Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το fork πλέον του ethc είναι πλέον δεδομένο. 300% πάνω η ισοτιμία του με ένα τρελό ράλι στην τιμή του και με μια εντυπωσιακή άνοδο στην επεξεργαστική ισχύ του δικτύου είναι πλέον δεδομένο ότι το δίκτυο θα υπάρχει παράλληλα με αυτό του ethereum. Μέχρι στιγμής όπως διαμορφώνετε η μάχη στα δύο δίκτυα

http://fork.ethstats.net/

υπάρχει πλέον ενεργή ομάδα developer που έχουν αποφασίσει να δουλέψουν στο project και σιγά σιγά οργανώνονται. Από την άλλη αυτοί του ethereum foundation απλά τους παρακαλάνε να διορθώσουν τον κώδικα για να μην γίνονται cross συναλλαγές ανάμεσα στα δίκτυα.

https://blog.ethereum.org/2016/07/26/onward_from_the_hard_fork/#oo

τι να διορθώσουν όταν οι ethc απλα ακολουθούν την αλυσίδα που υπήρχε? Μου αρέσει η απάντηση ενός από τους developer του ethc στα σχόλια από κάτω που δείχνει και πλέον την χαώδη διαφορά στην φιλοσοφία της κάθε ομάδας.
 

We (ETC development community) will not be hard forking to solve a problem created by a failure to properly hard fork your chain. It makes no sense for us to do this and especially when it would cost us more than it would cost the hard fork chain.

You have already effectively disconnected yourselves from all previous versions, there is no reason we should do the same purely for the benefit of your forked chain that was improperly coded.

If you have relay issues I recommend that you properly complete your hard fork. To do this you need to create a new rule set. You can find more information in my post about this. (https://www.reddit.com/r/Ether...

You are welcome to come discuss the topic with us directly on github instead of passive aggressively making posts with suggestions to hard fork without contacting us directly. You will need to back it up with good reasoning or evidence why we should make this change otherwise it will most likely be rejected, because simple appeals to authority will not be sufficient to make this change.

 


και

 

The age of my account and my desire for psuedoanonymity do not have anything to do with the validity of my statements. I openly claim I desire psuedoanonymity and that my accounts begun as throwaways because I work on other open source projects and would prefer my work in this realm, one that is highly politicized, to stay away from my work elsewhere.

You should address the points I made instead of trying to divert attention with red herrings and ad-homs. You quickness to resort to insults instead of addressing the actual topics raised come off as immature and unprofessional.

You can clearly see I'm also assisting on github to bring more independent developers to maintain the Ethereum clients. You are welcome to come discuss specific changes with us there, this has been publicized.

If there was better use of critical thinking instead of constantly resorting to logical fallacies and statements without any substance, reasoning or evidence we could have avoided a lot of problems that led us here.

 


τελικά απο τι φαίνεται σε αυτό το fork δεν υπήρχε καν συναίνεση να γίνει και είναι ένα καλό παράδειγμα για το τι θα είχε συμβεί αν είχε πραγματοποιηθεί το fork στο bitcoin και από τι γλιτώσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ check2fire , από κάθε ποστ που κάνεις, καταλαβαίνω το 20-30%. 

Έχω αρχίσει και νιώθω καθυστερημένος. Ρε παιδιά υπάρχει άλλος εδώ μέσα που δεν καταλαβαίνει τι γίνεται? 

Δηλαδή στο εθερουμ τι έχει γίνει μετά το hardfork? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ check2fire , από κάθε ποστ που κάνεις, καταλαβαίνω το 20-30%. 

Έχω αρχίσει και νιώθω καθυστερημένος. Ρε παιδιά υπάρχει άλλος εδώ μέσα που δεν καταλαβαίνει τι γίνεται? 

Δηλαδή στο εθερουμ τι έχει γίνει μετά το hardfork? 

 

Εγινε hardfork για να εμποδισουν το "hacker" να παρει τα eth του.

