Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβασε σαν αρχή το white paper του satoshi αν και είναι ξεπερασμένο σε αρκετά πράγματα αλλά είναι μια αρχή

 

https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

 

μετά υπάρχουν τα free μαθήματα από το πανεπιστήμιο της Λευκωσίας και από το πανεπιστήμιο του princeton στο coursera

 

http://digitalcurrency.unic.ac.cy/

 

https://www.coursera.org/learn/cryptocurrency

 

από τι βλέπω για το δεύτερο αρχίζει τον Σεπτέμβριο ο νέος κύκλος μαθημάτων.

 


Δώσε μου την Bitcoin adress σου να σου στείλω ένα ψύγμα btc για να καταλάβεις πως δουλεύει το όλο πράγμα. Οι διευθύνσεις είναι αυτό το μακρινάρι αριθμών που αρχίζει ως συνήθως από 1. Θα το έχει το πορτοφόλι σου οταν πατήσεις το recieve bitcoin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

overdose πληροφορίας 

έκαψα τα εγκεφαλικά μου κύτταρα 


Ερωτήσεις (πιστεύω να είναι οι τελευταίες) 

1) τι ακριβώς είναι το hash που γράφετε ? (εκτός από χασίσι  ) 

2) εν τη γενέσει του το bitcoins, πόσα bitcoins δημιουργούσε η επίλυση κάθε μπλοκ? 

3) σήμερα είμαστε στα 12,5 bitcoins ανά μπλοκ? 

4) πόσα bitcoins έχουν δημιουργηθεί έως τώρα ..περίπου ? ξέρει κανένας? 

5) στα 21εκ bitcoins σταματάει η δημιουργία τους. Πότε υπολογίζεται να συμβεί αυτό χρονικά ? 

 

παρατήρηση: όλο αυτό μοιάζει με τον κανόνα του χρυσού. στην προκειμένη αντί για χρυσό έχουμε ενέργεια-επεξεργαστική ισχύ. ο κανόνας του χρυσού καταργήθηκε γιατί δημιουργούσε προβλήματα στην ανάπτυξη των κρατών, ήτοι πιο πολύ συνέφερε να διακρατάς το νόμισμα παρά να επενδύεις για ανάπτυξη. Πλέον με τα προβλήματα των τραπεζών σε όλο τον κόσμο, παρατηρείται μία τάση επιστροφής στην αποταμίευση σε χρυσό (κυρίως σε παράγωγα χρυσού γιατί ο χρυσός είναι λίγος). Το bitcoins (ή όποιο άλλο τελικά επικρατήσει) είναι μια καλή εναλλακτική με το τρόπο που δουλεύει. Ωστόσο θεωρώ ότι η επιστροφή στα προβλήματα του χρυσού θα είναι αναπόφευκτη. Ίδωμεν

είμαστε πολύ τυχερή γενιά. έχουμε ζήσει φοβερές αλλαγές.

Σκεφτείτε ότι είμαστε η τελευταία γενιά που έζησε την κοινωνία χωρίς pc. Και παράλληλα την ζει σε καθολική εφαρμογή των υπολογιστών στα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δες αυτο

https://en.wikipedia.org/wiki/Cryptographic_hash_function

 

2) 3) Πρωτα 50 απο την αρχη μεχρι το δεκεμβριο του 2012. Μετα 25 μεχρι μεσα Ιουλιου 2016. Τωρα 12.5 μεχρι καποια στιγμη το 2010 οπου θα πεσει στα 6.25

 

4) http://www.bitcoinblockhalf.com/

Τετοιες πληροφοριες στο bitcoin και παρομοια νομισματα ειναι κοινη γνωση και δεν θα μπορουσε να γινεται αλλιως αφου ολα καθοριζονται απο τον ανοιχτο κωδικα του. Ειναι μια απο τις σημαντικες διαφορες με τα παραδοσιακα νομισματα. Πληρης διαφανεια.

 

5) Μετα το 2100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έφαγα όλη την Κυριακή μου και διάβασα ό,τι μου στείλατε (εξαίρεσα ό,τι δεν καταλάβαινα). Θα επανέλθω δριμύτερος …μόλις καταφέρω να μεταφέρω χρήματα από το ένα wallet στο άλλο. Αυτό το Copay οδηγίες δεν έχει καθόλου ? Δηλαδή πώς να καταλάβω ο χριστιανός τι στο καλό είναι το sweep paper wallet? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά χρησιμοποίησε τις επιλογές που καταλαβαίνεις...το sweep paper wallet είναι νομίζω η επιλογή για να κάνεις import bitcoin που έχεις αγοράσει από atm ας πούμε και έχεις το χαρτάκι που βγάζει αυτό το μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δημιουργήσει κανείς λογαριασμό στη coinbase πρόσφατα; Προσπαθώ να κάνω verify και δεν δέχεται ούτε την ταυτότητά μου ούτε το δίπλωμα. Παίζει τίπτα γενικά με ελληνικές ταυτότητες ή να στείλω mail μήπως υπάρχει συγκεκριμένα πρόβλημα με εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δημιουργήσει κανείς λογαριασμό στη coinbase πρόσφατα; Προσπαθώ να κάνω verify και δεν δέχεται ούτε την ταυτότητά μου ούτε το δίπλωμα. Παίζει τίπτα γενικά με ελληνικές ταυτότητες ή να στείλω mail μήπως υπάρχει συγκεκριμένα πρόβλημα με εμένα;

