Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

In short, Bitcoin is backed by mathematics. With these attributes, all that is required for a form of money to hold value is trust and adoption. In the case of Bitcoin, this can be measured by its growing base of users, merchants, and startups. As with all currency, bitcoin's value comes only and directly from people willing to accept them as payment. Αυτό είναι ότι καλύτερο βρήκα στο ΓΙΑΤΙ το bitcoin έχει αξία. Σε ένα βαθμό υπεραπλουστεύει το πως δουλεύει το χρήμα-πολύ βασικά. Μπορεί κάποιος να μου πει πως εννοεί το backed by maths?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί η τεχνολογία του το πως δημιουργείτε και γενικά το πως λειτουργεί στηρίζεται στα μαθηματικά. Η αξία του είναι όντος η τεχνολογία του και η καινοτομία του να δημιουργήσει συστήματα πληρωμών χωρίς ενδιάμεσους. 

Για μένα η χρήση μιας τεχνολογίας δημιουργεί αξία δηλαδή όπως έχει δημιουργήσει για την google, το facebook και όλες τις τεχνολογικές εταιρείες αν και το Bitcoin είναι κάτι πολύ περισσότερο από αυτές γιατί μιλάμε για μια τεχνολογική επανάσταση στον χώρο της οικονομίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά που?? Βοηθάει πουθενά ο ίδιος ο κώδικας του π.χ.?? To facebook είναι σαφές πως δημιουργεί αξία- όσο για την google εκεί και αν είναι σαφες. Πάντως παρά τα προβλήματα έχω γίνει fun. Βλέπω όμως στο μέλλον να δέχεται ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΘΕΣΗ. Όποιος ξέρει το κεφάλαιο-ειδικά το τραπεζικό- δεν παίζει να μην το πολεμήσει. Δεν παίζει να δεχτουν κάτι τέτοιο, όταν δεν θα μπορουν να το αγνούν θα προβάλουν το κενό ασφαλείας στο trace (terrorism κλπ κλπ) και θα προσπαθήσουν να φορσαρουν δικό τους e currency. Η Λαγκάρντ ποτέ δεν είπε bit coin-, όλο e currency και ecurrency....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Λαγκάρντ ποτέ δεν είπε bit coin-, όλο e currency και ecurrency....

 

Με την ίδια λογική όποιος πει social network αντί για Facebook κάτι μας κρύβει, δεν ξέρω αν εξέτασες αυτό το ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και βοηθάει ο κώδικας του καθώς με τον κώδικα του μπόρεσε να δημιουργηθεί η λύση για συναλλαγές καταργόντας τους ενδιάμεσους κάτι τελείως ακατόρθωτο πριν την έλευση του Bitcoin. Μπορώ να στείλω εγώ χρήματα σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου άμεσα χωρίς την παραμικρή ύπαρξη κάποιου τραπεζικού ιδρύματος η κάποιας εταιρείας που να εγγυηθεί την συναλλαγή η να την επιβεβαιώσει. Και μόνο αυτό είναι μεγάλη επανάσταση για την εποχή μας.

Τώρα για την απαγόρευση και γενικά για να το σταματήσουν απλά θα πρέπει να κλείσουν το internet. Και οι μεγάλες χώρες να το απαγορεύσουν κάποιες χώρες στον κόσμο θα συνεχίζουν να το αφήνουν να λειτουργεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική όποιος πει social network αντί για Facebook κάτι μας κρύβει, δεν ξέρω αν εξέτασες αυτό το ενδεχόμενο.

Δεν είναι καθόλου σωστή αναλογία. Το facebook είναι ιδιωτική επιχείρηση και παρότι αποτελεί leading brand με τρομακτικό market share η μη αναφορά επιδέχετε πολλές ερμηνείες. Η μη αναφορά στο bit coin που δεν είναι brand παρόλα αυτά είναι leading με απόλυτο share περά από κάθε αμφιβολία- είναι καθαρά δείκτης προθέσεων- ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΩΝ. Δεν μας κρύβει κανείς τίποτα btw.

φυσικά και βοηθάει ο κώδικας του καθώς με τον κώδικα του μπόρεσε να δημιουργηθεί η λύση για συναλλαγές καταργόντας τους ενδιάμεσους κάτι τελείως ακατόρθωτο πριν την έλευση του Bitcoin. Μπορώ να στείλω εγώ χρήματα σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου άμεσα χωρίς την παραμικρή ύπαρξη κάποιου τραπεζικού ιδρύματος η κάποιας εταιρείας που να εγγυηθεί την συναλλαγή η να την επιβεβαιώσει. Και μόνο αυτό είναι μεγάλη επανάσταση για την εποχή μας.

Τώρα για την απαγόρευση και γενικά για να το σταματήσουν απλά θα πρέπει να κλείσουν το internet. Και οι μεγάλες χώρες να το απαγορεύσουν κάποιες χώρες στον κόσμο θα συνεχίζουν να το αφήνουν να λειτουργεί.