Οποτε το επισημο ethereum εχει αλλαξει πλεον τον κωδικα του

 

Αυτοι που ηταν εναντιον του Hardfork συνεχισαν να τρεχουν τον παλιο κωδικα και να συντηρουν το παλιο Blockchain. Αυτο πλεον ονομαζεται ethereum classic και υπαρχει παραλληλα.

 

Οι διευθυνσεις στις οποιες βρισκονται τα περισσοτερα νομισματα ειτε eth ειτε classic ειναι οι ιδιες αφου μεχρι πριν λιγες μερες τα δυο blockchain ηταν τα ιδια.

 

Οποτε οσοι ειχαν eth, συνεχιζουν να τα εχουν μετα το hardfork αλλα εχουν και eth classic στο παραλληλο blockchain.

 

Το classic τυχαινει να εχει αρκετη υποστηριξη οπως φαινεται οποτε δεν θα εξαφανιστει ετσι απλα. Με αλλα λογια εχουμε εμφυλιο στην κοινοτητα του eth

 

Ωραια πραγματα :-D

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mining με bitcoin δεν αποδίδει γιατί απλά πλέον είναι για μεγάλους παίχτες. Αν  θέλεις mining δες το ethereum classic καθώς είναι μικρό το δίκτυο του και με μια καλή καρτούλα βγάζεις αρκετά καλό κέρδος από τι λένε. 

Στο ethereum classic για να κάνεις mining θέλεις μια κάρτα με τουλάχιστον 3gb ram.

Τώρα αυτό που αναφέρατε για το ethereum να προσθέσω μόνο ότι για μένα δεν υπήρξε ποτέ hacker. Απλά υπήρξε ένας τύπος που διάβασε τον κώδικα και ακολούθησε τις οδηγίες του κώδικα και τίποτα παραπάνω.

Και αν ισχύει ότι στα blockchain συστήματα code is the law τότε είναι καθόλα νόμιμος με αυτό που έκανε.

Παράνομοι είναι ο Vitalik και η παρέα του που έκαναν bailout για να σώσουν την τσέπη τους.

Και το ερώτημα είναι. Αν θέλει κάποιος ένα σύστημα blockchain με κεντρικές αρχές και άτομα που παρεμβαίνουν για να το σώσουν από λάθη γιατί απλά να μην χρησιμοποιήσει μια τράπεζα με έναν dataserver?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Help.

αγόρασα τα πρώτα μου bitcoin μέσω chip-chap και easypay. ; Έχω το copay και έχω δύο wallet. Στο ένα πιστώθηκαν τα bitcoin που αγόρασα.

1) Τώρα πρέπει για λόγους ασφαλείας να τα μεταφέρω στο δεύτερο ή όχι?

2) Αν θέλω να τα μεταφέρω στο δεύτερο, πως μπορώ να το κάνω? δεν έχω βρει κανένα τρόπο.

3) Το copay το έχω εγκαταστήσει στο PC και θέλω να το εγκαταστήσω και στο Κινητό. Πως θα βλέπω το ίδιο πορτοφόλι και από τις δύο συσκευές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις επιλογη να στειλεις τα bitcoin καπου οπουδηποτε? Αν ναι, ξερεις πως να τα μεταφερεις αν οχι πως ειναι δικο σου το wallet?

 

Επειδη δεν το ξερω το copay, σου δινει τη δυνατοτητα να σωσεις τα private keys η την ακολουθια λεξεων που τα παραγει?

 

Αν οχι, παλι δεν ειναι δικο σου το wallet. Παρε τα bitcoin και μετεφερε τα σε κανονικο wallet.

 

Προτεινω το blockchain.info για online μεσω browser (με δυνατοτητα να σωσεις τα private keys που εχει) η καποιο lightweight client τυπου Multibit.

 

το blockchain.info εχει και app για android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Help.

αγόρασα τα πρώτα μου bitcoin μέσω chip-chap και easypay. ; Έχω το copay και έχω δύο wallet. Στο ένα πιστώθηκαν τα bitcoin που αγόρασα.