 

Εγώ έχω κάνει, αλλά όχι πρόσφατα. Φρόντισε η ανάλυση του σκαναρίσματος να είναι αυτή που ζητάνε, σε περίπτωση που το αναγράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προσπάθησε να κάνεις την διαδικασία καλύτερα μέσω της εφαρμογής που έχουν για το κινητό. Εχω διαβάσει ότι αρκετοί έχουν κάνει verify μέσω της εφαρμογής όταν είχαν πρόβλημα να το κάνουν μέσω του website τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση περί Copay

1) γιατί κάποια wallet ξεκινάνε με 1 και κάποια άλλα με m ? 

2) πως διαγράφω ένα wallet? το βρήκα. Advance κλπ 

3) κάνοντας login στο Copay από μια νέα συσκευή δεν θα έπρεπε απευθείας να συγχρονίζει όλα τα wallet και να τα εμφανίζει? ή για κάθε wallet πρέπει να γράφω τις 12 λέξεις ?  προφανώς τελικά. Αλλιώς δεν έχουν νόημα οι 12 λέξεις  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Αύγουστος είναι παραδοσιακά ο μήνας πτώσης της ισοτιμίας του Bitcoin αλλά πλέον έχουμε σχεδόν κατάρρευση. Φαντάζομαι ότι η σφιχτή διαθεσιμότητα θα μπορέσει να συγκρατήσει την ισοτιμία και να την οδηγήσει ξανά ψηλά.

Είναι βέβαια και το classic που απλά σπέρνει αυτή την στιγμή με ένα 65% άνοδο.


Ερώτηση περί Copay

1) γιατί κάποια wallet ξεκινάνε με 1 και κάποια άλλα με m ? 

2) πως διαγράφω ένα wallet? το βρήκα. Advance κλπ 

3) κάνοντας login στο Copay από μια νέα συσκευή δεν θα έπρεπε απευθείας να συγχρονίζει όλα τα wallet και να τα εμφανίζει? ή για κάθε wallet πρέπει να γράφω τις 12 λέξεις ?  προφανώς τελικά. Αλλιώς δεν έχουν νόημα οι 12 λέξεις  :-) 

 

1. αν θυμάμαι καλά οι διευθύνσεις που ξεκινάνε από m είναι από το δοκιμαστικό δίκτυο του bitcoin. Δλδ το testnet που το χρησιμοποιούν μόνο οι developer. Που την βρήκες αυτή την διεύθυνση? Οι κανονικές διευθύνσεις του bitcoin ξεκινάνε από 1 και από 3 αν είναι multisig 

2. O satoshi πάντως έχει πει ποτέ μη διαγράφετε ένα wallet :P

3. Σε μια νέα συσκευή που θα βάλεις το copay θα πρέπει να κάνεις import το wallet σου που έχεις στην άλλη συσκευή με copay. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να εισάγεις το private key σου που πιστοποιεί ότι είσαι ο ιδιοκτήτης των συγκεκριμένων bitcoin και που στην προκειμένη περίπτωση είναι οι 12 λέξεις. Τα bitcoin σου βρίσκονται στο blockchain δίκτυο του bitcoin. Οι συσκευές και τα bitcoin wallet περιέχουν τα private key που πιστοποιούν ότι είσαι ο κάτοχος των συγκεκριμένων bitcoin.


παιδιά το bitfinex πρέπει να έγινε λαμπόγιαλό από hacker γιαυτό το μεγάλο crash. Αν μάθω περισσότερες λεπτομέρειες θα ανεβάσω εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαίνω ότι υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να αφήσει κάποιος τα χρήματα του μέσα σε ένα ανταλλακτήριο όπως το να μπορεί να κάνει άμεσα trading αλλά είναι φοβερά λάθος να το κάνει κάποιος. Είναι βέβαια και τύχη. 

Πάντως πριν αρχίσετε να πανικοβάλεστε τα bitcoin που χάθηκαν είναι ένα μέρος των bitcoin που έχει γενικά το ανταλλακτήριο.

Ας περιμένουμε την επόμενη ανακοίνωση του να δούμε τι έχει πραγματικά γίνει και τι έχει χαθεί.

Η πρώτη ανακοίνωση πάντως είναι αυτή εδώ

 

https://bitfinex.statuspage.io/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...