Είναι πραγματικά φανταστικό το potential. Θεωρώ οτί είσαι πολύ βοηθητικός και το thread τρομερά χρησιμο, σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου σωστή αναλογία. Το facebook είναι ιδιωτική επιχείρηση και παρότι αποτελεί leading brand με τρομακτικό market share η μη αναφορά επιδέχετε πολλές ερμηνείες. Η μη αναφορά στο bit coin που δεν είναι brand παρόλα αυτά είναι leading με απόλυτο share περά από κάθε αμφιβολία- είναι καθαρά δείκτης προθέσεων- ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΩΝ. Δεν μας κρύβει κανείς τίποτα btw.

 

Το point μου είναι ότι το να κατονομάζεις συγκεκριμένες οντότητες οι οποίες σήμερα είναι, αύριο δεν είναι μου φαίνεται ιδιαίτερα κοντόφθαλμο και χωρίς συζήτηση λάθος όταν αυτό στο οποίο θέλεις να αναφερθείς είναι μια αφηρημένη έννοια στο σύνολό της. Προσωπικά αν η Λαγκάρντ έβγαινε και αντί να πει "ο ρόλος του ecurrency στο μέλλον" έλεγε "ο ρόλος του bitcoin στο μέλλον" θα σκεφτόμουν πως είναι ή βαλτή ή ηλίθια.

 

Τώρα που το είπα πιο περιφραστικά τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το point μου είναι ότι το να κατονομάζεις συγκεκριμένες οντότητες οι οποίες σήμερα είναι, αύριο δεν είναι μου φαίνεται ιδιαίτερα κοντόφθαλμο και χωρίς συζήτηση λάθος όταν αυτό στο οποίο θέλεις να αναφερθείς είναι μια αφηρημένη έννοια στο σύνολό της. Προσωπικά αν η Λαγκάρντ έβγαινε και αντί να πει "ο ρόλος του ecurrency στο μέλλον" έλεγε "ο ρόλος του bitcoin στο μέλλον" θα σκεφτόμουν πως είναι ή βαλτή ή ηλίθια.

 

Τώρα που το είπα πιο περιφραστικά τι λες;

Μου ακούγετε καλύτερο ομολογώ. Θα επιμείνω όμως ότι υπάρχει conflict of interest ανάμμεσα στο ρόλο της (ενγενος δλδ στο essence του ρόλου της) και το bitcoin- διότι το να μηλάει για e currency γενικά δεν λέει κάτι σε όποιον ξέρει πως δουλεύει μια ισοτημία σαν έννοια- δλδ τι αξίες αντιπρωσοπεύει μα κυρίως ποιοι την ελέγχουν. Το bitcoin με βάση τον τρόπο που παράγετε έχει κάποια χαρακτηριστηκά που δεν έχουμε καμία εγγύηση ότι ένα μελλοντικό e currency θα έχει. Γύρο από το βαλτή ομολογώ πως έχεις ένα δίκιο- διότι μια μμορφή πολιτικής αναγνώρησης θα βοηθούσε και τους ήδη κατόχους της ισοτημιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ακούγετε καλύτερο ομολογώ. Θα επιμείνω όμως ότι υπάρχει conflict of interest ανάμμεσα στο ρόλο της (ενγενος δλδ στο essence του ρόλου της) και το bitcoin- διότι το να μηλάει για e currency γενικά δεν λέει κάτι σε όποιον ξέρει πως δουλεύει μια ισοτημία σαν έννοια- δλδ τι αξίες αντιπρωσοπεύει μα κυρίως ποιοι την ελέγχουν. Το bitcoin με βάση τον τρόπο που παράγετε έχει κάποια χαρακτηριστηκά που δεν έχουμε καμία εγγύηση ότι ένα μελλοντικό e currency θα έχει. Γύρο από το βαλτή ομολογώ πως έχεις ένα δίκιο- διότι μια μμορφή πολιτικής αναγνώρησης θα βοηθούσε και τους ήδη κατόχους της ισοτημιας.

 

Δε βλέπω κανένα conflict of interest ανάμεσα στο IMF και το bitcoin. Να μου έλεγες ανάμεσα στην ECB και το bitcoin να το συζητούσαμε. Τη Λαγκάρντ στο ρόλο που έχει δε νομίζω πως την ενδιαφέρει ποιός ελέγχει κάποιο νόμισμα που όλο μαζί η αξία του (ας πούμε χοντρικά σήμερα 6 δις USD) δε φτάνει ούτε για σπόρια στο επίπεδο που δουλεύει η ίδια.