1) Τώρα πρέπει για λόγους ασφαλείας να τα μεταφέρω στο δεύτερο ή όχι?

2) Αν θέλω να τα μεταφέρω στο δεύτερο, πως μπορώ να το κάνω? δεν έχω βρει κανένα τρόπο.

3) Το copay το έχω εγκαταστήσει στο PC και θέλω να το εγκαταστήσω και στο Κινητό. Πως θα βλέπω το ίδιο πορτοφόλι και από τις δύο συσκευές?

 

Το Copay μια χαρά πορτοφόλι είναι και νομίζω από τα καλύτερα που υπάρχουν συν ότι είναι opensource και το υποστηρίζει μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες του bitcoin οικοσυστήματος η bitpay.

Τώρα

 

1. Για λόγους ασφαλείας και να θέλεις να νιώθεις ασφάλεια με τα bitcoin καλό είναι να μην τα έχεις μόνο σε ένα ιδίως να έχεις πολλά. Σε αυτή την περίπτωση κοίταξε και κάποιο hardware wallet όπως αυτό της ledgerwallet.com. Πάντως το copay είναι αρκετά ασφαλή πορτοφολι.

2. Αν θέλεις να μεταφέρεις τα bitcoin οπουδήποτε υπάρχει επιλογή για αποστολή bitcoin στην bitcoin διεύθυνση του δεύτερου πορτοφολιού που θα φτιάξεις. Στείλε μικροποστά να δεις πως δουλεύει το όλο πράγμα

3. Στο copay μπορείς να έχεις το ίδιο πορτοφόλι σε όποια συσκευη το εγκαταστήσεις και να συγχρονίζονται μεταξύ τους. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο νέο copay πορτοφόλι και να πατήσεις την επιλογή στα αριστερά add wallet>import wallet και εκεί να γράψεις την recovery phrase που σου έχει δώσει προηγούμενο wallet. Αυτή η recovery phrase που αποτελείτε από 12 λέξεις είναι στην ουσία το private key σου και πρέπει να το γράψεις κάπου με προσοχή και να το ξέρεις μόνο εσύ.

 

Το copay έχει και μια άλλη φοβερή δυνατότητα. Την δημιουργία multisig πορτοφολιών δλδ πορτοφόλια που μπορούν να τα διαχειρίζονται πολλά άτομα και για να ξοδέψεις τα bitcoin θα πρέπει να τα κάνουν confirm κάποιο επιλεγμένος αριθμός ατόμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chek2fire με εχεις βοηθήσει παρα πολύ κ σε ευχαριστώ.

Bspus σε ευχαριστώ αλλά όπως βλέπεις είμαι πολύ νέος κ παω ψαχνοντας. Πάντως δικό μου είναι το wallet. Εγώ το έφτιαξε ...μετά από πολύ κόπο! Απλά δεν ήξερα τι κάνουν οι 12 λέξεις... Ούτε ξέρω πολύ καλα

Δεν έχω πολλά bitcoins. Μόλις 18,3 ευρώ. Για να μάθω τι παίζει τα πήρα. 20 ευρώ είναι φθηνά δίδακτρα

Προσπαθώ να κάνω send αλλα μου λέει ότι είναι λαθος ή διεύθυνση. Δεν ξέρω γιατί. Copy paste κάνω.

Θα ξανά προσπαθήσω.

Άσχετο ξέρει κανείς να μου πει τα εξής:

1 κάθε blockchain λύνεται κάθε 10 λεπτά? Και πως ρυθμίζεται αυτό; Ανεξαρτήτως υπολογιστών που συμμετέχουν;

2 πόσα blockchain υπάρχουν και πως δημιουργούνται; Γιατί δηλαδή ο ένας minor πάει στο ένα και ο άλλος στο αλλο;

3 όταν κάνω συναλλαγή αυτή σε ποιο blockchain πάει για επιβεβαίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 12 λέξεις είναι το private key σου στην ουσία που πιστοποιούν ότι εισαι κάτοχος του συγκεκριμένου πορτοφολιού και των bitcoin που περιέχουν.

