρα που είχαμε αυτό το spike στις συναλλαγές υπήρχε το test που κάνανε οι τράπεζες σε συνεργασία με την εταιρεία R3 σε αρκετά blockchain συστήματα. Μπορεί και να είναι από αυτούς αυτό το spam που εδώ που τα λέμε αρκετοί προτείνουν να μην το αναφέρουμε ως spam αλλά να το μετράμε ως κανονικές συναλλαγές γιατί στην ουσία μικροσυναλλαγές είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...