 

Όσο για τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του bitcoin σα νόμισμα, αναρωτιέμαι αν έχεις σκεφτεί σοβαρά το κατα πόσο είναι καν επιθυμητά. Το γεγονός ότι ο Satoshi αποφάσισε χωρίς να ρωτήσει κανέναν πως ο συνολικός αριθμός των bitcoin στο σύμπαν δε θα είναι ποτέ παραπάνω από ακριβώς 21 εκατομμύρια, είναι επιθυμητό; Το γεγονός ότι το bitcoin ελέγχεται όχι από κάποια κεντρική τράπεζα της οποίας η ατζέντα είναι λίγο πολύ γνωστή αλλά από οποιονδήποτε ελέγχει το 50% + 1 του hashpower είναι επιθυμητό; Εμένα μου φαίνεται πως μαζί με τα πολλά πρωτοποριακά και θετικά στοιχεία του bitcoin έρχονται πακέτο και άλλα τα οποία δεν είναι καθόλου γνωστές ποσότητες, ενώ αν ρωτήσεις κάποιο fanboy ο,τι λέει BTC επάνω είναι η υλοποίηση της τελειότητας.

 

Anyway ας μην επεκταθούμε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν αν παρακολουθήσατε την συζήτηση η Langarde μίλησε για ψηφιακά νομίσματα και την κεφαλαιοποίηση τους που φτάνει αυτή την στιγμή τα 7 δισεκατομμύρια όπως είπε. Να θυμίσω ότι το Bitcoin έχει 5 δισεκατομμύρια δολάρια κεφαλαιοποίηση και μαζί με τα υπόλοιπα νομισματα φτάνει τα 7 δις.

Αυτό που τους φοβίζει περισσότερο δεν είναι τόσο το Bitcoin που έτσι και αλλιώς έχει τον ρόλο του ενός αποκεντρωμένου ψηφιακού χρυσού με τις δυνατότητες που έχει στην τεχνολογία του και τους περιορισμούς του.

Αυτό που τους φοβίζει είναι ότι άνα πάσα στιγμή η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει από κάθε έλεγχο και γιαυτό τον λόγο όχι μόνο δεν προχωράνε σε ρύθμιση αλλά φαντάζομαι και μπορεί να μην το κάνουν και ποτέ.

Και όταν λέω να ξεφύγει η κατάσταση θα σας δώσω ένα παράδειγμα. Φανταστείτε μια μέρα να έβγαινε η Google η το facebook και να δημιουργούσε το δικό του ψηφιακό νόμισμα με mining και με trading. Θα είχε ανοίξει πλέον ο ασκός του Αιόλου και το χρήμα θα είχε φύγει τελείως από την κρατική και τραπεζική διαχείριση. 

Για μένα αυτό το πράγμα θα συμβεί αργά η γρήγορα αφού υπάρχει η τεχνολογία. οδεύουμε στην εποχή που το χρήμα θα είναι άλλο ένα προϊόν σε εκατοντάδες εκδόσεις μπορεί και χιλιάδες κανείς δεν ξέρει που θα δημιουργείτε από κοινότητες, ομάδες, πολυεθνικές επιχειρήσεις και οποιοδήποτε θέλει να αποθήκευση και να μεταφέρει αξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αυτό το πράγμα θα συμβεί αργά η γρήγορα αφού υπάρχει η τεχνολογία. οδεύουμε στην εποχή που το χρήμα θα είναι άλλο ένα προϊόν σε εκατοντάδες εκδόσεις μπορεί και χιλιάδες κανείς δεν ξέρει που θα δημιουργείτε από κοινότητες, ομάδες, πολυεθνικές επιχειρήσεις και οποιοδήποτε θέλει να αποθήκευση και να μεταφέρει αξία.

 

Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μη συμμετέχω ποτέ ξανά σε τέτοια συζήτηση αλλά μερικές φορές πέφτει τόσο γέλιο που πρέπει να σχολιάσω.

 

Συνειδητοποιείς ότι αυτό που περιγράφεις έχει ήδη συμβεί ξεκινώντας από πολιτισμούς χιλιάδες χρόνια πριν (π.χ. στη Μεσοποταμία); Μάλλον όχι. Και ότι η ανθρωπότητα σα σύνολο μετακινήθηκε σε άλλες μορφές χρήματος επειδή αυτή η φάση είχε μεγάλα προβλήματα; Μάλλον όχι. Και ότι δε θα μπορούσε ποτέ να έχει δημιουργηθεί αυτό που λέμε παγκόσμια οικονομία αν η κάθε κουτσή Μαρία είχε δικό της νόμισμα; Ditto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμβαίνει όμως τώρα αν φυσικά αποδεχθούμε όλοι τα προφανή ότι διαχειριστές του χρήματος είναι οι αποκλειστικά οι τράπεζες και τα κράτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ξέρω λοιπόν αν σε προβληματίζει το γεγονός ότι κάτι συνέβαινε την εποχή που μαθαίναμε ακόμα πώς αρμέγουν τις αγελάδες ενώ σήμερα δε συμβαίνει πλέον. Just saying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό δεν λέει τίποτα. Και στην εποχή που αρμέγαν τις αγγελάδες, εδώ που τα λέμε ακόμα τις αρμέγουμε, ταξίδευαν με πλοία, κάναν εμπόριο, πόλεμο, εξερευνούσαν και οτιδήποτε άλλο που συνεχίζουμε να κάνουμε και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...