 

1. Ετσι είναι η διαδικασία και ανάλογα με το πόσο επεξεργαστική ισχύ δλδ πόσα μηχανήματα λύνουν το puzzle για το κάθε block προσαρμόζεται και η δυσκολία του puzzle ώστε να μένει στα 10 λεπτά.

2. Τα blockchain είναι δεκάδες και είναι διαφορετικά από το bitcoin. Δεν είναι φυσικά συμβατά μεταξύ τους ούτε τα νομίσματα που βασίζονται. Υπάρχουν διάφορα όπως το ethereum, litecoin, dash etc

3. Οι συναλλαγές στο bitcoin γίνονται πάντα μέσα στο bitcoin blockchain. Το blockchain είναι η τεχνολογία που τρέχει το bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο ξέρει κανείς να μου πει τα εξής:

1 κάθε blockchain λύνεται κάθε 10 λεπτά? Και πως ρυθμίζεται αυτό; Ανεξαρτήτως υπολογιστών που συμμετέχουν;

2 πόσα blockchain υπάρχουν και πως δημιουργούνται; Γιατί δηλαδή ο ένας minor πάει στο ένα και ο άλλος στο αλλο;

3 όταν κάνω συναλλαγή αυτή σε ποιο blockchain πάει για επιβεβαίωση;

 

1) Καθε block λυνεται σε 10 λεπτα (μεσος ορος) και "κουμπωνει" πανω στο προηγουμενο block του blockchain. Το blockchain ειναι η ακολουθια ολων των Blocks και το καθε block περιεχει transactions.

Δεν μπορεις να κουμπωσεις αυθαιρετα ενα block που θες εσυ πανω στο blockchain οπου ναναι. Πρεπει το puzzle που λυνεις να περιλαμβανει και το Hash του προηγουμενου τελευταιου block (το οποιο με τη σειρα του περιλαμβανε και αυτο του προ-προηγουμενου κοκ). Αυτο ειναι κρισιμο για την ασφαλεια του δικτυου

 

2) Το καθε νομισμα εχει το δικο του εντελως διαφορετικο blockchain. Μερικες φορες για καποιο δεδομενο νομισμα (πχ το bitcoin) το blockchain κανει fork δηλαδη για ενα υποψηφιο block παρουσιαζονται 2 λυσεις του puzzle. Αυτο μπορει να συμβει αν παρουσιαστουν σχεδον ταυτοχρονα. Αν αντιθετως περασει λιγος χρονος, ολο το δικτυο θα εχει μαθει την πρωτη λυση οποτε οι Miners θα ξαναξεκινησουν να δουλευουν με το νεο block ως τελευταιο για να λυσουν νεο puzzle και εναλλακτικη λυση δεν θα παρουσιαστει ποτε.

Οταν ομως εχουν παρουσιαστει δυο λυσεις ταυτοχρονα, καποιοι miners θα δουλευουν πανω στο ενα block και καποιοι πανω στο αλλο γιατι οι λυσεις ειναι ισοδυναμες. Ομως σε 10 λεπτα θα εχει βρεθει αλλη λυση που θα χτιζει ειτε στο ενα ειτε στο αλλο block. Οποτε η εκδοση του blockchain που ειναι η πιο μακρια (κατα 1 block) αυτοματα θεωρειται η αποδεκτη και η αλλη ειναι απλα ενα παρακλαδι που εγκαταλειπεται.

 

3) Παει για επιβεβαιωση στο blockchain του νομισματος που χρησιμοποιεις και θα συμπεριληφθει σε καποιο μελλοντικο block που θα κατσει πανω της. Κατα πασα πιθανοτητα στο επομενο εκτος αν δεν εχεις πληρωσει fees (αυτοματα συνηθως γινεται αλλα μπορεις να διαλεξεις και να μην πληρωσεις) οποτε τοτε μπορει να αργησει πολυ να συμπεριληφθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω. Πρέπει να σας πληρώσω δίδακτρα.

Για την ιστορία, αυτό που ονομάζεται block νόμιζα ότι λεγόταν blockchain.

Κάθε συναλλαγή είναι ένα μπλοκ ή πολλές συναλλαγές δημιουργούν ένα μπλοκ; και πόσες;

Ή λύση του μπλοκ βάζει το μπλοκ στο blockchain. Οι miners που κολλάνε στην διαδικασία;

Όταν ξεκίνησε το bitcoin οι miners που δημιουργούσαν bitcoins από την αρχή τι μπλοκ έλυναν; Αφού δεν υπήρχαν συναλλαγές;

Κάθε συναλλαγή πόσες φορές επιβεβαιώνεται;

 

 

- Δώστε μου από μία διεύθυνση ο καθένας να σας μεταφέρω bitcoins για να δω πως γίνεται ...και να σας αποζημιωσω για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω. Πρέπει να σας πληρώσω δίδακτρα.

Για την ιστορία, αυτό που ονομάζεται block νόμιζα ότι λεγόταν blockchain.

Κάθε συναλλαγή είναι ένα μπλοκ ή πολλές συναλλαγές δημιουργούν ένα μπλοκ; και πόσες;

Ή λύση του μπλοκ βάζει το μπλοκ στο blockchain. Οι miners που κολλάνε στην διαδικασία;

Όταν ξεκίνησε το bitcoin οι miners που δημιουργούσαν bitcoins από την αρχή τι μπλοκ έλυναν; Αφού δεν υπήρχαν συναλλαγές;

Κάθε συναλλαγή πόσες φορές επιβεβαιώνεται;

 

 

- Δώστε μου από μία διεύθυνση ο καθένας να σας μεταφέρω bitcoins για να δω πως γίνεται ...και να σας αποζημιωσω για τη βοήθεια

 

Το καθε block αποτελειται απο πολλες συναλλαγες. Δεν υπαρχει συγκεκριμενος μεγιστος αριθμος αλλα μεγιστο μεγεθος συνολικα στο Block το οποιο για το bitcoin ειναι 1MB. Εχουν προηγηθει πολλες διαμαχες σχετικα με αυτο, κατα ποσο θα επρεπε να αυξηθει και τι υπερ-κατα εχει κατι τετοιο. Μεχρι και να διασπαστει το bitcoin υπηρχε ενδεχομενο. Αλλα δεν ειναι του παροντος.

Μπορει φυσικα ολο το block να εχει μονο μια συναλλαγη, η σε αλλα νομισματα που δεν ειναι δημοφιλη και καμια συναλλαγη.

 

Η καθε συναλλαγη (που γραφεται στη γλωσσα του bitcoin script) καταλαμβανει χωρο ο οποιος δεν εχει να κανει και πολυ με το μεγεθος της συναλλαγης σε bitcoin. Δηλαδη μια συναλλαγη 5 btc δεν ειναι απαραιτητα μεγαλυτερη απο μια 0.1. Πιο πολυ εχει να κανει με το ποσα "κομματια" χρησιμοποιει. Δηλαδη αν εχεις στο πορτοφολι σου μονο πολλα μικρα κομματια (0.001, 0.005, 0.0034) και θες να πληρωσεις καποιον 0.1 btc, η εφαρμογη θα φτιαξει μια συναλλαγη που αναγκαστικα θα πιανει αρκετο χωρο γιατι θα πρεπει να τα περιλαμβανει ολα αυτα. Ενω αν ειχες ενα ενιαιο κομματι 0.1 η μεγαλυτερο, ο κωδικας της συναλλαγης θα ηταν που απλουστερος.

Οι experts που εχουν ασχοληθει περισσοτερο ξερουν να γραφουν και χειροποιητα συναλλαγες σε bitcoin script και εχουν τον απολυτο ελεγχο στη διαμορφωση τους.

 

Επισης μια συναλλαγη μπορει να περιλαμβανει και πολλες πληρωμες. Για παραδειγμα, ενα "κομματι" 0.1 btc μπορει να πληρωθει ως 0.02 στη μια διευθυνση, 0.05 στην αλλη και 0.03 να επιστρεψει πισω απο τη διευθυνση που ηρθε

 

Oi miners ειναι αυτοι που ψαχνουν για τις λυσεις, ουσιαστικα με brute force. Το puzzle ειναι με απλα λογια τετοιου τυπου (απλοποιημενα):

Παιρνουμε ολες τις συναλλαγες που αποφασισαμε (ως Miner) να συμπεριλαβουμε στο υποψηφιο block, τις κολλαμε μαζι, παιρνουμε και το hash του προηγουμενου block και κολλαμε και ενα μακρυναρι τυχαιο αριθμο και παραγουμε νεο Hash υποψηφιο για το block.

Αν αυτο πληροι τις προυποθεσεις κερδισαμε, αν οχι δοκιμαζουμε παλι με αλλο τυχαιο αριθμο, μεχρι να τα καταφερουμε η να μας προλαβει καποιος αλλος, οποτε μετα ξεκιναμε χτιζοντας με το hash του επομενου block νικητη.

Οι προυποθεσεις που λεμε ειναι το hash αν το διαβασεις σαν εναν μεγαλο 16δικο αριθμο να ειναι μικροτερος απο τον αριθμο αναφορας για το συγκεκριμενο difficulty level. Καθως εχουμε μεγαλο difficulty καταλαβαινεις οτι το νικητηριο Hash θα εχει ενα σωρο μηδενικα μπροστα που ειναι πολυ δυσκολο να παραχτει και απαιτει τεραστιο αριθμο προσπαθειων. Σε καθε difficulty adjustment ο αριθμος αλλαζει, αναλογα με τη αν θα ανεβει η οχι η δυσκολια.

 

Το πρωτο block δεν δημιουργηθηκε απο mining αλλα ηταν το genesis block. Ειδικη περιπτωση. Απο το 2ο και μετα mining. Τα πρωτα φυσικα θα γιναν στο PC του satoshi

 

Τιμης ενεκεν το μαθημα :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bspus εγραψες! Τώρα καταλαβα πολλά πράγματα.

Σε ευχαριστώ.

Έχεις υπόψιν σου κανένα site που να έχει πληροφορίες κ να τα γράφει όπως εσείς ώστε να καταλαβαίνω;

Επεξ/σία από ffilz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξερεις καλα αγγλικα, υπαρχει σειρα απο video lessons

 

http://bitcoin.cbtnuggets.com/?utm_source=hubspot&utm_medium=email&utm_campaign=new_release_microsoft&utm_content=2_26_2013&utm_campaign=new-release-bitcoin-basics-upcoming-2_26_2013&utm_source=hubspot_email_marketing&utm_medium=email&utm_content=7055345&_hsenc=ANqtz-_qZ5R8fHq3IZw5oKqyCU86Cz-EQVFuzGt041dV9Y9BciLo5tNfmdlj11NMx_uCKkuOql0gvy8wo5zt_zTNOKry1evirQ&_hsmi=7055345

 

Πολυ καλο αν και παλιο. Τα περι mining που λεει με καρτες γραφικων ειναι ξεπερασμενα αλλα απο τα υπολοιπα τα περισσοτερα ισχυουν ακομα. Ειναι ομως πιο προσανατολισμενο στη χρηση. Για την τεχνολογια λεει τα απαραιτητα.

 

Εμενα μου αρεσει και αυτο που κανει προσπαθεια να εξηγησει την τεχνολογια με απλα λογια

http://www.michaelnielsen.org/ddi/how-the-bitcoin-protocol-actually-works/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...